PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vuruntu ve 1500 devirde silkelenme

byadrenalin
07/12/2013, 18:38
S.a arkadaslar.
Benim lpg li 1.4 dynamic 77 hp grande puntom var. Forumda arastirdim benim yasadigim sorundan yasayanlar olmus. Ama tam Çözüm bulan var mi belli degil.
Arabamda gazdan ayagimi cektigimde ani bir vuruntu oluyor. Sanki kendini one firlatiyor motor. Birde 1500 devirde tekleme sorunu var. Araba sallaniyor. 1500 un altina geldim mi duruyor. Ustunde de bir sey yok. Bu vuruntu bir iki ve ucuncu viteste cok hissettiriyor.
Arabanin motor kulaklari degistirildi. Ust kulak orjinal alt iki kulak yan sanayi takildi. Acaba kulagin yan sanayi olmasindan da kaynaklaniyor olabilir mi ? Bu sorunu cozen arkadaslar var mi ?

byadrenalin
09/12/2013, 12:29
Başka bir ustaya uğradım aldığım alt taraftaki yan sanayi kulağın arasına şamyel sıkıştırdı. Vuruntu %80 oranında azaldı ama 1500 devirdeki tekleme yine devam ediyor. Bu sorun başına gelen ve çözdüren bir arkadaş yok mu. Kafayı yicem. Sırf bu yüzden arabayı satmaya karar verdim.

halils2
09/12/2013, 12:35
aracı servise gösterin. vuruntuyu bujiden buji kablosundan, bobininden, enjektörlerde vs yapabilir. ne olarak burası diyemeyiz. siz iyi bir servise gösterin aracınızı.

halils2
09/12/2013, 12:45
daha önceki açtığın konuyu şimdi gördüm servis çözüm bulamamış. aracın ilk çalışma videosunu ekler misin?

byadrenalin
09/12/2013, 12:57
daha önceki açtığın konuyu şimdi gördüm servis çözüm bulamamış. aracın ilk çalışma videosunu ekler misin?

İlk defa konu açıyorum. Daha önce konu açmadım :) Eklemeye çalışıcağım. Servise daha hiç götürmedim aracı. Böyle giderse servis yolu görünüyor. Bujiler ve kablolar değişti. Gaz enjektörleri değişti. Filtreler yağ su değişti. En son burda okuduğum motor kulakları vardı. Onlarda değişti. En üstteki orjinal alttaki ikisi yan sanayi. En altta egsoz bağlantısının orda olan çok esnekti. Usta arasına şamyel sıkıştırdı baya sertleştirdi vuruntuyu oldukça azalttı bu. Ama şu silkeleme hala devam ediyor ve deli ediyor insanı. Video eklemeye çalışıcam.

halils2
09/12/2013, 13:28
o arkadaş bursadanmış :(. Nasıl bir silkeleme ki sizi bu kadar rahatsız ediyor. Benim araçtada var arkadaşın araçta aynı çalışırken motor titiyor. Anlamadım walla

byadrenalin
09/12/2013, 16:31
Az once serviste calisan arkadasin yanina gittim. Icerden bir usta gonderdi baktilar ettiler. Sanirim kulaklarin yan sanayi olmasindan. Tekrar orjinalleri ile degistirme karari aldik. Umarim duzelir. Duruma gore buraya yazicam :)

sonaltan
09/12/2013, 20:29
Merhaba.Bende araştırmam sonucunda şanzuman kulağının yan sanayi olmaması veya adını hatırlamadığın bir marka önerildiğini tespit etmiştim.Şanzuman kulağını değiştirince sorunum kalmadı.2.veya 3. viteste gazı kesince 1500 devirlerdeki silkeleme olayının pek fazla üstüne düşmediğim için çözümünüde bilmiyorum.Boğaz kelebeği,debriyaj olabilir.Ayrıca bir konuda okumuştum,arkadaşın birininde başına gelmiş,servisin test aracında da olduğunu söyluyordu.Yardımcı olabilir diye paylaşmak istedim.Umarım sorununuz bir an önce çözülür.

byadrenalin
10/12/2013, 11:25
Tesekkurler. Umarim halledebiliriz. Yoksa arabayi satmayi dusunuyorum :)

byadrenalin
10/12/2013, 12:18
Merhaba.Bende araştırmam sonucunda şanzuman kulağının yan sanayi olmaması veya adını hatırlamadığın bir marka önerildiğini tespit etmiştim.Şanzuman kulağını değiştirince sorunum kalmadı.2.veya 3. viteste gazı kesince 1500 devirlerdeki silkeleme olayının pek fazla üstüne düşmediğim için çözümünüde bilmiyorum.Boğaz kelebeği,debriyaj olabilir.Ayrıca bir konuda okumuştum,arkadaşın birininde başına gelmiş,servisin test aracında da olduğunu söyluyordu.Yardımcı olabilir diye paylaşmak istedim.Umarım sorununuz bir an önce çözülür.

Bu 1500 devirdeki silkeleme beni çok rahatsız ediyor. Trafikte deli oluyorum. Mal gibi sallanıp duruyor. Geçen hafta arabayı arsaya çekip benzin döküp yakmayı bile düşündüm :) Umarım kulaklar değiştikten sonra bu silkeleme de düzelir. Şayet düzelmezse arabayı satacağım.

hasanalisumer
10/12/2013, 13:47
Benimde ayni sorun vardi baski balata degistirdim olmadi.. tek yer kaldi oda volant.... Volant titreme yaptiriyor arabaya.. bosuna baski balata degistirdim bende :confused:

HTC One cihazımdan gönderildi

byadrenalin
10/12/2013, 14:20
Benimde ayni sorun vardi baski balata degistirdim olmadi.. tek yer kaldi oda volant.... Volant titreme yaptiriyor arabaya.. bosuna baski balata degistirdim bende :confused:

Ben daha baskı balata değiştirmedim :) Ama baskı balatam bitmek üzere. Volantı değiştirdikten sonra sorun çözülürse buraya yazar mısın ? :)

hasanalisumer
10/12/2013, 14:43
Ben daha baskı balata değiştirmedim :) Ama baskı balatam bitmek üzere. Volantı değiştirdikten sonra sorun çözülürse buraya yazar mısın ? :)

Tabiki yazarim..

ozanoz93
10/12/2013, 17:33
arkadaslar bir hatadir bende ayni sorun vardi. kazdan cekiyorum araba savuruuyor 1 viteste gaza basiyorum savuruyor. bakima girdim gün, petrol ofisinden 100 tl benzin almistim almaz olaydim, dün benzini bosaltirdim. shelden su 97 oktan aldim temizliyormus araci oyle dediler ben anlamam arabanin o sarsintisi herseyi gitti kisacasi kirli benzinlerden etkileniyor motor arkadaslar yada oktani dusuk olanlardan

sonaltan
10/12/2013, 19:16
Bu 1500 devirdeki silkeleme beni çok rahatsız ediyor. Trafikte deli oluyorum. Mal gibi sallanıp duruyor. Geçen hafta arabayı arsaya çekip benzin döküp yakmayı bile düşündüm :) Umarım kulaklar değiştikten sonra bu silkeleme de düzelir. Şayet düzelmezse arabayı satacağım.
Uludağ'dan iniş işkence oluyor banada.3.vites usul usul inilecek yerlerde debriyaja basılı veya boşta inmek zorunda kalıyorum.Araç kompresörde 1500 devirlere gelmeye başladımı ayak debriyaja otomatik gidiyor.Boğaz kelebeği pis olması,debriyaj volan olayı en son aklıma yazılımdan olabilir gibime geliyor.1500 devirde yakıtı anlık kesip açarak silkeleme yapıyorda olabilir.Bir konu vardı cut off diye öyle bir olay olabilir.Dikkat ettiğim ise fire motor ve dinamiklerde bu sıkıntılar oluyor.Öte yandan gaza basınca ve bırakınca gelen lak luk sesi şanzuman kulağından kaynaklanıyor silkelemeyle alakası olmadığını düşünüyorum.Ama arabamı satmaktansa debriyaja basıp veya boşa alarak devam ediyorum,fırsat bulabilirsem İzmir'de 'ın yanında alacam soluğu.

byadrenalin
11/12/2013, 00:12
Uludağ'dan iniş işkence oluyor banada.3.vites usul usul inilecek yerlerde debriyaja basılı veya boşta inmek zorunda kalıyorum.Araç kompresörde 1500 devirlere gelmeye başladımı ayak debriyaja otomatik gidiyor.Boğaz kelebeği pis olması,debriyaj volan olayı en son aklıma yazılımdan olabilir gibime geliyor.1500 devirde yakıtı anlık kesip açarak silkeleme yapıyorda olabilir.Bir konu vardı cut off diye öyle bir olay olabilir.Dikkat ettiğim ise fire motor ve dinamiklerde bu sıkıntılar oluyor.Öte yandan gaza basınca ve bırakınca gelen lak luk sesi şanzuman kulağından kaynaklanıyor silkelemeyle alakası olmadığını düşünüyorum.Ama arabamı satmaktansa debriyaja basıp veya boşa alarak devam ediyorum,fırsat bulabilirsem İzmir'de 'ın yanında alacam soluğu.

Valla eger oto bu sorunu cozebiliyorsa gerekirse ben bile giderim. Fakat sorun cozulmez ise gercekten arabayi satmayi dusunuyorum :) arabanin yazilimi ile oynanmadigi surece boyle bir sey ortaya cikmasi yazilimdan olma ihtimalini curutuyor bence.

byadrenalin
11/12/2013, 00:15
arkadaslar bir hatadir bende ayni sorun vardi. kazdan cekiyorum araba savuruuyor 1 viteste gaza basiyorum savuruyor. bakima girdim gün, petrol ofisinden 100 tl benzin almistim almaz olaydim, dün benzini bosaltirdim. shelden su 97 oktan aldim temizliyormus araci oyle dediler ben anlamam arabanin o sarsintisi herseyi gitti kisacasi kirli benzinlerden etkileniyor motor arkadaslar yada oktani dusuk olanlardan
Bende ayriyetten lpg de var ama :) peki madem benzinden etkileniyor neden sadece 1500 devirde yapiyor bunu ? :)

halils2
11/12/2013, 00:28
Arkadaşın dediği gibi cut of adenk geldiğinden yapmasın silkelemeyi denk geldi mi bende de oluyor debriyajı bırakırken araç silkeleme yapıyor bazen bakıyorum 1500 2000 devir arasında vites düşüyorum. Araca da artık alıştığımdan denk gelmiyor artık.

06MRT93
11/12/2013, 00:54
Bendede aynı problem vardı şanzuman kulağını değişti bi daha öyle bi sorun yaşamadım umarım bi an önce sorununuz çözülür :)

byadrenalin
11/12/2013, 17:22
Arkadaşın dediği gibi cut of adenk geldiğinden yapmasın silkelemeyi denk geldi mi bende de oluyor debriyajı bırakırken araç silkeleme yapıyor bazen bakıyorum 1500 2000 devir arasında vites düşüyorum. Araca da artık alıştığımdan denk gelmiyor artık.

Benim sorunum debriyajı bırakırken yaşanmıyor ama :) Mesela 2. viteste seyir halindesin devir geldi 2500 vitesi 3 e attın düştün 2000 e azcık gaz verdin bıraktın araba usul usul gidiyor. Bu arada devir git gide düşerken 1600-1500 civarını yakaladım mı başlıyor silkelenmeye sanki gaz bitiyor gibi depodaki son gazı kullanır gibi :) 1500 ün altına indiğinde ise her şey normale dönüyor araba kendini toparlıyor :) 1500 devirde silkelerken araca gaz vs. verdiğinde sıkıntı olmuyor. Gaz yiyor. Arabanın gidişinde kalkışında hiç bir sorun yok :)

Ayrıca madem cut of tan yapıyor neden 1800-2000-2500 veya 3000 li devirlerde yapmıyor. Neden sadece 1500 :) Garip değil mi ?

byadrenalin
11/12/2013, 17:32
Bendede aynı problem vardı şanzuman kulağını değişti bi daha öyle bi sorun yaşamadım umarım bi an önce sorununuz çözülür :)

Sizinde aynı şekilde 1500 devirde silkeleme yapıyor muydu araç ? :)

sonaltan
11/12/2013, 19:44
Benim sorunum debriyajı bırakırken yaşanmıyor ama :) Mesela 2. viteste seyir halindesin devir geldi 2500 vitesi 3 e attın düştün 2000 e azcık gaz verdin bıraktın araba usul usul gidiyor. Bu arada devir git gide düşerken 1600-1500 civarını yakaladım mı başlıyor silkelenmeye sanki gaz bitiyor gibi depodaki son gazı kullanır gibi :) 1500 ün altına indiğinde ise her şey normale dönüyor araba kendini toparlıyor :) 1500 devirde silkelerken araca gaz vs. verdiğinde sıkıntı olmuyor. Gaz yiyor. Arabanın gidişinde kalkışında hiç bir sorun yok :)

Ayrıca madem cut of tan yapıyor neden 1800-2000-2500 veya 3000 li devirlerde yapmıyor. Neden sadece 1500 :) Garip değil mi ?

Şimdi 3.vitese attığın zaman gazdan ayağını çekip,mesela devir 3000 den düşmeye başlıyor.2000 den 1500'e inmeye başladığı zaman silkelemeye başlıyor.Zaten ya gaza basacaksın yada debriyaja başka türlü stop edecek.Malum zaten rölantisi 1000 devir civarı ve hız düşük.Ama birde şu varki uludağ'dan inerken hız düşük değil, 3. vitese takıp usulca ineyim derken silkeleme başlıyor.O yüzden yazılımından kaynaklanabilir diye düşünmüştüm.Boğaz kelebeğinden de olabilir pislikten dolayı gazı anlık aç kapa da yapıyor olabilir.Tahminim gaz kesmeye cut off 'a 1500 civarı ve belli bir hızın altında giriyor ama boğaz kelebeği aynı hassasiyeti yakalayamıyor silkelemeye başlıyor.Biraz devirli kullanınca hiçbir sıkıntı yok zaten.LPG ve benzinde de aynı lpg yokken de problem vardı.

byadrenalin
11/12/2013, 19:57
Şimdi 3.vitese attığın zaman gazdan ayağını çekip,mesela devir 3000 den düşmeye başlıyor.2000 den 1500'e inmeye başladığı zaman silkelemeye başlıyor.Zaten ya gaza basacaksın yada debriyaja başka türlü stop edecek.Malum zaten rölantisi 1000 devir civarı ve hız düşük.Ama birde şu varki uludağ'dan inerken hız düşük değil, 3. vitese takıp usulca ineyim derken silkeleme başlıyor.O yüzden yazılımından kaynaklanabilir diye düşünmüştüm.Boğaz kelebeğinden de olabilir pislikten dolayı gazı anlık aç kapa da yapıyor olabilir.Tahminim gaz kesmeye cut off 'a 1500 civarı ve belli bir hızın altında giriyor ama boğaz kelebeği aynı hassasiyeti yakalayamıyor silkelemeye başlıyor.Biraz devirli kullanınca hiçbir sıkıntı yok zaten.LPG ve benzinde de aynı lpg yokken de problem vardı.

Benim de LPG ve Benzinde de aynı problem var. Ben ne yazılımla ne de cut of la bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Farklı bir mekanik problem. Boğaz kelebeğinden olabilir tabiki ama sadece o devirde yapması ilginç. Yani 1500 devirde stop etmez araç. Arabasını 1500 devirde kullanan insanlarda var. Tabiki biraz yüksek devir kullandığın zaman bu sorun olmuyor ama herhangi bir şehir içi trafiğinde araç silkelemesin diye sürekli debriyaja basıp bırakmaktan debriyajı da yiyoruz sol ayağımızıda :) Ben çok rahatsızım bu sorundan. Bir şekilde çözeceğim bu problemi. Ya da benden önce çözen olursa buraya yazarsa sevinirim :)

06MRT93
11/12/2013, 21:09
Sizinde aynı şekilde 1500 devirde silkeleme yapıyor muydu araç ? :)

tam olarak hangi devirde olduğunu hatırlamıyorum ama 1.viteste bu sorunu yaşıyodum

halils2
11/12/2013, 22:15

Değil :) boşta gaz verip bıraktığında 1500 devirlerde aracın gaz verdiğini göreceksin senin durumda bu aralıkta meydana geliyor muhtemelen.

byadrenalin
11/12/2013, 23:21
Değil :) boşta gaz verip bıraktığında 1500 devirlerde aracın gaz verdiğini göreceksin senin durumda bu aralıkta meydana geliyor muhtemelen.

Bir deneyeceğim :)

sonaltan
12/12/2013, 00:14
Hareket halindeyken gaz kesip kompresörde yakıt tüketimi min 2.0 lt.Ama boştayken veya debriyaja basınca yakıt tükettiğini görüyorum.

byadrenalin
12/12/2013, 20:52
Hareket halindeyken gaz kesip kompresörde yakıt tüketimi min 2.0 lt.Ama boştayken veya debriyaja basınca yakıt tükettiğini görüyorum.

Boştayken her zaman yakıt tüketimi göstermiyor. Bazı zamanlarda gösteriyor bende.

ahdcgg
12/12/2013, 21:58
aracınızda lpg var mı

byadrenalin
12/12/2013, 22:51
aracınızda lpg var mı

Lovato marka Lpg var. Ama bu sorunu benzinde de yapıyor.

sonaltan
12/12/2013, 23:04

Evet ben bugün denedim araç boşta devir düşerken 1500 civarında hafiften bir oynama yapıyor.O devir aralığında yapıyor.

sonaltan
12/12/2013, 23:06
aracınızda lpg var mı

Bende de atiker lpg var.LPG aracımda takılı değilken de yapıyordu.

byadrenalin
12/12/2013, 23:36
Bende de atiker lpg var.LPG aracımda takılı değilken de yapıyordu.

Acaba bu bir sorun değil mi ? Normal hali mi bu ? Başka bir benzin ve lpg li puntosu olan ve bu sorun olmayan birisi var mı ? Benim etrafımda Lpg li puntosu olan yok. Ondan deneyemiyorum.

halils2
13/12/2013, 00:08
Evet ben bugün denedim araç boşta devir düşerken 1500 civarında hafiften bir oynama yapıyor.O devir aralığında yapıyor.

nadiren de olsa o devir aralığını denk getirdin mi silkeleme yapıyor araç. Dediğim gibi bende de yapıyor ama alıştığım ve devirli kullandığım için çok çok nadir denk geliyor. o kadar da olur sanırım.

byadrenalin
13/12/2013, 14:37

Bugun bende denedim ayni seyi. Ama bende yapmadi :) ya da ben anlayamadim. Alti yedi sefer denedim. Herhangi bir anormallik olmadi.

ismailglny
13/12/2013, 21:42
bende de 2011 1.4 77bg benzinli var. (lpg yok) bu sorun bende de olabiliyor.sizin bahsettiğinizin aynısı ama problem olduğunu düşünmüyorum ben. bence bir sorun yok, bu böyle yani :)

sonaltan
13/12/2013, 22:33
bende de 2011 1.4 77bg benzinli var. (lpg yok) bu sorun bende de olabiliyor.sizin bahsettiğinizin aynısı ama problem olduğunu düşünmüyorum ben. bence bir sorun yok, bu böyle yani :)

Bunu bu şekilde kabul edecez gibi.

byadrenalin
14/12/2013, 00:47

Bunu bu şekilde kabul edecez gibi.

Harbiden öyle sanırım :) Puntoyu böyle kabul edeceğiz :) Gülü seven dikenine katlanır misali :)

ismailglny
15/12/2013, 20:42
1500 devirlerdeyken ayağımı çekmiyorum ya da bir şekilde ayarlıyorum yani hiç kafam takılmıyor :)

byadrenalin
15/12/2013, 20:46
1500 devirlerdeyken ayağımı çekmiyorum ya da bir şekilde ayarlıyorum yani hiç kafam takılmıyor :)

Valla bende öyle yapıyorum da ara sıra bıraktığında silkeleyince arabayı parçalayasım geliyor :) Yarın servise sokup kulakları orjinalleri ile değiştireceğim. Sonucu burdan yazarım :)

kdemirel34
16/12/2013, 23:44
Bence bir sorun değil arkadaşlar bendede yapıyor aracım gp 2010 active 1.4 lpgli dert etmeyin yani öle rahatsız edecek boyutta silkelemiyor zaten

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

byadrenalin
17/12/2013, 12:08
Bugün aracı servisten aldım. 5 tl lik polen filtresi değişimine 49 tl para aldılar. Haram zıkkım olsun. Vuruntu sorunun ise akslardan yaptığını aksların değişmesi gerektiğini söylerek 2200 tl fiyat çıkarttılar. Şaka gibi :) Yaptırmayacağımı söylerek çıktım. Fiat servisinden ayrılma bir ustaya uğradım. Onun demesine göre de motor kulaklarının yan sanayi olmasından kaynaklı bir durum. %90 böyle. %10 aksdan yapar dedi. Orjinal motor kulaklarıyla değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Orjinal motor kulak fiyatları ise 3 tanesi 500 tl gibi bir paraya denk geliyor. Yaptırmadım. Şu anlık bu şekilde biniyorum araca. Tık dedi yerde kalır oraya park ederim :)

ERDEM1907
17/12/2013, 16:29
shell 97 oktan kullanıyorum. 95 oktana göre fark etti. araba eskisi kadar kendini atmıyor veya vurdurmuyor diyelim tavsiye ederim.

marineros
17/12/2013, 17:47
Kötü komşu nasıl ki adamı ev sahibi ederse, kötü usta da araba sattırır :)

leomar32
17/12/2013, 18:16
Bugün aracı servisten aldım. 5 tl lik polen filtresi değişimine 49 tl para aldılar. Haram zıkkım olsun. Vuruntu sorunun ise akslardan yaptığını aksların değişmesi gerektiğini söylerek 2200 tl fiyat çıkarttılar. Şaka gibi :) Yaptırmayacağımı söylerek çıktım. Fiat servisinden ayrılma bir ustaya uğradım. Onun demesine göre de motor kulaklarının yan sanayi olmasından kaynaklı bir durum. %90 böyle. %10 aksdan yapar dedi. Orjinal motor kulaklarıyla değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Orjinal motor kulak fiyatları ise 3 tanesi 500 tl gibi bir paraya denk geliyor. Yaptırmadım. Şu anlık bu şekilde biniyorum araca. Tık dedi yerde kalır oraya park ederim :)

Özel servise götürün bu paralar çok yuksek bana ankaradaki özel servisim 100tl fiyat vermişti. Akslarınızda sıkıntı yok bence grandelerde kronik sorun airbag gibi olan motor kulak iltihabı :)

onurgenc87
18/12/2013, 23:53
Bende 3 ay önce lpg taktırdım aracıma. lpg taktırmadan önce silkeleme gibi bir sıkıntım yoktu. lpg taktırdıktan sonra genellikle 1. viteste bi gaz yememe oluyo ve araba öksürüyo resmen. acaba bujilerden mi kaynaklanıyo lpg/cng buji mi almamız lazım.

byadrenalin
19/12/2013, 21:03
Bende 3 ay önce lpg taktırdım aracıma. lpg taktırmadan önce silkeleme gibi bir sıkıntım yoktu. lpg taktırdıktan sonra genellikle 1. viteste bi gaz yememe oluyo ve araba öksürüyo resmen. acaba bujilerden mi kaynaklanıyo lpg/cng buji mi almamız lazım.

Olabilir. Hangi marka taktırdınız ? Birde aldığınız gaz kalitesine de bağlı tabi.

sonaltan
19/12/2013, 23:33

Benzine alıp kullanın aynı sıkıntı olup olmadığına bakın.Eğer aynı sıkıntı yoksa lpg taktırdığınız yere göstermenizi tavsiye ederim.

onurgenc87
20/12/2013, 11:11
Olabilir. Hangi marka taktırdınız ? Birde aldığınız gaz kalitesine de bağlı tabi.

Gas italy diye bi marka gazı nereden denk gelirse oradan alıyorum fakat bu aralar shellden alıyorum. benzinde bu sorunu yapmıyor. tüpte iken 1. viteste yapıyor. tahminimce bujiyle alakalı gibi.

byadrenalin
21/12/2013, 14:47
Gas italy diye bi marka gazı nereden denk gelirse oradan alıyorum fakat bu aralar shellden alıyorum. benzinde bu sorunu yapmıyor. tüpte iken 1. viteste yapıyor. tahminimce bujiyle alakalı gibi.

Gazı taktırdığınız yere götürün. Gaz enjektör arızası da olabilir.

erhanOKUR
27/01/2014, 16:51
aracın vites geçişlerinde vurması ve ayağı debriyajdan çekince vurması gibi sorunları bende yaşadım

aracın bakımı için ustaya gitmiştim gösterdim şanzıman takozunun plastik kısmı patlamış dedi plastik parçalar ile sıkıstırdı bir kaç gün kullandım sorun yoktu ancak içim rahat etmedi ve şanzıman takozunu değiştirdim çok şükür yok bir sorun .. parçanın fiyatı 40-50 lira civarı

serrko
27/01/2014, 17:05
aracın vites geçişlerinde vurması ve ayağı debriyajdan çekince vurması gibi sorunları bende yaşadım

aracın bakımı için ustaya gitmiştim gösterdim şanzıman takozunun plastik kısmı patlamış dedi plastik parçalar ile sıkıstırdı bir kaç gün kullandım sorun yoktu ancak içim rahat etmedi ve şanzıman takozunu değiştirdim çok şükür yok bir sorun .. parçanın fiyatı 40-50 lira civarı

Düzeldigine sevindim :)

MOTOROLA ATRİX CİHAZIMDAN GÖNDERİLDİ

byadrenalin
27/01/2014, 19:26

Benim sorunum başka bir şeydendi :) Sorunu çözdüm ekstra konu açtım bölümde merak eden okuyabilir :) Ayrıca o taktığını parça yan sanayi kulak sanırım :) Ben orjinalini servisten 125 tl ye getirttim :)

coskun alkan
27/01/2014, 21:17
Motor her vitese göre uygun bir alt devirde çalışır, aksi halde vuruntu yapar veya stop eder. Demek ki 1500 devrin altına düşürmemek lazım. Benzinli motorların en rahat devirleri 2-3000 arasıdır. Sanırım sorun yaşayan motorlar da genellikle benzinli. Naçizane fikrim...

LG-D802 cihazımdan gönderildi

byadrenalin
27/01/2014, 21:31
Motor her vitese göre uygun bir alt devirde çalışır, aksi halde vuruntu yapar veya stop eder. Demek ki 1500 devrin altına düşürmemek lazım. Benzinli motorların en rahat devirleri 2-3000 arasıdır. Sanırım sorun yaşayan motorlar da genellikle benzinli. Naçizane fikrim...

Aynı şeyi söyleyen 10. kişisiniz :) Üzgünüm ama sizde hepsi gibi yanıldınız. Bu arabalar bir şahin bir doğan değil. Yeni nesi arabalar. Ve 1500 devir normal bir devirdir. Çoğu insan arabasını yokuş aşşağı saldığında bu devir aralıklarında seyahat eder. 1000 devir olsa söylediğinize katılırdım. Peki 1500 de tekleyen araba neden 1300 de teklemiyor ve stop etmiyor ? :) Çünkü sorun sizin söylediğinizle alakalı değil.

Sorunum Ecu kaynaklı bir sorunmuş. Çözdüm ve şu an herhangi bir silkeleme ve tekleme yok. Dilerseniz aşşağıdaki konu linkinden okuyabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/51160-bilgilendirme-yasadigim-sorunlarin-nasil-cozuldugunu-anlatiyorum.html

coskun alkan
27/01/2014, 22:44
Çözüldüğüne sevindim.😉

byadrenalin
27/01/2014, 22:54
Çözüldüğüne sevindim.😉

Teşekkür ederim :) Umarım kimse benzeri sorunlarla karşılaşmaz. İnsanı araba kullanmaktan soğutuyor :)

kanakan85
01/02/2014, 16:07
Arkadaşlar mbr bendede sirkeleme problemi vardı gazdan ayağımı çekince baya sarsıntı oluyordu motor takozları buji ve kabloları değişti ama değişen bişey olmadı tekrar tamirciye götürdüm debriyaj müşürü var bir nevi anahtarlama görevi yapıyor debriyaj yukarda olduğunda müşüre basması gerekiyor basmassa hataya düşürüyor ayağımızı gazdan çekince halen enjektörlere benzin püskürtüyor bu nedenle sirkeleme oluyor. debriyajın az biraz boşluğunu alın yolda giderken sonra birden gazı bırakın ve hemen tekleme başlıyor.

byadrenalin
01/02/2014, 17:38
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/51160-bilgilendirme-yasadigim-sorunlarin-nasil-cozuldugunu-anlatiyorum.html

paraddoxx
13/03/2014, 13:27
Arkadaşlar mbr bendede sirkeleme problemi vardı gazdan ayağımı çekince baya sarsıntı oluyordu motor takozları buji ve kabloları değişti ama değişen bişey olmadı tekrar tamirciye götürdüm debriyaj müşürü var bir nevi anahtarlama görevi yapıyor debriyaj yukarda olduğunda müşüre basması gerekiyor basmassa hataya düşürüyor ayağımızı gazdan çekince halen enjektörlere benzin püskürtüyor bu nedenle sirkeleme oluyor. debriyajın az biraz boşluğunu alın yolda giderken sonra birden gazı bırakın ve hemen tekleme başlıyor.

Konuyu epey geç farkettim. Bende aynı sorunu yaşıyordum. Benim ustamda tesadüfen debriyaj sensörünün boşta durduğunu, pedalda ona karşılık gelen bir parça olmadığını (muhtemelen kırıldığını) bu nedenle aracın debriyaj hareketlerini algılamadığını söyledi. Tabi bunun o an için bnm sorunumla ilgili olduğu aklımıza gelmedi.

Daha sonra ben bu teklemeye kafa yorarken; aracın kompresörde iken 1500 devrin altına indiğinde motorun stop etmemesi için otomatik olarak gaz verdiğini fark ettim. Bizim sorunumuzda burada başlıyor.

Debriyaj sensörü boşta olduğu için araç debriyajın basılı olduğunu ve zannediyor ve 1500 devrin altına indiği anda yazılım bir miktar gaz açıp aracı yavaşça rolanti devrine indirmeye çalışıyor. Fakat araç gerçekte viteste olduğu için gaza tepki verip öne atılıyor, tabi bu sırada hıza bağlı olarak araç bir an için 1500 devrin üzerine çıkıyor ve ecu gaz vermeyi bırakıyor. Bundan sonrası kısır döngü. Araç belirli bir devre inene kadar bu gaz verme ve kesme evresinde silkeleniyor.

Ben sensörün karşılığını bulamadım. Daha doğru masraftan kaçınmak için aramadım. Sensörü bantla yapıştırdım. Bu kez araç sürekli olarak debriyajı boşta algılıyor. Bu nedenle de 1500 devir civarı ani bir gaz verme girişimnde bulunmuyor. Gazı bıraktığımda araç akıp gidiyor. Silkeleme yok. Tabi bantlamanın yan etkisi yok mu var.
Vites değiştirene kadar gaza basıyorsunuz belirli bir devirde gazı bırakıp debriyaja basıyorsunuz vites değiştirmek için. Normalde anında düşmesi gereken devir kısa bir an için artıp ondan sonra düşmeye başlıyor. Sert kullanımda rahatsız edebilir ancak benim için sorun olmadı şimdiye kadar.

Biraz uzun oldu ama benzer sorunu yaşayanlara yardımcı olmasını umdum.