PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dönüşlerde duyulan carıltı?

nigra
30/09/2013, 19:31
Arkadaşlar özellikle yavaş giderken daha net duyuyorum yanlış algılamadıysam sağ ön tekerlek tarafından geliyor. Sağa ve sola dönüşlerde hepsinde olmamak ile birlikte bir carıltı duyuyorum. dönme esnasında ses geliyor ve bitiyor. Uzun süren birşey değil. Neden yapar bunu?

arenas
30/09/2013, 20:21
yeni başlayan amortisör takozu arızası olabilir.bende de böyle başladı,sonra parkederken olmaya başlıyo.ses artıyo zamanla.

nigra
30/09/2013, 21:43
yeni başlayan amortisör takozu arızası olabilir.bende de böyle başladı,sonra parkederken olmaya başlıyo.ses artıyo zamanla.

yani hangi parça değişecek bunda? Kontrolünü nasıl yapabilirim? Kaça mal olur bana arkadaş bu? Ne kadar önemsenecek bir şey? Başıma bir iş çıkartır mı?

nigra
30/09/2013, 23:01
güncel.

serkandikici
30/09/2013, 23:20
Amortisör takozu yada z (viraj) rotu.. Aynı sorunu yaşadım sesi duymadan tahminimce söylüyorum

Ziyaretci046
30/09/2013, 23:54
lastik ebatın büyükse çamurluk içlerine sürtüyo olabilir

Castell
01/10/2013, 10:11
Dönme esnasındaysa arkadaşın dediği gibi içten davlumbaza vs sürtüyor da olabilir davlumbasın bir yerinde yenme var mı kontrol et derimm....... Onun dışında yavaş hızlarda gıcırdama genelde amortisör takozlarından gelir iyi bir usta gresleyebilir, amortisörün plastik koruması da bazen gıcırdama ses yapabiliyor onu da bir wd40 hallederrr................ z rotundan deildir o direkt vurma sesi yapardı........

serkandikici
01/10/2013, 16:47
Dönme esnasındaysa arkadaşın dediği gibi içten davlumbaza vs sürtüyor da olabilir davlumbasın bir yerinde yenme var mı kontrol et derimm....... Onun dışında yavaş hızlarda gıcırdama genelde amortisör takozlarından gelir iyi bir usta gresleyebilir, amortisörün plastik koruması da bazen gıcırdama ses yapabiliyor onu da bir wd40 hallederrr................ z rotundan deildir o direkt vurma sesi yapardı........

Z-rotundan 2009 yılında aynen böyle bi gacırtı aldım hatta sanayideki usta bile inanamadı çünkü ses var hissediyoruz ama kesinlikle z rotu değildir diyodu ben de şansıma artık deyip parçacıdan aldım rotu değiştirdik sorun çözüldü yani z-rotu da aynen gacırtı yapabiliyor

tiner
01/10/2013, 17:10
Aynı sorun bir sonraki aşamada hızlı kalkış, rampada yüklü kalkışlarda da devam ederse bil gi viraz demirin eğilmiş ve motor kısmına sürtüyordur. Son bir aydır bende de oldu. Sağ eker mi sol teker mi diye dinleyip anlamaya çalışırken hızlı kalkışlarda da gelince birmot z.kuyu2ya götürdüm. (sonradan takdırdığım plastik) kartel muhafazasını söküp altındaki viraj demirini düzelttiler, ses kesilsi. 5 dakika sürmedi.

nigra
01/10/2013, 23:24
z rotu değişeli 2 ay oldu. yine de z rottan yapma ihtimali var mı acaba? Sürtme değil sanırım çünkü sürtme olsa hep olmazmıydı? yolu görüldü sanırım yine?

serkandikici
01/10/2013, 23:40
Yan sanayi viraj rotu takıldıysa belki olabilir yani akla gelen ve tecrübeye dayalı en iyi ihtimaller amortisör takoz rulmanları ve z-rotu..Hatta yeni taktırmış olmanız bence daha geçerli bi sebep gibi.. (Yan sanayi ise)

nigra
02/10/2013, 20:41
Yan sanayi viraj rotu takıldıysa belki olabilir yani akla gelen ve tecrübeye dayalı en iyi ihtimaller amortisör takoz rulmanları ve z-rotu..Hatta yeni taktırmış olmanız bence daha geçerli bi sebep gibi.. (Yan sanayi ise)

başıma bi iş açar mı bu peki?

serkandikici
02/10/2013, 20:51
başıma bi iş açar mı bu peki?

Hiç zannetmiyorum sadece orjinal z rot ve işçilik :) Bu arada yan sanayi kullanmadım yani yanlış bilgilendirmeyeyim ses direkt olarak z rottan demek sadece tahminle biraz zor ama bi ustaya giderseniz sadece z rotunu çıkartıp direksiyonu çevirdiğinde ses kesiliyorsa zaten rottan kaynaklı olduğunu anlayacaktır. Ayrıca rotu sökünce kafa bölümünü elinizle çevirirseniz takılarak döner bozuk rot. veya daha bilgili arkadaşlar yanlışlarımı düzeltecek yada daha detaylı bi bilgi verecektir. Geçmiş olsun çok kısa süren bi işçiliği var isterseniz bi ara uğrayın servise yada sanayiye..

nigra
07/10/2013, 22:10
Şunu fark ettim mesela 3 üncü viteste giderken düz bir rotada debriyaj basılı değilken 1000 devire dustudugunde gaz vermeye başlarsam bu ses çıkıyor yani dönerken değil mis devir düşmesinde vites Küçültme den gaz verdiğim de geliyor bu Carilti. Normal mi pek değil gibi ama :) var mı fikri olan arkadaşlar son tespitim bu hangi parçadan yapar bunu???

nigra
07/10/2013, 23:41
Yokmu fikir arkadaşlar

Castell
08/10/2013, 01:10
Şunu fark ettim mesela 3 üncü viteste giderken düz bir rotada debriyaj basılı değilken 1000 devire dustudugunde gaz vermeye başlarsam bu ses çıkıyor yani dönerken değil mis devir düşmesinde vites Küçültme den gaz verdiğim de geliyor bu Carilti. Normal mi pek değil gibi ama :) var mı fikri olan arkadaşlar son tespitim bu hangi parçadan yapar bunu???

Motor kulağı olabilir o zamann.....

utku84
08/10/2013, 11:57
bazen benden de geliyor...

nigra
08/10/2013, 20:47
Bakımda kontrol etti bir şey yok demişti ama bir daha bir sorayım. vuruntu olmuyor ama sadece carıltı o kadar.

nigra
08/10/2013, 22:33
Başka fikri olan var mı peki motor kulağı mi yani bu. .

biancoangelo
09/10/2013, 00:03
rotbaşı z rot yada amortisör takozlarından geliyordur... Salıncaklarda yıpranma olsa zıplarken baya belli eder.

biancoangelo
09/10/2013, 00:04
Başka fikri olan var mı peki motor kulağı mi yani bu. .

araç rolatide yada yüksekl devirdeyken ses duymanız lazım anladığım kadarıyla sizinki dönüşlerde motor kulağı değildir. Tabi kontrolde yarar var.

nigra
09/10/2013, 00:06
Hayır ben ilk başta dönüşlerde diyordum ama anladım ki devir düşünce yapıyormuş aslında. Örneğin 3 viteste aracı 1000 devire düşüreyim debriyaja basılı değilken gaz verirsem bu carıltı duyuluyor. O yüzden kestiremiyorum. Zrotlarda olduğunu sanmıyorum yeniler ve ayrıca zıplamalarda falan sorun yok. normal devirdeyken bile duyamadım o kadar dinledim.

assist
18/10/2013, 15:10
bende alt koruma sacı var. dağ tepe yola vurduğumda bazen sürtüp yamuluyor. daha önce iki kez başıma geldi ilkinde gaz verdiğimde ıslık sesi geliyordu. turbo diye çok korktum ama koruma sacı eksoza değiyormuş. usta manivela ile düzeltti sağolsun para almadı ama ben siftah için 5 TL atmıştım :) . ikincide ise yüksek devirde cazırtı geliyordu ilk fırsatta altına yatıp koruma sacını çeşme anahtarıyla düzelttim sorun kalmadı. ;)