PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş Sorunu

alpsevincer
11/12/2013, 09:53
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle fiat ailesine yeni katıldığımı belli etmek istiyorum. Fakat aksilikler bir türlü bitmedi aracımda sizle paylaşmak istiyorum belki benim durumuma düşen arkadaş varsa yada yasal haklarım neler bilmek öğrenmek istiyorum.

Aracım 2012 G. Punto 1.4 Benzinli ben 2.ci sahibiyim servis garantisi devam eden bir araç almak istiyordum ve aldım. İlk sahibi yağmurlu bir günde yolda kalmış araç durduk yere stop etmiş biraz beklemişler usta filan çağırmışlar ertesi gün çekici ile fiat servise götürmüşler.
Serviste aracın sigortalarını değiştirmiş şu kapunu açma kolunun oradaki sigortalardan bahsediyorum.

Aracı ben aldım yine yağmurlu bir günün ardından aracı garajdan evin önüne çektim ve kaldım :( ertesi gün sabah saatlerinde aracım çalıştı ve bende çekicinin alabileceği uygun bir yere çektim aracı ve çekici aldı 2.ci kez Servise aynı olaydan ötürü gitti.

Manisa iline bağlı Salihli ilçesinde oturuyorum. Geçen hafta pazar günü izmire gidelim gezelim dedim eşim ile birlikte aracım salihli çıkışı 6KM sonra uyarı işaretleri çıktı. Yine aynı işaretler Sarı ışık üzerinde otomobil resmi ve anahtar sembolü var. Stop ettim ve marş yine basmadı. Bu olayla birlikte 3cü kez aynı arıza aracın başına gelmektedir. Servise götürdüğümüzde yapılan iş sigortaları değiştirmek yada uçlarını kafasını sıkmak gibi işlerde bulunuyorlar.

Bu gibi yada buna benzer bir durumda olan arkadaşım var mı. Ben ne yapacağımı bilmiyorum :(((

Viraj
11/12/2013, 09:58
Anladığım kadarıyla sadece yağmurlu havalarda yaşanan bir sorun. Eğer öyle ise servis sigortalara nereden su ulaşabileceğini tespit etmeli. Geçmiş olsun...

halils2
11/12/2013, 10:31
İmmobilizer ışığı dediğiniz. Anahtarı tanımadığı zaman aracın çalışmasını engeller. yedek anahtarınız varsa bir süre onu kullanın eğer yapmazsa anahtar değişimi için servise gidersiniz.

gecetilkisi
11/12/2013, 10:38
anahtar işareti imbolayzır arızası gibi gözüküyor. marş saglam araç kilide düşürüyo kendisini sorunu burda aramalısın bence

alpsevincer
11/12/2013, 11:01
Halils2 ve gecetilkisi arkadaşlarımın söyledikleri tamamen doğrudur. Araç yolda kaldığında her iki anahtar ile deniyorum fakat yine aynı sorun ile karşılaşıyorum. Servise birazdan gideceğim bakalım servis ne yaptı yada ne diyecek bildiğim kadarı ile aynı arızadan birden fazla (Dört kez ) meydana geldiğinde aracın değişimi söz konusu diye forumlarda okudum.
Servisten gelecek açıklamayı yine sizinle de paylaşacağım.
Teşekkür ederim..

halils2
11/12/2013, 11:31
muhtemelen immoblizer değişecek senin. başka bir yolu var mı bilmiyorum

kdrrshnn
11/12/2013, 12:25
adam gibi işini yapan yetkili servis yok bakımdan başka birşeyden anlamıyorlar inşallah kısa sürede çözüm bulunur

alpsevincer
11/12/2013, 16:02
Merhaba arkadaşlar az önce aracımı teslim aldım. Aracı yapmışlar yapmışlar yapmasına ama ne immoblizer ne de başka aksamına baktıklarını söylüyorlar. Bakalım aynı hatanın son kez yapmasını bekleyeceğim, yaparsa bir hediye paketi yapıp Fiat servisine teslim edip gerekli yasal hakkımı arayacağım.
Fikirlerini paylaşan arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum,

gecetilkisi
11/12/2013, 20:07
muhtemelen baktılar sorun yok genel kontrolleri yapıp yolladılar.şimdi immo iki kısımdan oluşuyor. birisi araçta birisi anahtarda . iki anahtarıda denediginize göre sizin araç kısmındaki immobilizerdeki sorun var gibi gözüküyor.kibrit kutusundan biraz büyük bir parça tekrar ederse degiştirmelerini isteyin tabi haliyle eşleştirme yapamıyorlarsa anahtardaki çiplerinde degişmesi lazım

alpsevincer
11/12/2013, 21:00
Gecetilkisi arkadaşım,
teknik konulardan anlamam fakat araç ilk sahibinde iken bu kibrit kutusu (fiat ustasının söylediğine göre soket) ilk arızada değişmiş. Araç bende iken ise 2ci arıza meydana geliyor bu sefer soketin uçlarını sıkıştırmışlar temassızlık varmış bana söylenen. 3cü kez arıza yaptığın ise tekrar soketi değiştirdiklerini ve birdaha yapması imkansız dediler :D bende güldüm İnş. son bir kez daha yapar bende yasal işleme başvuracağım.
Teşekkür ederim.

milanbg
11/12/2013, 21:42
Fiattan arabayı değiştirmelerinimi isteyeceksiniz :D :D :D çok gülerim buna. Hemde fiattan isteyeceksiniz. Neyse gelelim soruna. inşallah düzelmiştir ama o dediğiniz lamba yani yanan ışık koruma sistemi arızası muhtemelen immoblizer olabilir. kitapçıkları duruyormu aracın ben bi ara kitapçıkları karıştırırken aracın immo sistemi hakkında bi ayrıntı okumuştum çok net hatırlamıorm ama anahtara 3 kez ard arda 8 saniye araylamı basınca diodu galiba immonun bi özelliğini aktif edip kapatıodu ama neyle ilgiliydi hiç hatırlamıorum bi kitapçığı alıp o ayrıntıyı bulmaya çalışın okuyup baştan sonra belki yardımı dokunur sorun için bazen böle ufacık ayrıntılar çözüo böle sorunları bumuymuş ya oh be diosun. eğer yoksa kitapçık yarın unutmazsam senin için bakarım tekrar o konuyu okuyup yazarım buraya hem arkadaşlarda bilgilenmiş olur.