PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mavi antifriz eklemek.

GP Guigiaro
26/11/2013, 11:08
selamlar gp severler.gecen gün biraz eksik olan antifirize garajda bmw nin orjinal mavi antifirizini ekledim 200-300 ml falan ekledim acaba yanlismi yaptim bir sorun cikarmi.

Arrest
26/11/2013, 12:30
selamlar gp severler.gecen gün biraz eksik olan antifirize garajda bmw nin orjinal mavi antifirizini ekledim 200-300 ml falan ekledim acaba yanlismi yaptim bir sorun cikarmi.

suyun içierisine koyulan başka bir madde kaynama noktasını yükseltirken donma noktasını da alçaltır.
bu nedenle de araçlarımıza antifriz koyarız.bu hem kaynama noktasını yükseltirken donma noktasınıda alçaltır.bu amaçlada etilendiol yada diğer bir ifade ile glikol çözeltileri antifiriz olarak kullanılır..Eklememeliydiniz ikisinin donma noktaları farklı. 10-40 yağın üzerine 5-30 yağ eklerseniz yağ bozulur. Aynı durum antifizdede geçerli. Mavi-yeşil sorun çıkartmayabilir ama kırmızıya ilave olmaz. İki antifirizin yapısı farklı. İkisi birbirine karışırsa çökelme vb durumlar oluşabilir. Tepkime sonucunda istenmeyen farklı maddeler açığa çıkabilir. Soğutma kanallarını tıkama gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle karıştırılmaması taraftarıyım.