PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kırmızı Punto boya sorunu ve düşük hızda tıkırtı sorunu!

rrrmisafirrr
06/09/2013, 12:53
arkadaşlar benim bu boya konusuna kafam takılıyor aracı 2. el ve hiçbir yere göstermeden aldım. bana söylenen sadece arka tamponun işlem gördüğüydü. arka tamponun rengi daha pembemsi ve bakılınca fark ediliyor. fakat ön tamponunda üst kaputla birleşen yerde rengi değişik. ayrıca şoför kapısı hariç diğer üç kapının kolu yine aynı pembemsilikte. kapılarda kaputta veya bagajda bir sorun yok, renk bütünlüğü var. kapı kollarının renginin değişik olması kronik boya sorunu mudur yoksa bir işilem görmüş müdür? ilginç olan sadece 3 tanesinde var şoför tarafı normal. bunun hakkında bana bir fikir verebilir misiniz?

birde düşük hızda giderken, özellikle kilit taşı döşenmiş yolda lıkır lıkır ses geliyor.bu nedendir?

Arrest
06/09/2013, 13:15
arkadaşlar benim bu boya konusuna kafam takılıyor aracı 2. el ve hiçbir yere göstermeden aldım. bana söylenen sadece arka tamponun işlem gördüğüydü. arka tamponun rengi daha pembemsi ve bakılınca fark ediliyor. fakat ön tamponunda üst kaputla birleşen yerde rengi değişik. ayrıca şoför kapısı hariç diğer üç kapının kolu yine aynı pembemsilikte. kapılarda kaputta veya bagajda bir sorun yok, renk bütünlüğü var. kapı kollarının renginin değişik olması kronik boya sorunu mudur yoksa bir işilem görmüş müdür? ilginç olan sadece 3 tanesinde var şoför tarafı normal. bunun hakkında bana bir fikir verebilir misiniz?

birde düşük hızda giderken, özellikle kilit taşı döşenmiş yolda lıkır lıkır ses geliyor.bu nedendir?

Plastik aksamların boyası pembemsi açık koyu olabilir ama anlaşılan çok iyi anlamıyorsunuz araçtan. Kapıların fitillerinin arasına falan bakın boya izleri olacaktır eğer aracın kapıları falan boyalıysa ama yine pek anlayamazsınız en iyisi bi kompiteste gitmek ve 2. el araç alırken ustanıza götürmeyip kompitestede sokmadıysanız başınız ağrıyabilir.

rrrmisafirrr
06/09/2013, 13:25
anlattığım olay sadece anlattığım bölgelerde.

erdiyilmaz
06/09/2013, 13:32
Plastik aksam üzerindeki kırmızı renklerde maalesef renk solması oluyor. Özellikle sürekli güneş altında kalan araçlarda ön arka tampon, kapı kolları ve ayna kapaklarında bariz şekilde belli oluyor. Hemen hemen kırmızı Puntolarda var olan kronik bir durumdur.

rrrmisafirrr
06/09/2013, 13:35
peki bu tıkırtı işini nasıl çözerim?

erdiyilmaz
06/09/2013, 13:39
Tıkırtı sorunu büyük ihtimalle amortisör takozlarından kaynaklanıyordur. Amortisör takozlarının orijinal ve yan sanayileri satılıyor değişim yaptıracaksan kesinlikle orijinal öneririm yan sanayilerin ömrü kısa oluyor.

Ya da işini bilen bir usta ise takozların içindeki rulman bilyalarını yağlayıp kapatabilir bu şekilde de büyük oranda kesilebilir.

rrrmisafirrr
06/09/2013, 13:45
tıkırtı burcu yani şu konuylada alakası olabilir mi?

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/12226-tikirti-burcu-sorunu-hakkinda.html

erdiyilmaz
06/09/2013, 13:49
Tıkırtı burcundan da olabilir tabi, ikisi farklı. Birisi direksiyon miline bağlı birisi amortisöre. Kesin bir cevap vermek güç ama düşük hızlarda genelde bunlar ses yapıyorlar maalesef. Bir servise uğrayıver en net öyle belli olur :)

cdogu
06/09/2013, 15:12
Belki sağlam bir pasta cila ile arabanın boyası kurtulabilir. Ama tabii ki bu düşük ihtimal.

Amortisör takozu muhtemel surette o tıkırtıların sebebi.Ben de kesinlikle orjinalini tavsiye ederim.

PUNTO2008
07/09/2013, 16:15
Bende de olduğu gibi kırmızı puntolarda bu renk solması standarttır hocam, maalesef yapacak bir durum yok. Tamponlar ve kapı kolları soluyor, siyah olsaydı belli olmazdı tabi, fakat ben takılmıyorum ona. Tıkırtı ise bilemiyorum arkadaşların dediği olabilir tabi.