PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aygaz LPG standart dışı ürün satıyormuş!

hyzanki
13/09/2013, 10:25
Güvendiğimiz opette bile hile var...

Bu defa vurgunu yapan LPG piyasası oldu - Memurlar.Net (https://www.memurlar.net/haber/404306/)

EPDK'nın denetimi, aralarında Aygaz'ın da olduğu 64 şirketin standart dışı ürün sattığını ortaya çıkardı
Tüketiciler, hayatlarının her alanında soyulmaktan bıktı. Bankaların yaptığı kanunsuz sigortalar, telefonla yapılyan dolandırıcılık gibi artık herkesin kanıksadığı usulsüzlüklere şimdi de LPG sektörü katıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) akaryakıt fiyatlarının yükselmesiyle vatandaşın can simidi haline gelen LPG sektöründe geçtiğimiz yıl başlatılan denetimlerin sonucunda, 64 şirketin depolarından alınan ürünlerin standart dışı olduğunu tespit etti.
LİSANSLAR TEHLİKEDE
Aralarında Türkiye'nin iki büyük LPG devi Aygaz ve Milangaz'ın da bulunduğu belirtilen şirketler, kanun gereği para cezasının yanı sıra lisans iptaline kadar varabilecek ceza ihtimali ile karşı karşıya. EPDK Türkiye'de hızla yükselen LPG pazarını geçen yıl denetim altına aldı. Şirketlerden alınan ilk numunelerden şaşırtıcı sonuçlar elde edildi. Şirketlerin ürünleri "Standart dışı ürün" kapsamına alındı. Kanuna göre bu şirketlerin lisansının iptali gerekiyor.

BaranSelo
13/09/2013, 12:05
Standart dışından kasıt nedir acaba?

cdogu
13/09/2013, 14:03
Standart dışından kasıt nedir acaba?

LPG ithali yapan firmaların,analitik laboratuarlardan veyahut ilgili kurumlardan aldığı standart numuneler vardır. Bu numuneler 5cl.'lik bir hazne içinde saklıdır. Numunelere en yakın değerlerde LPG ithalatını yapmak zorundadır firmalar. Standart dışı derken,içerisindeki karışım miktarını da belirleyen bir standarttır bu. Genel olarak bizim ülkemizde %70 bütan,%30 şeklinde propan karışımı olarak bulunur.Bu rakamın oynama ihtimali -+%5'tir. Eğer aşırı bir şaşma varsa bu durumda,standart dışı olur.

Bir de şöyle bir şey var. LPG gazı aslında kokusuzdur. Kaçağın anlaşılması için rafinerilerde özel olarak bir işlemle kokutuluyorlar. Bu da ayı bir maliyet oluşturuyor. Maliyeti ucuz olsun diye,kokutulmamış gazlardan bir kısım aldıysa ya da,belirlenen miktarın altında kokuyor ve farkındalığın önüne geçiyorsa bu da kural-standart dışı olur.

Bir de bizim hepimizin bildiği bir durum,bazı benzinciler gaz yerine hava basabiliyor pintilik olsun diye. Belki bununla ilgili bir denetleme de olabilir. Belki ithalat,ihracat sürecinde vergi kaçakçılığı veyahut kılıfına uymayan bir işlem de olmuş olabilir.

gemlikli_55
03/10/2013, 19:08
aygaz koçun olduğu için olmasın yanı olay siyası olmasın :)

nusretBABADAG
15/10/2013, 01:07
arkadaslar ben lgp yi opet ten alıyorum 2 yer var biri milangaz diğeri aygaz satıyor. milangaz dan aldığım yakın daha az yol yaptırıyor bana ama aygaz dan memnunum pompa fiyatı 2,7 den 62 tl lik lpg ile kocaeli - karamürsel den kadıköy geliş gidiş + istanbul trafiği + şehir içi gezme falan 315 km yaptıdrı. bence haber asparagas

fensinn
15/10/2013, 11:29
Bu olay tamamen SİYASİ...

cgaslan
19/11/2013, 22:43
kime güveneceğiz?

outlife
20/11/2013, 10:00
bende fensinn e katılıyorum. bu olayın siyasi boyutları var. elbette bu usülsüzlük yapılma ihtimalini ortadan kaldırmaz ama koç grubuna yönelik siyasi erkin yoğun baskılarının olduğu malum...

Misafir047
20/11/2013, 10:17
olay siyasi miyasi değil arkadaşlar bir kaç arkadaşım opetten mazot alıp yolda kalanlar var çok bunları öğrendiğimden beri opetin önünden bile geçmem size

outlife
20/11/2013, 10:29
istasyondan istasyona fark vardır. bugün çekmece shell den on numara gaz alırken cevizlibağ shelden farklı gaz alabilirsin. bu akaryakıtta böyle maalesef. opetle ilgili açılan konuya bakarsan memnun bir çok kişi de var. aynı şeekilde diğer markalardan şikayetçi olanlarda var. iyi kötü olması istasyondan istasyona şoförden şoföre araçtan araca yoldan yola farkeder... önemli olan bu gazların depolandığı ana dağıtım tanklarında yapılan uygulamalardaki usülsüzlük var mı yok mu?

son günlerde koç grubuna yönelik baskıların arttığını dünya alem biliyor. bu da onlardan biri olabilir. kaldı ki haberde geçen olayın siyasi olmadığını gösteren tek kanıt bence 64 dağıtım şirketinin olması. fakat her ne hikmetse sadece aygaz ve milangazın adı öne çıkarılıyor bu 64 şirketin içinde hangi firmalar var açıklanmıyor...

Misafir047
20/11/2013, 10:53
arkadaşlar tamam siyası boyutu var ama madem herhangi opet istasyonunda usulsuzluk var ve bunu biliyorduda neden istasyonu kapattırmadı çünkü işine geliyordu

ya arkadaşlar koç grubu istese hangi istasyon olursa olsun bunu sistemle onleyebilirdi onlarında işine gelmedi istasyonu denetlemek onların işi benmi kontrol edeceğim

CooLony
10/03/2014, 11:56
AYGAZ' dan tek sefer aldığım LPG yüzünden şu an hala LPG kiti arızasıyla uğraşıyorum arkadaşlar siyasi falan değil ve sadece AYGAZ değil, katkılı LPG' lerin sorun yarattığı bir çok kişi tarafından tespit edilmiş. Forumlarda da araştırdığım üzere ciddi hasarlara neden olmuş araçlar var ve emsal mahkeme kararları da var. O yüzden tavsiyem ya sürekli katkılı kullanın yada hiç kullanmayın. Benim yaşadığım sorunu siz yaşamayın.

cemdogu
10/03/2014, 13:44
Olayın siyasi boyutu biryana..Eğer böyle bi usülsğzlğk varsa verssinler mahkemeye, masumlar mı suçlular mı görelim.Biz bugün bu sıkıntıların hepsini hukuk yoksunluğundan dolayı yaşıyoruz arkadaş..Memlekette hukuk olsaydı, HİÇKİMSE USÜLSÜZLÜK YAPMAYA TENEZZÜL EDEMEZDİ.Buna iktidar da, mahalledeki bakkal da, banka müdürleri de dahil.

C2105 cihazımdan gönderildi

outlife
10/03/2014, 15:10
Aygaz vs diye genellemekte çok sağlıklı değil. ben bi dönem sürekli po dan aldım. ama izmirde limontepe po dan aldığım gaz ile saruhanlı da po dan aldığım cevizlibağ po dan aldığım gazlar bile aracımda farklı tepkiler verdi. cevizlibağ po dakinden aldığım gazla tekleye tekleye gittim uzun bir süre.

sonra starpet e geçtim cennetteki istasyona. ordan aldım bir süre. onda sıkıntı yaşamadım. acil diye opetten aldım dün. canıma okudu.

istasyondan istasyona bile fark ediyor. cem in dediğine katılıyorum. adam gibi mahkemeler, adam ki denetlemeler yok ki memlekette.

vatandaş hep mağdur sürekli mağdur. dün geldim izmirden. manisadaki po gaz fiyatı ile izmir limontepedeki po gaz arasında 35 kuruş fark olur mu yav. var işte. sadece kalite de değil fiyatta da denetimler şart.

ama 17 aralık operasyonları sırasında bi tekelci esprisi vardı. polislerin sürekli yer değiştirildiği görevden alındığı dönemde adam tekel bayiye gidiyor gece. içki istiyor. tekel verirken müşteri soruyor abi 22 den sonra yasak değil mi ceza falan gelirse diye soruyor. yav diyor polisin maliyenin pireler uçuşuyor bizle mi uğraşacaklar sen al içkini keyfine bak diyor.

polis yargı maliye vs içindeki akp liler cemaatçiler birbirini yerken kim nereyi denetleyecek kim kimi mahkemeye verecek cezalandıracak... onlar birbirini yeme derdindeyken olan gene vatandaşa oluyor.

CooLony
10/03/2014, 17:09
Şahsen bende marka olarak sınıflandırmadım, fakat ben AYGAZ' dan aldım, o gün bu gündür LPG Kit'inin değişmedik yeri kalmadı ki, LPG' ci arkadaşa sorunu anlattığım da direk dediği şey "AYGAZ' dan LPG' mi aldın?" olmuştu...

Lakin buna sadece aygaz diyemeyiz ama katkılı lpg' lerde sorun olduğu aşikar, bununla ilgili mahkeme evrakları da forumlarda mevcut, kazanılan davalar ve tazminat ödemeye mahkum edilmiş bir şirket AYGAZ.

Aklımızda bulunsun, yakıt alırken fişini yakıt bitene kadar saklamakta fayda var, çünkü yakıttan sonra yaşanılan sorunlarda depodaki yakıt incelenip sorunun yakıttan kaynaklandığı tespit edilirse bu fiş ile mahkemede kazanma yolu açılıyormuş, bilgilerinize.