PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Far sönmesi - Lütfen yardım

sukur
10/12/2013, 14:37
Selamun Aleyküm (Zaman ayırırsanız duacı olurum)

Arkadaşlar aracımda bir sorun var, araştırdım ama sanırım kimse yaşamamış. Puntomda parkları açınca farlar da aynı anda yanıyordu. Muayeneden geçemedim. Farlar ve parklar kendi kademelerinde yanmalı dediler. Sanayiye gittim ve bunu yaptırdım. Fakat başka bir sorun başıma bela oldu.

Aracımı çalıştırıyorum. Farlarımı yakıyorum. birkaç saniye sonra (Kısa) farlar sönüyor. kısalar söndüğünde parklar yanık kalıyor. Uzunları yaktığımda da bir sorun yok. Ama kısalar kendiliğinden sönüyor. Koldan kapatıp açtığımda yine yanıyor ve birkaç saniye sonra yine sönüyor. Zaman zaman saatlerce sönmüyor. Zaman zaman da söndükten birkaç saniye sonra kendiliğinden yine yanabiliyor.

Farlarımı tamir eden adama götürdüğümde de yarım saat çalıştı araba hiç sönmedi. Adam yaşadığında gel yapayım ama görmeden yapamam diye beni salladı. Acaba ıslak havada mı yapıyor, ya da soğukta mı yapıyor vs. diye bir çok şekilde özellikle takip ettim ama böyle bir seçim yapmıyor. Sizce sorun ne?

NOT: Aklıma gelen birşey var ama elektrikçinin aklına gelmediyse ne kadar tutarlıdır bilmiyorum. Aracımı çalıştırdığımda hararet lambası sonuna kadar gidip geri geliyor. Bir araştırmama göre bu akünün zayıflığı ile ilgiliymiş. Acaba akü zayıf olunca kısa farların elektriğini kesiyor olabilir mi? Ya da sizin görüşünüz nedir? Sis farı da yok çok sıkıntıdayım. Lütfen yardım

halils2
10/12/2013, 14:42
aküyü bir değiştirip deneyin bakalım.

biancoangelo
10/12/2013, 16:11
Beyinle alakalı olabilir. Aracınızı servise götürün ve bilgisayara bağlatın. Sorun çıkmazsa aküyü değiştirin.

HEROGERONIMO
16/12/2013, 13:08
merhaba arkadaşlar
benzer bir sorun benim arabam da da var...2006 model grande punto kullanıyorum....yaklaşık 1 aydır yaşıyorum bu sorunu...arabamın kısa farları benim kontrolüm dışında çalışıyor...şöyle ki;..bazen arabyı çalıştırdığımda daha far yakma kollarına dokunmadan kendiliğinden kısa farlar yanıyor...bazen de koldan önce parkları yakıyorum sorun yok....sonra kısaları yakıyorum sorun yok...ama farları söndürmeye çalıştığımda parklar sönüyor ama kısa farlar sönmüyor...yanmaya devam ediyor...ancak kontağı kapatmam gerekiyor sönmesi için..kısacası kendi kendine yanıp sönüyor...sanayiye gittim...arıza yapınca gel deiler..yada servise git dediler...bende önce bir araştırayım dedim...yardımlarınızı bekliyorum..

halils2
16/12/2013, 16:39
merhaba arkadaşlar
benzer bir sorun benim arabam da da var...2006 model grande punto kullanıyorum....yaklaşık 1 aydır yaşıyorum bu sorunu...arabamın kısa farları benim kontrolüm dışında çalışıyor...şöyle ki;..bazen arabyı çalıştırdığımda daha far yakma kollarına dokunmadan kendiliğinden kısa farlar yanıyor...bazen de koldan önce parkları yakıyorum sorun yok....sonra kısaları yakıyorum sorun yok...ama farları söndürmeye çalıştığımda parklar sönüyor ama kısa farlar sönmüyor...yanmaya devam ediyor...ancak kontağı kapatmam gerekiyor sönmesi için..kısacası kendi kendine yanıp sönüyor...sanayiye gittim...arıza yapınca gel deiler..yada servise git dediler...bende önce bir araştırayım dedim...yardımlarınızı bekliyorum..

Muhtemelen sinyal kolunda sıkıntı var.

alixxx
16/12/2013, 16:44
merhaba arkadaşlar

Muhtemelen sinyal kolunda sıkıntı var.

Bence sigorta kutusu ya da röleden de olabilir su falan aldıysa yapar bence. Motor kutusundaki röleyi ve sigortaları da kontrol edin oksitlenme var mı bir bakın.

https://u1312.hizliresim.com/1j/j/vlcu2.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

halils2
16/12/2013, 16:59
@ ali
ewet bu da mümkün.

mywzz
18/12/2013, 00:46
b-eyler bendede tam tersı kısaları yakıyoruım bı muddet sonra uzunlarda yanıyo aku sıfır aku yanlıs gecen gun calısmadı ben aku bıttı sandım bı baktım artı kutup gevsemıs hala sıktırmadım kullanmıyorum bu arlar bu arızada yenı cıktı farlar dırek uzuna gıdıyor aacaba ondanmıdır ?

halils2
18/12/2013, 03:19
Kutup başından yapacağını sanmıyorum sigorta kutusu, sinyal kolunu kontrol ettirmekte fayda var.

HEROGERONIMO
20/12/2013, 13:45
arkadaşlar sigorta kutusundur diye düşünmüştüm ama en sonunda dayanamadım servise gittim...iki saat boyunca far ve kornanın neden takıldığını servisteki ustayla birlikte araştırdık...ve sorun body kit çıktı malesef.fiyatı 1650 tl imiş..body kit devrede olmadığı zaman korna normal çalışıyo...kontak kapalıyken korna normal çalışıyo ama kontak açılıp kornaya bir sefer basınca korna takılıyo..susturamıyoruz..ya body kit tamir olacak yada tamir olamıyorsa yenisiyle değişecek dedi usta...ne yapacağımı bilemiyorum...kara kara düşünüyorum valla...

alixxx
20/12/2013, 14:11
Body computera yeniden yazilim yuklenmiyor mu?

halils2
20/12/2013, 20:28
Yazılımdan ziyade donanımsal gibime geliyor. İçerisinde çıkışı tetikleyen devre elemanı çıkışı kesmiyor anlaşılan. İstanbul'da bu işleri yapan yerler vardır. Çok bir maliyet çıkmaz size. Bence bir araştırın.

HEROGERONIMO
30/12/2013, 12:28
arkadaşlar sorun çözüldü..istanbulda bu işle ugraşan bir tanıdık buldum...ve 400 tl gibi bir masrafla çözüldü...şimdi tıkır tıkır çalışıyo...bu tür sorunları olan arkadaşlar forumdan bana ulaşırlarsa yardımcı olurum..