PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekerden sanki gazete yapışmış gibi ses geliyor

raptor9999
15/10/2013, 10:58
Arkadaslar herkese hayırlı bayramlar dılerım....

uzun zamandır vardı ama artık rahatsız olmaya basladım surus esnasında arabanın sol tarafından yanı sofor sırasından bı yerden bı ses gelıyor nerden geldıgınden tam emın degılım ama ben arka tekerden geldıgını tahmın edıyorum...sankı tekere gazete kagıdı poset yapısmıs gıbı kucuk kucuk vıt vıt vıt dıe ses gelıyor hızlandımmı hızlı hızlı yavasladımmı yavas yavas gelıyor bazen hıc gelmıyor...uzun zamandır var aslında ama artık sankı yogunlasdı gıbı ses rahatsızlık vermeye basladı...arababın 60.000 bakımlarını 1 ay once yaptırdım servısde bıse demedıler benımde hıc aklıma gelmedı boyle boyle bı durum var dıe sormak zaten o kadar sık yapmıyordu oncelerı...sızce sebebı ne olabılır arkadaslar ?

seastar1905
15/10/2013, 11:47
Senin tarif ettigin sese yakın benim araçtada vardı lastikleri degiştirdim sıkıntı gitti.sende bi lastiklere baktır derim.

tayfux
15/10/2013, 11:57
hocam bahsettiğiniz durum 2 kere başıma geldi..1. Opel Astra marka aracımıza başka marka ve ebatta lastik takmıştık ve başımıza bu duruma benzer ses gelmişti. diğeri de lastik yollarına taş girdiğinde aynı sesi yapar ayrıca lastiğin oturduğu yerlerde de taş olabilir oralarda dikkatlice bakmanızı tavsiye ederim..

klasman01
15/10/2013, 14:50
Arkadaslar herkese hayırlı bayramlar dılerım....

uzun zamandır vardı ama artık rahatsız olmaya basladım surus esnasında arabanın sol tarafından yanı sofor sırasından bı yerden bı ses gelıyor nerden geldıgınden tam emın degılım ama ben arka tekerden geldıgını tahmın edıyorum...sankı tekere gazete kagıdı poset yapısmıs gıbı kucuk kucuk vıt vıt vıt dıe ses gelıyor hızlandımmı hızlı hızlı yavasladımmı yavas yavas gelıyor bazen hıc gelmıyor...uzun zamandır var aslında ama artık sankı yogunlasdı gıbı ses rahatsızlık vermeye basladı...arababın 60.000 bakımlarını 1 ay once yaptırdım servısde bıse demedıler benımde hıc aklıma gelmedı boyle boyle bı durum var dıe sormak zaten o kadar sık yapmıyordu oncelerı...sızce sebebı ne olabılır arkadaslar ?
sanırım lastiklerin arasına çakıl taşı gibi taşlar girmiştir bence bir bakın temizleyin çünkü zaman zaman benimde başıma gelir ama çıt çıt çıt diye ses yapar

raptor9999
15/10/2013, 16:56
saolun arkadaslar tavsıyelerınızı dıkkate alacam bırazdan ınıp bı bakım tekerlerın arasında bısı varmı ınsallah oyledır cıkartır tası kurtuluruz :)

raptor9999
15/10/2013, 23:41
walla arkadaslar tekerı kontrol ettım bır ıkı ufak tas vardı cıkarttım ama sanırım sorun baska...bugun bı yere gıttım ılk 3 4 km hıc ses cıkmadı sonra yıne aynı ses devam ettı moralımı bozdu :(

ibrahim06
16/10/2013, 20:49
walla arkadaslar tekerı kontrol ettım bır ıkı ufak tas vardı cıkarttım ama sanırım sorun baska...bugun bı yere gıttım ılk 3 4 km hıc ses cıkmadı sonra yıne aynı ses devam ettı moralımı bozdu :(

Acaba tekerdeki olukların arasına filan küçük bir çivi girmiş olabilir mi? Geçenlerde benim başıma geldi. Olukta değildi ama çivinin kafası gözüküyordu. Giderken şırp şırp diye ses çıkarıyor arabayı bile sallıyordu ufaktan. İşin garibi lastiğin havası inmiyordu.

arenas
17/10/2013, 22:15
bana da oldu aynısı.servise gittim usta , çakma jant kapaklarından oluyo dedi.inanmadım bana jant kapağı satmaya çalışıyo dedim.sonra ikinci el orj kapak aldım .düzeldi

Sent from my iPad using

raptor9999
18/10/2013, 14:02
jant kapagından bende suphelenıyom bıraz, sokebılırsem sokup deneyım bı bakım

yusuff06
18/10/2013, 14:38
Lastik arasi ufak tas yada vida. Arka fren balatasi ayarsizlik. Lastigin taban kisminda bozukluk. Aks bilyasindan kaynaklanabilir

GT-I8190 üzerinde ile gönderildi now Free ('https://.com/m?id=10')

ERDİ
18/10/2013, 20:00
Bi ara benim arabada da oldu birkac saat sonra kesildi suan bi problem yok

GT-I9003 cihazımdan 2 ile gönderildi

raptor9999
21/10/2013, 13:57
arkadaslar bugun goturdum tamırcıye gıderken yolda vık vık vık oten lastık usta arabaya bınınce kesıldı bırden neyse gezdık gezdık gezdık sonra hafıfden cıkınca usta duydum dedı on tekerden gelıyor dedı gıttık dukana sokdu bakdı ettı balatalara fılan bakdı gorunursd bısı yok bı daha bındık ses kesılmıs gezdık gezdık ses yok dedım tamam usta tesekur ederım bındım arabaya ıslerım vardı onları halletım ses yokdu sonra eve donerken basladı gene vık vık vık vık cıkdm eve canm sıkıldı o kadar gezdık ses cıkmadı tam eve gırıcem vık vık vık vık bagırmaya basladı kararsz kaldm napayım dıe ? ne lastıgın gorunusunde nede sokulunce hıc bı sekılde bı garıplık yok acaba nerden gelıyo ses cok can sıkıcı bı durum...

arenas
21/10/2013, 17:41
jant kapaklarini sokup bi tur at bence.bendeki de bazen ses yapmiyodu,yagmurlu havalarda ve tekerlek islakken,yeni yikandiginda kesiliyodu

Sent from my iPhone using

raptor9999
21/10/2013, 19:59
arenas kardes zaten ustayla deneme surusu yaparken jantı takmadık bı tur attık baktık ses yok sonra jantı taktık gene bı tur arttık gene ses yok ondan sonra kesıldı dedık...jant kapagnı ınceledm bı kırıklık fılan yokdu ama kapaktan olma ıhtımalı gecerlı bı ıhtımal ...bı sure daha gozlemleyecem bakalım sesi..

arenas
23/10/2013, 18:43
inşallah en kısa zamanda çözülür.bu tip sesler çok sinir bozucu oluyo..

Sent from my iPad using

cdogu
23/10/2013, 19:01
4 lastiğin de kapağını sökün. anladığım kadarıyla sol ön lastiği söküp takmışsınız sadece. yan sanayi jant kapakları oturmada sıkıntı yaşadığı için çıkartır böyle sesler.

YALCINGUNEL
23/10/2013, 19:09
sizdeki aynı ses bende de oluyor ben bilenlere sordum jant kapağından yapar dediler. gerçekten doğru söylüyorlar dıye dusundum cunku benım kapaklar hem catlak hem kucuk kucuk kırıklar var.yada lastık kötüdür o yapar...

khanunl
25/10/2013, 09:11
Bu sorunun çok çeşitli sebepleri olabilir.Jant kapaklarınız orjinal değilse yapabilir.Ön fren balatalarınız sertleşmiş olabilir yada kalitesiz balata olabilir balata arasına toz kaçması sebebiyle olabilir.Jantlarınız saç jantsa hafif eğilme dahi olsa ön teker toz önleyici saçına sürtebilir.Bunun dışında sesin arkadan geldiğini söylemişiniz bunu göz önüne alırsak arka kampana içindeki fren balatasını ayarlayan yaylar baltayı kampana yüzeyinden yeterli derecede ayırmıyorsa yada arada tutukluk yapıyorsa bahsettiğiniz sesi yapabilir.Aracınızı sürerek test etmek yerine öncelikle sol ön tekeri sehpaya alarak aracınıza yol yaptırmalısınız sonra arka teker için aynı şeyi yapın arka tekere güç aktarımı olmadığı için el yöntemiyle yada rot balansçılarda bulunan araç üzerinde balans yapan makinalarda tekerinize hareket verdirebilirsiniz.Tabiiki bir netice yoksa öteki tekerlerinizede aynı işlemi uygulatın.Lastiklerinizin sağlam olduğunu var sayıyorum Lastiklerinizde taban bozulması ve çelik kırılması varsa bu da sebep olur.Kolay gelsin.

fotobelit
25/10/2013, 10:36
Benimde buna benzer komik bir olay geldi başıma..Araca bindim çıt çıt diye bir ses,nerden geliyor diye dinlemeye başladım..Hızlandıkça ses artıyor yavaşladıkça azalıyordu..Aklıma ilk gelen lastikler oldu..Tekerlek turu arttıkça ses sıklaşıyordu..Neyse durdum baktım bir şey yok görünürde..Ustama götürdüm yerinde yoktu çırak birazdan gelir dedi..Neyse beklerken yine baktım lastiklere dişlerinden birinde zeytin çekirdeği gördüm..Bundan değildir heralde dedim neyse çıkardım..Usta gelene kadar bir tur atıyım dedim..Baktım ses falan yok..Zeytin çekirdeğinin bukadar ses çıkardığını tahmin edemezdim :)

EB1983
22/08/2020, 17:38
Çözümü var mı?