PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çözülemeyen Gaz Kesme Sorunu

mickyknox
16/11/2013, 10:51
Arkadaşlar merhaba.

2012 model Punto Lounge aracım var ve 28.000 km'de. 10 ve 20 bin bakımları serviste yapıldı. Aracımda 25.000 km'den sonra sabit devirde giderken ( özellikle 2 ve 3. viteste ve 20 - 23 - 25 bin devir aralığında ) gaz kesme, sarsıntı sorunu olmaya başladı.
Perşembe günü fiat yetkili servisine götürdüm tecrübeye çıktık ve onlarda sorunu gördü. Araç 2 gün serviste kaldı ve Cuma akşamı beni aradılar: Araçta bir çok muhtemel parçayı değiştirip denediklerini ancak sıkıntının devam ettiğini görüklerini buna istinaden 3.000 km deki test aracını tecrübeye çıkardığını ve aynı sorunun onda var olduğunu söylediler. Yani bu bir sorun değilmiş bütün puntolarda olabilirmiş onlarda ilk defe böyle bir şeyle karşılaşıyorlarmış ve bu durumu Tofaşa soracaklarmış.
Bu durumda ben ne yapmam lazım.
Sizlerden ricam Punto 1.3 dizel aracı olanlar 23 - 25 bin devirde sabit gazla gittiklerinde böyle bir gaz kesme oluyormu bir deneme yaparmısınız.

Arrest
16/11/2013, 11:56
Arkadaşlar merhaba.

2012 model Punto Lounge aracım var ve 28.000 km'de. 10 ve 20 bin bakımları serviste yapıldı. Aracımda 25.000 km'den sonra sabit devirde giderken ( özellikle 2 ve 3. viteste ve 20 - 23 - 25 bin devir aralığında ) gaz kesme, sarsıntı sorunu olmaya başladı.
Perşembe günü fiat yetkili servisine götürdüm tecrübeye çıktık ve onlarda sorunu gördü. Araç 2 gün serviste kaldı ve Cuma akşamı beni aradılar: Araçta bir çok muhtemel parçayı değiştirip denediklerini ancak sıkıntının devam ettiğini görüklerini buna istinaden 3.000 km deki test aracını tecrübeye çıkardığını ve aynı sorunun onda var olduğunu söylediler. Yani bu bir sorun değilmiş bütün puntolarda olabilirmiş onlarda ilk defe böyle bir şeyle karşılaşıyorlarmış ve bu durumu Tofaşa soracaklarmış.
Sizlerden ricam Punto 1.3 dizel aracı olanlar 23 - 25 bin devirde sabit gazla gittiklerinde böyle bir gaz kesme oluyormu bir deneme yaparmısınız.

Çok saçma nası olabilirmiş ya ? O zaman kimse punto almasın anasını satıyım. Başka bi yetkili servise gidin aracınızın garantisi devam etmiyormu

mickyknox
16/11/2013, 12:28
Çok saçma nası olabilirmiş ya ? O zaman kimse punto almasın anasını satıyım. Başka bi yetkili servise gidin aracınızın garantisi devam etmiyormu

Garantisi devam ediyor. Fiat'a mail attım sorunumu belirten bakalım ne cevap gelecek ona göre servisle görüşüp tekrar adam gibi bakmalarını isteyeceğim. Ve bu olaylardan sonra fiat'tan ciddi anlamda soğudum.

miskofalez
16/11/2013, 14:04
Sıkma canını elbet bi çaresi vardır enjeksiyon da tıkanmış olabilir ,düşük devirlerde kullanıyorsan manifolt da tıkanmış olabilir daha bakılıcak yeri çok anlıycağın sürekli bir problem olduğunu sanmıyorum

mickyknox
16/11/2013, 14:15
Sıkma canını elbet bi çaresi vardır enjeksiyon da tıkanmış olabilir ,düşük devirlerde kullanıyorsan manifolt da tıkanmış olabilir daha bakılıcak yeri çok anlıycağın sürekli bir problem olduğunu sanmıyorum

Servis yetkilisiyle konustugumda; emme manifoldunu degistirip denedigini, araci makineye baglayip enjeksiyonlarina bakildigini fln soyledi ama nafile. Ustelik biraz once arabayi kullandigimda yeni bi ses gelmeye basladigini duydum garip bir ugultu veya hafif islik gibi bi ses. Bu ses servise vermeden once yoktu :) saka gibi.
Surekliligi konusunu bilemiyorum ama yaklasik 2-3 bin km'den beri yapiyor bu sorunu bende bekledim gecer diye ama maalesef gecmedi.

miskofalez
16/11/2013, 14:22
Bide başka bir serviste şansını dene bakalım ne diycekler

mickyknox
16/11/2013, 14:43
Çok iyi diyebileceginiz bir servis varmi oraya gotursem?

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

knidos111
16/11/2013, 15:31
turbo olmasın?

mickyknox
16/11/2013, 15:40
turbo olmasın?

Walla bende ondan suphelendim ama servis ustasi degil fln dedi.

miskofalez
16/11/2013, 16:57
Ben gürses e götürüyorum bi sorun yaşamadım şimdi bende oraya götürdüm dermişsin patlarmışız :)

mickyknox
16/11/2013, 19:40
Ben gürses e götürüyorum bi sorun yaşamadım şimdi bende oraya götürdüm dermişsin patlarmışız :)

:) yok hocam Erkay'a götürdüm.

tayfux
16/11/2013, 19:53
:) yok hocam Erkay'a götürdüm.

Erkaya bende götürdüm de çok ilgilenmemişlerdi. Hocam forumu taratıp iyi olan bir servise götürmenizi tavsiye ederim..araçtan soğumayın aracınız çok güzel inşallah yakın zamanda halledilir de zevkle binmeye devam edersiniz..

ligdevi
16/11/2013, 21:29
Arkadaşlar merhaba.

Bu durum zaman zaman bende de olmuştu, stabil şekilde giderken anlık gaz kesme, motor soğukken devir dalgalanması gibi ama ben servise götürmedim,
sorunu önce kendim araştırdım, pc ye bağladım motor arızası olarak egr görünüyodu, benden önceki sahibi sanırım aracı sürekli düşük devirde kullanmış, 2 kutu balata spreyi aldım egr nin selenoid kısmını söküp girebildiğim yerlere kadar temizledim, aynı taraftaki manifoldun giriş kısmınıda söktüm, bir beze balata spreyi sıkıp manifoldun ağız kısmından girebildiğim yere kadar girdim, içerideki kurum ziftini sıyıra sıyıra çıkardım, epey balçık çıktı. her şeyi toparlayıp aracı çalıştırdım, biraz dumanla birlikte gürültülü çalıştı, daha sonra düzeldi, ne gaz kesme kaldı nede devir dalgalanması, hepsi düzeldi artı olarak tüketimim düştü performansım hissedilir derecede arttı, alt devirler daha canlı şimdi ve 3 aydır en ufak sıkıntı yok :)

ismailglny
16/11/2013, 22:09
benim aracım da 2011 1.4 77bg . bende de 2 veya üçüncü viteste gazı bırakıp sabit hızda gidersem eğer düşük devirde böyle bir silkeleme oluyor. ama inanın sebebini hiç araştırmadım. ilk kez bu kadar düşük beygirli aracım var beygir düşük olduğu için devir düşük kalıyor filan gibi garip bir şeyler düşünüp çok da önemsememiştim ama şu an huylandım ben de ..

mickyknox
17/11/2013, 11:15
Erkaya bende götürdüm de çok ilgilenmemişlerdi. Hocam forumu taratıp iyi olan bir servise götürmenizi tavsiye ederim..araçtan soğumayın aracınız çok güzel inşallah yakın zamanda halledilir de zevkle binmeye devam edersiniz..

Eywallah hocam sagolasin. Insallah bir an once halledilir.

mickyknox
17/11/2013, 11:20
Bu durum zaman zaman bende de olmuştu, stabil şekilde giderken anlık gaz kesme, motor soğukken devir dalgalanması gibi ama ben servise götürmedim,
sorunu önce kendim araştırdım, pc ye bağladım motor arızası olarak egr görünüyodu, benden önceki sahibi sanırım aracı sürekli düşük devirde kullanmış, 2 kutu balata spreyi aldım egr nin selenoid kısmını söküp girebildiğim yerlere kadar temizledim, aynı taraftaki manifoldun giriş kısmınıda söktüm, bir beze balata spreyi sıkıp manifoldun ağız kısmından girebildiğim yere kadar girdim, içerideki kurum ziftini sıyıra sıyıra çıkardım, epey balçık çıktı. her şeyi toparlayıp aracı çalıştırdım, biraz dumanla birlikte gürültülü çalıştı, daha sonra düzeldi, ne gaz kesme kaldı nede devir dalgalanması, hepsi düzeldi artı olarak tüketimim düştü performansım hissedilir derecede arttı, alt devirler daha canlı şimdi ve 3 aydır en ufak sıkıntı yok :)

Walla ne diyim hocam eline saglik. Senin elinden bu isler geliyor demekki ancak inan ben hava filtresini degistir desen oyle bakar dururum nerde bu filtre diye. Forumu arastirdigimda genel olarak karsima "egr, debimetre, mazot pompasi, mazot filtresi, manifold" gibi parcalarda sorun olabilecegi cikti. Ancak koskoca servis 2 gun boyunca bunlara bakmadimi bilmiyorum. Her seyi denedim dedi bana. Servis beceremezse artil bende sana gelicem yapacak birsey yok :)

blackhawk
18/11/2013, 13:34
aynı sorunu araç yazılımını komple silip yeniden yükleterek aşmıştım. dediğin parçaları değiştirmene rağmen sorun devam ediyorsa aracın garantideyken dene derim. Mavişehir Enriko Aliberti çözmüştü sorunumu. Birde farklı yerlerden yakıt al servis bu motorlar zeki aldığın yakıt sorunluysa böyle sıkıntılar yaşatır sorunsuz yakıt bulana kadar değişik yerlerden yakıt al demişti.

mickyknox
18/11/2013, 15:32
aynı sorunu araç yazılımını komple silip yeniden yükleterek aşmıştım. dediğin parçaları değiştirmene rağmen sorun devam ediyorsa aracın garantideyken dene derim. Mavişehir Enriko Aliberti çözmüştü sorunumu. Birde farklı yerlerden yakıt al servis bu motorlar zeki aldığın yakıt sorunluysa böyle sıkıntılar yaşatır sorunsuz yakıt bulana kadar değişik yerlerden yakıt al demişti.

Tesekkur ederim bilgilendirme icin bunlarin hepsini servise soyleyecegim persembe gunu bakalim ne yapacaklar.

agabey3838
18/11/2013, 16:15
motorlarımız aynı, böyle bir problem benim aracımda yok.

bence aracınızın kolaylıkla hallolabilecek bir problemi var ama servisin becereksizliği. servisteki ustalar eminimki çok iyi tofaş ustasıdır ama bizim araçlarımızın dilinden ne kadar anlıyorlar orası şüpeli

ben hararet düşmesi problemiyle servise gittim, polen filitresini değiştirmişler çözüm olarak :) :) :) gerisini siz düşünün
bence başka bir servise daha göstermekte fayda var

Ozzy3327
18/11/2013, 17:03
Ben aynı sorunu yaşadım,ustam enjektörlere baktır dedi.enjektörler söküldü,temizlendi ayarlandı tamir takımı değişti..sorunum tamamen kesildi.artı olarak çok ciddi performans artışı ve yakıt tüketiminde düşüş oldu.bence servise gitmek yerine iyi bi bosch servisi sizin probleminizi çözer..zaten servislerde bu işi bosch servislerine yaptırıyo.

mickyknox
18/11/2013, 18:06
Ben aynı sorunu yaşadım,ustam enjektörlere baktır dedi.enjektörler söküldü,temizlendi ayarlandı tamir takımı değişti..sorunum tamamen kesildi.artı olarak çok ciddi performans artışı ve yakıt tüketiminde düşüş oldu.bence servise gitmek yerine iyi bi bosch servisi sizin probleminizi çözer..zaten servislerde bu işi bosch servislerine yaptırıyo.

Bana makineye baglanip enjektorlere bakilacagi soylenmisti ama ne yaptilar bilmiyorum. Usta bursaya egitime gitmis persembe gunu gelecekmis o gelince sizlerden aldigim bilgileride soyleyecegim.

mickyknox
18/11/2013, 18:09
Ya arac garanti kapsaminda olmasa dediginiz gibi servise gitmezdim ama simdi garantisi varken baska yere gitmiyim dedim.

comanchee
18/11/2013, 18:18
şişli bomontide deha oto timur usta birde kısmetinizi orada deneyin

mickyknox
18/11/2013, 19:27
şişli bomontide deha oto timur usta birde kısmetinizi orada deneyin

Deha otonun methini cok duydum. Erkay bir care bulamazsa Deha'ya giderim. Bundan sonraki bakimlarimida oraya kaydiririm.

engingulcan
01/07/2014, 08:50
Deha otonun methini cok duydum. Erkay bir care bulamazsa Deha'ya giderim. Bundan sonraki bakimlarimida oraya kaydiririm.

üstad selam ne oldu sorununuz, çözüldü sanırım...

aynı sorun birebir bende de var araç da aynı 12 punto lounge dizel...

dediğiniz gibi araştırırken genelde egr ve sair tıkanıklıktan bahsedildiğini gördüm...

birmotta servis danışmanı ile denemeye çıktık o rastlamadı, sanırım kullanım tarzı ile ilgili...

şimdilik araştırıyorum, farklı yakıt deniyorum, biraz fazla basıyorum, ancak onlar da fazla yakmaya sebep oluyor, arada yine aynı devirlerde kesilmeler yaşıyor...

konuyu biraz hortlatmış oldum ama yeni konu açmaktan iyidir...

cevaplarınız için teşekkür ederim...

saygılarımla...