PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara'da Bomba Alarmı

dagored
11/09/2007, 12:18
Ankara'nın Kurtuluş semtindeki çok katlı otopark için bomba ihbarı yapıldı.
İhbarın ardından otoparkı tarayan polis köpekleri bir panelvanı işaret etti. Aracın plakası sahte çıktı.
Otopark ve çevresindeki binalar boşaltıldı.

Bomba imha edilmeye çalışılıyor....

Sabah saat 08.00 sularında Ankara 155 ihbar hattına bir panelvanın içinde siyah poşet içinde bomba olduğu ihbarı yapılıyor. Bu ihbar üzerine polis geniş güvenlik önlemleri almaya başladı.

Ankara'da bomba ihbarı yapılan bölgede büyük güvenlik önlemleri alındı. TED Koleji ile Ankara'da çok katlı bir otoparkın yakınıda siyah bir panelvanın içinde bomba ihbarı olduğu ihbarı geldi.

Olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alınmış durumda. Bölgedeki 4 kavşaktan 3'ü tamamen ulaşıma kapatılmış durumda. 300 metrelik bölgede insanların geçişi tamamen kapatılmış durumda. Ara sokaklarda da muhtamel olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri alındı. Bölgede ambulans ve itfaiye de tedbir aldı.

Panelvan'ın çevresindeki binalarında boşaltılması gündeme geldi. Olay yerine çok yakın olan binalara polisler giderek boşaltılması istendi.

Otoparkın hemen arkasında askeri lojmanlar bulunuyor.

(Kaynak: Habertürk)

anvil
11/09/2007, 13:05
2. bir anafartalar faciası olacakmış az kalsın. kökü kurumaz mı bu adamların yaaa

anvil
11/09/2007, 13:07
Ankara'da bomba paniği!

Ankara'yı facianın eşiğinden döndüren bombanın "Gübre bombası" olarak bilinen sodyum nitrat olduğu belirlendi. Bilindiği gibi bu tür bombayı daha çok El-Kaide militanları kullanıyor. Çok büyük etkisi olan bomba daha önce İstanbul'daki patlamalarda kullanılmıştı. Özelelikle HSBC Genel Müdürlüğü'ndeki patlamada "Gübre bombası"nın etkisiyle tahribatının büyük olduğu görülmüştü. Yakalanan minibüsün içindeki bombanın 300 kilo olduğu da bildirildi.
Ankara polisi daha önce belirlenen ve takip edilen adreslerde dahil bir çok bölgede operasyon başlattı.
Ankara Kurtuluş'ta bir otopark'ta park halindeki bir beyaz panelvan tipi araçta bomba olduğu tesbit edildi. Aracın plakasının da sahte olduğu belirlendi. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alan polis, yoğun çalışma yaptı. Sabah başlayan heyecanlı saatler, öğleye doğru emniyet yetkililerinin çalışması sonucu bombanın etkisiz habe getirilmesiyle rahatladı.
Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, polis 11 Eylül öncesi yaptığı denetimlerde bir Vito araç çevirme yerinden kaçtı. Bunun üzerine Ankara'da yoğun arama başlatıldı. Bomba bulan köpeklerle yapılan aramalarda, Sıhhiye’deki çok katlı otoparkta "patlayıcı madde yüklü" araç bulundu. Polis otoparkın çevresinde bulunan Aksu Caddesi, Tuna Caddesi ve Marmara Sokağı’nı yaya ve araç trafiğine tamamen kapattı.
Polis ses yayın aracından, otoparkta şüpheli bir durum olduğu belirtilerek, "Otopark civarına geçiş yapmayın. Güvenliğiniz için bölgeden uzaklaşın" anonsları yapıldı. Vatandaşlar, güvenlik şeridiyle kordon altına alınan bölgeden ayrılmaları konusunda polis tarafından ikaz edildi. Olay yerine gelen bomba imha ekipleri patlayıcı detektör köpekleriyle şüpheli aracı inceledi. Bomba imha ekipleri araç üzerinde çalışmalarına devam ederken, bölgeye tedbir amaçlı olarak itfaiye ve 112 Hazır Acil ekipleri çağrıldı. Aracın otoparkın ikinci katında olduğu öğrenildi.
Olay yerine gelen Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, "otoparkta şüpheli araç bulunduğu ihbarı üzerine" gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. "Paniğe gerek olmadığını" ifade eden Yılmaz, ekiplerin gerekli çalışmayı yapacaklarını kaydetti.
Emniyet yetkilileri, ABD’ye yönelik 11 Eylül saldırılarının yıldönümü olması dolayısıyla kentte birçok önlem alındığını hatırlatarak, olayın da bu kapsamda soruşturulduğunu kaydettiler.
Bu arada, emniyet yetkilileri uzaktan kumandayla patlatmaya karşı gereken sinyal engelleyici sistemi kurdular.

VALİ: FELAKET ÖNLENDİ

Ankara Valisi Kemal Önal, Sıhhiye pazarı yanındaki çok katlı otoparktaki bomba yüklü aracın detektör köpeklerin tepki vermesi üzerine tespit edildiğini belirterek, sahte plakalı, "Vito" tabir edilen araç üzerindeki çalışmaların sürdüğünü bildirdi.
Vali Önal, "Ankara polisinin başarılı ve titiz çalışması, muhtemel bir felaketi önlemiştir" dedi.
Olay yerine gelen Ankara Valisi Önal, konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 ve 12 Eylül’ün hassas günler olduğunu, bu nedenle bu günler öncesinde polisin il genelinde yaygın güvenlik önlemleri aldığını, bu faaliyetlere uzman ekipler ve detektör köpeklerin katıldığını belirterek, şunları söyledi:
"Dün akşam başlattığımız ve tüm Ankara’yı kapsayan arama taramada, Kurtuluş Kapalı Otoparkı’nda, detektör köpeklerimizin tepki vermesi nedeniyle Vito tabir edilen araç üzerinde çalışmalar yoğunlaştırıldı ve patlayıcı madde yüklü olduğu tespit edildi. Şu anda gerekli güvenlik önlemleri geniş alanda alındı. Bomba uzmanları, ekiplerimiz teknik çalışmalarını sürdürüyor. Sanıyorum makul süre içinde sonucu alacağız.
Şu anda endişe edecek bir şey yok. Ankara polisinin başarılı ve titiz çalışması, muhtemel bir felaketi önlemiştir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, huzuru bizim için her şeyden önemlidir. En küçük rütbelisinden en üst amirine kadar tüm kadro bunun bilinci içerisinde 24 saatini harcayarak, çalışmalarına devam etmektedir. Vatandaşlarımız için geçmiş olsun diyorum. Tabii bunun eyleme dönüşmesi halinde neler olacağını düşünmek dahi istemiyorum. Gerek duyarsak daha detaylı açıklamayı, bilgiler netleştikten sonra yapacağız. Sahte plakalı minibüs üzerinde şu anda çalışmalar sürüyor."

"CİVARDAKİ EVLER BOŞALTILDI"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Önal, "Araç, polisin 11 Eylül nedeniyle daha önceden alarma geçmesi nedeniyle bulundu değil mi?" şeklindeki sorusu üzerine, bu tip çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü kaydetti. Belli günlerde bu çalışmaların yoğunlaştığını ifade eden Önal, "Dün akşam da daha önceden planladığımız şekilde çok geniş bir alanda arama faaliyetlerimizi sürdürüyorduk" dedi.
Önal, çalışmalarda elektronik cihazlarla bomba ve uyuşturucuya duyarlı köpeklerin kullanıldığını anlatarak, bu olayda da aracı detektör köpeğin bulduğunu yineledi.
Önal, bir soru üzerine, araçtaki bomba miktarının açıklanması için erken olduğunu, ancak çok miktarda olduğunu söyleyebileceğini belirtti.
Patlayıcının cinsinin sorulması üzerine Önal, kendisinin olay yerine girmediğini, sadece bilgi aldığını ifade ederek, "Bizim girmemiz teknik araştırmayı sıkıntıya sokuyor. Bitsin, net olarak ortaya çıksın, sonra sizlerle gerek duyduğumuzda paylaşacağız" diye konuştu.
Başka bir soru üzerine Kemal Önal, aracın bulunmasından sonra, gerekli önlemlerin alınarak, civardaki evlerin boşaltıldığını bildirdi. Otopark çevresindeki yolların trafiğe kapatıldığını anlatan Önal, şehir trafiğinde herhangi bir sorun yaşanmadığını kaydetti.
Aracın bulunmasından dolayı polise teşekkür eden Önal, çalışmaların birkaç saat içerisinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi.
Önal, "Operasyonlar sürüyor mu?" şeklindeki soruya, "Biz zaten vatandaşımızı sıkıntıya sokmadan bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü mühim olan emniyet ve asayişi sağlarken vatandaşı da taciz etmemek, rahatını bozmamak. Bu çalışmalarımız devamlı sürüyor" diye yanıtladı.
Kemal Önal, şüphelenilen bir grup olup olmadığının sorulması üzerine, bunu söylemek için çok erken olduğunu belirtti.
Daha önceden istihbari bilgi olup olmadığı yönündeki soruyu Önal, "Biz birlikte iş görüyoruz biliyorsunuz. Verdiğimiz bilgilerle yetineceğiz" diye yanıtladı.

ANKARA'NIN İŞLER YERLERİNDEN BİRİ

Bomba yüklü aracın ele geçirildiği Kurtuluş otoparkı Ankara’nın en merkezi ve işlek yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor.
Çok katlı otoparkın yanında, TED Ankara Kolejine ait olan ve Çankaya Belediyesi’nce kullanılan tesisler, karşısında hergün onlarca nikah törenin yapıldığı Vedat Dalonay Nikah salonu ve Kurtuluş parkı yer alıyor. Otopark, Hacettepe ile İbni-Sina Hastahaneleri’de yaklaşık 300 metre uzaklıkta. Otoparkın etrafında da çok sayıda özel sağlık merkezleri, doktor muayahane ve eczanelerin bulunduğu bölgenin de tam ortasında yer alıyor.
Otoparkın arkasında ise askeri lojmanlar, işyerleri ve apartmanlar sıralanıyor.
Otopark, aynı zamanda Kurtuluş’tan Abdi İpekçi Parkı’na ve Atatürk bulvarına giden yolun da başlagıncında yer alıyor. Otoparkın hemen yakınında hergün açık olan halk pazarı, yüz metre yanında da SSK Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı merkez binaları da bulunuyor.
Otoparkın alt katlarında ve yan binalarında da toptancı ağırlıklı dükkanlar hizmet veriyor.
Her an binlerce Ankaralının geçiş yaptığı bu bölgede bombalı aracın patlaması halinde bir katliam söz konusu olacaktı.

ETKİSİ ÇOK GÜÇLÜ OLACAKTI

Mercedes Vito marka aracın içinin güçlü patlayıcılarla dolu olduğunu bilgisi yetkililerce verilirken, böyle bir saldırının Kızılay’daki binalara kadar zarar verebilecek etki oluşturabileceği iddia edildi.
Ankara Valisi Kemal Önal’ın, "Ankara Polisi büyük bir felaketi önlemiştir" sözleriyle açıkladığı patlayıcıyı değerlendiren emniyet yetkilileri, istihbarat çalışmasıyla belirlenen aracın 11 Eylül ve İstanbul’daki saldırılar benzeri bir görüntü yaratmayı amaçladığı fünyelendiğini ifade ettiler. Çalıntı olduğu bildirilen bomba yüklü araç üzerinde parmak izi incelemesi yapıldığını da belirten emniyet yetkilileri, ait olduğu şirket ve tüm olasılıkların tek tek incelendiğini de söylediler.

-BAKAN GENEL MÜDÜLÜKTE-

Bu arada olayın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, polis yetkililerinden konuyla ilgili bilgi aldı. Atalay’ın incelemelerde bulunmak üzere olay yerine de gidebileceği kaydedildi.

OzzY
11/09/2007, 23:06
o bomba batlasaydı şuanda babam olmıcaktı :( ucuz atlattık

Er-NnN
11/09/2007, 23:11
bomba patlasaydıyı konuşmak hiç istemiyorum ben antalyadayım ewimiz oraya baya yakın ve bu haberi okuduum saatlerde ewdekilere ulaşamıyodum...

anvil
12/09/2007, 08:59
bence bomba olayı düzmece.inandırıcı gelmiyo.yeni içişleri bakanını başarılı göstermek için yapılan bir senaryo gibi geliyo.adam bir kamyon bomba getirecek buyur al diyecek.gazete manşetleri de bu şekilde nitekim.yakında çıkar kokusu.
hahaha yaw toful senden de iyi senarist olur valla. anafartalar faciasıda mı senaryoydu

femoli
12/09/2007, 09:16
Aslında bana da kesinlikle abartı gibi geliyor tamam duyum olabilir belki ufak çaptada birşey olabilir ama bir kamyon dolusu olması banada inandırıcı gelmedi. Umarım bu son olur birdaha böyle haberler duymayız....

ACTOROFTHEROAD
12/09/2007, 10:26
bombada olabilirde.hani bizim insanımız kazanınca abartmayı sever.ben yakaladım.büyük balık yakalıdım.belkide balığın boyutu büyük değil.ayrıca teraziyle tartmışlarmı.hiç sanmıyorum .
hakLısın...:thumbup1::thumbup1:

Halook!!!
12/09/2007, 11:21
Patlayıcı toplam 300 kg ağırlığındaymış ve eğer patlasaymış tam olarak 3km lik alanı etkisi altına alacaktı.Bu da demek oluyor ki Hacettepe Üniversitesi Hastanesi ve İbn-i Sina Hastanesi gibi Ankara'nın iki büyük hastanesi yerle bir olabilirdi...

Unique_GOTH
12/09/2007, 13:45
evet ucuz atlattık Allah korudu valla Ankara'yı

brvhgt
12/09/2007, 15:29
ladin kasedinde bu olydan bahsediyormuş mynette okudum bize sardı

tempesty
12/09/2007, 20:19
bombada olabilirde.hani bizim insanımız kazanınca abartmayı sever.ben yakaladım.büyük balık yakalıdım.belkide balığın boyutu büyük değil.ayrıca teraziyle tartmışlarmı.hiç sanmıyorum .

Haklısın bana da çok inandırıcı gelmedi gerçekten de bir minübüs dolusu bombayı ellerini kollarını sallaya sallaya ankaranın göbeğine getiremezler 600 kg olduğu söyleniyor ama abartı gibi..Daha önce İstanbuldaki ingiltere büyükelçiliğine saldırı yapan minübüs senaryosuna benziyor aslında yani kamikaze olarak kullanmak istrediler belkide..