PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG'li araçlar neden kapalı otoparka alınmıyor ?

halitaxoy
12/09/2013, 09:58
Merhaba arkadaşlar. Bilindiği üzere ülkemizde birçok kapalı yeraltı otoparklarında lpgli araçlar alınmıyor. Bunun sebebi nedir?

Evren_c
12/09/2013, 10:19
LPG'nin basınç altında tutuluyor olması, patlama riski :)

Ozzy3327
12/09/2013, 10:49
LPG'nin basınç altında tutuluyor olması, patlama riski :)
evlerde kullanılan piknik tüpü,mutfak tüpü vs dede aynı şekilde gaz basınç altında tutuluyo,lpgli aracı tehlikeli diye otoparka sokmuyo ama,yaşadığı eve tüpü sokuyo:) bu mantığı anlamak zor :D

bence tamamen yıllar öncesinde lpgyi ruhsata işletmenin,proje çizimi,onayı gibi işlemler olmadığı zamanlarda lpgye çevrilen araçların yarattığı tehlikeden dolayı alınmış,neticede henüz uygulaması gereksizde olsa devameden saçma bi karar

therasmus
12/09/2013, 10:57
evlerde kullanılan piknik tüpü,mutfak tüpü vs dede aynı şekilde gaz basınç altında tutuluyo,lpgli aracı tehlikeli diye otoparka sokmuyo ama,yaşadığı eve tüpü sokuyo:) bu mantığı anlamak zor :D

bence tamamen yıllar öncesinde lpgyi ruhsata işletmenin,proje çizimi,onayı gibi işlemler olmadığı zamanlarda lpgye çevrilen araçların yarattığı tehlikeden dolayı alınmış,neticede henüz uygulaması gereksizde olsa devameden saçma bi karar

Mantığını anlatayım :)
Evde kullandığınız tüpler patlamaz onlarda emniyet sübabı vardır.Sadece içindeki gaz yanıp biter.

Aynı sistem araç lpg tanklarında varmı bilmiyorum.

kovboy
12/09/2013, 11:01
:cool0000:dereyi görmeden paçayı sıvadığımız için

outlife
12/09/2013, 11:06
ben lpg li araçların kapalı alanlara girmemesini kısmen destekliyorum. benim aracımda lpg li. nedenine gelince. olası bir gaz sızıntısının vereceği reaksiyonla benzin mazot gibi sıvıların sızıntılarında vereceği reaksiyonlar ve olay anında alınabilecek önlemler birbirinden çok farklı. yaratacakları etki de öyle. forumun face sayfasında benzin ve mazot arasındaki farkı bilimsel olarak anlatan bir video paylaşmıştım. onu izleyebilirsen beni daha iyi anlayabilirsin.

örneğin gaz doldurduğumuzda bile pompayı takıp çıkartırken kaçan gazın yayılma hızını düşün. benzinlikten çıkarken arabasındaki gazı farketmeyen adam çakmağı çaktığında havaya uçma riski ile benzin sızıntısı olan adamın çakmağı çaktığında havaya uçma riski aynı değildir.

iyi ifade edebilmişimdir umarım.

halitaxoy
12/09/2013, 11:11
ben lpg li araçların kapalı alanlara girmemesini kısmen destekliyorum. benim aracımda lpg li. nedenine gelince. olası bir gaz sızıntısının vereceği reaksiyonla benzin mazot gibi sıvıların sızıntılarında vereceği reaksiyonlar ve olay anında alınabilecek önlemler birbirinden çok farklı. yaratacakları etki de öyle. forumun face sayfasında benzin ve mazot arasındaki farkı bilimsel olarak anlatan bir video paylaşmıştım. onu izleyebilirsen beni daha iyi anlayabilirsin.

örneğin gaz doldurduğumuzda bile pompayı takıp çıkartırken kaçan gazın yayılma hızını düşün. benzinlikten çıkarken arabasındaki gazı farketmeyen adam çakmağı çaktığında havaya uçma riski ile benzin sızıntısı olan adamın çakmağı çaktığında havaya uçma riski aynı değildir.

iyi ifade edebilmişimdir umarım.
Bilimsel bi açıklama olmuş teşekkür ederiz. Allah kimseye kaza bela vermesin sonuçta az yaksın diye araçlarımza lpg taktırıyoruz ama bir bomba kadar etkisi de var.

Ozzy3327
12/09/2013, 11:13
Mantığını anlatayım :)
Evde kullandığınız tüpler patlamaz onlarda emniyet sübabı vardır.Sadece içindeki gaz yanıp biter.

Aynı sistem araç lpg tanklarında varmı bilmiyorum.

Araç Lpg sistemlerindede bildiğim kadarıyla 2 adet var biri lpg tankı üzerinde diğeri motor kısmında olmak üzere

BaranSelo
12/09/2013, 11:39
Gaz uçucu olduğu için, kapalı alanda kaçak yaparsa çok kolay yayılır ve patlar. Benzinde bu risk yok, akar gider. Biri ateşe vermezse patlamez. Açık havada kaçak yapan gaz dağılır gider, kapalı alan kadar tehlike yaratmaz. Bunlar olduğunu düşünüyorum, ama hiçbi zaman aracı dışarda bırakmam hep kapalıya koyarım. :)

alibozpinar
12/09/2013, 11:52

Oğuzhan bey size katılıyorum.

yurt dışında kapalı otoparklar yasak değil, hatta teşvik var. neredeyse lpg li araç ilk girer en güzel yere o parkeder diyecekler. :)

Türkiyedeki eski model araçların ucuz model lpg dönüşümlerinin ve bakımsız olan araçların problemlerinden dolayı ''haklılık payları '' olduğu için hepsine birden yasak koyup almıyolar. buda bir çeşit önlem tabi can sağlığı için.

Arrest
12/09/2013, 12:27
Ben bütün kapalı garajlara giriyorum valla :D Heryere alıyorlar

10ursbf
12/09/2013, 14:18
Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik EK- I de yer alan 4.18.10 no'lu madde uyarınca LPG, CNG ve LNG yakıtı kullanan araçlar kapalı garajlara park edilemez.

Yasağın asıl nedeni yukarıda vermiş olduğum Yönetmelik hükmüdür. Gerekçesi güvenlik tabiki.
Ancak arkadaşların da belirttiği üzere yurtdışında yeterli havalandırma sistemi olan otoparklarda lpg'li araçlara bir yasak yok.
Burada iki nokta önemli:
1- Araçların dönüşümlerinin kurallara uygun ve güvenli malzeme ile yapılması. (Yurtdışını örnek veriyoruz ancak Avrupa'da hiç bir aracın ruhsata işletilmeden lpg kullanması söz konusu değil. Böyle bir şey yapmak akıllarına dahi gelmiyor. Ama ülkemizin şartları malum.) Ayrıca dönüşüm firmalarının merdiven altı firmalar olmaması ve TSE'den yetrlilik belgesine sahip olması gerekli.
2- Otoparkların yeterli güvenlik ve havalandırma sistemine sahip olması gerekli.

Bu iki şartın sağlanması halinde kapalı otoparklarda bir yasak uygulamaya gerek yok.
Sanayi Bakanlığının şartları değerlendirip bir karar vermeyi düşündüğüne dair haberler mevcuttu.

Scottie
12/09/2013, 14:24
bizim burada da her kapalı otoparkı olan alışveriiş merkezi alıyor... sanırım havalandırma sistemi iyi olunca almalarında sıkıntı olmuyor...

didi77
12/09/2013, 15:57
başımdan gecen bir olay ankarada panora avm ye gittik kapalı otoparka yöneldim önümde kartal belli sanırım tadilata gelmişler 2 güvenlik var biri elinde lehva bakıyor gec diyor 2 çi güvenlik ayna ile aracları kontrol ediyor kartala dur dedi direk ::))) yaz ayı camlar acık güvenlik diyor arac lpg li güvenlik acısından giremessiniz dışarı park edin adamlar yol istedi yol verdik o cıktı bana geldi sıra sizde lpg varmı dedi ? dedim var tamam gecin dedi :::)))) sanırım lpg yasagı kartala sahine :::))))))

cemdogu
12/09/2013, 16:08
Şu da var.Toplumsal olayların ilk durağı Avmlerdir.Aslında bomba olan araçlarımız değil Avmler.Terör döneminde alınan bir karardı bu.Olası bir Avm bombalamasında lpgli araçlar ciddi bomba görevi görüyor.Benzin sadece yanarken, lpgli araç basıncın etkisiyle baya bi patlar..Burdaki amaç olası terör mevzuatında mümkün olduğu kadar az insan kaybını temin etmek.

Sony Xperia L'den Pro ile Gönderilmiştir.

görkem koçsan
12/09/2013, 19:04
bende valla bi arkadaşın yalancısıyım havayı daha çok kirlettiği için demişti bilemiyorum nedendir banada güvenlik amacı ile geliyor.

Evren_c
13/09/2013, 08:17
Ben ilk mesajımı yazarken aslın Türkiye şartlarını göz önüne alarak yazmıştım :) zaten gerekli açıklamalar gelmiş ardından. Malum, Türkiye'de neredeyse hiçbir şey kitabına uygun yapılmadığından, risk almamak adına LPG'li araçların kapalı otoparklara girmesini tümden yasaklamışlar... Çok haksız da sayılmazlar. Adam ruhsatına işletmemiş, gerekli kontrollerini yaptırmamış. Benzin/mazot kadar stabil değil maalesef LPG (araçlardakini kastediyorum, tesisat açısından yani).

outlife
13/09/2013, 09:48
bende valla bi arkadaşın yalancısıyım havayı daha çok kirlettiği için demişti bilemiyorum nedendir banada güvenlik amacı ile geliyor.

en az kirletendir lpg ;)

cdogu
13/09/2013, 12:29
bizim burada da her kapalı otoparkı olan alışveriiş merkezi alıyor... sanırım havalandırma sistemi iyi olunca almalarında sıkıntı olmuyor...

Mesela Espark'taki otopark iyi bir otopark. Bizim buradaki Kolej Katlı Otoparkı gibi. Etrafı açık,hava akışı çok o yüzden sıkıntı yoktur :)

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

alivepro
21/09/2013, 22:20
Birçoğunuz yanlış bilgi vermiş :) Türkiyede lpg li araçların kapalı otoparklara alınmama sebebi araç sahibinin bir Türk olmasıdır :) adam aracına lpg taktırıyor ondan sonra ne bir bakım, ne bir kontrol hak getire :) yorumuma gülücük koydum ancak bu dediklerim şaka değil gerçek, avrupada özellikle benim bildiğim fransada lpg li aracınla istediğin yere girersin. tabi bunda ülke kanun ve kural ve cezai yaptırımların payı büyük. Ne yazıkki aracımız kadar kendi sağlığımızı ve diğer insanların sağlığını düşünmüyoruz.

samirr86
10/10/2013, 17:10
LPG nin özgül ağırlığı havadan daha fazladır. Bu sebeple herhangi bir kaçak meydana geldiğinde gaz çökme yapar ve diz mesafesini aşamaz ve gazın kapalı ortamdan (alt katlardan)uzaklaştırılması zorlaşır. Asıl çekince gaz tankında basınç altında patlaması değil kaçak sebebiyledir.