PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor ve Arıza lambasının yanması (Atiker OBD)

sinaga
25/10/2013, 19:38
Arkadaşlar bundan 1, 1,5 ay öncesinde arabama Atiker OBD taktırdım II mi değil mi bilmiyorum. Gazı genellikle Shelden almaya çalışıyorum. genellikle aynı yerden alıyorum. 2-3 kez motor ve arıza lambası yandı. Arıza lambası yandığında elazığ bp den era siye bir gaz, birde q pet istasyonundan oral gaz, birde bugün arıza lambası yine yandı, en son gazı da shellden almıştım. Geri kalan 4-5 depo bütün gazları aynı (arıza lambasını yakan) shell istasyonundan aldım. Her seferinden de atiker bayisine götürüp arıza ışığını söndürdüler. Bunun yanında arıza, motor lambası ne zaman yansa arabanın star stopu bozuluyor.
Bunları Tüpü takan ustaya sordum. Arıza lambasının yanması ile ilgili "haftada 2 sefer 600 m den 2000 metreye çıkıyorum, burada OBD cihazı ikide bir arabanın yazılımdan doğru değerleri almaya çalıştığından dolayı arıza lambasını yakıyormuş"
Star stopun bozulması ile ilgilide "hocam onu fiat servisine sor dediler bende tüpü taktırana kadar sorun yoktu, tüpten sonra bu sıkıntı çıktı dediler" en sonunda ise arzıza lambasının yanmasını istemiyorsam OBD cihazını söktürmeni söylediler.
Sizler bu sıkıntı için ne dersiniz, bir fikriniz var mı?

sinaga
25/10/2013, 19:46
arkadaşlar yazdıktan sonra yazdıklarımı kontrol etmedim. yazıda biraz sıkıntı anlatım bozukluğu var, kusura bakmayın.

görkem koçsan
25/10/2013, 19:47
valla kardeşim ben bangır bangır bağırıyodum bi aralar tüp sıkıntı yaratabilir diye sen iyisi söktür orjinale döndür, ya da iyi bi ustaya yaptır ne diyeyim. anlamam lpg işinden belki lpg'den de değildir bilemem.

onurgenc87
25/10/2013, 23:55
Bir süre benzin ile kullan bence.

GT-N7100 cihazımdan gönderildi

sinaga
29/10/2013, 20:57
arkadaşlar mesajı yazdığım gün, arabaya LPG taktırdığım yere gidip söndürdüm. Gidip geldiğim yolu ustaya söyledim. Ustada yokuş çıkarken OBD cihazının veri değerlerinin çok sık değiştiğinden dolayı arıza lambasının yandığını söyledi. Ben pek zannetmiyorum ama neyse dedim. Ama sanırım bir daha arıza lambası yanarsa söndirmeyecem. Bakalım ne olacak.

sinaga
29/10/2013, 20:58
valla kardeşim ben bangır bangır bağırıyodum bi aralar tüp sıkıntı yaratabilir diye sen iyisi söktür orjinale döndür, ya da iyi bi ustaya yaptır ne diyeyim. anlamam lpg işinden belki lpg'den de değildir bilemem.

arkadaşım doğru söylüyorsun fakat araba benzinde 30-32 kuruş bandında yakıyordu. Şimsi ise 20-22 krş bandında yakıyor. Her 1 km de 10 krş karlıyım.

görkem koçsan
29/10/2013, 21:32
arkadaşım doğru söylüyorsun fakat araba benzinde 30-32 kuruş bandında yakıyordu. Şimsi ise 20-22 krş bandında yakıyor. Her 1 km de 10 krş karlıyım.
senin hesabın karışamam, ben sıkıntı yaşamaman açısından konuştum gerçi o da yine senin sorunun benimki sadece fikir. illaki hesabını yapmışsındır.

sinaga
29/10/2013, 23:03
:) sağolasın teşekkür ederim. ama ekonomi için birkaç sıkıntıyı göze almak gerekiyor.

celenlee
29/10/2013, 23:45
OBD li LPG kitlerinde LFT SFT denen değerlerin değişmesi yüzünden belirli kmlerde ışık yanıryor diye biliyorum. Işın sönmesi için OBD cihazı ile sistem girip, LFT ve SFT değerlerini elle değiştirerek, ya da 200-300-500km benzinde gidip bu değerlerin sönmesini sağlıyorlar.

Onca yolu benzinle gidip ışık söndürmenin hiçbir manası yok :)
Bence bir OBD kalbosu edinip, işlemin nasıl yapılacağını öğrenin.
Sırf bu muhabbet yüzünden düz LPG kiti taktırdım :)

Hatta bu değerler yüzünden arac LPG'ye geçene kadar, benzindeyken, yakıt hava karışımını doğru yapmadığı için problem yapıyor diyorlar. Bir şekilde ışığa razı olunur ama o problemler başlayınca ille resetletmek gerekiyor.

görkem koçsan
30/10/2013, 01:08
:) sağolasın teşekkür ederim. ama ekonomi için birkaç sıkıntıyı göze almak gerekiyor.
sende sağol allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

sinaga
30/10/2013, 17:29
OBD li LPG kitlerinde LFT SFT denen değerlerin değişmesi yüzünden belirli kmlerde ışık yanıryor diye biliyorum. Işın sönmesi için OBD cihazı ile sistem girip, LFT ve SFT değerlerini elle değiştirerek, ya da 200-300-500km benzinde gidip bu değerlerin sönmesini sağlıyorlar.

Hatta bu değerler yüzünden arac LPG'ye geçene kadar, benzindeyken, yakıt hava karışımını doğru yapmadığı için problem yapıyor diyorlar. Bir şekilde ışığa razı olunur ama o problemler başlayınca ille resetletmek gerekiyor.

benim bundan haberim yoktu. olsaydı bende düz kit taktırırdım. nasip işte

Castell
03/11/2013, 12:47

Bu durumu bilmiyorduk öğrendiğimiz iyi oldu kardeşim......

celenlee
03/11/2013, 23:12

ŞUNU YAZALI 4 GÜN OLMADI Kİ, TAHMİN EDİN NE OLDU?

Bu sabah motor arıza ışığı yandı :S
LPG takılalı 6500km oldu ve ışık yandı!
İnşallah LPG dışında başka bir sorun değildir.

yusuf28
03/11/2013, 23:23
Arkdasım cok ıyı guzel tum derdını anlatmısın sen o ustaya (işini yapamayan usta) gidecegıne yetkılı servıse git derdın neymıs ogren buyuk ıhtımal lpg sıkıntı servısde dınle ne nasıl yapılabılır ve fıyatını ögren sonra ustana telefon ac bak kardesım bu yuzden bu hesap cıkıyor karsılıyormusun yoksa sök lpg ver paramı de yetkılı servıste taktır muhattap lacagın kısı olsun karsında....bugun ku her araba artık beyın elektronık devre artık eskı usta devrı bıttı bende fıatta calıstım benımde ozel servıs gecmısım var ama yenı araban gram anlayamam eskıden arabadan duman atarsa motor dakı sorunu cozerdık sımdı ıse benım araba ara ara beyaz duman atıyor sebebı dpf al buyur burdan yak dedıgım gıbı dırek servıse git.

outlife
04/11/2013, 08:48
ya o değil de bende de ilk kontağı çevirince motor arıza ışığı yanıyor. sönmesini bekliyorum sönmüyor. motoru çalışıtırıyıorum sönüyor. ben anlamadım arkadaş? buna sebep neden olabilir?

satlas
04/11/2013, 14:22
Yarın gidip atiker lpg taktıracağım obd taktırmayalımmı şimdi düz olanındanmı taktıralım olumsuz yorumlar adamı korkutuyor şimdi

celenlee
04/11/2013, 15:02
Yarın gidip atiker lpg taktıracağım obd taktırmayalımmı şimdi düz olanındanmı taktıralım olumsuz yorumlar adamı korkutuyor şimdi

Hocam ters mi söyledim diye düşünmeye başladım benim arıza ışığı yanınca. GÜzel bir kaynak vardı ama bulamadım. Yoğunluğumdan da fazla vakit ayıramıyorum. Önce net anlamak lazım. Bu OBD bu işi düzeltiyor muydu bozuyormuydu diye..

sinaga
04/11/2013, 19:46
ya o değil de bende de ilk kontağı çevirince motor arıza ışığı yanıyor. sönmesini bekliyorum sönmüyor. motoru çalışıtırıyıorum sönüyor. ben anlamadım arkadaş? buna sebep neden olabilir?
benim bildiğim bütün arabalar bu şekilde çalışır

celenlee
04/11/2013, 20:16
benim bildiğim bütün arabalar bu şekilde çalışır

Aynen öyle, Motor çalışana kadar Yağ,Motor ve bir kaç ışık var sönmüyor. Çalıştıktan sonra sönüyor.

bycene
26/12/2013, 20:15

selam paşam atiker lpg taktırcağını belirtmişşsin taktırdın mı merak ettım :)

ykaya1983
26/12/2013, 21:29
Ben 3 yıl atiker lpg kullandım.1 gün bile bir yerinde ışık yaktığını görmedim.

celenlee
26/12/2013, 23:12
Ben 3 yıl atiker lpg kullandım.1 gün bile bir yerinde ışık yaktığını görmedim.

Ustanın önemi burda öne çıkıyor işte :)

Bende 3 kere yandı, ama ne yüzden yandığını anlayamadım, sanırım yakıt yüzünden. Depoyu fulledikten sonra yandı 2 sefer Opet 1 kerede BP'den doldurunca yandı. Sildikten sonra 300-500km yanmıyor ama.

khanunl
27/12/2013, 00:18
Obd II li kitler arıza ışığı yanmasını engeller.Obd II li atiker kiti bağlayan usta büyük ihtimalle montaj hatası yapmıştır.İşi bilen düzgün bir ustaya gitmek sorunun çözümüne netice getirecektir.

sinaga
31/01/2014, 22:14
Obd II li kitler arıza ışığı yanmasını engeller.Obd II li atiker kiti bağlayan usta büyük ihtimalle montaj hatası yapmıştır.İşi bilen düzgün bir ustaya gitmek sorunun çözümüne netice getirecektir.

Ustanın dediğine göre OBD kiti arıza lambasını önler.

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

aziz
03/03/2014, 14:32
Arkadaşlar bundan 1, 1,5 ay öncesinde arabama Atiker OBD taktırdım II mi değil mi bilmiyorum. Gazı genellikle Shelden almaya çalışıyorum. genellikle aynı yerden alıyorum. 2-3 kez motor ve arıza lambası yandı. Arıza lambası yandığında elazığ bp den era siye bir gaz, birde q pet istasyonundan oral gaz, birde bugün arıza lambası yine yandı, en son gazı da shellden almıştım. Geri kalan 4-5 depo bütün gazları aynı (arıza lambasını yakan) shell istasyonundan aldım. Her seferinden de atiker bayisine götürüp arıza ışığını söndürdüler. Bunun yanında arıza, motor lambası ne zaman yansa arabanın star stopu bozuluyor.
Bunları Tüpü takan ustaya sordum. Arıza lambasının yanması ile ilgili "haftada 2 sefer 600 m den 2000 metreye çıkıyorum, burada OBD cihazı ikide bir arabanın yazılımdan doğru değerleri almaya çalıştığından dolayı arıza lambasını yakıyormuş"
Star stopun bozulması ile ilgilide "hocam onu fiat servisine sor dediler bende tüpü taktırana kadar sorun yoktu, tüpten sonra bu sıkıntı çıktı dediler" en sonunda ise arzıza lambasının yanmasını istemiyorsam OBD cihazını söktürmeni söylediler.
Sizler bu sıkıntı için ne dersiniz, bir fikriniz var mı?

Hocam yanlış bilmiyorsa OBD arıza ışığı yakmasın diye (ekstra özellikleri de var elbet) geliştirşilen bir sistem. Ben de yeni taktırdım kiti OBD li taktırdım çok şükür de memnunum , inşallah sizin de sıkıntı düzelir.

CooLony
19/03/2014, 21:24
Sorun bence startstop' tan kaynaklanıyor. Bende 15.000 km' dir OBDII' li wentgas kullanıyorum, ki geçtiğimiz bir kaç haftadır ecu sorunu yaşıyordum. Sorun yaşarken dahil tek bir kere arıza lambasını yaktığını görmedim. Ama takıldığım nokta rakım değişikliği oldu, bende sürekli deniz seviyesinde kullanıyorum aracı tek bir kere yaylaya çıktıktan sonra sorun tuhaf sorunlar başladı. Bu OBDII sistemin özelliği aracın benzindeki verilerini okuyup lpg ecusuna yazdığı diye biliyorum. Yani araç benzindeki ayarlamaları otomatik olarak LPG kitinde uyguluyor ve dolayısıyla araçta arıza lambası yanma gibi bir sorun olmuyor.

Önerim, LPG yi takan usta bilgisayara bağlayarak OBD' yi iptal edebiliyor, ben deneme amacıyla obd yi kapattırıp bir süre kullandım. Sizde OBD' yi devre dışı bıraktırıp öyle deneyin bence, hiç yoktan sorunun obd sisteminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilesiniz.

kovboy
20/03/2014, 07:27
atiker obd 2 de sıkıntıyı elektronikçi çözer.benimki öyle olmuştu.

sinaga
05/04/2014, 09:00
atiker obd 2 de sıkıntıyı elektronikçi çözer.benimki öyle olmuştu.

arkadaşım sıkıntı neydi ve elektronikçi nasıl çözdü. ben ne zaman pis gaz alsam arıza lambası yakıyor.

kovboy
05/04/2014, 19:56
arkadaşım sıkıntı neydi ve elektronikçi nasıl çözdü. ben ne zaman pis gaz alsam arıza lambası yakıyor.

sıkıntı arıza lambasını yaktı.inanın nasıl çözdüğünü bilmiyorum.ama 150 tl ye halletti.maşallah 3 aydır sorunsuz:Ç

ahdcgg
06/04/2014, 00:19
sıkıntı arıza lambasını yaktı.inanın nasıl çözdüğünü bilmiyorum.ama 150 tl ye halletti.maşallah 3 aydır sorunsuz:Ç

lambayı patlatmış olmasın :D

kovboy
07/04/2014, 05:53
lambayı patlatmış olmasın :D

lambayıda patlatsa problemi çözmesi önemli teknik bilgisini konuşturdu.:thumbup1:

sinaga
07/04/2014, 19:22
OBD cihazını iptal etmiş olmasın?

kovboy
08/04/2014, 05:52
sanmıyorum.

cemal
02/01/2015, 17:12
[QUOTE=CooLony;900886]Sorun bence startstop' tan kaynaklanıyor. Bende 15.000 km' dir OBDII' li wentgas kullanıyorum, ki geçtiğimiz bir kaç haftadır ecu sorunu yaşıyordum. Sorun yaşarken dahil tek bir kere arıza lambasını yaktığını görmedim. Ama takıldığım nokta rakım değişikliği oldu, bende sürekli deniz seviyesinde kullanıyorum aracı tek bir kere yaylaya çıktıktan sonra sorun tuhaf sorunlar başladı. Bu OBDII sistemin özelliği aracın benzindeki verilerini okuyup lpg ecusuna yazdığı diye biliyorum. Yani araç benzindeki ayarlamaları otomatik olarak LPG kitinde uyguluyor ve dolayısıyla araçta arıza lambası yanma gibi bir sorun olmuyor.

hocam bende wentgaz takdırdım benzinde fazla yakıt sorunu yaşadınızmı ben servise götürdüm eco yu değiştirdu bu sefer yakıt düzeldi araç vuruntu başladı ve stop etmeye başladı benzer sorunlar oldumu

fawori
05/01/2015, 13:16
ben multiair e BRC taktırdım start%stop var 5-6 ay oluyor bir kere bile arıza lambası yakmadı performans düşmedi ama marka kiti kadar takan yerde çok öenmli ben Ankara'daki ana bayisine taktırdım Maşallahı var ama takan yer usta çok önemli

cexen
05/01/2015, 23:10
Bende de atiker microfast odb 2 kit var. Arıza ışığı vs yanmadı hiç. Gazı da rastgele nereye denk gelirse oradan alıyorum. Start stop tada sorun çıkmadı hatta arabayı alırken sorunlu idi yaptırdım sonra da tüp taktırdım korkmuştum sorun yine çıkar diye ama hiçbir şey olmadı çok şükür.

Sent from my iPad using