PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü işareti göstergesi

yakin68
02/11/2013, 23:20
Arkadaşlar merhaba, 2006 gp 3 kapı punto aldım. yaklaşık 180000 km de, bir ay içerisinde 3000 km yol gittim. Aracımın akü işareti bazen yanıyor bazen yanmıyor. Değerlerini ölçtük şarj ettiğini söylüyorlar ustalar. Bu arıza yeni başladı, akü işareti yanınca vitesi boşa alırsam veya kırmızı ışıkta beklersem boşta direksiyonu kitliyor ve kontağı kapatıp tekrar çalıştırıyorum düzeliyor(bir süre sonra akü işareti yanarsa aynı şey tekrarlanıyor). Akü işareti söndüğü zaman sıkıntı yok her aksam çalışıyor. Ustaya gösterdik şarj dinamosunu söküp bakmak gerekir dediler. (arızanın sebebini bulamadılar, iki ustaya gösterdim). Sorun devam ederse kabloları kontrol edeceğiz diyorlar. Arkadaşlar böyle bir arıza nereden olabilir yorumlarınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

femoli
06/11/2013, 12:41
Muhtemelen şarz dinamosu diodlarından sızma vardır lambayı yakıyordur ecu'da voltaj düşüklüğünden kitlemeye neden oluyordur . ustalar doğru söylemiş şarz dinamosu sökülmeden bilemezler.

yakin68
06/11/2013, 23:09
Başka bir usta da şarj dinamosu kasnağından kaynaklandığını söyledi. Şarj dinamosunun söküldükten sonra net belli olacak şimdiden ilginize teşekkür ederim.

femoli
06/11/2013, 23:25
Sonuclari bizede bildirirseniz sevinirim .

Sent from my iPhone 6GS

GP COSKUN
08/11/2013, 13:05
şarz dinamon diyot patlatmış gözüküyor ilerleyen zamanda şarz dinamosunun diyodunu değiştirmezsen aracın hiç şarz etmeyecek ve tamamen şarzı kesecek yolda bile kalabilirsin
zaman geçirmeden söktür ve bakımını yaptır

yakin68
07/12/2013, 22:32
Arkadaşlar şarj dinamosındaki kömürün bitmesinden kaynaklanan bir sorunmuş. Kömür tablası değişti arıza çözüldü ilginize teşekkür ederim.