PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi parça & hangi marka

EMRE ALTINOK
16/11/2013, 21:41
iyi akşamlar herkese, belli periyordlarla değişmesi gerek parçaların hangi markalardan alınacağı yada ALINMAYACAĞInı bilen birileri mutlaka vardır.hangi parçanın mutlaka orjinalinin alınması, hangisinin yan sanayisininde işe yarar olduğunu bilen arkadaşların yorum ve önerilerini bekliyorum.

Arrest
16/11/2013, 21:47
iyi akşamlar herkese, belli periyordlarla değişmesi gerek parçaların hangi markalardan alınacağı yada ALINMAYACAĞInı bilen birileri mutlaka vardır.hangi parçanın mutlaka orjinalinin alınması, hangisinin yan sanayisininde işe yarar olduğunu bilen arkadaşların yorum ve önerilerini bekliyorum.

cok ilginç bi soru belirli aralıkta değişen parçalar başlıca

Yağ filt.
Hava filt.
Polen Filt.
Motor yağı
Buji
Buji kablosu
Balatalar

bunların hepsi yan sanayide alınabilir. Opar alırsanız zaten icinden FİLTER marka filtreler cıkar. Bujileri bosch almanızı öneririm balatalar opar kablolar lancia filtrelerde birsürü marka var valla ama opar almanızı önermiyorum fazla Lancia sınıda cok zor bulursunuz :) Motor yağınızı aracınız 1.4 benzinli 100.000 Km altında ise 5w40 castrol edge tam sentetik öneririm. Polen filtrenizde kaliteyi anlamak icinde filtrenin bi ucundan diğer ucuna hava veya sigara dumanı üfleyin eger geciriyorsa hava geçişi iyi bir filtredir o şekilde alınız. zaten filtreler 10 lira :)

halils2
17/11/2013, 00:48
Satonun yazısına istinaden bujileri bosch değil orjinal bujisi olan ngk zkr7a-10 olarak almanız gerek. Zira fiatın katalogda bu bujiye muadil olarak sunduğu başka marka model buji yoktur.

Arrest
17/11/2013, 00:51
Satonun yazısına istinaden bujileri bosch değil orjinal bujisi olan ngk zkr7a-10 olarak almanız gerek. Zira fiatın katalogda bu bujiye muadil olarak sunduğu başka marka model buji yoktur.

abi bende bosch bujiler var gayet memnunum vardır aynısı illaki bosch olarak. NGK da iyi bir markadır.

halils2
17/11/2013, 01:00
abi bende bosch bujiler var gayet memnunum vardır aynısı illaki bosch olarak. NGK da iyi bir markadır.

Doğrudur sato. Bir ara forumda baya günceldi buji muhabbeti benzinde sıkıntı olmadığı olsa da anlaşılmadığı ama lpg de bosch bujilerin tekleme çekiş kaybı gibi durumlar ortaya çıkardığı konuşulmuştu. Bende netten araştırdım ama ngk ya muadil fiatın verdiği bir buji markası olmadığından ayrıca aracım tüplü olduğundan ngk aldım. Önceki bujilerimi saklıyorum bunları değiştirdiğimde karşılartıracam bakalım yanma odasında değişme vs var mı bujileri söktüğümde tertemizdiler. Neyse böyle önemli yerlerde her zaman orjinal ürün kullanın bence. Geçen sene hararet ibrem yolda düşüp yükseliyordu gittim yan sanayi termostat aldım bu sene sanki yine ibre oynamaya başladı ama yakıtım artmadığı için şuan normal bakıyorum. Geçen sene 9.2 olan ortalama termostat değişiminden sonra 7 7.5 lt düşmüştü hızır afiye gibi takipteyim hala :D

Arrest
17/11/2013, 02:28
Doğrudur sato. Bir ara forumda baya günceldi buji muhabbeti benzinde sıkıntı olmadığı olsa da anlaşılmadığı ama lpg de bosch bujilerin tekleme çekiş kaybı gibi durumlar ortaya çıkardığı konuşulmuştu. Bende netten araştırdım ama ngk ya muadil fiatın verdiği bir buji markası olmadığından ayrıca aracım tüplü olduğundan ngk aldım. Önceki bujilerimi saklıyorum bunları değiştirdiğimde karşılartıracam bakalım yanma odasında değişme vs var mı bujileri söktüğümde tertemizdiler. Neyse böyle önemli yerlerde her zaman orjinal ürün kullanın bence. Geçen sene hararet ibrem yolda düşüp yükseliyordu gittim yan sanayi termostat aldım bu sene sanki yine ibre oynamaya başladı ama yakıtım artmadığı için şuan normal bakıyorum. Geçen sene 9.2 olan ortalama termostat değişiminden sonra 7 7.5 lt düşmüştü hızır afiye gibi takipteyim hala :D

Abi pavyondayim bi okuyun ddm 3 tane oyun havasi bitti yine anlamadim ne dediğini muhahahahah

Discovery cihazımdan gönderildi

halils2
17/11/2013, 11:11
az içmişsin biraz daha içanlarsın :D

Ziyaretci046
17/11/2013, 15:45
buji mutlaka orjinal olmalı tecrübeyle sabitdir. bütün arabalarda orjinal buji kullanın
puntoda ngk kullanın zkr7a10
opelse Gm
forda Motorcraft
hyundai honda denso ngk

celenlee
17/11/2013, 20:19
buji mutlaka orjinal olmalı tecrübeyle sabitdir. bütün arabalarda orjinal buji kullanın
puntoda ngk kullanın zkr7a10
opelse Gm
forda Motorcraft
hyundai honda denso ngk

Peki Ustam, LPG kullananlar da Aynı bujiyi mi kullanmalı? Yoksa farklı bir buji mi kullanmalıyız?

NGK LPG8 diye bir bujiden bahsediyorlar ama sizce hangisini tercih etmeliyiz?

halils2
17/11/2013, 20:34
Peki Ustam, LPG kullananlar da Aynı bujiyi mi kullanmalı? Yoksa farklı bir buji mi kullanmalıyız?

NGK LPG8 diye bir bujiden bahsediyorlar ama sizce hangisini tercih etmeliyiz?

Daha önce forumda konuşulmuştu lpg de farklı buji kullananlarda sıkıntı yaşandığı bu nedenle orjinal buji lpgliler için özellikle kullanılması gerektiği söylenmişti. Aracım lpgli orjinal ngk buji kullanıyorum çok şükür daha hiç sorun yaşamadım, hiç arıza lambam yanmadı.

Castell
18/11/2013, 16:06
Lpgli araçlarda farklı marka buji kullanılıyor diyorlar ne derece doğrudur??.....

EMRE ALTINOK
22/11/2013, 20:31
yardımcı olan tüm arkadaşlara verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim.herkese kazasız keyifli sürüşler..