PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bravo 1,4 Turbo Sportlara Tüp taktırmak sağlıklı mıdır?

biancoangelo
28/09/2013, 22:47
Arkadaşlar malum benzin fiyatları uçtu gidiyo. 1,4 Turbo Sport 150 hp bi araç için pazarlık yapacam ancak bu motor turbo beslemeli olduğundan tüpte sıkıntı çıkarır mı diye düşünmekteyim. Ve aracı faal bi şekilde kullanmayı planlıyorum. Ayda En az 5000 km civarı yolum olacak. Sizce tercih değiştirmeli miyim. (Lütfen dizel tavsiye etmeyiniz...) Yardımcı olursanız sevinirim.

OAGP1960
28/09/2013, 22:50
Kubilay kardeş, en doğrusu, bir yetkili servise danışıp önerileri doğrultusunda tüp uygulaması yapmak ya da vaz geçmek olmalıdır bence.:)

halils2
28/09/2013, 22:54
Bildiğim kadarıyla çıkartmaz. Kaldı ki tjet puntolara da tüp takılıyor ve almayı düşündüğünüz araçla motorları turbo hariç aynı. Hayırlı olsun sakıncası yoksa fiyat ne anlaştınız?

biancoangelo
28/09/2013, 22:55
Kubilay kardeş, en doğrusu, bir yetkili servise danışıp önerileri doğrultusunda tüp uygulaması yapmak ya da vaz geçmek olmalıdır bence.:)

Haklısın ama merak ediyorum kullanan arkadaşların çıkacağını düşünerek konuyu açtım. Araç pazarlığından önce servise yine danışcam elbette...

biancoangelo
28/09/2013, 22:56
Bildiğim kadarıyla çıkartmaz. Kaldı ki tjet puntolara da tüp takılıyor ve almayı düşündüğünüz araçla motorları turbo hariç aynı. Hayırlı olsun sakıncası yoksa fiyat ne anlaştınız?

30,000 civarı bitirecem nasipse. Sıfır hata... 50,000 km 2009 model. bordo.

halils2
28/09/2013, 23:11
Kısmetse bende aracımı değiştirmeyi düşünüyorum seçenekler arasında bravo da olduğundan sordum teşekkür ederim.

Bolu_Beyi
28/09/2013, 23:27
Turbo kitli bir lpg sistemi ve işinin ehli bir ortamda taktırdığınız lpg'den hiçbir şekilde sorun çıkmayacaktır. Sadece size tavsiyem BRC Turbo kit taktırıcaksanız enjektörlerin rengi mavi olsun gerekirse farkını ödeyin. Tepkime süreleri çok daha iyi.

eexelanss
28/09/2013, 23:47
2011 yılında 40bin kmdeydi aracıma lpg taktırdığımda. Bugün ise 80 binde..
Beni hiç üzmedi.. Turbo sportlar lpg için gayet uyumlu araçlar o konuda şüpen olmasın fakat önemli olan kaliteli bir marka ve iyi bir usta seçmen..
Benim aracımda prins takılı o zamanın parasıyla 2300 liraya bağlatmıştım..
Diğer markalara göre pahalıdır ama en iyi en problemsiz markadır.
Başka marka lpg kullanıp memnun olanlarıda duydum.. tercihi sen yaparsın..

biancoangelo
29/09/2013, 02:28
Turbo kitli bir lpg sistemi ve işinin ehli bir ortamda taktırdığınız lpg'den hiçbir şekilde sorun çıkmayacaktır. Sadece size tavsiyem BRC Turbo kit taktırıcaksanız enjektörlerin rengi mavi olsun gerekirse farkını ödeyin. Tepkime süreleri çok daha iyi.

Mavi enjektörün özelliği nedir peki ?

biancoangelo
29/09/2013, 02:29
birde benzinlilerde turbo bakımı ve ömrü nedir??? Çok önemli benim için?

Honor COOPER
29/09/2013, 10:47
birde benzinlilerde turbo bakımı ve ömrü nedir??? Çok önemli benim için?
Turbo bakımı ve ömrü tamamen kullanıcının tarzına bağlı yani dizeldeki gibi.
Ama alacağınız aracın triger zamanı gelmiş bunu göz önüne alın.

Ayberk0616
29/09/2013, 12:24
ankaradasınız gider yetkili serviste yada mocan otogzda tktırısanız hiç bi sıkıntı yaşamazsınız
benim eski aracımda 34 bin km kullandım 1 kere ne tekledi ne bişey oldu sıkıntısız kullandım mocanda brc turbo kit taktırdım şu anki lpg fiyatları ilede 24-25 krş yakıyodum aracı satalı 3 hafta olmadı daha

görkem koçsan
29/09/2013, 13:26
yazık günah o motora az yakan bişey isterseniz bence dizel alın tercih sizin benimki sadece bir fikir.

erdiyilmaz
05/10/2013, 10:34
yazık günah o motora az yakan bişey isterseniz bence dizel alın tercih sizin benimki sadece bir fikir.
Benzin fiyatları malum, zaten kış da geldi sayılır bundan sonra sürekli yakıta zam gelir. Herkes bir şekilde alternatif yollar arıyor, Lpg'ye geçtikten sonra şükür iyi ki geçmişim diyen çok insan var :)

halils2
06/10/2013, 00:31
Benzin fiyatları malum, zaten kış da geldi sayılır bundan sonra sürekli yakıta zam gelir. Herkes bir şekilde alternatif yollar arıyor, Lpg'ye geçtikten sonra şükür iyi ki geçmişim diyen çok insan var :)

mesela ben. 30.5 lt lpg ile 390 km 2 yetişkin bagaj full+ 1 bebek ve klima sürekli açık. Bugünkü fiyattan lpg 2.8tlden 86 tl ye 390 km kmde 22kr yaklaşık olarak. benzin 4.02 iken 145 tlye 475 km falan yol yapıyordum. Şimdiki fiyata göre km 16kr kardayım. Yılda 10 bin kmden 1600 tl kardayım. Aracın motoru lpgde 100bin gitse 16bin tl kar yapar 6 7 bine sandık motor taktırsam yine de lpg bana 8 9 bin tl bırakır.

görkem koçsan
06/10/2013, 01:30
mesela ben. 30.5 lt lpg ile 390 km 2 yetişkin bagaj full+ 1 bebek ve klima sürekli açık. Bugünkü fiyattan lpg 2.8tlden 86 tl ye 390 km kmde 22kr yaklaşık olarak. benzin 4.02 iken 145 tlye 475 km falan yol yapıyordum. Şimdiki fiyata göre km 16kr kardayım. Yılda 10 bin kmden 1600 tl kardayım. Aracın motoru lpgde 100bin gitse 16bin tl kar yapar 6 7 bine sandık motor taktırsam yine de lpg bana 8 9 bin tl bırakır.
valla tasarrufa ettiğim laf yok ama, ben kıyıpta t jet puntoma tüp koyamam varsın çok yaksın yemişim, motor baba gibi gider yok gaz ayarı yok lpg sorun çıkarttı derdim olmaz onu düşünen mühendis gerizekalı değil sanırım ona lpg seçeneğinide koyardı. ha ben tasarruflu bi araba alcak olsam t jet seçmezdim tdı, hdı, multijet, cdtı, dcı motorlara bakardım :) ha banane varsın taktırsın benimki sadece fikir.

görkem koçsan
06/10/2013, 03:39
adam punto fire almış zaten biz neyin tartışmasını yapıyosak :D

erenemre
06/10/2013, 10:32
eğer prins marka takılacaksa bence taktırılabilir prins lpg ler lpg nin mercedes idir bizim iki sokak aşağıda adam escalade ye taktırmış :D tabi o kadar pahalı suv alıp lpg taktırmakta ayrı bir mantık ama sağlam bir işçilik + prins lpg seti bravo da sorun çıkarmayacağına eminim

CMasteR
06/10/2013, 10:49
Bende bir Tjet sport düşünüyorum almayı fakat genelde hafta sonları için binmeyi düşündüğümden lpg işi şuan pek aklıma yatmıyor.

halils2
06/10/2013, 10:51
valla tasarrufa ettiğim laf yok ama, ben kıyıpta t jet puntoma tüp koyamam varsın çok yaksın yemişim, motor baba gibi gider yok gaz ayarı yok lpg sorun çıkarttı derdim olmaz onu düşünen mühendis gerizekalı değil sanırım ona lpg seçeneğinide koyardı. ha ben tasarruflu bi araba alcak olsam t jet seçmezdim tdı, hdı, multijet, cdtı, dcı motorlara bakardım :) ha banane varsın taktırsın benimki sadece fikir.

herkesin zevki fikri ve düşüncesidir. saygı duyarım. Ama bu şartlarda da lpg siz araca binmek zor. Ayrıca ucuz gezmek daha hoş oluyor. Dediğin gibi arkadaş fire punto aldı zaten. Herkese kazasız belasız sürüşler.

görkem koçsan
06/10/2013, 14:19
herkesin zevki fikri ve düşüncesidir. saygı duyarım. Ama bu şartlarda da lpg siz araca binmek zor. Ayrıca ucuz gezmek daha hoş oluyor. Dediğin gibi arkadaş fire punto aldı zaten. Herkese kazasız belasız sürüşler.
valla allah kimseyi o duruma düşürmesin o lpg işi çok uğraştırdı bizi yav sanayiden çıkamadık, ostimde yıldız sanayiye gittik zonguldaktan elektrik tesisatı almaya daha neler neler. 1998 mod. hyundaı arabanın beynini bozmuş elektrik tesisatı alev alıyodu voltran marka tüp o yüzden ben uzak durarım lpg'den. ha hepsi sorun çıkarcak diye bi mevzu yok.

erenemre
06/10/2013, 14:39
valla allah kimseyi o duruma düşürmesin o lpg işi çok uğraştırdı bizi yav sanayiden çıkamadık, ostimde yıldız sanayiye gittik zonguldaktan elektrik tesisatı almaya daha neler neler. 1998 mod. hyundaı arabanın beynini bozmuş elektrik tesisatı alev alıyodu voltran marka tüp o yüzden ben uzak durarım lpg'den. ha hepsi sorun çıkarcak diye bi mevzu yok.

4 sene lpg li palio kullandım brc marka kit takılıydı en ufak bir sorun yaşamadım ne gaz ayarı yaptırdım nede başka birşey hatta filtre değişimi bile olmadı.yani birazda işçilik ve şans meselesi

görkem koçsan
06/10/2013, 15:52
4 sene lpg li palio kullandım brc marka kit takılıydı en ufak bir sorun yaşamadım ne gaz ayarı yaptırdım nede başka birşey hatta filtre değişimi bile olmadı.yani birazda işçilik ve şans meselesi
valla doğrudur kardeşim ya ama bu benim kendi şahsi fikrim Ben lpg 'ye karşıyım. banada çok taktır dediler hatta ilk arabama ( fire gp)lpg taktırmak için atikere gittiğim bile oldu ordaki usta arabanın bi tarafları delincek falan bilmemne dedi ki doğrudurda yani lpg öyle takılır nasıl olduğunu bilmiyorum bende ordan nasıl kaçıcağımı bilemedim.

erenemre
06/10/2013, 15:58
valla doğrudur kardeşim ya ama bu benim kendi şahsi fikrim Ben lpg 'ye karşıyım. banada çok taktır dediler hatta ilk arabama ( fire gp)lpg taktırmak için atikere gittiğim bile oldu ordaki usta arabanın bi tarafları delincek falan bilmemne dedi ki doğrudurda yani lpg öyle takılır nasıl olduğunu bilmiyorum bende ordan nasıl kaçıcağımı bilemedim.

haklısın kardeş bende palio yu lpg li almıştım sonradan taktırmak tabi birazda içinden gelmeli neyse şimdi içim rahat multijetten memnunum şehiriçi özellikle soğuk havada eski lpg li aracıma oranla çok daha az yakıyor ve daha performanslı gidiyor multijetler gerçekten iyi motorlar bakımlarını aksatmassan kolay kolay sorun çıkarmıyorlar hemen üst sokağımızda taksi durağı var ara sıra konuşurum tanışıyoruz 450 binde multijet albea var adam daha motora anahtar değmedi çok şükür diyor tabi benzinin zevki başka dizel asla benzinin tadını veremez ama malum akaryakıt fiyatları dizeli bile uçurdu sağolsun hükümetimiz.

görkem koçsan
06/10/2013, 16:17
haklısın kardeş bende palio yu lpg li almıştım sonradan taktırmak tabi birazda içinden gelmeli neyse şimdi içim rahat multijetten memnunum şehiriçi özellikle soğuk havada eski lpg li aracıma oranla çok daha az yakıyor ve daha performanslı gidiyor multijetler gerçekten iyi motorlar bakımlarını aksatmassan kolay kolay sorun çıkarmıyorlar hemen üst sokağımızda taksi durağı var ara sıra konuşurum tanışıyoruz 450 binde multijet albea var adam daha motora anahtar değmedi çok şükür diyor tabi benzinin zevki başka dizel asla benzinin tadını veremez ama malum akaryakıt fiyatları dizeli bile uçurdu sağolsun hükümetimiz.
ama kimse yanlış anlamasın asla siyasi açıdan konuşmuyorum ki Atatürk'ten sonra bi adam gelmedi şu ülkeye hepsi aynı birbirnden beter ilgilenmiyorum. diyeceğim şu ki bundan meslek olarak ticari taksi şoförleri gibi para kazanan insanlarımızda var ama benzin şu anda 5 tl desek. trafiğe baksanıza bi binlerce araba var şu anda bende kendi kendime diyorumki benzin ya da artık akaryakıtlar diyelim ucuz olsa bizim türk milleti evde durmaz kazalar bilmemneler alır başını gider bi bakımada iyi oluyo valla kimse para yok benzin pahalı demesin bi trafiğe bakın arkadaş yav toplu taşımayı hiç kullandığımız yok varsada yoksada araba, ucuz olsa düşünemiyorum ben bu ülkeyi bence biz o düşünceye sahip olamadık bende dahil en ufak bi yere araba , bi de ehliyeti alan usta zannediyo kendini hooop trafikte valla şöyle ucuz olsa vay haline bu memlekette araba kullanılmaz.

halils2
06/10/2013, 20:02
ben de toplu taşıma kullanmayanlardanım evet ama aracımla gittiğim yola toplu taşıma ile gitsem daha pahalıya geliyor. Ben de aracımı sadece gerektikçe eşimle gideceksem kullanıyorum onun haricinde kapıda yatıyor. Yani toplu taşıma bile pahalı ülkemizde.

mutunch
07/10/2013, 09:35

2011 Ağustos ayında Mocan Otogaz'da LPG taktırdığımda aracım 41 bindeydi. Şu anda ise 70500 km'de. Şimdiye kadar ne ayarıyla uğraştım ne de başka bir şeyiyle. Sadece filtresini değiştirip kullandım. Bunun dışında herhangi bir sorunum yok. Yeter ki ustanız iyi olsun ve onun vereceği tavsiyelere uyarak kullanın aracınızı. Benzin ile arasındaki performans farkına gelince; farkı sadece tam gaz hızlanmalar söz konusu iken çok cüzi bir performans kaybı var, ancak bunu normal kullanımda hissetmeniz neredeyse imkansız.
HDI motor satıp t-jete geçtim ve gayet de memnunum.

görkem koçsan
07/10/2013, 17:25
2011 Ağustos ayında Mocan Otogaz'da LPG taktırdığımda aracım 41 bindeydi. Şu anda ise 70500 km'de. Şimdiye kadar ne ayarıyla uğraştım ne de başka bir şeyiyle. Sadece filtresini değiştirip kullandım. Bunun dışında herhangi bir sorunum yok. Yeter ki ustanız iyi olsun ve onun vereceği tavsiyelere uyarak kullanın aracınızı. Benzin ile arasındaki performans farkına gelince; farkı sadece tam gaz hızlanmalar söz konusu iken çok cüzi bir performans kaybı var, ancak bunu normal kullanımda hissetmeniz neredeyse imkansız.
HDI motor satıp t-jete geçtim ve gayet de memnunum.
bende hdı motor satıp t jete geçtim 307 vardı 2006 model. bende gayet memnunum ama bu benim tercihim ben zaten uzun yolda yaktırmıyorum pek 110 falan gittimi yakmıyo şehir içi pek kullanmıyorum. geçenlerde hesapladım 560 km yol yapmışım sırf uzun yol hatta yoluda tarif edeyim araba 3 yetişkin zonguldak kızılcahamam ordan ankara ankarada dolaştım şehir içi tekrar zonguldak aynı pompa aynı 97 benzin 156 tl yakmışım ben onu 160 tl yaptırdım yaktığım bu ha bunuda yaparken giderken çok bastığım oldu dönüşte gece diyede pek basmadım çokta uğraşmadım bu rakam düşürmek için ve onun yaktığı 160 tl o yola hiç bişey bana göre ha siz daha az yakarsınız o sizin tasarrufunuz. allah cümlemize kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

utkuaydin
07/10/2013, 19:07

Peki yurt disinda fabrika cikisi lpg li satilan giulietta ve mitolari tasarlayan muhendis gerizekalimi ? (120 beygir, aracinizla ayni motor ) Ulkemize ithal edilmemesi gerizekalilik olabilir sadece.

Biraz daha dikkatli yorum yapalim lutfen.

Lpg montaji kaliteli yapildiktan sonra hicte sorun degil.Tabi uyumlu araclarda.Ve fiatin 120 ve 150 beygirlik t-jet motorlari gayet de uygun donusume.

görkem koçsan
07/10/2013, 19:09
Peki yurt disinda fabrika cikisi lpg li satilan giulietta ve mitolari tasarlayan muhendis gerizekalimi ? (120 beygir, aracinizla ayni motor ) Ulkemize ithal edilmemesi gerizekalilik olabilir sadece.

Biraz daha dikkatli yorum yapalim lutfen.

Lpg montaji kaliteli yapildiktan sonra hicte sorun degil.Tabi uyumlu araclarda.Ve fiatin 120 ve 150 beygirlik t-jet motorlari gayet de uygun donusume.
siz kendi ağzınızla diyosunuz adı üstünde fabrika çıkışlı demi ?

utkuaydin
07/10/2013, 19:12
siz kendi ağzınızla diyosunuz adı üstünde fabrika çıkışlı demi ?

Evet fabrika cikisli.Demekki arac lpg ye uygunki fabrika cikisli olarak da sunulabiliyor.

görkem koçsan
07/10/2013, 19:19
ben uygunsuz demedimki ben sadece arabamın orjinalliğini bozamam lpg 'nin sorun çıkarma riskini göze alamam dedim mesajlarımı net okursanız + fabrika çıkışlı bi lpg ustanın taktığıyla bir olabilirmi performans açısından demiyorum ?

utkuaydin
07/10/2013, 19:25
Fabrika cikisli lpg yi, sonradan yapilana tercih edebilirsiniz, daha guvenilir oldugunu dusunebilirsiniz, katilirim da.Ama konu bu degil.

Konunun cikis noktasi "onu düşünen mühendis gerizekalı değil sanırım ona lpg seçeneğinide koyardı." cumleniz.

Bende size onu dusunen muhendislerin gerizekali olmadigini, lpg secenekli araclarin da oldugunu soylemeye calistim.Sanirim bu bilgiyi de yeni ogrendiniz.

görkem koçsan
07/10/2013, 19:32
nasıl koyuyo ama sorun o arabanın orasını burasını delerekmi koyuyo bizim ustaların koyduğu gibi stepne yerinemi koyuyo nasıl yapıyo motorun kaç parçasıyla oynuyo onu ayarlamak için ? hondanında var orjinal lpg lisi + tofaş doğanlarada var ben bunu biliyorum ilk değilki bu orjinal lpg olayı.