PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön takımlardan gelen ses

hunter
18/09/2007, 15:50
arkadaşlar benim gp de direksiyonu sola yada sağa kırıp U dönüşü yaptığınızda ön takımlardan uğultu geliyor.serviste bunun rot ayarlarından kaynaklandığını söylediler.rot balans yaptırırsam kısmen çözülebilceğini söylediler.daha önce bu sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa, tecrübelerini paylaşabilirler mi?Teşekkürler

Yalın
18/09/2007, 17:42
arkadaşım konuyu biraz daha acarmısın,
arac dönüşlerde uğultu sesi yapıyor diyorsun.
eğer tam sağ ve sol yapıyorsan dreksiyon sona dayandığı için ses yapar arıza değildir. aracın lastiği yumuşak lastik olabilir sese sebeb olabilir arıza değildir. araca rot ayarı yaptırırsanız sorun ortadan kalkar.

misafir3
18/09/2007, 18:12
evet rot balan cuzumu bencede bı yaptır yaptırmakdan zarar gelmez daha ıyı olur ben 3 ayda bı yaptırıyorum jantlar fılan devamlı deforme oluyooo
bende devamlı yaptırmak zorunda kalıyorum ..

hunter
18/09/2007, 22:14
rot ayarı yaptırdım ama hala geliyor.bu ses lastiğin asfalta basmasından kaynaklanan bir ses değil.sanki sıyırma sesi gibi.

Yalın
21/09/2007, 17:33
merhaba
yapacağız tek şey servise gidip ustayla test sürüşü beraber yapmanız

padawantr
21/09/2007, 18:23
Merhaba,
Sorununuz benim de başıma geldi fakat şöyle bir nedenden dolayı, Cantlarım 15" fakat geniş tabanlı idi, yani orjinal cantlardan daha büyük. bu nedenle cant rot miline sürtüyordu tam çevirmelerde. bunu araya spacer koyarak çözdük. Sorun belki de bu olabilir diye düşündüm.

gurik
22/09/2007, 09:55
Davlumbaza Sürtüyor Olmasin. Davlumbazlari Kontrol Edin.

ekodin
26/09/2007, 13:28
Arkadaşlar biraz düşünün yanınızdan bir gp geçerken ön takımın sesini içerdeki gibi duyduğunuz oldumu? Bence aracın ön takımı normal çalışıyor tek sorun bu ses içeride çok yankılanıyor. Benim yanımdan geçen gp çok sessizdi bozuk yolda. BU konudaki yorumlar bizim bu konudaki yolumuzu çizebilir çünkü servise ses var diye gidip her şey sağlam demelerinde bıktım.

hunter
26/09/2007, 14:19
yok tekerlerin bir yere sürtme sesi gibi değil bu ses arkadaşlar.zemin beton ve biraz meyilli bir yolda biraz fazla gaz vererek kalkarken,normalde patiye düşüp kalkması lazım ama önce bu ses geliyo (tekerler düz) sonra kalkıyo araç.bana sanki tekerler biraz zorlandığa zaman bu ses çıkıyo gibi geliyo.çözemedik bu sorunu... : ((

CihanÖzdamar
26/09/2007, 15:08
eğer daha once direksiyon tam sol veya sağa kırılmısken sert bır kalkıs yaptıysan aks lalelerının koselerı yuvarlanır yanı asınır ve bu ses cıkar. bahsettıgın ses bır ugultu gıbı bır ses sanırsam.yanı bır surtme sesı degıl ..

hunter
26/09/2007, 16:14
Evet Ses Uğultu şeklinde.eğer Dediğiniz Olduysa Sorun Yaşatir Mi?çünkü Dediğim Gibi Ses U Dönüşlerinde Ve Arabanin Iyi Tutunduğuğu Yerlerde Patiye Kalktiğim Zaman Bariz Bir şekilde Oluyor.

CihanÖzdamar
26/09/2007, 17:21
aksların zaten kullanım kosullarına gore degısen bır omru vardır sadece omrunu kısaltmıssınız u donuslerde dıreksıyon tam kırılı ıken sert kalkıslar yapmamanızı onerırım halk tabırı ıle aks kesme ıhtımalını azaltırsınız.cunku dıreksıyon tam kırılmısken dıslıler bırbırıne sadece cok ufakyuzeylerde temas eder ve o sekılde sert bır kalkışta bu zaten az degen yuzeylerın asınmasını saglarsınız..

ama su ankı sorununuz sesten baska bır sorun cıkarmaz basınıza .. kusura bakmayın ıs yerındeyım bıraz mesgul oldugumdan bıraz kafamda karısık dusuk cumleler kurmus olabılırım yardım edebıldıysem ne mutlu bana

ıyı çalışmalar :)

staff
26/09/2007, 18:13
Tekerleklerden gelen ses rot ayarı ve spacer ile geçmedi ise;
Benim fikrimi sorarsan, aracın 2006 modelse ve arac dururken direksiyonu en sola ve en sağa çevirdiğinde, direksiyonun sona gelmesi ile guluk diye bir ses geliyorsa, bu ses direksiyon milinden geliyor olabilir. İstersen servise git ve problemini açıkca söyle, aracının 2006 model olduğunu da söyle, fiat, 2006 model bütün araçlarda garanti kapsamı ile direksiyon milini değiştiriyor. Problemini çözebilir.

Fikir sadece,

mkaksoyer
18/10/2007, 10:18
eğer ses düzde de varsa amortisörlerini kontrol ettir. frende de durduktan hemen sonra ses geliyor ise kulelerde veya kule rulmanlarında boşluk olabilir.