PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çift duy ampülle amerikan park yapımı

leomar32
14/10/2013, 01:40
Arkadaslar bugun gidip biraz park modülü arastirdim 20 ila 30 arasinda fiyatlari değişiyor. Sonra bide bunun montaj maliyeti geliyor 20tl gibi ve 45 50 liralari buluyor. Bende bunun ustune biraz dusunup biraz arastirma ile bunu en temiz halde basardim. Konu daha once acildimi bilmiyorum sayflarda cok eskilere kadar gidemedim.
Öncelikle malzemeler:
1- cift duy ampul (arkadaslar bu malzemeden 2 tip var. 1.si 10 veya 15li kutularda satilanlar varicinden 2 ttanesini veriyorlar fiyati cifti 5 lira ama renkleri boyaya daldirma oldugu icin acik renk oluyor ve zamanla boyalari dokuluyor tavsiye etmem. 2.si 2li ozel pakette satiliyor ampulun rengi sariya kacsada cam turuncu oldugu icin orjinal goruntu yakalaniyor bununda cifti 7.5 lira) ben ucuz etin yahnisi olmasin diye 7.5 olandan aldim.
2. 10 cm 0.75x2 12v gectiginde sikinti cikarmayacak elektrik kablosu 2 ad.
3. Havya takimi. ( herhangi bi elekririkciye gittiginizde ampulun altindaki duyularin altina kablolari lehimlemeye kablolar dahil 2.5 3 lira alirlar.
4.alet erdavat. Evdeki babalarimizin takim sandigindan bulabilecegimiz seyler. Yankeski duz tornavida elektirik banti.

Uygulama:

1-Arkadaslar öncelikle sinyal lambasinin soketini cevirerek yerinden cikartiyoruz. Daha sonra ampulu tirnaklarindan cevirerek cikartip kurtariyoruz. Soketi ters crvirip tam ortasina yakin yerden duz tornavida ile bir delik aciyoruz. Matkapla daha kolay ama herkesin evinde matkap yok :) soketimiz hazir.
2- ampulumuzun beline bi kablo bagliyoruz ve boylelikle ampulumuzden 3 kablo gelmis oluyor. Simdi en son elimizle bagladigimiz kabloyu akunun - sine diger kablolardan birini +ya degdiriyoruz. Isigin cok geldigini farkkettigimiz kabloyu tamamen soyuyoruz ve elimizle cevire cevire katlayip duyu basi gibi yapiyoruz. Simdi o 2 duyunum uzerine 1 elektirik banti yaistiriyoruz. Ve o kivirdigimiz kabloyu elektirik bantinin ust kismina koyuyoruz. Boylelikle ampulumuz tek duy gibi oldu ve elimizde tek bir kablo kaldi. O tek kabloyu actigimiz delikten geciriyoruz. Ve ampulu duya iyice oturtuyoruz. Sonra soketi arabanin farina yerlestirip 4lu flashorleri yakiyoruz. Ampulun isik siddetinin fazla sekilde oldugunu goreceksiniz.
3- son olarak fardaki park lambasininda icinde bulundugu silikon kapagi cikartin. Park lambasini aracin icinden yanik duruma getirin. Park lambasini farin icinden cikartin. Simsi o sinyalden gelen kabloyu park lambasinin soketlerinin arkasinda metal uclari gozukur bi birine degydirin baktiniz yanmadi digerine degdirin. Onun kolayida su park lambasini yerinden cikartin disari dogru cekin o kablolardan biri kisa biri uzun, kisa olan kabloyu soyup sinyalden gelen kabloyu ona baglayin. Islem bu kadar takildiginiz yer neresi olursa baslik altinsa sorabilirsiniz herturlu yardimci olurum arkadaslar. Kolay gelsin. Ankaradaki arkadaslara uygulama konusumda bulusup yardim edebilirim.

kendi aracima ait fotolari yuklemeye çalışacağım.

leomar32
15/10/2013, 17:03
arkadaş bir kişinin dikkatini çekmedi mi :)

OzzY
16/10/2013, 22:38
arkadaş bir kişinin dikkatini çekmedi mi :)

yeni birşey değilki. yapan yaptı zaten.

https://forum.grandepuntotr.com/kendi-modifiyeni-kendin-yap/34711-amerikan-park-yapimi.html

leomar32
16/10/2013, 22:48
yeni birşey değilki. yapan yaptı zaten.

tamam

rohan4421
24/10/2013, 01:26
Paylasim icin tesekkurler ...