PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fire Active LPG Taktırsam mı?

muhendis0429
15/09/2013, 09:16
Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık bir senedir 2009 fire active g. punto bir aracım var. Benzin fiyatlarından dolayı bir senede ocağıma incir ağacı dikti bu araba. Kafamda iki düşünce var. Birincisi bu arabayı satıp i20 yada o fiyat aralıklarında başka bir dizel araba alayım diyorum. İkinci düşüncem ise bu arabaya LPG taktırıp arabayı en az iki sene daha kullanmak. Sizce hangisi daha akıllıca bu araçta LPG sorun çıkartır mı?

kozlulum67
15/09/2013, 09:26
ben dun taktırdım ınsallah cıkarmaz:) genel olarak forumlara baktım arkadasların yazısmalarını okudum.oyle cok fazla sorun cıkana rastlamadım.tabıkı var ama genele gore az sayıda dıyebılırım.tabıkı dızel almak sızın tercıhınız.ancak i20 mi puntomu dersenız ben tereddutsuz punto derım.
yakın zaman da yakıt degerlerımı burda paylasıcam.hayırlı gunler...

sonaltan
15/09/2013, 10:06
Hafta içi aracımı aldım ilk işim lpg yaptırmak oldu.Ben sorun çıkaracağını düşünmüyorum.Takan ustanın önemli olduğu düşüncesindeyim.Benim fikrimi sorarsan lpg taktırdıktan sonra geçmişte verdiğin benzin paralarına acırsın.

sonaltan
15/09/2013, 10:09
Geçen sene arkadaşım sıfır i20 aldı.Bu sene araç 8000 km de lpg takıldı.Gayette memnun.

Ayberk0616
15/09/2013, 11:12
düzgün bir işçilikle takılan lpg hiç bir sorun çıkarmaz şimdiye kadar haybeye verdiğiniz benzin paranıza acırsınız:)

ibrahim06
15/09/2013, 12:19
Bilinen bir yere gidip Atikeri taktırın.

nigra
15/09/2013, 12:26
en son lpg için kullandığım yere gittiğimde tomasettonun en son modeli çıktığını, gaz ayarını kitin kendisinin yaptığını güce göre ayar verdiğini otomatik olarak anlık yapılan ayardan dolayı yakıt tüketimini azalttığını söyledi. Kitin hiç bir şekilde arıza ışığını yakmayacağını bunun üzerine şuan başka bir model olmadığını söyledi. zaten zavoli vs i de üreten tomasetto dedi. Aklında bir şüphe kalmasın dedi. benim aracıma benden önce tomasetto takmışlar. Çok şükür bir sorun yaşamadım. İzmir şehir içinde full depo lpg ile 428 km gidebiliyorum. Bana uygun geliyor. Ayrıca aracımın 16 jant olmasıda cabası :) ve bir diş yay eksik spor yaylarda. Bu anlattığım kitin fiyatına 1600 dedi. lpgcinin yaptığı tek ayar geçiş ayarıymış kalanı kit yapıyormuş.

onurgenc87
15/09/2013, 12:30
Ben yeni taktırdım 3000 km. de yol yaptım sadece bir kere motor ışığı yandı onda da stop ettim benzinle gittim azcık söndü. Bence tüp taktır dizelden karlı olacak emin ol.

kucukduran
25/09/2013, 16:14
ben landi renzo taktırım bayramdan önce yaklaşık 3200 km yol yaptım gayet memnunun, Allah pişman etmesin inşallah.
kurbanda da istanbul-adana-afyon-istanbul yapacağım yaklaşık 3000 km daha giderim.
sonucu buraya yazarım

ferdiballi
08/10/2013, 14:37
arkadaşım ben 2 senedir lpg li kullanıyorum bujilerinde sorun olmadığı sürece sıkıntıyok. O da her 10000 km kontrol ettireceksin yada ateşlemeyi iyi yapamadığından motor lambası yanıyor oda kendini bir kaç sürüşten sonra resetliyor. ben %50 ile %60 arasında tasarruf sağladığımı düşünüyorum.

khanunl
09/10/2013, 00:35
Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık bir senedir 2009 fire active g. punto bir aracım var. Benzin fiyatlarından dolayı bir senede ocağıma incir ağacı dikti bu araba. Kafamda iki düşünce var. Birincisi bu arabayı satıp i20 yada o fiyat aralıklarında başka bir dizel araba alayım diyorum. İkinci düşüncem ise bu arabaya LPG taktırıp arabayı en az iki sene daha kullanmak. Sizce hangisi daha akıllıca bu araçta LPG sorun çıkartır mı?

Geç bile kalmışssınız.Lpg sistemi taktırdığınız zaman benzine boşuna ne kadar fazla para verdiğinizi daha iyi göreceksiniz.Km sarfiyat hesabı yaptığınız zaman dizelden bile ekonomik sarfiyatınız olacak.

kozlulum67
09/10/2013, 04:03
Ben taktirali yaklasik 2 hafta oldu.daha bi sorun olmadi.insallah olmaz.sadece sabahlari biraz gec geciyo lpg ye.yaklasik 1000 km yaptim ve bayramdada yaklasik 3000 yapcam.kesinlikle pisman degilim.en azindan psikolojim rahat.fulle diyince 100 tl istiyolar:)

s_can
09/10/2013, 04:05
bende taktirdim sukur memnunum ama 20000 km den sonra kara gecmeye basliycaksin uzun vadede binmeyi dusunuyorsan taktir derim hangisi dersen ben brc taktirdim s.ici 1 lt gazla 10.5 s.disi 14-15 km yapiyorum

görkem koçsan
09/10/2013, 04:48
taktırma nasıl üretildiyse o bırak lpg'yi aracın onca yeri delincek yazık günah sen bilirsin tasarruf yapcam derken yazık edersin arabaya :)

halils2
09/10/2013, 07:03
taktırma nasıl üretildiyse o bırak lpg'yi aracın onca yeri delincek yazık günah sen bilirsin tasarruf yapcam derken yazık edersin arabaya :)

Benzin farkını siz cebinizden ödeyecekseniz taktırmasın arkadaş lpg yi. Lpgde sorunsuz çalışan böyle uygun bir motor olduktan sonra neden takılmasın ayrıca maddi anlamda faydası dışında çevreyi kirletmeme açısından da faydası var. Bakınız günümüzde doğaya yapılan katliamı içler acısı. Kesilen ağaçlar kirletilen su kaynakları hava kirliliği vs. Eğerki aracım hiç benzinsiz çalışabilse benzin tankını bile söktürürüm. Araçta bir sürü delik dediğiniz motorda 4 tane bagajda 1 tane tüp ağzı için tamponda 1tane delik istersenz tüp ağzını şaseye de taktırır delik deldirmezsiniz. Lpg zararları açısından söyleyeceğiniz bir şey varsa buyrun ama kafası tüp taktırıp taktırmama konusunda tereddütte kalmış kişileri sanki tüp çok zararlı motoru öldürüp bitiriyormuş gibi yönlendirmeyin. 97 model torosa 98 senesinde takılan tüple araç 470bin km yol yaptı tık demeden. Yakıttan elde ettiği karla 2 tane toros alınır. Arkadaş het ay 300 tl benzin parası ödüyor benden az km yapıyor benim ödediğim meblağ 200 ü geçmiyor ama ondan 80 90 km fazla yol yapıyorum. Bence siz de bi lpg taktırın hem çevremize duyarlı olun hem de tasarruf edin. Saygılar.

görkem koçsan
09/10/2013, 07:43
Benzin farkını siz cebinizden ödeyecekseniz taktırmasın arkadaş lpg yi. Lpgde sorunsuz çalışan böyle uygun bir motor olduktan sonra neden takılmasın ayrıca maddi anlamda faydası dışında çevreyi kirletmeme açısından da faydası var. Bakınız günümüzde doğaya yapılan katliamı içler acısı. Kesilen ağaçlar kirletilen su kaynakları hava kirliliği vs. Eğerki aracım hiç benzinsiz çalışabilse benzin tankını bile söktürürüm. Araçta bir sürü delik dediğiniz motorda 4 tane bagajda 1 tane tüp ağzı için tamponda 1tane delik istersenz tüp ağzını şaseye de taktırır delik deldirmezsiniz. Lpg zararları açısından söyleyeceğiniz bir şey varsa buyrun ama kafası tüp taktırıp taktırmama konusunda tereddütte kalmış kişileri sanki tüp çok zararlı motoru öldürüp bitiriyormuş gibi yönlendirmeyin. 97 model torosa 98 senesinde takılan tüple araç 470bin km yol yaptı tık demeden. Yakıttan elde ettiği karla 2 tane toros alınır. Arkadaş het ay 300 tl benzin parası ödüyor benden az km yapıyor benim ödediğim meblağ 200 ü geçmiyor ama ondan 80 90 km fazla yol yapıyorum. Bence siz de bi lpg taktırın hem çevremize duyarlı olun hem de tasarruf edin. Saygılar.
ben fikrimi söyledim, ayrıca forumdan bi kardeşime riskli bişeyi nasıl önereyim? belki adam çok sorun yaşayıp küfür edecek arkamdan ya da onu geçtim belki çok iyi olacak dua edecek ama taktırma seçeneğinde risk var demi???

görkem koçsan
09/10/2013, 07:44
ayrıca siz arkadaşın benzin farkını ödüyomuydunuz bu zamana kadar???

halils2
09/10/2013, 11:05
ben fikrimi söyledim, ayrıca forumdan bi kardeşime riskli bişeyi nasıl önereyim? belki adam çok sorun yaşayıp küfür edecek arkamdan ya da onu geçtim belki çok iyi olacak dua edecek ama taktırma seçeneğinde risk var demi???

Riskten kastınız nedir?Tsi, Fsi, gdi teknolojili bir araçtan tarzı motora sahip bir araçtan bahsedilse dediğiniz doğru haklısınız. Ancak lpg uyumu konusunda montaj hatası haricinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen bir motorda bu durum söz konusu olamaz bence. Sırf montajı düzgün yapıyor diye piyasada bilindik bir abimize brc montajı yaptırdım eğer atiket takmış olsaydı atiker taktırırdım.

Ayrıca arkadaşa benzinle kullan diyen ben değilim ki benzin farkını ödeyeyim. Arkadaş çorluya buyursun gelsin montajı benim gösterdiğim yerde yaptırsın sorun çıkarsa bedelini ben öderim.
Konu tartışma boyutuna ulaşırsa eğer bu konuda son mesajımdır. Saygılar herkese.

celenlee
09/10/2013, 11:34
Benzinli aracınız sızdırırsa eğer o da riskli olur.
Gazlı aracınız sızdırırsa tabiki riskli olur.

İşin ehli yere gideceksiniz, sorunsuzca gazınızı taktırıp, periyodik kontrollerinizi yapacaksınız.

**Taktırdığınızda 1-2 depo kullandıktan sonra, taktırmadan dolandığınız her kilometre için lanet olsun diyeceksiniz.

görkem koçsan
09/10/2013, 13:18
Riskten kastınız nedir?Tsi, Fsi, gdi teknolojili bir araçtan tarzı motora sahip bir araçtan bahsedilse dediğiniz doğru haklısınız. Ancak lpg uyumu konusunda montaj hatası haricinde herhangi bir sorun teşkil etmeyen bir motorda bu durum söz konusu olamaz bence. Sırf montajı düzgün yapıyor diye piyasada bilindik bir abimize brc montajı yaptırdım eğer atiket takmış olsaydı atiker taktırırdım.

Ayrıca arkadaşa benzinle kullan diyen ben değilim ki benzin farkını ödeyeyim. Arkadaş çorluya buyursun gelsin montajı benim gösterdiğim yerde yaptırsın sorun çıkarsa bedelini ben öderim.
Konu tartışma boyutuna ulaşırsa eğer bu konuda son mesajımdır. Saygılar herkese.
usta hatası olur yanlış parça takılır adamın arabası delinir morali bozulur ayar tutmaz bu sonuçta riskli bişey ben uyumsuz demiyorumki?, hayır siz bana dedinizde sen öde diye kusura bakmayında o laf size düşmez, ben fikrimi söyledim zaten onu taktıracak olan adam der bana benzin paramı vercenmi diye arkadaş fikir sormuş bende fikrimi söyledim burası bi forumsa herkez (haddince) özgürce fikirlerini düşüncelerini paylaşabilir, lütfen haddimizi aşmayalım ne size yakışır ne bana yakışır. saygılarda bizden olsun. ha belki siz samimiyetinizden dolayı bana sen öde gibisinde lafta bulunduysanız kusura bakmayın o zaman ben özürdilerim ben eşeklik ettim size öyle ters bi cevap vererek.

celenlee
09/10/2013, 13:43
Ayar tutmama gibi bir şey olmaz.
"Ayar tutturamayan usta" ya da "bozuk parça" olur.

"Bozuk parça" ise sorun; garantiden değişir,
"Ayar tutturamayan usta" ise sorun; hemen o dükkandan uzaklaşılır ve sorunlar çözülür :)

O yüzden diyoruz ki referanslı ustalara yönelin, boşu boşuna sonradan usta usta dolaşmayın.

halils2
09/10/2013, 20:53
usta hatası olur yanlış parça takılır adamın arabası delinir morali bozulur ayar tutmaz bu sonuçta riskli bişey ben uyumsuz demiyorumki?, hayır siz bana dedinizde sen öde diye kusura bakmayında o laf size düşmez, ben fikrimi söyledim zaten onu taktıracak olan adam der bana benzin paramı vercenmi diye arkadaş fikir sormuş bende fikrimi söyledim burası bi forumsa herkez (haddince) özgürce fikirlerini düşüncelerini paylaşabilir, lütfen haddimizi aşmayalım ne size yakışır ne bana yakışır. saygılarda bizden olsun. ha belki siz samimiyetinizden dolayı bana sen öde gibisinde lafta bulunduysanız kusura bakmayın o zaman ben özürdilerim ben eşeklik ettim size öyle ters bi cevap vererek.

Ben haddimi aştığımı düşünmüyorum konunun da tartışma boyutuna gelmesini istemiyorum zaten. Risk derseniz risk nefes aldığımız her an vardır. Ama neticede hayatımıza devam ediyoruz. Günlük işlerimize devam ediyoruz işe gidip geliyoruz vs. neyse konumuz bu değil. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi sorunlu bir motora lpg taktırsam mı diye sorsa dediğinizi anlarım ki fikrinize yine de saygım var. Ancak arkadaş malum benzin fiyatlarından dolayı tasarruf etmek istemiş aracına lpg takıp takmamayı sormuş sizse herhangi bir neden belirmeden arkadaşa taktırma sorun yaşarsın gibisinden cvp veriyorsunuz. Evet aracın emme manifoltu deliniyor ama lpg iptalinde de orası körlenebiliyor neticede plastik aksama diş çekilip oraya nozul takılıyor üzerine de enjektörden gelen hortum geçiyor. Bu işte önemli olan montaj. Bu gün en kaliteli en sorunsuz bir kitin montajını kasabın birinin eline verip yaptırırsanız aracı sistemi darma duman eder verim alınamaz paraya emeğe zamana yazık olur. Ama en ucuz kalitesiz kitler usta birinin elinde oldukça verim kazanabilir. Montajı yaptırdığım yerde enjektörlerden hiç kablo vs kesilmedi o bölüme uygun kablo aparatı takılıp soketle bağlantılar yapıldı. Bugün lpg yi söktürecem desem aracımın delikler hariç bütün tesisatı orjinale dönebiliyor. Ha lpg kitinde sorun yaşamadım mı yaşadım ama motorla alakalı durum değil. 1 defa akünün yanındaki lpg sigortası oksitlenmiş araç benzine geçiyordu kendiliğinden, 1 defa da araç direk lpg de çalışıp lpg göstergesinde ikaz lambaları yanıyordu. Onda da buton bozuk değişecek dediler değiştirmedim hala kullanıyorum temizlemedim bile butonu.
yanlış anlamaya sebep verip kırdıysam ben özür dilerim. Ama yorum yazarken lütfen karşınızdaki kişinin sizin söylediğinizi nasıl anlayacağını düşünüp yazın. Biz millet olarak 1000 kişinin iyi dediğine değil 1 kişinin kötü dediğine inanıyoruz. Emin olun siz aracınıza lpg taktırsanız dediklerimi çok daha iyi anlayacaksınız. Elde ettiğiniz kar sizin çok daha işinize yarayacaktır.

görkem koçsan
10/10/2013, 04:31
sene 2009 amcamın hyundaı accent voltran marka tüp araba lpg beyni bozuluyor arabanın beynini bozuyor sigorta kutusunda sigortaları yakıyor araba alev alma noktasına geliyo arabanın kablolarını o direksiyonun alt kısımlarında erirken amcamla biz akünün kutup başlarını söküp su septik kalblolarına kablolar kısa devre yapıp alev alıyodu kokmaya başlamıştı tesisat erimeye başlamıştı artık , kalos lpg'li 2005 model 1,4 16 v motor bu 94 bg. olan bununla ben uğraşmadım yeminle konuşuyorum eniştem arabayı sattı şu anda detayını unuttum atikerden takmıştı lpg sürekli sorun çıkarttığı için satıp cıvıc aldı o önceki konularda tartıştığımız cıvıc. şimdi ben bunları görmüş duymuş biri olarak nasıl tavsiye edeyim? ben hiç uyum sağlamaz diye bişey demedim arkadaşa hatta iyi olur dua eder gibi bi seçenekte sundum ama ben böyle bişeyi şu yaşadıklarımdan sonra uygun göremem allah sizede sorun yaşatmasın madem taktırmışsınız kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

halils2
10/10/2013, 10:27
sene 2009 amcamın hyundaı accent voltran marka tüp araba lpg beyni bozuluyor arabanın beynini bozuyor sigorta kutusunda sigortaları yakıyor araba alev alma noktasına geliyo arabanın kablolarını o direksiyonun alt kısımlarında erirken amcamla biz akünün kutup başlarını söküp su septik kalblolarına kablolar kısa devre yapıp alev alıyodu kokmaya başlamıştı tesisat erimeye başlamıştı artık , kalos lpg'li 2005 model 1,4 16 v motor bu 94 bg. olan bununla ben uğraşmadım yeminle konuşuyorum eniştem arabayı sattı şu anda detayını unuttum atikerden takmıştı lpg sürekli sorun çıkarttığı için satıp cıvıc aldı o önceki konularda tartıştığımız cıvıc. şimdi ben bunları görmüş duymuş biri olarak nasıl tavsiye edeyim? ben hiç uyum sağlamaz diye bişey demedim arkadaşa hatta iyi olur dua eder gibi bi seçenekte sundum ama ben böyle bişeyi şu yaşadıklarımdan sonra uygun göremem allah sizede sorun yaşatmasın madem taktırmışsınız kazasız belasız kullanmak nasip etsin.

Şimdi neden tavsiye etmediğinizi çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim. Böyle gerekçeler kişilerin olumlu ya da olumsuz seçim yapmasında daha etkili. Tesisatta sorun vardır deyip taktırabilir ya da bende de aynısı olur diye taktırmayabilir.
Aklınızda bulunsun elektrik yangınlarında tesisata su sıkılmaz.

görkem koçsan
10/10/2013, 11:00
yanmadı zaten tam olarak erimiş biz alev alır diye bu pet şişedeki suyu septik ama biz sepene kadar erimiş kutup başlarını sökmeseydik o zaman yanardı biz yinede ne olur ne olmaz hesabı pet şişedeki suyu septik kabloların olduğu yere. gerçi voltranda en adisimi neymiş bilmiyom bende sonradan öğrendim komple tesisat buluncaya kadar anamız ağladı zonguldaktan yıldız sanayiye gittik ostime yani sizin anlıycağınız çok film döndü o aralar ben ilgilendim o zamanlar arabayla amcam çalışıyodu yeminle kabloları bağlattık tüpü zaten söktük daha halada kömürlükte duruyodur gaz deposu stepne için iş görürse lazımsa bakarım yollayabilirim bedava ama yerinde duruyosa. arabanın beynini yaptırdık nasıl satcağımızı bilemedik o arabayı. zaten karşıydım tüpe arabanın orjinalliği bozuluyo diye o arabadan sonra oldum olası soğudum nefret ettim bana bedava en iyisinden takalım deseler yinede taktırmam hatta orjinal dışı olan her işe soğuk bakıyorum arabaya bişey bağlatcaksam en ufak ampul dahi kırk defa düşünüp araştırıpta yapıyorum yani sizin anlıycağınız bana gaz bedava deseler yine uğraşmam o işle. ama bazısı var on numara oldu rahat rahat geziyorum diyo onada bişey diyemem ama ben olsam bi cıvata dahi taktırmam orjinal dışı. ben kendi arabama t jet dynamıc inanın opar parça dahi taktırmıyorum zorunlu olmadıkça bunu kdz. ereğli yetkili servisine dahi sorabilirsiniz zonguldaktan gelen t jet kırmızı punto derseniz beni herkez bilir.

görkem koçsan
10/10/2013, 11:07
ha benzin fiyatları benimde canımı yakıyo, ama kendime bi limit koydum ayda 300 tl'yi aşmıycam diye buna alıştım tek başıma bi yere gitmiyorum kolay kolay arabayla hep ailecek gezmeye acil bi ihtiyaç için tutuyorum kapımda garajda yatıyo inanın ayda bi depoyu bile yetirir oldum bende alıştım bu durumada hem arabam fazla km yapmıyo her türlü kurtarıyo yani beni hem trafik sıkıntım olmuyo daha iyi geliyo yani bana çünkü kendimide biliyorum az yakan bişey olsa evde durmam :)

halils2
10/10/2013, 11:58
Sizin şanssızlığınız kalitesiz kite kalitesiz işlik olmuş sanırım. Bende şöyle bir şey söyleyim 2010 yılında 95 reno 19un elektrikli direksiyon tesisatı eridi. Direksiyon pompa motoru yandığından önünde önlem için sigorta koymayan(!) renonun kabloları erittiğine hatta biraz daha fark edilmese sizin başınıza gelen gibi bir durum olacağına eminim. Araç lpg li ama durumun lpg ile en ufak bir alakası yok. Neyse ben de ozaman bayağı pompa aramıştım servis işçilik dahil 1200tl fiyat verdi aksaray oto sanayide 500 tlye buldum onun da yağ tankı yoktu en son pompayı kendim söktüm bobinajcıda sardırıp takmıştım. bu tip durumlar olabiliyor yani. Neyse sanırım konu daha uzatmanın anlamı yok görüşmek üzere.

altrea
20/10/2013, 22:27
kalitesiz kit kullanıp yorum yapmayalım lütfen en başından ne diyoruz %50 kit kaliteli olacak %50 de ustan....

halils2
20/10/2013, 23:01
Bayramda depoyu fulleyip geçenlerde de üzerine 50 tl gaz almıştım bugün depoyu yine fulladim toplamda 80 tl gaz aldı +50 tl yani 130 tlye tamamı ş.içi 560 km yol yapmışım. lpg litresi 2.75tl. den ortalama 23kr yakmışım.

punto2010
20/10/2013, 23:05
Taktır hocam biz memur adamız.