PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu Arıza Lambası Yandı. Yardım!!!

outlife
02/09/2013, 11:09
Merhaba arkadaşlar. Dün izmirden dönerken (daha önce izmire giderkende olmuştu) yokuş aşağı inerken (her zaman değil bazen) bu ışığın yandığını yokuş bittiğinde söndüğünü gördüm. Bu arıza lambası nedir? neden yanar? ne yapmam gerek. yardımlarınızı rica ediyorum arkadaşlar.

https://yasinoto.com/images/motorariza.jpg

İnternette aşağıdaki açıklama var. Ama çok genel geçmiş üstünden.

Motor Arıza Lambası
Motor da Elektronik Bir Arıza Olduğunda Yanar Bu Basit bir Arızada Olabilir ciddi Bir Arızanın Haberciside Olabilir Eğer Araçta Anormallik Hissedilmiyorsa Yola Devam Edilebilir En Yakın Yetkili Bir Ustaya Gösterin.

serkandikici
02/09/2013, 11:25
Hata kodu serviste çıkacaktır yetkili serviste bilgisayara bağlatırsdanız öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum sorunun ne olduğunu ben genelde yanan ama sonra sönen ikaz lambalarına pek ititmat etmiyorum ama kontrolde fayda var:)

nakz
03/09/2013, 12:42
Sanırım motor ile ilgili bir problem var. aldığınız yakıttan kaynaklanabilir. en doğru ve kesin çözümü servisten öğrenebilirsin.

StrawBeeRy
03/09/2013, 12:45
aracınızda LPG varmı?

mywzz
03/09/2013, 14:11
LPG eger LPG varsa aracınızda YÜZDE yÜZ ondan kaynaklanıyor

outlife
03/09/2013, 14:11
evet lpg var. lpg den kaynaklanıyor ise ne yapmalıyım? ben sürekli po dan alıyorum. po dan aldığımda da yapmıştı bir kez, gelirken opetten aldım onda da yaptı.

StrawBeeRy
03/09/2013, 14:32
farketmez LPG lamba yakabiliyor ama nasıl çözüyorlar pek bilmiyorum

cezalandirici083454
03/09/2013, 14:53
Selamunaleyküm
Ben zaten bu elektronik arabalardan bişey anlamadım.
Geçenlerde aracı çalıştırdım. Start stp devre dışı motoru kontrol ettirin yazdı. 7 saat ne oldu şu derken bi baktım söndü.

Evren_c
03/09/2013, 16:12
Egzos emisyonuyla ilgili olabilir (dolaylı olarak LPG ile ilgili yani). Çok ciddi bir şey değildir ama yine de servise gösterin mutlaka.

Benim eski aracımda (dizel) da yanmıştı bu ışık. Serviste kontrol edildi, egzos manifoldunda gevşeme olmuş, oradan egzos dumanı kaçıyormuş. Hem çekiş düşmüştü hem de koku geliyordu zaten. Basit bir şekilde sorunu giderdik, ışık da söndü.

cemdogu
03/09/2013, 17:20
Biz o ışığı bakım lambası gibi kullanıyoruz. lpg ayar vakti geldiğinde yanar hep bizde, ayarını yaptırırız, geçer :)

Sony Xperia L'den Pro ile Gönderilmiştir.

outlife
03/09/2013, 17:47
lpg yi daha martta taktırmış adam. bende nisanda ruhsata işledim. lpg den kaynaklı olduğunu. bu kadar kısa sürede sorun çıkartacağını düşünmüyorum. bi de sadece yokuş aşağı inerken bu ışığın yanması da enterasan. 100 bin bakımına verecem bakalım ne çıkacak.

Evren_c
03/09/2013, 18:38
Yokuş aşağı inerken motor freni yapıyor. Hmm bununla alakalı bir açıklaması olmalı.

YALCINGUNEL
03/09/2013, 18:52
arkadaşım bu lamba eğer yağ pompasında sıkıntı varsa yanar sonrada söner...pejo 206 da da denk gelmişti benim golf vardı onda da denk gelmişti...araba hızlı giderken hendekten geçtiğinde yokuş yukarı giderken inerken yani araba normalden fazla sarsılınca bu ışık yanar ve söner...bu demek oluyor ki seni uyarıyorum bu aralarda yağ pompamı değiştir :)) tamamen yandığında zaten mecbursunuz...ben golfte bu olaya rast gelince sattım alan arkadaş yağ pompasını değiştirdi dediğim pejoda da arkadaşım hala değiştirmedi tamamen arıza yapmasını bekliyor...benim görüşüm yağ pompan arıza yapmak üzere ... bu aralar yetiştiremiyor yani...

general001
03/09/2013, 21:01
merhaba arkadaşlar ben 3 ay önce 2008 kırmızı t-jet sahibi oldum. araçta akl marka lpg sistemi takılıydı. önceki sahibi yaklaşık 15 ay önce taktırmış. aracı aldıktan 15 gün sonra adana'dan ankara'ya doğru yola çıktım. 300 km sonra hareket halindeyken motor arıza ışığı yandı. tedirgin oldum. tamirci tanıdıkları aradım kafana takma yoluna devam et dediler. öyle yaptım. 1 hafta sonra söndü. bu durum 3 aydır belirli aralıklarla tekrar ediyor. ustalara gösteriyorum motorda hiç bi sıkıntı yok diyorlar her şeyi tam takır. ben de böyle kullanmaya alıştım. lpg de aracın tekleme problemi var bütün adana'yı dolaştım problemi çözemediler. ben de ışığın sebebini ona bağladım artık. araç her zamankinden farklı davranmıyorsa çok takmayın derim bakımını kontrollerini zamanında yaptırın problem olmaz.

Ziyaretci046
03/09/2013, 21:45
Ugrassydiin bakardik cihazla lpgdendir oksijensensoru

outlife
03/09/2013, 21:50
Ugrassydiin bakardik cihazla lpgdendir oksijensensoru

abi inan fırsatım olmadı. gittim sünnetti, nikahtı derken 3 gün bende ne yaptığımı bilemedim. pazar sabah yola çıktım zaten. bakalım burda bi göstereyim.genel bir arıza ışığı anladığım kadarıyla.