PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikteki Uyuşturucu Denetimi Yarın Başlıyor

milanbg
20/08/2013, 21:54
Trafikte yarın başlayacak yeni uygulama ile "Uyuşturucu analiz cihazı" yardımıyla sürücülerin uyuşturucu kullanıp kullanmadıkları belirlenecek.

İŞLEM YAKLAŞIK 10 DAKİKADA TAMAMLANIYOR
Tanıtımı yapılan "uyuşturucu analiz cihazı"nın ölçüm yapabilmesi için, sürücüden tükürük örneği alınıyor. Bir pet yardımıyla gerçekleştirilen örnek alım işlemi yaklaşık 2 dakika sürüyor. Ardından pet bir kite takılıyor, ardından 7 dakika bekleniyor. Bu sürede oluşan kimyasal reaksiyonla kit üzerinde mavi renk beliriyor. Ardından kit ölçüm cihazına yerleştiriliyor. Daha sonra ise sonuç elde ediliyor.
EHLİYETE 5 YIL SÜRE İLE EL KONULACAK
Yapılan açıklamada, 19 ayrı uyuşturucu türünü tanıyabilen cihazın verdiği sonuçlara göre, sürücünün uyuşturucu kullandığının tespit edilmesi halinde, sürücünün ehliyetine 5 yıl süre ile el konulacağı, 3 bin 600 TL para cezası kesileceği belirtildi. Sürücüden alınan kitteki örnek ise 'adli delil" olarak 2 yıl süreyle saklanacak.
POLİS MERKEZİNE GÖNDERİLECEK
Yarın başlayacak uygulama ile, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücü ile ilgili trafik ekipleri tarafından yapılan işlemlerin ardından sürücü bölgedeki polis merkezine gönderilecek. Daha sonra sürücü hakkında uyuşturucu kullanmaktan adli işlem yapılacak.
YANILMA PAYI YÜZDE 10
Bir soru üzerine sistemin yanılma payının yüzde 10 olduğunu belirten Ali Özsoylar, sürücülerin talep etmesi halinde kan örneğinin de alınacağını belirtti. Hata payının çok düşük olduğunu belirten Özsoylar, sistemin 2 gün öncesine kadar gerçekleşen uyuşturucu kullanımlarını tespit edebildiğini belirtti.
TEST YAPTIRMAK İSTEMEYENİN EHLİYETİNE 2 YIL SÜRÜ İLE EL KONULACAK
Test yaptırmak istemeyenlerle ilgili ne yapılacağı sorusu üzerine bilgi veren Özsoylar, test yaptırmak istemeyenlere 2 bin TL para cezası kesileceği ve ehliyetine 2 yıl el konulacağı belirtildi.

didi77
20/08/2013, 23:38
Çok güzel bir uygulama inşallah güzel sonuclar alınır

cdogu
21/08/2013, 01:33
Ülkemizdeji uyuşturucu kullanıp,trafiğe çıkan sayısı çok. Emin olun çok. Bu uygulamadan sonra,alkol uygulamaları emin olun azalacaktır.

Motorola Atrix cihazımdan 2 aracılığı ile gönderildi.

outlife
21/08/2013, 09:58
kesinlikle doğru bir uygulama. sonuna kadar destekliyorum bu uygulamayı. haplanıp, ot çekip çıkmasınlar trafiğe. özellikle esenyurt-küçükçekmece, silivri-hadımköy o bölgeden yenibosnaya giden mavi midibüslerin şoförlerini özellikle kontrol etsinler... adamlarda her yol var.

BaranSelo
21/08/2013, 10:45
Umarım lafta kalmaz bu uygulama. Diğer türlerini bilemem de ot içip trafiğe çıkanlar hakikaten çok fazla...

milanbg
21/08/2013, 20:46
Bugün bu uygulama yapılıyormu çok merak ettim ve çıktım şöylee bi 20 tl mazot atıp bi dolaşayım dedim evde otururken :D :D bi baktım avcılardan yenibosnaya kadar yer yer heryerde yunus polisler ve trafik polisleri uygulamalar yapıo trafik uygulama yapıyor yunuslarda üst baş araç araması. durup sordum yunus arkadaşa dediki uyuşturucu uygulaması dedi ve anlattı uygulamayı bende kolay gelsin dedim devam ettim yenibosnadan geri döndün tekrar semtime **** Lafta kalmamış makinası gelir gelmez atmışlar dışarı abilerim kendilerini eeee hükümete para lazım her yerden saldırıolar bu ara cezalar mezalar havalarda uçuşuyor şu sıra dikkatli olun aman arkadaşlar :) İyi forumlar

onurgenc87
21/08/2013, 21:01
2-3 ay önce uyuşturucu kullanıp trafiğe çıkan 3 şahıs birini öldürmüştü erdek/balıkesir de... Görüntüleri izlediklerinde hatırlamıyorlardı... Uyuşturucu değişik bir şey beyin yanık geziyosn heralde :D

henky
21/08/2013, 22:05
Bu tip maddeler alıp üstüme birde trafiğe çıkanlara daha da fazlasını yapmak lazık ki bu haltı yiyen oturup bi düşünsün,anlasın hanyayı konyayı

fredsav
22/06/2014, 12:17
Umarım düzenli bir şekilde işliyordur bu denetimler.