PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat Punto 1.4 Dynamic bilgi

Lian
30/10/2013, 20:55
MERHABA ARKADASLAR SİTEYE YENİ ÜYE OLDUM Fiat Punto 1.4 Dynamic 2006 MODEL ALMAYI DUSUNUYORUM YANLIZ CEVREMDE DUYDUGUM BAZI ELEŞTIRILER VAR MOTOR VE DİREKSİYON AKSAMLARINDA DEVAMLI ARIZALAR VERDİĞİ SÖYLENİYOR GEREK SIFIR GEREKSE 2. ELLER DE BU KONUDA BANA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM SİZCE BU MODELDE KARAR ALIP BU ARAÇI ALMALIMIYIM ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

görkem koçsan
30/10/2013, 20:59
şans meselesi kardeş be. ama şöyle bi durumda var yanlış anlama 2006 modellerinde bu sorun daha sık görüldü ama detaylı bi expertiz yaptırdıktan sonra uygunsa alınabilir tabi kilometresi düşükse.

serkandikici
30/10/2013, 21:08
Nail Bey öncelikle merhabalar.. Grande punto, Punto Evo, Yeni Punto bu üç araç da sınıfında segmentinde fiyat kalite standartını mükemmel olarak tutturmuş bir araç. Şimdi asıl sorduğunuz kronik arızalara gelirsek;
-city motoru
-yolcu airbag ön konsol çatlaması
-amortisör takozu
-tıkırtı burcu
-z-rotları (viraj)
-arka kapı gergileri (evo'da)
-kırmızı logoda renk solması (2008 sonrası kırmızı logodur) gibi kronik sorunlarımız var. Böyle alt alta bir liste yaptığımızda oldkça olumsuz bir düşünce içerisine girebilirsiniz lakin bu sorunlardan yalnızca city ve ön konsol çatlaması hayati ve maliyetli sorunlar. City arızası dediğimiz şey bizim elektrik destekli direksiyonumuzun servo motorunun arıza vermesi basit olarak özetlersek. Fiat iyi niyet kapsamında ücretsiz değişim yapadabiliyor, yapmayadabiliyor. Bir çok arkadaş olumlu bir çok arkadaş da red cevabı aldı girişimlerinden. Bu açıdan 2006 model kronik arızanın en çok görüldüğü seri. Yalnızca bu noktada dikkatli olabilirsiniz. Airbag çatlamasının sayısı az denebilir citye göre ve yanlışım varsa arkadaşlar düzeltecektir nerdeyse tamamının da değişimleri de serviste yapılıyor.

Bugüne kadar 2 farklı punto aracım oldu ve ufak tefek sorunlar hariç bişey yaşamadım ama çok büyük sıkıntılar çeken arkadaşlar da var. Yani burada size herkes farklı açıdan yorumlar yapacaktır. En doğrusu yetkili bir serviste güzel bir ekspertiz ile içinize sinerek almanız olacaktır. Ama yine uyarıyorum 2006 modeller kronik city arızasının sık görüldüğü serilerdir yalnızca direksiyona dikkat edin geri kalanı sizin içinize sinmesine bağlı.

Bu arada bir çok arkadaşımı ve kendimi defalarca punto sahibi yapmış biri olarak söylüyorum aracınızın temiz bakımlı ve sorunsuz olması dahilinde aldığınıza pişman olmayacağınız bir araçtır. Bir çok açıdan üzmez sizi.. Hayırlı olsun şimdiden..

serkandikici
30/10/2013, 21:10
Yalnızca imkanınız varsa model yükseltmenizi tavsiye edebilirim bu bahsettiğimiz kronik sorunların çoğu 2008 ve sonrasında yok denecek kadar az görüldü..

Arrest
30/10/2013, 21:35
2006 model bi araçta zaten bu sorunlar yaşanmış ve tedavi edilmiştir.

halils2
30/10/2013, 22:23
arkadaşımda 2006 bende 2007 olmak üzere 2 gp aracımız var. 2 aracın da city motoru serviste ÜCRETSİZ olarak değiştirilmiştir hiç uğraşmadan. Amortisör takozu, Zrotlar kronik olarak görünmekte fakat 40binde aldığım aracımın amortisör takozlarını değiştireli 1 2 sene oldu Z rotları hiç elletmedim bile, Ama arkadaşım aracını biraz hor kullandığından ve 195 50 16 jant tan kaynaklı olarak Z rotları 3 amortisör takozlarını 2 defa değiştirdi. yani bu bağlamda aracı kullanım şekliniz çok önemli. ben 37bin km yol yaptım 2,5 senede arkadaşım ise 25 bin yol yaptı ama o bende fazla masraf etti ön takım için. Siz aracı düzgün kullanır bakımlarını eksik etmezseniz o da sizi üzmez. Bakmış olduğunuz dynamic model oldukça doludur sanırım tek eksiği de hız sabitleyicidir onun da montajını yaptırırsanız daha keyifle uzun yıllar aracınıza binersiniz. Motor olarak lpg ye uyumlu sorunsuz bir motora sahiptir(1.4 fire için konuşuyorum) oldukça da ekonomiktir. Ama uzun yolda araç yüklü iken yüklenirseniz fazla yaktığı da bir gerçektir. Bu aracı alırsanız araç hızınız 100 110 u geçmeyecek şekilde kullanırsanız yakıtından çok memnun kalırsanız. 31 lt gazla klima açık 3 yetişkin 1 bebek, bebek arabası 3 orta boy valizle 390 km yol yaptım 90 100 km hızlarla daha sakin kullanımla aynı yakıtla 420 km yaptığım var (60 70 km hızla). Motor olarak dediğim gibi siz ona bakarsanız o da sizi utandırmaz.

görkem koçsan
31/10/2013, 02:08
ve ayrıca az da olsa araba performanslı olsun ben bu arabayı 5 kişide kullanırım diyosanız fire motor tavsiye etmiyorum. sorunsuz bi motor sorun çıktı diye ben bişi duymadım ama performans olarak sizi üzebilir.

Evren_c
31/10/2013, 10:16
Bu motorun sizi tatmin edip etmeyeceğini anlamak için mutlaka test sürüşü yapın. Bu zaten genel bir tavsiye niteliğinde. Sonradan "bu motor çekmiyor, gitmiyor" dememek için yapılabilecek en mantıklı şey test sürüşü.

fotobelit
31/10/2013, 11:07
Bütçeniz nekadar?..24-26 gibi rakamlara çıkabiliyorsanız, 2010 ve üstü tercih edin..Bu sıkıntıların en az oldugu modeller..

HasanAliz
31/10/2013, 17:22
sık rastlanan sorunlar diyemeyiz bence. benimde 2006 model puntom vardı 2-3 ay önce sattım şu an başka bir model araç kullanıyorum. puntoyu 6 sene kullandım. city arızası falanda vermedi hiç. sadece bir kere sinyal kolunu değiştirdim o da benden kaynaklı bir sorundu. kol iletişimsizlik yapıyordu. nedeni ise beni ellerimin fazla terlemesi sonucu sinyal kolunun içine fazla ter girmesi nedneiyle oksitleme yapmasıydı.

punto iyi araçtır az yakar iyi kaçar. herkese eski bir puntocu olarak bu aracı tavsiye ediyorum. bu araçlar netice itibariyle makinedir her türlü arızayı verebilir. sıfır araç alıyorsunuz o bile arıza veriyor.

puntomu sattım daha üst segment bir araç aldım ama hala puntoyu seviyorum :)

Sauron
31/10/2013, 17:30
Ben aracımdan gayet memnunum sadece arkadaşın dediği gibi kalabalık kullanırsanız performansı biraz üzebilir , ben şahsen performans için değil ekonomi için aldım . Onun haricinde sorunsuz araç benim nazarımda ..