PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AciL Yardım Turbo NoS

bora_ksk
16/09/2007, 15:45
arkadaslar Gp mi yeni aldım 2008 rock siyah 3k 1.4 fire 77 hp dynamıc ve yurt dısında bana modifikasyon parca gonderecek bi yakınım war bi tubo ve bi nos kiti yollayabileceğini söledi ama Gp için nasıl bi turbo alacak bilgisi olan warmı ve aracıma Nos baglasam beni ne kadar tatmin eder :uhm00000:
ve motor aksamına bi zararı olurmu sizce...
bide nos ile turboyu aynı motorda kullanırsam sizce fazla abartılımı olur bu motor bu modifikasyonu kaldırırmı?:uhm00000:
offf kafamda bi suru soru işareti war PLs Yardımmm....

Er-NnN
16/09/2007, 15:59
turbo ve nos öle alıyım da takıyım tarzı modifikasyonlar deildir yalnız en başta motorun açılması ve pistonların forged pistona çewrilmesi lazım... :)

ki daha sonrasında da normal yürüyen aksam 77 hp için yapıldıından onların da deişmesi gerekecek...

baya yüksek maliyetli bi modifikasyon tercih etmişsin... :)

memat
16/09/2007, 16:09
arka kampanalarıda diske çevir yoksa alacağın turboyla arabanı zor durdurursun yani anlayacağın bayağı bir pahalıya patlayacak

cumps
16/09/2007, 16:15
ilk olarak kardeş neden 77hp aldın? nasıl olsa dynamıc almışsın az bi farkla 95hp alabilirdin
turbo ve nos işlemleri güzel ama senin uygulamak isteğin araçın yürüyen aksamı ve motoru bu işlemleri orjinal hali ile kendini ve arabanı riske atarsın bence ama illakine yapmak istersen benden sana öneri en küçüklerini al derim
kazasız belasız sürüşler
hayırlı olsun

Ziyaretçi047
16/09/2007, 16:37
bence yap. yap da şu sitedeki bilgi eksikliği artık ortadan kalksın. bir kişi yapmış olsun da milletin deneyim sahibi olmadan mantık yürüterek yazdıklarından kurtulalım. bence yapılabilir. motorda neler yapman gerektiğini öğren ve yap. nos belki sonraki iş ama en azından turboyu tavsiye ederim.

Linos
16/09/2007, 16:52
Bu konuda Bülent A.'dan yardım alabilirsin! Onda NOS var... Ama turbodan emin değilim!.. ;)

Er-NnN
16/09/2007, 17:33
Turbo

https://www.geocities.com/acarkadirb/L_1299.jpg

TURBO NEDİR?

Motorların gücünü arttırmak için kullanılan en verimli yöntem , turbo takviyesidir. Bu sayede çok yüksek güç elde ediliyor. Bazı otomobiller satandart olarak turbo motorlar ile satılıyor.Ancak normal motorlara sonradan da turbo takılabiliyor. Turbo üreten bazı firmalar , motorunu güçlemdirmek isteyenler için değişik seçenekler sunuyor . Fakat yüksek güç amaçlayanların , otomobillerinin motorunun dağıtılmasına hazırlıklı olmaları gerekiyor. İki tip turbo modifikasyonu bulunuyor . İlkinde modifiye işlemi , motora herhangi bir müdehale yapılmadan , sadece turbonun takılmasıyla gerçekleştiriliyor. İkinci tip modifikasyonsa , motorun tamamen dağıtılması ve daha dayanıklı parçaların eklenmesiyle yapılıyor. Bir turbo kiti birçok parçadan oluşuyor. Turbo manifoltu , by-pass ve wesgate valfi , hava boruları, intercooler ve turbo , bu kitin ana birimleri . Her biri ayrı göreve sahip olan bu parçaların, elde edilecek olan güce büyük katkısı vardır.

TURBO NASIL ÇALIŞIR?

Turbonun içinde iki adet türbin vaya başka tanımla pervane bulunur. Bunlardan biri egzosa , diğeriyse emme manifoltuna bağlıdır. Yanmış egzoz gazı , devirlenen motor ile hızlanır. Bu hızdan elde edilen kuvvetin bir bölümü, türbinlerden birini harekete geçirir. Dolayısıyla diğer türbin, bu dönen türbinlerle birlikte hareket eder. İkinci türbinin görevi ise, kazandığı dönme gücüyle dışarıdan hava emmektir.

TURBO KİT PARÇALARININ GÖREVİ

Havadaki oksijen miktarı ne kadar yoğunsa , yanma olayı da o kadar yoğun olur. Bu nedenle , emilmiş olan havanın önce soğutulması gerekiyor. İşte bu parça, kitte yer alan inrecooler'dır. Aslında bir radyatör olan intercooler, geniş yüzeyleri nedeniyle bir ısı transferi gerçekleştiriyor. Böylece havanın sıcaklığı düşürülüyor. Burada soğutulduktan sonra motora iletilen hava, yanmayı arttırarak daha fazla enerji çıkmasını sağlıyor. Yani basit bir açıklamayla, motorun gücünü arttırıyor. Dışarıdan gelen hava, hızından dolayı bir basınç gücüne sahip. Bu basınç ayarsız bir şekilde motora iletilmiyor. Bu yüzden turboya giren egzoz gazının basıncı wesgate valfi tarafından ayarlanıyor. By-pass valfinin görevi ise, emilmiş olan birikmiş havanın bir kısmını bu valf üzerinden atmak. Böylece boşalmış intercoolera tekrar yeni havanın gelmesini sağlıyor.

https://www.geocities.com/acarkadirb/L_1300.jpg

MOTORDAKİ DEGİŞİKLİKLER

Turbo takviyeli motorların sıkıştırma oranı, atmosferik motorlara göre daha düşüktür. Fakat turbo basıncından dolayı, motorun bazı parçaları normalden daha dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle pistonlar ve kolları, silindir kapak contası, subaplar gibi devamlı basınç altında çalışan parçalar geliştirilmelidir. Aslında soft turbo adı verilen turbo modifikasyonlarında, sadece turbo kitinin eklenmesiyle yeterli bir düzeyde güç arttırımı sağlanıyor. Ancak yüzde ellilere varan güç yükselten turbolarda, yukarıda sıralanan motor modifikasyonları yapılmalıdır. Turbo sayesinde motorun torkunda çok yüksek bir artış oluyor. Dolayısıyla güç de artıyor. Bir ara turbolu motorlar çok sorun çıkartmaktaydı ve bu yüzden birçok otomobil üreticisi, araçlarını turboyla donatmamaya başladı. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte bu konuda da gelişmeler yaşandı. Böylece tekrar turbo takviyeli otomobiller satışa sunuldu. Turbonun sağladığı güç artışı, en çok Formula 1 otomobillerinde oldu. Örneğin 1985 yılında yarışan F1 otomobilleri sadece 1.5 litre hacme sahiptiler. Ancak turbolu olan bu motorlar yaklaşık 1500 beygir güç üretiyordu. Bu değer göz önünde alınırsa, turbonun ne kadar güç sağlayabileceği anlaşılıyor. Tabii ki bu oranda bir güç eklemesi olmasa da, satndart motordan bir hayli fazla güç elde edileceği kesin. Örneğin küçük bir örnek vermek gerekirse, VW'in Passat modelinin 1.8 atmosferik motoru 125 bg güç üretebilirken, 1.8T turbo beslemeli motoru 150 bg. güç üretebilmektedir.

geocities ten alıntıdır...

bora_ksk
16/09/2007, 19:54
hımmm madem ben bu araca takamıorum bu malzemeleri bende abimin arabasını aliim bari yaw ne guzel sıfır spor araba aldım die sewiniodum yine 2 ele duşecegım desenize bu arada abimde 206 RC war orjinal 196 Hp 2000 motor umarım bu araca uglulayabılırm bunları dimi bi sorun cıkmaz herhalde :S bilgisi olan warsa paylasırsanız sewinirim bu arada sitede okudugum kadarıyla toplantılarınız oluomus aranızda olmaktan mutluluk duyarım her ne kadar arabayı abime wersemde artık bizimde kanımızda bi Gp war dimi ama :D

Er-NnN
16/09/2007, 20:04
denenmiş benim çewremde max. turbolama doch motor bolğuna T2 forged pistonsuz onun bile zorlayıp conta yakmışlıı vardır yalnız onu da yazıyım...

cumps
16/09/2007, 20:10
yanlış anlama kimse yapamazsın demiyor
benim bildiğim kadarıyla söyliyeyim
ilk olarak turbodan bağsedeyim yapılmaz değil ben antalyadayım plakasını bilmiyorum ama 88 model bir 131 şahin var ondada turbo var
sana maliyeti çok yüksek olur turbo kit - pistonlar - buna göre enjektör(turbonun büyüklüğne göre) - fren sistemi ve tabi ki işçilik
ve benim daha bilmediğim bazı şayler
kısacası sınırları zorlamanın yolu =para
nosa gelince eğer turboyu takarsan nos için eksra bişey gerekmiyor bildiğim kadarı ile
sadece monte etmek kalıyor
seçim senin hayırlısı olsun
kazasız ve cezasız sürüşler...

bora_ksk
16/09/2007, 21:56
allah razı olsun süleyman kardesım modifiye cenneti olan antalyada yasıosun bi ara nasip olursa gelip gezmek istiorum oraları arabaya da gelınce sımdı o kadar masref yapıp ıstedıgım gucu elde edemedıkten sonra bunları yapmamın amacı ne ben bundan once 96 model 3 20 Ci sahibiydim onda herhangi bi motor modifiyesine ihtiyacım olmuodu cunku arac oldukca gucluydu bi chip tuning bi hawa filitresi headers ve son susturucu kullanmıstım ama benı olabıldıgıne tatmın ediodu Gp yi almamın sebebi ise görüntüsünün hoşuma gitmesi ve kabininin modifiyeye yatkın olmasıydı ve türkiyede de cok fazla ileri sewiyede modifiyesi yapılmadıgı ıcın tercih etmiştim kısacası farklı bişiler yapmak istiodum ama aracın imkanları el wermiosa yapıcak bişi yok canım sağoLsun abim Gp yi ilk aldıgım gun takas yapmak istemişti bende onun teklifini değerlendirip istediklerimi elde edeceğim gibi gözüküo napalım nasip değilmiş...:S

_BURAK_
16/09/2007, 22:34
abii sen ne yapacan nos feln yaa turbonnu taktır allahına sükrett sakatt türkiyede nos felnn:)

Cnyt01
17/09/2007, 01:05
ewt biri taktırmıs olsa bizede yol gosterecek olacak ama benzili araclarda motoruyla ugrasan yok genelde dizellerde power boxu tercih ediyor millet.

cumps
18/09/2007, 00:04
ben sana teşekkür ederim bora
gel misafirim ol beklerim herzaman

bora_ksk
18/09/2007, 18:20
umarım birgun o şansı yakalarım süleyman kardesim daha yenı nişanlandım bakarsın nişanlımla beraber cıkar gelırım hem tatıl olmus olur hemde ziyaret bu arada ben abimle araçlarımı değiştirdim acaba kçtümü yaptım ya ama olsun Gp de benım elimin altın da istediğim zaman onuda alabılıorum ama ne biliim kafam karısık ya su anda sahip oldgum alette olabıldıgıne güçlü sankı yolları yırtıo ya :S ama ne biliim sanki sıfır olsa daha mı ii olurdu ne neyse nasip :)

aslı
18/09/2007, 18:45
komik:)

misafir3
18/09/2007, 19:08
bencede komık... buarada yapın su nosuda bı farkını gosterın bee ılgılenne hep yapıcam fılan olıuyo kımsede ıcraat yok bı deneyınde gorelım bulent abınınkını bılıyoruzda farklı bıtane daha olsun yapın bı baakalım ...

Cnyt01
18/09/2007, 22:43
bak gaza getırme orhan .) ben burda cok cıddı arastırmalar ıcındeyım ama motor konusunda hayal kırıklıgı oluo... bızım pıstonlar yetersızmıs .( forget t2 celık mı metal mı bısy dedı o pıstonda lazım.. ayrıca turbo ısınıde arastırdım o dahada zahmetlı.... ama bı sekılde halledıcez. sanayıden cıkmıorm su 3 gundur .) arayana sanayideym dıorm mıllette dumur .)

bora_ksk
18/09/2007, 22:46
komik olan ne arkadaslar ben burda komık bişi bulamadım madem bişiler yapılmasını istiosunuz siz yapında elalem de sizi alkıslasın sizden örnek alsın burda hepimiz araç sahipleri insanlarız yanı hepimizin yapabilecek oldugu bi aracı war ozman neden baskasından beklıosunuz ki kendınız yapın...

blackpunto35
27/01/2008, 11:01
arkadaşlar ben turbo yu araştırdım yaklaşık maliyet işçilik dahil 8.000 ytl civarı net fiyat verilmiyor nos a gelince nos işine girecek arkadaşlar ceplerine 2.000 ytl yi koyup öyle işe girişsinler ayrıca kenarı bir miktarda para atsinlar pistonların kaputtan çıkma gibi bir huyu varmış :) ben izmir de aguş otomotiv ile görüştüm daha çok nos değil chipi tavsiye ediyor nos için ilk başta zamanlayıcı taktıklarını söyledi fakat zamanlayıcı süre dolduğunda otomatik olarak nos u kestiği için araba sanki bir anda duruyor gibi oluyormuş bunun üzerine müşteri tekrar gelip süresini uzattırıyor dedi en sonunda zamanlayıcı komple devreden çıkarttırıyorlar dedi adam gaza geliyor nos u kesmiyor sonra pistonlar kaputtan çıkıyor dedi

Ziyaretçi047
27/01/2008, 12:11
ehuehu . bu son yazılan komik ama. adam gaza geliyor ver allah gazı ver. la hayri şu uçanlar bizim pistonlar del mi la. olm yakala lan tanesi kaç para bilion mu o pistonun :D:D