PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fire active sis farı problemi

fgalitekin
01/11/2013, 11:09
bu yaz serviste 2006 model fire active puntoma sis farı taktırdım.farları dışardan alıp sadece tesisatını ve montajını serviste yaptırdım. sis farını arka sis farıyla birlikte çalışacak şekilde bağlattım.ama arabayı aldıktan sonra sis farı düğmesine basınca sisler hemen yanıp tekrar sönüyordu.söndükten sonrada lamba ikaz işareti yanıyordu.defalarca denedim ama sonuç aynı. servise götürdüm tekrar ama usta çözümünü bulamadı.sorun hala devam ediyor.hevesle taktırdığım sisler şu an sadece görüntü aksesuarı olarak duruyo.bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

khanunl
01/11/2013, 11:26
bu yaz serviste 2006 model fire active puntoma sis farı taktırdım.farları dışardan alıp sadece tesisatını ve montajını serviste yaptırdım. sis farını arka sis farıyla birlikte çalışacak şekilde bağlattım.ama arabayı aldıktan sonra sis farı düğmesine basınca sisler hemen yanıp tekrar sönüyordu.söndükten sonrada lamba ikaz işareti yanıyordu.defalarca denedim ama sonuç aynı. servise götürdüm tekrar ama usta çözümünü bulamadı.sorun hala devam ediyor.hevesle taktırdığım sisler şu an sadece görüntü aksesuarı olarak duruyo.bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Sis lambalarının enerjisini direk aküden alıp röleli bağlantı yöntemiyle kontrolü arka sis lambalarını anahtarına bağlarsa dediğiniz problem olmayacaktır.Servis direkt bağlantı yapmış gibi yada araya röle girmemiş gibi gözüküyor.

fgalitekin
01/11/2013, 11:28
röle de taktı hatta röleyi içeriye koydu.sisleri açınca rölenin sesi geliyor çıt çıt yapıp tekrar sönüyor sisler.

khanunl
01/11/2013, 11:34
röle de taktı hatta röleyi içeriye koydu.sisleri açınca rölenin sesi geliyor çıt çıt yapıp tekrar sönüyor sisler.

Önemli olan takmış olduğu röle devreye girdiği zaman sis farlarına gönderdiği 12 volt enerjiyi aküdenmi yoksa aracın aracın başka bir yerindenmi alıyor.Doğrusu aküden almaktır.Aracınızın aküsünden çekilmiş harici sigortalı bir kablo varmı ona bakın !

alixxx
01/11/2013, 21:33
Arka sisin 21 watt olan ampulünü 5 watt ile değiştirirseniz sorununuz çözülecektir diye düşünüyorum.

punto34
08/02/2014, 23:55
Merhaba arkadaşlar aktive aracıma sis farı bağlattım söyle bir sorunum var,
Usta önce arka sisin kablosundan artı yı aldı ön konsoldaki sis düğmesine bastığında açılsın kapansın diye ayrı bir düğme olmasın diye fakat araba çalışmazken sisler yanıyor araç çalıştığında taktırdığım ön sis farları otomatik kesiyor sönüyor beyin hata olarak algılıyor parklara bağla dedim parklarda da aynı şeyi yapar dedi beyin sorun olarak algılıyor dedi ve ayrı bir düğme ile bağladı sisleri ama içime sinmedi.

Ben aracın kontak anahtarını kapattığımda kapansın istiyorum içerdeki düğmeden de sisleri kontrol etmek istiyorum suan ki sistemde saçma oluyor aracın kontağını kapatıyorum sisler açık kalıyor tekrar onun da düğmesini kapatmam lazım eski toros gibi usta mı anlamıyor isten yapamadı yoksa böyle mi ama böyle olmaması lazım bu konuda bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum..
Saygılar...

punto34
08/02/2014, 23:58
araya role de koydu sigorta ile beraber kablosunu aküden alarak acaba arka sis farının ampulünü mü değiştirmek gerekti ?

clax22
10/02/2014, 14:56
bendede söylediğiniz gibi ayrı bir düğme ile bağlı ama kontak kapanınca açık kalmıyor sizinkinde bir gariplik var ben arka sisle birlikte yanmasın dediğimde servis bu şekilde yapmıştı

punto34
10/02/2014, 19:10
Cevabınız için teşekkürler evet ben arka sislerle yansın istedim ama olmadı :) bu arada siz aracın kontağını açtığınızda içerdeki anahtar açıkken direk mi yanıyor yoksa parkları yakınca mı yanıyor çünkü
Punto nun bazı modellerinde genelde aktivlerde sanırım sis ten veya arka park kablosundan ayrı bir kablo alınca bu gibi işler için fazla güç algılıyor beyin otomatik kesiyor devreyi punto nun tesisatından kaynaklı dediler bazı modeller de öyle dediler.
Bende direk kontağa bağlatıım içerden de anahtar ile istediğim gibi açıp kapatabiliyorum kontak kapanınca direk kapanıyor elektrikçi düz bağlantı yapmıştı hiçbirşeye bağlantı yapmadan..

cagataygumus86
10/02/2014, 20:01
dostum bende sonradan taktırdım en güzel çözüm aküye direk bağlantılı seyyar düğme çünkü arka ssiler parkları acınca yanmıyor sadece farları yakman lazım kısaları o yüzden parklarla yanmaz ben direksiyonun sol altındaki küçük yerin içine görünmeyecek şekilde düğme taktırdım istediğimde açıp kapatıyorum çokta şık oluyor amerikan parklar ve sisler bence sende öyle yaptır maliyetide çok düşük