PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracım benzin aldıktan sonra çalışmadı

tommyknocker
21/10/2013, 15:52
Selamlar,

İkinci mesajımı daha eğlenceli bir konuya yazmayı isterdim ancak kısmet tekniğeymiş :)

1.4 Grande Punto Fire Dynamic 2006 model bir aracım var alalı bir ay kadar oldu ve 71000 de. Binmeye pek fırsatım olmamıştı ve yaklaşık da 14-15 gündür tatilde uzaklarda olduğum için boş yatıyordu.

Dün arkadaşları da alıp biraz gezeyim dedim ama benzin aldıktan sonra. Meyilde motoru stop ettirdim. Acemilikten bazen oluyor halen. Ancak sonra kontağı çevirince motorun olduğu yerden hafif bir pervane sesi gibi bir ses geliyordu sadece ve çalışmıyordu. Bunu gaza basarak...vs denedik. En son iterek ya da genel tabirle "vurdurarak" çalıştırdık. Ev yakındı götürdük bıraktık. Pazar olduğu için sanayiye de gitmedik.

Aradan 6-7 geçtikten saat sonra eve geri geldiğimizde arabayı tek marşla eskisi gibi rahat çalıştırdım. Bunu belli sürelerde bekleyerek üç kere tekrarladım ve çok zorlanmadan araba normal çalıştı.

Şarj dinamosu, akü gibi...vs durumların sebep olabileceğini okudum forumu baya kurcalayarak. Bir servise götürmek istiyorum çünkü bu şekilde yalnız yolda kalsam daha kötü olacak.

Sebebi ne olabilir sizce ? Ya da daha önce benzer bir durumla karşılaşan var mı ?

Teşekkürler

cemdogu
21/10/2013, 16:57
şarj dinamosu emekli olmuş olabilir.hoş öyle olsa bile yayvan bir çalışma sesi verirdi ama baktırmak lazım..

mazot filtresi eğer tıkandıysa (kirli mazottan olur, başıma çok geldi) araba çalışmaz.kontak sesi gelir gerçi ama ateşleme az olduğu için çalışmıyor.

akü yüzünden olsa arabayı vurdurarak çalıştıramazdınız diye tahmin edebilirim ancak.

böyle sorunlar ancak serviste cevap bulur.en temizi servise gitmek.test yaptırmak.

messi78
21/10/2013, 17:27
Benzin pompasına pislik sıkışmıştır diyecem ama kontağı çevirdiğinizde tepki vermesi hatta zorlanması gerekiyordu motorun bence beyin veya ateşleme sistemiyle alakalı. Servise götürüp cihaza bi bağlatın bakalım sorun var mı yok mu.

Ozzy3327
21/10/2013, 17:54
bence sorun tamamen akü ile alakalı,benzin pompası,beyin yada ateşleme sistemi ile ilgili olsa vurdurmayla çalışmaz.aracı vurdurup çalıştırınca akü şarj olduğu için 2.ci denemenizde çalışmıştır..buda demekki şarj dinamosundada sorun yok

halils2
21/10/2013, 19:26
Bazen marş yaparken kontağı kaçırdığımda 2. denememde araç çok zor çalışıyor ya da çalışmıyor. Bence sizde de aynı durum olmuş.

celenlee
21/10/2013, 19:31
1.4 Uno akrabımızn aracının bazen marş motoru çalışmıyordu. Marş basarken marş motruna tıklıyorduk/ vuruyorduk o zaman çalışıyordu. Bu tip bir durum olabilir mi acaba? Araç sadece yokuş yukarı olduğu zaman bu problem varsa, belki bir temassızlık gibi birşey olabilir.

tommyknocker
21/10/2013, 22:11
Cevaplarınız için teşekkürler öncelikle.

Aküden olabileceğini düşündük biz de. Ancak forumu kurcalayınca şarj dinamosu ile alakalı yorumlar da okudum. Şimdi yazdıklarınızı düşününce akü ile olabileceği aklıma geliyor benim de. Ancak sanırım tamamen bitmemişti çünkü arabanın göstergeleri ve ışıkları normal çalışıyordu. En mantıklısı aküyle sarj dinamosundaki gerilimi ölçütürmek sanırım. Bu şekilde yardım edecek biri olmadan yolda kalırsam hiç durduk yere bir de çekici parası falan veririz.

tommyknocker
21/10/2013, 23:03
Biraz önce tekrar denedim ve yine çalışmadı. Kontağı iki tik çevirince ve biraz bekleyince akü simgesinin kırmızı yandığını ve sönmediğini görüyorum. Baktırmaktan başka çare kalmadı sanırım.

SaLDo
21/10/2013, 23:06
Aynı olay benimde başıma geldi. Şarj dinamon ya da akün. Bu ikisinden biri rahmetli olur yakında. Ben ikisinide değiştirmiştim.

tommyknocker
22/10/2013, 09:31
Kadıköy'de oturuyorum önerebileceğiniz servis var mı güvenilir ?

SaLDo
22/10/2013, 10:04
Direk yetkili servise gidin derim

tommyknocker
22/10/2013, 10:22
Yetkili servislerin genelde tuzluya mal olduğunu okudum buradan. Bakımlarını oradan yaptırmayı düşünüyorum ancak akü olduğunu tahmin ettiğim bir sorun için tanıdık güvenilir ustalar varsa arkadaşların bildiği emin olduğu, ona bir baktırmak istiyorum.

Benimki de kısmet işte aldıktan bir ay sonra böyle bir sorun çıktı. Satan çocuk arabayı kapatmadan önce mutlaka klima ve radyoyu tamame kapat araba kapalıyken de yiyor demişti ama ne kadar haklıydı bakalım göreceğiz.

tommyknocker
22/10/2013, 11:50
1.4 Uno akrabımızn aracının bazen marş motoru çalışmıyordu. Marş basarken marş motruna tıklıyorduk/ vuruyorduk o zaman çalışıyordu. Bu tip bir durum olabilir mi acaba? Araç sadece yokuş yukarı olduğu zaman bu problem varsa, belki bir temassızlık gibi birşey olabilir.

Yok abi sadece yokuş yukarı iken değil dün park ettiğim yerde denedim yine çalışmadı. Sanırım iki olasılık var. Ya da şarj dinamosu bozuk aküyü şarj etmiyor o da cepten yiyip bitti. Ya da akü bir şekilde bitti. Ama vurdurup çalıştırdıktan 5-6 saat sonra üç kere üstüste çalıştırdığımda sorun yaşamadığım için şarj dinamosu aküyü şarj ediyor diye düşünüyorum. Ancak belli ki akü son demlerinde. Garibime giden arabanın lambaları, göstergeleri iç ışık...vs canavar gibi çalışıyor. Akü sadece motoru ateşleyecek ilk akımı yeterince veremiyor belli ki...

khanunl
22/10/2013, 12:21
Kadıköy'de oturuyorum önerebileceğiniz servis var mı güvenilir ?

Yetkili servise gitmek istiyorsanız Kadıköy bölgesinde Göztepe Otomotive gidebilirsiniz.Dışarıda herhangi bir oto elektrikçisine giderseniz aracın problemini daha ekonomik çözersiniz.Aracın kontağı kapalıyken araçtan kaynaklı aküyü bitirebilecek akım çeken hiçbir yeri yoktur.Araç çalışmazken akım çekebilecek sartlar (bağlantı hatası nedeniyle) alarm ,amfi,direkt bağlanan teyp ve sonradan bağlanan rölelerin devamlı enerji çekmesi nedeniyle oluşur.Benim size önerim öncelikle araç şarj yapıyormu ona baktırın problem yok ise akünüzü kontrol ettirin ondada problem yok ise marş motoruna baktıracaksınız kömürleri bitmiş olabilir.

tommyknocker
23/10/2013, 10:45
Yetkili servise gitmek istiyorsanız Kadıköy bölgesinde Göztepe Otomotive gidebilirsiniz.Dışarıda herhangi bir oto elektrikçisine giderseniz aracın problemini daha ekonomik çözersiniz.Aracın kontağı kapalıyken araçtan kaynaklı aküyü bitirebilecek akım çeken hiçbir yeri yoktur.Araç çalışmazken akım çekebilecek sartlar (bağlantı hatası nedeniyle) alarm ,amfi,direkt bağlanan teyp ve sonradan bağlanan rölelerin devamlı enerji çekmesi nedeniyle oluşur.Benim size önerim öncelikle araç şarj yapıyormu ona baktırın problem yok ise akünüzü kontrol ettirin ondada problem yok ise marş motoruna baktıracaksınız kömürleri bitmiş olabilir.

Forumdan incelediğim kadarıyla Kadosan'da Fiat ustası Ak oto İsmail usta varmış Gidenler memnun kalmışlar..vs Ancak Göztepe Otomotiv'in ustaları iyidir ve müşterisini kazıklamaz diyorsanız tercihim yetkili servisine göstermek olacaktır tabi ki.

khanunl
23/10/2013, 11:14
Forumdan incelediğim kadarıyla Kadosan'da Fiat ustası Ak oto İsmail usta varmış Gidenler memnun kalmışlar..vs Ancak Göztepe Otomotiv'in ustaları iyidir ve müşterisini kazıklamaz diyorsanız tercihim yetkili servisine göstermek olacaktır tabi ki.

Aracınızın aküsü bozuk'sa Fiat servisinde pahalı satılıyor.Dışarıda daha ucuz alabilirsiniz.Hatta akü satan bir oto elektrikçisine giderseniz.sorunun nerede olduğunu size söyler,sıkıntısı yoksa gereksiz yere akü almamış olursunuz.2007 model aracınızın aküsü orjinal aküsü ise zaten büyük bir ihtimalle ekonomik ömrünü doldurmuştur.İyi şartlarda 5 yıl kadar dayanıyor.Yetkili servis olarak Göztepe otomotiv iyi fakat fiyat olarak bilinirki servisler en küçük civatanın ,pulun bedelini bile fatura eder.

tommyknocker
27/10/2013, 02:58
Aracın aküsü bitmemiş nasıl olduysa bozulmuş. Ölçemediler bile komple iptaldi. Kısacası aküyü değiştirdik sorun halloldu. Yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler.

görkem koçsan
27/10/2013, 03:10
arabayıda ikide bir vurdurma hatta hiç vurdurma uğraşırsın sonra benden demesi.

tommyknocker
27/10/2013, 03:13
Mecburen yaptık abi yoksa çekici çağırıp servise götürmek gerekecekti. Tamamen zorunluluktan yoksa araba için hiç de hoş olmayan sonuçlarının olabileceğini yazmışlar arkadaşlar. İnşallah bundan sonra böyle bir durumla karşılaşmayız.

görkem koçsan
27/10/2013, 03:16
Mecburen yaptık abi yoksa çekici çağırıp servise götürmek gerekecekti. Tamamen zorunluluktan yoksa araba için hiç de hoş olmayan sonuçlarının olabileceğini yazmışlar arkadaşlar. İnşallah bundan sonra böyle bir durumla karşılaşmayız.
neyse onula geçmiş olsun allah kaza bela vermesin.