PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracım çalışmıyor

uaygar
21/11/2013, 22:57
Arabamla okuldan geldim. stop ettim. 2 saat sonra gittim çalıştırmaya çarşıda işim vardı. Çalışmadı ve tırrrrrrrrrr diye marş dinamosu galiba boşa dönüyor. niye yapar bunu ?

yusuf28
21/11/2013, 23:03
marş motorunun dişlileri degısmesı gerebılır dıye dusunuyorum işallah volant dıslısınde sıkıntı yoktur yoksa malıyet daha yuksek sevıyelere cıkabılır

görkem koçsan
21/11/2013, 23:39
hocam geçmiş olsun.ne oldu o güncele umarım önemli bişi değildir :( ?

uaygar
22/11/2013, 00:05
dişlilerdes sıkıntı var. araba çalışmıyo. akrabam ostimde onu aradım yarın bakıcak. Bi kasnak var onun dönüp dönmediğini sordu. gece karanlıktı göremedim. volant olmasında :(

halils2
22/11/2013, 00:17
marş dinamosu boşa dönüyorsa sıkıntı yok volana yaslanan dişlinin arkasındaki sert plastik ya da kestamit tarzı bir malzemeden yapılan dişli sıyırmıştır. Tamir takımıyla yeniden toplanabilir ya da o grup motor hariç komple değişir. Hazır söktürmüşken kollektörüne fırçalarına baktırın. Çok aşınma varsa onları da değiştirin ki bir daha marş motoru problemiyle uğraşmayasınız.

thkrkmz
22/11/2013, 00:19
volanttan olduğunu zannetmiyorum.marş dinamosundandır byk ihtimal.dinamonun otomatiği arıza yapmış olabilir.yani dinamodaki dişlinin bulunduğu mekanizmayı ileri ittirmiyorsa dinamonun dişlisi boşa döner volanta deymez.yada marş dinamosunun dişlisi kırılmıştır yine boşa döner.ikiside ufak arızalar.büyük ihtimal sıkıntınız bu.geçmiş olsun

uaygar
22/11/2013, 00:24
o dişli ayrı satılır mı. marş dinamosunu komple mi almam lazım.

halils2
22/11/2013, 00:47
Reno ve tipom da ayrı ayrı satın almıştım ama puntoda durum nedir bilgim yok parçacılara bir sorarsınız ama ayrı satılma ihtimali yüksek.

görkem koçsan
22/11/2013, 00:48
debriyajda sıkıntı yoksa volanta kolay kolay bişi olmaz hocam ya

metehancihangir
22/11/2013, 00:48
o dişli ayrı satılır mı. marş dinamosunu komple mi almam lazım.

ayrı satılır marş dinamosunu komple alman masraflı olur

uaygar
22/11/2013, 01:05
forumda bu soruya cevap vericek yetkili bayi görevlisi ya da kişi var mı ?

dinamo parçaları ayrı ayrı satılır mı

uaygar
22/11/2013, 01:08
Grande Punto (https://www..com/urunler/index.php?route=product/category&path=20_63)

burdan hangisi arkdaşlar

halils2
22/11/2013, 01:11
Fiat Punto Marş Dişlisi (https://www..com/urunler/fiat-punto-mars-dislisi?filter_name=mar%C5%9F%20di%C5%9Fli)
fiyatlandırmada hata var diye düşünüyorum. Zira komplesi 375 tl aynı sitede fiyatı var

uaygar
22/11/2013, 01:15
Fiat Punto Marş Dişlisi (https://www..com/urunler/fiat-punto-mars-dislisi?filter_name=mar%C5%9F%20di%C5%9Fli)
fiyatlandırmada hata var diye düşünüyorum. Zira komplesi 375 tl aynı sitede fiyatı var

teşekkürler kardeşim. ama bu fiyat ne böyle. o parça okadar yapar mı

halils2
22/11/2013, 01:18
Dediğim gibi fiyatlandırmada hata olabilir. çok çok 80 100 tl bir fiyat tutar.

uaygar
22/11/2013, 01:30
Ilginize teşekkür ederim arkadaşlar. özellikle halils2 sana.

halils2
22/11/2013, 01:39
Ilginize teşekkür ederim arkadaşlar. özellikle halils2 sana.

Rica ederim.

uaygar
22/11/2013, 11:22
marş dinamosu parçaları ayrı ayrı satılmıyormuş. komple değişicek. 443+ işçilik. :/

thkrkmz
22/11/2013, 19:41
öle saçmalıkmı olur yaa.tek bir dişli yüzünden dinamomu değişirmiş.bundan önce şirket aracı vardı altımda.hyundai starex'di arac.onunda dinamonun dişilisi kırılmıştı üzeride birde şanzımanın içine kaçmıştı hatta parçalar.6 parça halinde çıkmıştı.sadece dişli ile kurtardık.bence mutlaka satılır.size kim dedi satılmıyor diye servis mi ?

SaLDo
22/11/2013, 20:12
öle saçmalıkmı olur yaa.tek bir dişli yüzünden dinamomu değişirmiş.bundan önce şirket aracı vardı altımda.hyundai starex'di arac.onunda dinamonun dişilisi kırılmıştı üzeride birde şanzımanın içine kaçmıştı hatta parçalar.6 parça halinde çıkmıştı.sadece dişli ile kurtardık.bence mutlaka satılır.size kim dedi satılmıyor diye servis mi ?

Satılmıyor.Satılsa bile eskisi gibi sağlıklı olmaz. Bende değiştirdim. 390 parça 20 de işçilik vermiştim .

uaygar
22/11/2013, 21:42

hocam servis dedi. dinamoyla beraber satılır ayrı satılmıyo diye. bu arada sorunu hallettik. abi akü bitmiş :) yetersiz geldiğinden motoru tam döndürmüyomuş dendi. takviye kablosuyla çalıştı hemen. 8 aydır araba bende. 75000 de üstündeki orjinal akü. varto yazıyo. 75000 iyi mi gitmiş. yoksa 2. aküsü olabilir mi ?

uaygar
22/11/2013, 21:47
2007 model araç

halils2
22/11/2013, 21:52
Satılmıyor.Satılsa bile eskisi gibi sağlıklı olmaz. Bende değiştirdim. 390 parça 20 de işçilik vermiştim .

Orjinal parça kullanırsanız sorun olmaz. Bu güne dek kullandığım araçlarda marş dinamosu sorunlarında hiç komple değişim olmadı. Gövde hariç içinde dinamo dişli hepsini tektek değiştirdim ya da değiştirttim sorun yaşamadım. fiat parça getirtmiyorsa bilemem ama yedek parça değişiminde orjinalle değişim oluyorsa sıkıntı olmaz.

halils2
22/11/2013, 21:58
hocam servis dedi. dinamoyla beraber satılır ayrı satılmıyo diye. bu arada sorunu hallettik. abi akü bitmiş :) yetersiz geldiğinden motoru tam döndürmüyomuş dendi. takviye kablosuyla çalıştı hemen. 8 aydır araba bende. 75000 de üstündeki orjinal akü. varto yazıyo. 75000 iyi mi gitmiş. yoksa 2. aküsü olabilir mi ?

geçmiş olsun. Sorunu kolay yoldan çözmüşsünüz. Benim aracım da 2007 model ben 2011 kasımda aracı çalıştırırken hararet göstergesi inip kalkıyor yani akü zayıfladığı için değiştirmiştim. aracım 50 55 bin km falandı sanırım. Düzgün kullanıldıktan sonra sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Aslında soruna 75bin km değil de yaklaşık 7 yıl gitti diye bakmak lazım. Değiştirdiğim akü orjinaldi. Kullansam belki 1 yıl daha giderdi ama iş garanti olsun dedim değiştim.

uaygar
22/11/2013, 22:43
geçmiş olsun. Sorunu kolay yoldan çözmüşsünüz. Benim aracım da 2007 model ben 2011 kasımda aracı çalıştırırken hararet göstergesi inip kalkıyor yani akü zayıfladığı için değiştirmiştim. aracım 50 55 bin km falandı sanırım. Düzgün kullanıldıktan sonra sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Aslında soruna 75bin km değil de yaklaşık 7 yıl gitti diye bakmak lazım. Değiştirdiğim akü orjinaldi. Kullansam belki 1 yıl daha giderdi ama iş garanti olsun dedim değiştim.

saol halil. bende yarın akü bakcam. bosch ve mutlu arasında hangisini tercih etmeli.

halils2
23/11/2013, 00:36
2 sene bitti 60A mutlu kullanıyorum. Bakımlı akü ama daha kapaklarını bile açmadım sıkıntım yok şimdilik. Aklıma getirmişken müsait bir gün sökeyim kutup başlarını da bir bakayım :) sağol. Bosch kullanmadığım için bilgim yok ama kötü bir akü olduğunu da sanmıyorum. Konu açılmışken şöyle bir deneyimimi de anlatayım:
95 model reno 19 aracımıza 2010 yılından önce delphi akü almıştım ekim kasım ayıydı sanırım. 1 sene geçti araç yine çalışmamaya başladı. Akü şarjına baktım şarj bitik göstermeye başladı siyah gösteriyordu sanırım. Aracı çekerek çalıştırıp denedim stop edip ertesi gün bindiğimde yine şarj yok gösteriyor araç çalışmıyordu. Yine çekerek çalıştırıp sanayiye gittim. Aküde sorun var dediler gittim aküyü aldığım yere götürdüm. Biraz çeneyle aküyü değiştirdiler. Yeni akü de yaza doğru sorun çıkartmaya başladı ama şarj varken araç çalışmıyordu. Yine ustaya gittim elektrikçiye marş motoru dedi söktü kollektör fırçalar bitmiş kollektörde kısa devre oluşmuş. Marş motorunun gövdesi hariç komple değiştirdi taktı sonra 2 3 yıl aynı aküyle devam etmiştik. Yani bazı zamanlar aküye de mana bulmamak lazım. Aracın elektrik tesisatının da iyi durumda olması gerekiyor ki aküde sorun çıkmasın.