PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracın asr sistemi ve kalkıştaki sorun

cezalandirici083454
20/08/2013, 14:16
Selamunaleyküm

1 senedir otomatik punto kullanıcısıyım. Araçta asr bir kaç kez devreye girdi. Onun haricinde 1 kaç kere hızlı kalkış yapmaya çalıştığım sırada araç sanki baskı balata sıyırmış gibi gitmedi. Gazı çekip yavaş basınca bi sıkıntı olmadı bu durum hakkında bilgisi olan varmı? Bi tamirci arkadaş gaza yavaş bas bu arabada dedi.

1923qw
20/08/2013, 14:26
ASR: Anti Schluph Regelung(Anti Patinaj Sistem) olarak bilinen asr sistemi sizin ani kalkışlarda yere sürtünmenizi keserek patinajdan kurtaran bir sistemdir Gazı çekip yavaş yavaş bastığınızda bi sıkıntı olmadı dediğiniz lastiklerinizin yere uyguladığı sürtünme kuvveti asr yi çalıştıracak kadar çok değilmiş demekki hızlı kalkışlarda asr sisteminin çalışması iyi birşeydir eğer ışıklarda filan biriyle kapışacaksanız Asr yi kapatmanızı öneririm çünkü daha hızlı kalkar aracınız ama güvenlik ve aracınızın sağlığı bakımından bu sistemin devrede olması gerekir yaşadıklarınız bi sorun değildir keyifli forumlar :)

cezalandirici083454
20/08/2013, 14:31
Teşekkürler. Normalden daha uzun sürdüğü için acaba arbadamı bi sorun var dedim.

Evren_c
20/08/2013, 18:08
ASR bir 'çekiş kontrol sistemi'dir. Sistem bir şekilde problem algılarsa (bir ya da birkaç tekerin kaymaya başlaması, tutunamaması gibi) tekrar yola tutunabilmek için o tekere fren uygulayabilir, genel olarak torku düşürebilmek için yakıt akışını kısabilir, silindirlerin ateşleme sırasıyla oynayabilir ya da gaza bassanız da gaz komutunu engelleyebilir.

Siz aniden gaza yüklendiğinizde sistem aracın patinaja düşeceğini hissettiği an bu saydığım yöntemlerden birini uygulayarak (Punto'da hangisini uyguluyor bilmiyorum ama bana gazı kesiyor ve fren uyguluyor gibi geldi) tekrar yola tutunmayı sağlıyor. Dolayısıyla ani hızlanamıyorsunuz.

cezalandirici083454
20/08/2013, 22:34
ASR bir 'çekiş kontrol sistemi'dir. Sistem bir şekilde problem algılarsa (bir ya da birkaç tekerin kaymaya başlaması, tutunamaması gibi) tekrar yola tutunabilmek için o tekere fren uygulayabilir, genel olarak torku düşürebilmek için yakıt akışını kısabilir, silindirlerin ateşleme sırasıyla oynayabilir ya da gaza bassanız da gaz komutunu engelleyebilir.

Siz aniden gaza yüklendiğinizde sistem aracın patinaja düşeceğini hissettiği an bu saydığım yöntemlerden birini uygulayarak (Punto'da hangisini uyguluyor bilmiyorum ama bana gazı kesiyor ve fren uyguluyor gibi geldi) tekrar yola tutunmayı sağlıyor. Dolayısıyla ani hızlanamıyorsunuz.

ASR sisteminin devreye girmesinin haricinde çok farklı sanki debriyaj balatası sıyırdı gibi oldu. gazı kestim yavaş basınca düzeldi.

Evren_c
21/08/2013, 00:37
ASR sisteminin devreye girmesinin haricinde çok farklı sanki debriyaj balatası sıyırdı gibi oldu. gazı kestim yavaş basınca düzeldi.

Normal bir durum, ASR işini yapmış :) saydıklarım dışında farklı bir yöntemle yapmış olabilir tabii, araştırmak lazım.

cezalandirici083454
21/08/2013, 09:35
Cevaplarınız için teşekkürler şu anda bi problem yok