PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Component Yardım

mTk
22/01/2007, 21:03
Arkadaşlar component almayı düşünüyorum. Başlangıç seviyesinde olacak fazla abartı değil.
Önerileriniz ve önerdiklerinizi nereden alabileceğimi ve yorumlarınızı bekliyorum.
Birde bu işten anlayan componentleri, yanında gelen zımbırtıyı (adını bilmiyorum) anfiye ve teybe nasıl bağlayacağımızı şematize ederse hem forum için hem şahsım için faydalı olacak. :)

pdr42
22/01/2007, 21:09
Hm
Ben Bilmiyom Bu Dediğin Nedir Muzik Sistemi Ile Alakali Bişey Midir Nedir

Fangio
22/01/2007, 21:22
Arkadaşlar component almayı düşünüyorum. Başlangıç seviyesinde olacak fazla abartı değil.
Önerileriniz ve önerdiklerinizi nereden alabileceğimi ve yorumlarınızı bekliyorum.
Birde bu işten anlayan componentleri, yanında gelen zımbırtıyı (adını bilmiyorum) anfiye ve teybe nasıl bağlayacağımızı şematize ederse hem forum için hem şahsım için faydalı olacak. :)

izmire yolu düştüğü zaman haberleşelim seni bu konuda uzman bi yere götürebilirim kardeşim...

Mısafır
22/01/2007, 21:26
bu iş için butce cıkarman lazım

Component 2 veya 3 yollu hoperlor sıstemıne verılen ad.

baslangıc sevıyesınde 2 yollu kullanabılırsın ;)
1 takım ıcın
200 usd amfı fıyatı ve 70 euro 1 takım kompannet ıcın fıyat ayırırsan
guzel bı sıstem toplamıs olursun....
urunler konusunda sana yardımcı olurum mehmet
benı musayıt bı zaman ara ;)

mTk
22/01/2007, 22:32
Vadi ilk seni arayacaktımda baktım msnde de musait değilsin buraya yazdım.
Evet başlangıç seviyesi olacak ama başlangıç derken marka basit olmayacak dediğin gibi 2 yollu ;)
Bütçe hazır bu arada :)

mTk
22/01/2007, 22:35
izmire yolu düştüğü zaman haberleşelim seni bu konuda uzman bi yere götürebilirim kardeşim...
Sağol kardeş mutlaka arıycam seni oraya gelince.

emre
22/01/2007, 22:54
abi jbl 95 dolar sanırım kompenet takım istersen ayarlayalım 1 tane ama kesin değil bitmiş olabilir :D

Little F.K
22/01/2007, 23:00
Arkadaşım bence öncelikle bir servisle konuş,ayarla ve bu işe öyle gir.Benim bu sayfada Müzik Sistemi adlı başlıkta bi yazım var oku istersen.

Componentleri kapıya taktırmak istiyosan,kapılardaki kolonlara kapılara perçinli.Dolayısıyla sökmesi takması mesele ve servis bu konuda ileride kapıdan ses gelirse yardımcı olamayacağını belirtti.

2.Olay componentleri anfiyle besliyceksin ama bizim orjinal teyplerde anfi çıkışı yok sanırım bu yüzden başka bi teybe ihtiyacın olacak.Fakat dananın kuyruğu burada kopuyor,kolonları kapıya yerleştirdin diyelim,bu sefer teybe gelen arabanın orjinal cıkısları kesılıp anfi çıkışları yapılıp bu şekilde teybe baglanmalı.Bu çok basit bir iş ama bu işlemi yaptığın zaman 2 serviste,tanıdık olmasına rağmen arabanın garanti dışı kalıcağını söylüyor.Aynı zamanda anfi de direk aküden beslenmek zorunda.(Sigortadan beslenmeyecek)

Benim yaptığım ve sana tavsiyem güzel bi teyp alman (pioneer hpz ayarlı)ve orjinalliği bozulmadan kolonları direk teyple besleyerek,componentleride arkaya koyarak çıkışlarını direk anfiye indirebilirsin.Yardıma ihtiyacın olursa özel mesajda atarsın seve seve yardım ederim.

Mısafır
22/01/2007, 23:32
ben daha oncekı aracımda aracın orjınal hıcbır tesısatını kesmeden butun hoperlorlerı amfıye yonlendırdım

bu arabada da yapılabılır
kapı ıcındekı hoperlorler percınden dolayı ses yapıyor bosluk var oturdugu zemınlerde
companent uygulandıgı zaman ızalasyon da yapılması lazım

mTk
22/01/2007, 23:46
İzelasyon işi tamam zaten şuan. Mdf ve yalıtım malzemelriyle ilgili planlarım var. İnşallah compenentleri takınca sizinle paylaşırım.
Birde servis olayı varki orayı tamamen takmıyorum.
Birde şuan benim arabamda anfi tesisatı, kablosu rca çıkışları orjinal teyp ile mevcut.

Little F.K
22/01/2007, 23:50
Bir dil bir kaç tesisatçıyada sordum paradanda kaçmadım ama yapamayız dediler.:(

nasıl yapıldığı hakkında banada biraz bilgi verirseniz sevinirim.Birde izolasyon hakkında bilgi verirseniz componentleri kapıyada takabilirim.Tabi ilerde ses yapmayacaksa.8O

Bu arada mtk biraz sende nasıl yaptığından bahsedersen sevinirim.Birde teyp yetmez gibi geliyo ama memnunmusun?

Mısafır
23/01/2007, 00:01
detaylı bı sekılde anlatırım, hıc problem degıl bende aracın hıcbırsekılde orjınal kablolarının kesılmesı taraftarı degılım....

ıyı geceler herkese...

mTk
23/01/2007, 01:40
https://img267.imageshack.us/img267/2140/dscf0075yu4.jpg
Kolonu görüyorsunuz. Yeri mdf kasnak yapımı için gayet musait. Ve bu işte gayet basit.
Bende orjinal kablo tesisetını tabiki sökmeyeceğim sadece teybi giren soketlerden bir tane daha alacağım biyasada mevcut. Onları orjinal soketlerle birleştiricem. Gerisi gelir zaten.

--GNS--
23/01/2007, 15:21
mtk birsey soracagim sana kapi ici panelini nasil söktün? biraz aciklar misin? bende sökebilir miyim?

mTk
23/01/2007, 15:43
Kapı içi paneli olarak kapı trimini kast ettin heralde. Onu çıkarması basit 2 tane kapı tutamağının orada, yanlış hatırlamıyorsam 3 tanede trimin altında küçük vidalar var. Bunları söktükten sonra trimi kendine göre çek ve aynı zamanda yukarı doğru kaldır.
Karşına beyaz orjinal izolasyon süngeri çıkacak onu kaldırınca kapının içine kavuşabilirsin :)
Sökmesi basit ama fazla hırpalama olmuyorsa kesin sökemediğin biyer vardır.

--GNS--
23/01/2007, 16:26
mTk tesekkur ederim... basit gozukuyor inş yapabilirim :)

Little F.K
23/01/2007, 17:22
MTK saol.Benim dediğim olay biraz daha farklı bi olay yada ben anlatamıyorum :).Orjinale soket yapabiliyosun ama teybın orjınal çıkışlarına benim teybime soket yapılamıyor sanırım bahsetmek ıstedıgım buydu :)

mTk
23/01/2007, 17:30
MTK saol.Benim dediğim olay biraz daha farklı bi olay yada ben anlatamıyorum :).Orjinale soket yapabiliyosun ama teybın orjınal çıkışlarına benim teybime soket yapılamıyor sanırım bahsetmek ıstedıgım buydu :)

Genelde bu konuları forumda anlatmakta, anlamakta zor oluyor :)
Sanırım orjinal soketlerlee yansanayi soketler uyuşamacakmı onu soruyorsun? Evet uyuşuyor. İnşalla doğru anlamışımdır :)

LOST_WANTED
23/01/2007, 17:52
benım aracta jl audio var compenant cokta memnunum performansından arkadaşın dediği gibi izmirde fiat tesisatında profosyonel isimler var 8O

Little F.K
23/01/2007, 19:27
8D Abi biz buluşmadan bu konuları halledemiyeciğiz :)

Şöyle ki şimdi GP nin orjinal teybinin kolonlarla bağlantısını sağlayan sokete,başka bir ara soket takarak anfi çıkışları sağlayabiliyoruZ.Ama teybin orjinal soketini başka bi teybe örneğin kendi teybim olan pionner a ara soket bağlayarak takamıyoruz.

Gene anlatamadım galiba çıldırcam 8W

mTk
23/01/2007, 20:04
8D Abi biz buluşmadan bu konuları halledemiyeciğiz :)

Şöyle ki şimdi GP nin orjinal teybinin kolonlarla bağlantısını sağlayan sokete,başka bir ara soket takarak anfi çıkışları sağlayabiliyoruZ.Ama teybin orjinal soketini başka bi teybe örneğin kendi teybim olan pionner a ara soket bağlayarak takamıyoruz.

Gene anlatamadım galiba çıldırcam 8W

Bak şimdi anladım :D
Ozaman ikisinden birini yani ya paynırını yada orjinal tesisat kablosunda birini kesecen :)

CaGRi
23/01/2007, 21:08
arkadaşlar n zmndır fırsat bulamıyordum.sonunda rahata kavuştum ve anlatıyorum. arbayı aldıımın 2 ayında tesisat işine daldım. komple kapı içlerindeki hopları söktürdüm. teyp orjinal değiştirmediim daha. teybe rca çıkışı eklettim ve amfiye bağladık.arkada sub war. ve şu hoplar kapıya perçinli dediğiniz olay hiç dikkatimi çekmedi. öle bi zorlanma olmadı. ve servisle ilgil bi sıkıntıda olmadı. hatta servis bayıldı sete:D.kapılardan en ufak bi ses gelmiyor.hatta şöyle bişi söyliim arka taraftaki hoparlörleri kapı içlerine matkapla delmek suretiyle oturttular içim cız etti. ama değdi doğrusu.ank buluşmasına gelemedim kusura bakmayın ama bidahakinde kesinlikle aranızdayım. setle ilgili soruusu olan varsa seve seve cevaplarım.

Little F.K
23/01/2007, 22:22
Mtk sağol valla anlaşılabildim en sonunda :)

Bladekel servis orjinal teybe yapıldığı zaman bir şeye karışmıyor zaten.Memnunmusun peki teypten.?İsteğin sesi almak zor olmadı mı?

mTk
24/01/2007, 00:12
Bence orjinal teyp çok uygun. Ben çok menunum.

Arkadaşlar birde bas alıcam. Buda fazla abartılı olsun istemiyorum.
Sizce bu link nasıl?
https://urun.gittigidiyor.com/JBL-GT4-12-30CM-1000-WAT-SIFIR-ORJ-kargo-bedava_W0QQidZZ3412055
Üründen çok fiyatı merak ediyorum uygunmudur?

Little F.K
24/01/2007, 01:29
Mtk burdan zorlarsak 110 civarı bi fiyata alabiliriz biraz daha araştır bence.8O

mTk
24/01/2007, 10:39
Mtk burdan zorlarsak 110 civarı bi fiyata alabiliriz biraz daha araştır bence.8O
Bende öyle düşünüyorum. Zaten link izmirdeymiş. Gidip yerine bakmak lazım. :)

Mısafır
24/01/2007, 12:08
linkdeki hoperlerun fıyatı 100 lıradır ;)
parasına gore guzel calan bır bas hoperlorudur...

Little F.K
24/01/2007, 17:28
bendede 30 cm jbl var ama bunu büyütmek istiyorum.Daha doğrusu yine 30 cm fakat rms i yüksek çokta uçuk fiyatı olmayan bi sub birde bunu ve componentleri besleyebileceğim güzel bi anfi istiyorum.ne tavsiye edebilirsin?Birde fiyatları ne civarda olur.

Yada alıcağım sub için sadece sub anfisi mi alıyım?Tavsiyelerini bekliyorum.

--GNS--
25/01/2007, 13:58
birsey soracagim bizim teypin cikisi kac watt bilen war mi?

mTk
25/01/2007, 18:57
Tahminim 4*20watt

uzman
25/01/2007, 19:25
eğer 4*20 ise componentlerinde anfiye bağlanması gerekeir, 4*50 falan olsaydı,teyibin gücü componentleri beslerdi.

mTk
25/01/2007, 19:26
Anfi şart.

uzman
25/01/2007, 19:42
bu şartlarda evet,anfi şart, teyp güçlü olsaydı,bir mono SW anfisiyle işi bitirebilirdin,üstelik teypten,sağ sol,ön arka kontrol avantajına da sahip olurdun.

--GNS--
26/01/2007, 00:17
ya bu kadar dusuk olamaz bence :( :( bizim polonun orjinal teypi 4*40 ti ya :( :(

mTk
26/01/2007, 00:18
4x40 watt iyi bir değer eminmisiniz.

--GNS--
26/01/2007, 00:23
ewet eminim teypin ustunde yaziyor... bizim puntolardakide okadar vardir bence yoksa bu kadar ses cikacagini sanmiyorum...

CaGRi
26/01/2007, 11:17
ben bakmıştım teybin çıkışına ve yannış hatırlamıyorsam 4*30 gibi bi değerdi.teypten memnunmusunuz diye soruyorsunuz ilk zamanlarda evet derdim ama şu an hayır diyorum çünkü kulak yüksek sese alışıyor ve daha yükseğini istiyorsunuz. yeni başlayan arkadaşlar için söylüyorum teybi deiştirmenize gerek yok.yeterli bi verim alabiliyorsunuz. gt4-12 iyi bi basstır ve bende onu kullanıyorum.tatminkar anlicaanız

Mısafir
26/01/2007, 11:37
Ben teypten memnunum. Mp3 çalarım yok. Direk CD den dinliyorum. Kopya CD ile orjinali baya farkettiriyor. Daha doğrusu eldeki mp3 leri Audioya çevirip 50-60 albümlük bi case oluşturmştum. Mp3 den çevirdiklerimde yüksek seste bozulam oldu ama orjinal CD lerimin ses kalitesi beni tatmin etti. Değiştirmeye gerek yok gibi.

civcivx
26/01/2007, 11:59
GP'nin üzerindeki BP radyonun çıkışı 4x30W
Ön kapılardaki 165 mm.lik komponent 40W, tweeter 30W
Arka kapılardaki 130 mm.lik komponent 30W
Subwoofer 130mm. çapında, gücü 100W, mono amfiye sahip, kutusunun hacmi 6-7 litre civarında
Komponenetler su geçirmeme özelliğine sahip. Ama yine de arabayı yıkarken oralara su tutmayın :D

Anten 36 cm. :D

Aftermarket ana ünite takılırken ISO sokette 4 ve 7 no.lu pinlerin dışarıdan alınması gerekiyor. 4 no.lu pin sabit +12V, 7 no.lu pin kontağa bağlı +12V.

uzman
26/01/2007, 12:21
bu verdiğin değerler sanırım üzerindeki orijinal haporlörler,bu arada SW yeterlimi? yoksa iyi mi?,birde spor paketi olmayan ses sistemine sahip araçlarda(bilindiği üzere SW yok) radyo-cd ve haporlör değerleri aynı mı?

civcivx
26/01/2007, 12:39
Eve sub. olmayan araçlarda da aynı parçalar var. Zaten sub. sinyali, doğrudan hoparlör çıkışlarından besleniyor.

Sub. açıkçası bu sistem için yeterli. Çok alt frekanslara inemiyor ama temiz ve güçlü ses veriyor. Diğer parçalara el atmadan sadece sub.ı güçlendirmek gereğinden fazla alt bas üretimine sebep olur. Böylece şarkıcı ve enstrüman sesleri boğulur gider.

https://img291.imageshack.us/img291/3057/puntoschemamediumko9.jpg

Mısafır
26/01/2007, 12:48
Cem cok dogru soyluyor sadece sub a yuklenmek ses kalıtesını tamamen olduru
once kompanenet sonra sub ;)

uzman
26/01/2007, 12:51
bu konudaki dengeyi iyi bilirim,sırf bu yüzden benim araçtaki sub. anfisinden sw sesini kısmak zorunda kalmıştım.soruş nedenim, genelde peak değeri 1000 watt gibi hemde bazıları tarafından çift sw kullanılıyor,sonradan yapılan sistemlerdede 100 w gibi değerler kullanılmadığından merak etmiştim.peki bu 100 watt peak değer mi? yoksa nominal değer mi? ayrıca spor paket olmayan araçlarda sub. çıkışı var mı? yani sonradan böyle bir paket eklenebilir mi?

civcivx
26/01/2007, 13:29
Sonradan eklemek mümkün görünüyor. Sub.ın kodu 735410428. Gereken ise arkaya çekilecek elektrik ve sinyal kablosu. Fabrikasyon spor paket olmayan araçlarda bu kablolama büyük ihtimalle yoktur.

Gücü konusunda, kesin Wrms değerdir diyemem ama öyle olması kuvvetle muhtemel. Çünkü hiçbir değer için Peak ibaresi kullanılmamış. Tüm Watt değerleri Musical Audio Power olarak belirtilmiş.

Bizim diğer arabada 450 Wrms gücünde mono amfi ve buna bağlı 15 inçlik (38 cm) JL Audio 15W3v2 sub var. 47 litre kutuda çalışan devasa birşey. Karşılaştırmak gerekirse;

karşılaştıramam :D

uzman
26/01/2007, 16:50
elbette karşılaştırmak doğru olmaz,burada önemli olan sistemin yeterli , uyumlu olması ve bütün frekansların tatminkar düzeyde bulunması,ses yüksekliği 2. planda kalır ki yapılan hesaplamalar ve uyumlu bir sistemlede yeterli ses yüksekliğide sağlanabiliyor.ayrıca yukarıda bahsedilen ''Musical Audio Power'' ifadeside rms'den ziyade music power, yani peak poweri (PMPO) yu ifade ediyor gözüküyor.

mTk
08/02/2007, 18:39
Arkadaşlar bizim ön hopelorler 13cm mi?
Bu link nasıl sizce?
https://urun.gittigidiyor.com/JBL-GTO607c16cmCOMPONENT-SIFIR-ORJ-kargo-bedava_W0QQidZZ3722050