PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP multijet 3000 deviri zor geçiyor. Çekiş düşük, check engine lambası yanıyor.

ercan60
31/08/2013, 23:59
Sevgili arkadaşlar merhaba,

3 hafta önce rampada araç sollamaya çıktığımda aracı 3. vites 3500 devire çıkararak ivmelendirdim, tam geçmişmiştim ki birden araç yığıldı ve sesli ikazla birlikte sarı motor şekilnde uyarı lambası yanarak "check engine" hatası verdi. Bu noktadan sonra araç son derece isteksiz devirlenmeye başladı ve dip gaz yapmama rağmen 3200 devirlere ancak çıkabildi.

O şekilde aklımda soru işaretleriyle birlikte gideceğim yere vardım ve aracı bilgisayara bağlattım, debimetre arızası gibi birşey göründü ve sildiler hatayı. Düzelme oldu gibi ama dönüş yolunda tekrar bir sıkıştırayım dedim aracı ve 3500 devir civarına geldiğimde yine aynı yığılma ve arıza sinyalleriyle karşı karşıya kaldım.

Daha sonra bizim ilçedeki sanayiye götürdüm ve debimetre değişecek dediler. Neyse 125 TL'ye orijinal bosch marka debimetreyi taktırdım. Bir müddet düzelir gibi oldu veya ben aracı fazla yüksek devirlerde kullanmadığım için aynı hatayı almadım.

Neyse son bir kaç gündür de aracın çekişinde bir düşüş hissettim, yakıttan mı acaba diye düşündüm ve shell v-power almaya giderken yolda biraz sıkıştırdım arabayı ve yine aynı sorun baş gösterdi.

Özetlemem gerekirse, araç yüksek devirlere çıktığında check engine arızası vererek kendini bir tür korumaya alıyor ve devirlenmek istemiyor, dip gazda dahi 3000 devirleri zor görüyor. Rölantide basıyorum 3500-4000 deviri çeviriyor.

Bugün ustalara gösterdim onlar da pek bir yorum yapamadılar.

Evet arkadaşlar sorun bundan ibaret. Forumda buna benzer bir çok konuyu okudum. Bazı arkadaşlar debimetreden başka map sensörüne yoğunlaşmış, onu da pazartesi günü temizletmeyi düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

yavuzselim
01/09/2013, 00:04
aynı sorunu geçen yıl bende yaşamıştım. 2-3 defa aynı durumda özellikle rampada araç sollarken filan başıma geldi. balata spreyi ile map sensörünü temizleyince aracın çekişi arttı ve 1 yıldır birdaha o hatayı almadım. ve bence map sensörü her 10bin bakımda bir temizlenmesi gereken bir parça. balata spreyi ile temizleyince geçmesse bence o sensörü kendin değiştir. bosh car servislerde 100tl civarı fiyatı var.

ercan60
01/09/2013, 00:10
Yavuz Selim hocam, Vallahi çok canımı sıktı bu olay,umarım dediğiniz gibidir. 2-3 haftadır aracım sadece "güzel insan taşıma taşıtı" :) oldu, yani a noktasından b noktasına gitmek için kullanıyorum. İnşallah sorunu map sensörü temizliğiyle çözebilirim.

Sizde de yüklenmelerde arıza lambaları yanıp yığılma ve çekiş düşüklüğü olmuş muydu? Bu yüzden şehir içinden çıkamaz oldum yani.

Çok teşekkürler...

yavuzselim
01/09/2013, 00:15
Yavuz Selim hocam, Vallahi çok canımı sıktı bu olay,umarım dediğiniz gibidir. 2-3 haftadır aracım sadece "güzel insan taşıma taşıtı" :) oldu, yani a noktasından b noktasına gitmek için kullanıyorum. İnşallah sorunu map sensörü temizliğiyle çözebilirim.

Sizde de yüklenmelerde arıza lambaları yanıp yığılma ve çekiş düşüklüğü olmuş muydu? Bu yüzden şehir içinden çıkamaz oldum yani.

Çok teşekkürler...

birebir aynı sorunlar oldu. tam önümdeki aracı sollucam vites ikide dipgaz yaptım devir 3500e doğru çıkarken araba bir silkeledi kendini direk motor arıza ışığı yandı. ben şaşırdım hemen kenara yanaştım. bilgisayara bağlattım turbo bost sensör gibi bir hata çıktı. ve arabada turbo artık yok gibi bişeydi 3000 deviri geçemez olmuştum. 5tl'ye balata spreyini aldım ve komple sprey bitene kadar içine içine sıktım :) birdaha o hatadan eser kalmadı.

ercan60
01/09/2013, 00:20
Eyvallah hocam, ağzından bal damlıyor. :) Sorunumuz aynı gözüküyor. Yarın ilk iş bi' balata spreyi alıp bu map sensörünü temizleyeyim ben. Umarım düzelir, sonucu burdan paylaşırım artık.

Teşekkürler, iyi geceler...

breko52
01/09/2013, 01:07
geçmiş olsun ben de daha önceden konu açtım
ben de de aynı problem oldu 8 aydır öyle biniyorum araca
map sensörünü temizledik olmadı orjinalini bulamadık yan sanayi takıldı gene olmadı
o debimetre arızasını serviste pc ye bağlatınca çıkıyor
ama Başka bi yerde bağlatırsanız P0237 Turbo basınç sensörü hatasını veriyor.
Ben de kablo var yandıkça söndürüyorum
inşallah çözersiniz belki bana da bir ışık olur.
takipteyim.

yavuzselim
01/09/2013, 01:29
geçmiş olsun ben de daha önceden konu açtım
ben de de aynı problem oldu 8 aydır öyle biniyorum araca
map sensörünü temizledik olmadı orjinalini bulamadık yan sanayi takıldı gene olmadı
o debimetre arızasını serviste pc ye bağlatınca çıkıyor
ama Başka bi yerde bağlatırsanız P0237 Turbo basınç sensörü hatasını veriyor.
Ben de kablo var yandıkça söndürüyorum
inşallah çözersiniz belki bana da bir ışık olur.
takipteyim.

sensör bu 75tl'de fiyatı var. bosh orjinal ürün.

ucuzyedekparca.com | doblo 1.3 multijet hava basınç sensör,albea basinç sensör kaç para,punto 1.3 multijet hava basinç sensör (https://www.ucuzyedekparcam.com/BASINC-SENSORU-PALIO-13-JTD-ALBEA-13JTD-03DOBLO-13JTD-DOBLO-CARGO-13DMTJ-PUNTO-13DMTJ-05,PR-2444.html)

blacklightning
01/09/2013, 09:08
Arkadaşlar benzer sorun bende de oldu ben 5.viteste gidiyorken başıma geldi 4-5 defa ve turbo valfi dediler uzun zamandır uzun yola gitmediğim için bilmiyorum sorunum ne durumda inşallah sorununuz çözülür

ercan60
02/09/2013, 22:43
Gelelim sonuca:

Tavsiyeler üzerine map sensörünü söktürdüm ve kontak spreyiyle bir güzel temizlettim. Sensörün yeşil boğumundan yukarda kalan kısmı tamamen kurum kaplıydı. Neyse temizlendikten sonra sensörü geri taktırdım ve yine aynı hatayı alacak şekilde arabayı çevre yolunda 3500-4000 devirleri zorlayarak denedim veeee.....

Tekrar aynı hatayla karşılaştım.:) Aracı tekrar sanayiye götürdüm ve bilgisayara bağlattım; 0267 bilinmiyor diye bir hata çıktı, usta da "beyinci"yi aradı. Onun tavsiyesi üzerine turboya giden ne kadar sensör varsa söküldü ve soketler kontak spreyiyle temizlendi ayrıca soket dişleri sıkı temas edecek şekilde tekrardan tornavida yardımıyla ittirildi ve arıza kodları silinip tekrar takıldı.

Bir deneme sürüşüne daha çıktım, çevre yolunda 3500- 4000 devirlerde motoru sıkıştıra sıkıştıra gittim. Bu sefer herhangi bir hata vermedi çok şükür ve şu ana kadar bir sıkıntı yok.

İnşallah böyle devam eder. Bu durumda, sorun soketlerdeki temassızlıktanmış gibi görünüyor.

Benzer sorun yaşayan arkadaşların belki işinize yarar.

Yardımcı olan ve fikirlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

İyi akşamlar,

breko52
03/09/2013, 21:50
geçmiş olsun sevindim adınıza
peki birşey soracağım foto felan çekebildiniz mi
mesela hangi soketler temizlendi ben de bir girişeyim temizleyip takayım bakalım

ercan60
04/09/2013, 00:34
Usta gördüğü bütün soketleri temizledi, özellikle turboya alakalı olanları ama hatırladığım kadarıyla;

1- debimetrenin soketi, (tam oturmuyordu içindeki kırmızı plastik çıkarıldı, kontak spreyi uygulandı, alttan tutturularak her ihtimale karşı plastik kelepçeyle sabitlendi.)
2- map sensörünü bizzat kendim temizledim, soketi temizlendi, dişleri sıkıştırıldı.
3- turbo basınç sensörünün soketi - sağ farın ordaki boşlukta

temel olarak bunlar sanırım, tabii boş yere sıfır debimetre almış olduk. :)

breko52
04/09/2013, 01:18
Usta gördüğü bütün soketleri temizledi, özellikle turboya alakalı olanları ama hatırladığım kadarıyla;

1- debimetrenin soketi, (tam oturmuyordu içindeki kırmızı plastik çıkarıldı, kontak spreyi uygulandı, alttan tutturularak her ihtimale karşı plastik kelepçeyle sabitlendi.)
2- map sensörünü bizzat kendim temizledim, soketi temizlendi, dişleri sıkıştırıldı.
3- turbo basınç sensörünün soketi - sağ farın ordaki boşlukta

temel olarak bunlar sanırım, tabii boş yere sıfır debimetre almış olduk. :)

teşekkürler en yakın zamanda ben de deneyeceğim
ilk servise gittiğimde debimetre dediler ben değiştirmedim di