PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kesin ve net bir cevap lütfen?

erpopdes
17/08/2013, 00:28
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 2 senedir forumdayım fakat çok fazla aranıza yada muhabbetlere katılma şansı yakalayamadım. Şuan da bir problemim var ve bunu burada paylaşarak kesin bir çözüm bulmak için bu konuyu açıyorum.

Aracım 2011 Punto evo 1.4 fire dynamic s&s manuel vites. Aracıma ayın başında brc marka sıralı otogaz taktırdım ve yaklaşık 2 haftadır da bütün işimi gücümü arabayla yapmaya özen gösteriyorum ki acaba ne kadar sarfiyata yol açacak diye. Şimdi benim problemim şu: Forumda bir çok konuya baktım göz gezdirdim 10larca mesaj okudum fakat ve lakin bu araçların ayrı ayrı şehiriçinde ya da şehirdışında hangi koşullar altında ( klimalı şu kadar, 4 kişiyle şu kadar vs. ) ne kadar yaktığını kesin olarak bulamadım. Kimisi 25 kr demiş ama lt fiyatı belli değil, kimisi 19 demiş ama şehiriçi mi dışı mı belli değil, kimisi 30 demiş ne şartlarda bu kadar yakmış hiç belli değil :)

Kısacası benim soruma gerçekten bilgili ve tecrübeli arkadaşların net bir cevap vermesini rica ediyorum: Yukarıda özelliklerini belirtmiş olduğum aracımla sadece şehiriçinde klima açık ve ben hariç maksimum 1 yolcuyla ve ayrıca ortalama 2000-2500 devirde 1 depoda kaç km gitmem gerekir? Örneğin; 2.54 tl litre fiyatıyla 80 tl'ye fullediğim depo ile şehiriçinde bahsettiğim koşullarda kaç km yapmam gerekiyor?

Cevap verecek olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim :)

zahirbaba
17/08/2013, 00:45
brc kit ile (hepsi hemen hemen aynıdır) 10 -11 lt tüketim normaldir.sakin bir kullanımla yüzde 10 düşer

celenlee
17/08/2013, 11:17
AKL (Atiker Kit Takılı)

Pompadan pompaya basınç farkı olduğu için ben sana toplam ortalama yakıt tüketimini vereceğim:

Takıldığından bu yana:
3560km - 8.6lt LPG yaktı (Ortalama Hız 40km)
ilk 2000km'si TEM-E-5 karışık istanbul. Yarı yarıya trafik diyebiliriz.

Son 1540km'si uzun yolda bayramın 1. gününden itibaren yapıldı:

1540km - 8.2lt LPG (Ortalama Hız 63 km - (Bu kısmı ş.dışı)
ş.dışı sürüşlerim:
2 Kişi+Full Bahgaj+Klima
Otobanda 120-140
Duble Yollar 110-130
Ş.içi yaklaşımlarda vs 70-90

Ş.Dışı 90-100 hızlarını geçmeden 6.5-7 lt LPG yakan arkadaşlar da var forumda.

femoli
17/08/2013, 11:23
bunun net cevabını hiç kimse veremez hava filitresinden tut'ta kullandıgın pozisyon, dur kalkların, yokuşların hatta bulunduğun ortamdaki oksijen miktarı bile yakıtı etkiler aynı araç aynı lpg takılı bile olsa farklılık olacaktır , sizin yapmanız gereken değerleri veren arkadaşların ortalamalarını almanız.

zahirbaba
17/08/2013, 11:45
AKL (Atiker Kit Takılı)

Pompadan pompaya basınç farkı olduğu için ben sana toplam ortalama yakıt tüketimini vereceğim:

Takıldığından bu yana:
3560km - 8.6lt LPG yaktı (Ortalama Hız 40km)
ilk 2000km'si TEM-E-5 karışık istanbul. Yarı yarıya trafik diyebiliriz.

Son 1540km'si uzun yolda bayramın 1. gününden itibaren yapıldı:

1540km - 8.2lt LPG (Ortalama Hız 63 km - (Bu kısmı ş.dışı)
ş.dışı sürüşlerim:
2 Kişi+Full Bahgaj+Klima
Otobanda 120-140
Duble Yollar 110-130
Ş.içi yaklaşımlarda vs 70-90

Ş.Dışı 90-100 hızlarını geçmeden 6.5-7 lt LPG yakan arkadaşlar da var forumda.

bu yazdıklarınız yol bilgisayarı verilerimi yoksa kendi hesaplamanızmı. çünkü yol bilgisayarı benzine ayarlıdır lpgde net rakam veremez. enaz yüzde onbeş yolbilgisayarından fazla yar

therasmus
17/08/2013, 13:58
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 2 senedir forumdayım fakat çok fazla aranıza yada muhabbetlere katılma şansı yakalayamadım. Şuan da bir problemim var ve bunu burada paylaşarak kesin bir çözüm bulmak için bu konuyu açıyorum.

Aracım 2011 Punto evo 1.4 fire dynamic s&s manuel vites. Aracıma ayın başında brc marka sıralı otogaz taktırdım ve yaklaşık 2 haftadır da bütün işimi gücümü arabayla yapmaya özen gösteriyorum ki acaba ne kadar sarfiyata yol açacak diye. Şimdi benim problemim şu: Forumda bir çok konuya baktım göz gezdirdim 10larca mesaj okudum fakat ve lakin bu araçların ayrı ayrı şehiriçinde ya da şehirdışında hangi koşullar altında ( klimalı şu kadar, 4 kişiyle şu kadar vs. ) ne kadar yaktığını kesin olarak bulamadım. Kimisi 25 kr demiş ama lt fiyatı belli değil, kimisi 19 demiş ama şehiriçi mi dışı mı belli değil, kimisi 30 demiş ne şartlarda bu kadar yakmış hiç belli değil :)

Kısacası benim soruma gerçekten bilgili ve tecrübeli arkadaşların net bir cevap vermesini rica ediyorum: Yukarıda özelliklerini belirtmiş olduğum aracımla sadece şehiriçinde klima açık ve ben hariç maksimum 1 yolcuyla ve ayrıca ortalama 2000-2500 devirde 1 depoda kaç km gitmem gerekir? Örneğin; 2.54 tl litre fiyatıyla 80 tl'ye fullediğim depo ile şehiriçinde bahsettiğim koşullarda kaç km yapmam gerekiyor?

Cevap verecek olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim :)

Bu konu kesin ve net bir cevaba kavuşmaz bu konu hakkında sadece bilgi elde edilir ve edilen bilgilerle tahmin yürütülür.Diğer arkadaşların yazdığı gibi hava filtresinden tut vites değiştirme devirine kadar,nasıl fren yaptığından nasıl hızlandığına kadar.
Şehir içi derken; bir istanbul şehir içi vardır birde kocaeli şehirçi vardır.Bir şehirdışı istanbul -kocaeli yoludur bir şehirdışı bayburt trabzon yoludur.
Bu kadar ucu açık koşullarla aradığın cevap forumudaki yorumları okumaya devam etmek olacaktır.:bye10000:

hakanka
17/08/2013, 14:14
ben bilmiyorum:)

celenlee
17/08/2013, 15:34
bu yazdıklarınız yol bilgisayarı verilerimi yoksa kendi hesaplamanızmı. çünkü yol bilgisayarı benzine ayarlıdır lpgde net rakam veremez. enaz yüzde onbeş yolbilgisayarından fazla yar

Bunlar kendi hesaplarım.

Ama yol bilgisayarının, hesapladığım değerden az gösterdiğini henüz görmedim sayılır (1tane var aşağıda o da çok yakın değer).

Gerçek Hesap - Yol Bilgisayarı

9.12 - 9.6
8.53 - 8.6
9.08 - 9.1
9.16 - 9.6
8.47 - 9.1
9.55 - 9.3
8.79 - 9.8
8.78 - 9.0
7.14 - 8.6
7.94 - 9.0
Son 4-5 değer ş.dışı değerler, farklı farklı pompalardan doldurduğum için yol bilgisayarı ile tutuşmadı.O yüzden son 4-5 depo verilerinin ortalamasını hesap ederek yazdım yukarda.

Ş.içinde aynı pompadan doldurduğum hesaplarda yol bilgisayarı ile büyük ölçüde tutuşuyor LPG tüketimi. Yani dediğiniz gibi bir durum söz konusu değil.Ben de çok şaşırdım bu duruma, gerçekten doğru ölçmesini beklemiyordum. Ancak benim aracımda durum bu şekilde.

GP 2009 Dynamic S2, belki versiyon ve seri durumuna göre iyileştirilmiş bir ölçüm sistemi vardır. Değerlerin geneline baktığımızda büyük ordanda tutuştuğunu net görebiliyoruz. Daha 10kere depo boşaltıp fulledim, her depomu da kaydediyoruz, inşallah yazmaya devm ettiğim sürece de yayınlayacağım bakalım ilerleyen vakitlerde ne olacak gösterge değerleri. İnşallah bu şekilde doğru göstermeye devam eder.

Arrest
17/08/2013, 15:43
375 kilometre gidersiniz.

celenlee
17/08/2013, 16:30
375 kilometre gidersiniz.

Benim forumdaki arkadaşlardan ve kendi tüketimimden elde ettiğim ortalama da aynen bu şekilde.

42lt simit tank ile 375km. (+-25km diye düşünmek lazım duruma göre)

350km'yi geçtiğinde gözüm istasyonlarda oluyor,LPG'nin 2.5TL civarı olan bir yere denk gelince dolduruyorum yeniden.

Karabükte Opet-Shell 2.80'di, İstanbula dönerken, Geredede PO 2.49 buldum ordan doldurdum :) hemen yanında Opet 2.60.

Gebzede Shell 2.69,starpet 2.37 starpetten 1 kere aldım ama menzili düşük geldi bana.
Yenibosnaya geldim bitmeye yakın, Y.bosna Opet 2.49, çanakkaleye geldim burda ş.içinde zaten LPG yok, Otogarın orda Opete gittim, 2.75'den depomu doldurdum arkada da bir güzel aracımı yıkadım tabanca ile. (, yakınında ipragaz var 2.80,)

LPG'nin bu kadar değişken olmasına uyuz durumdayım!

erpopdes
17/08/2013, 19:19
Arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Aradığım cevap zaten ortalama bir rakamdı.
Elbette ben de biliyorum yakıt sarfiyatı hesabında için birçok etmen olduğunu fakat sizlere sormak istediğim şey normal şartlar altında sakin bir sürüş tarzıyla yapmam gereken km'nin ne olduğuydu.

Az çok cevabımı aldım bunun bir standardı yok bunu zaten biliyordum ama neyse :)

Arrest
17/08/2013, 19:28
Benim forumdaki arkadaşlardan ve kendi tüketimimden elde ettiğim ortalama da aynen bu şekilde.

42lt simit tank ile 375km. (+-25km diye düşünmek lazım duruma göre)

350km'yi geçtiğinde gözüm istasyonlarda oluyor,LPG'nin 2.5TL civarı olan bir yere denk gelince dolduruyorum yeniden.

Karabükte Opet-Shell 2.80'di, İstanbula dönerken, Geredede PO 2.49 buldum ordan doldurdum :) hemen yanında Opet 2.60.

Gebzede Shell 2.69,starpet 2.37 starpetten 1 kere aldım ama menzili düşük geldi bana.
Yenibosnaya geldim bitmeye yakın, Y.bosna Opet 2.49, çanakkaleye geldim burda ş.içinde zaten LPG yok, Otogarın orda Opete gittim, 2.75'den depomu doldurdum arkada da bir güzel aracımı yıkadım tabanca ile. (, yakınında ipragaz var 2.80,)

LPG'nin bu kadar değişken olmasına uyuz durumdayım!

Başkan simit depo bende 37 LİTRE alıyor. Aşağı yukarı lpg üzerinde ( bende atiker var diğerleri fark edermi bilmiyorum ) 9.5 10 Litre yakıyor 100 km de.. Oda aşağı yukarı 375 km yo lyaptırıyor. yol bilgisayarı 6.5 gösteriyo ama araba 9.5 yakıyo benle ilgili bi problem olabilir ama yakıt değerlerim 1.5 yıldır hep böyle ama son depomda 430 km yaptım daha sakin bir sürüşle.

celenlee
17/08/2013, 20:34
Bende 42lik Atiker tank var, en fazla 35lt aldı geredede, 33-34 lt alıyor genelde pompadan pompaya değişiyor. belki Kot farkından falan değişiyor olabilir Ankarada fazla, isanbulda az alıyor da olabilir :)

Belki aracın model yılından yada versiyon farkından olabilir, bendeki tüketim değeri hesaplarımla tutuşuyor. Ekranda ne görürsem hesaplarım da çok yakınlarında.

erpopdes
21/08/2013, 08:12
2. depom da bitmek üzere değerleri yazarım buraya. ha bide arkadaşlar birşey oldu :( ilk depoyu aldığımdaki benzin seviyemle 2.depoyu aldığımdaki benzin seviyem aynıydı. ( yani şöyleki ilk depom bitince benzine geçtim ve yaktığım benzin kadar yenisini aldım ve lpg'yi fullettim) Fakat bu ikinci depoda aldığım benzinin hepsi bitti halbuki ilk depomda çok azını yemişti. Sizce neyden kaynaklanıyor olabilir arkadaşlar? Benzinden lpg'ye geçiş süreleri de 2 depoda da aynıydı hemen hemen. herhangi bir gecikme yok

erpopdes
22/08/2013, 09:04
Arkadaşlar Depo 2 =

lt'si 2.54 tl'den 30.60 lt ( 78 tl ) shell gaz aldım.

120 km ş.dışı
225 km ş.içi
+_____________
345 km yol yaptım. (ortalama 2000 - 2500 devir, klima yarım açık yarım kapalı, tek kişi)

Ha bir de + olarak yaklaşık 18 tl'lik benzin yedi bu depo 10 günde toplam 30-33 çalıştırmada.

outlife
22/08/2013, 09:37
bende söyleyeyim

100 tl gaz ile tam 504 km yol yaptım. yaklaşık 30km hariç tamamı şehir dışı. istanbul-izmir arası. gayet memnunum. sistem atiker.

aspava984
24/08/2013, 10:26
anladığım kadarıyla atiker kullananlar hep mumnun hangi modelini versiyonunu taktırdınız acaba?

erpopdes
26/08/2013, 14:02
anladığım kadarıyla atiker kullananlar hep mumnun hangi modelini versiyonunu taktırdınız acaba?

Dostum taktırmadan önce forumda baya okudum arkadaşlardan fikir sordum fakat genel olarak atiker değil de brc zavoli falan diyolar. şahsen ben brc taktırdım ama landi renzo da geri kalmaz hatta fiat'a daha uyumlu bile olabilirmiş.

Bi de ben bişey soracam arkadaşlar. Hani bu 25 kr falan yaktı diyorsunuz ya bu hesabın içerisine benzini de koyuyor musun yoksa sadece gaz mı?

celenlee
26/08/2013, 14:42
Dostum taktırmadan önce forumda baya okudum arkadaşlardan fikir sordum fakat genel olarak atiker değil de brc zavoli falan diyolar. şahsen ben brc taktırdım ama landi renzo da geri kalmaz hatta fiat'a daha uyumlu bile olabilirmiş.

Bi de ben bişey soracam arkadaşlar. Hani bu 25 kr falan yaktı diyorsunuz ya bu hesabın içerisine benzini de koyuyor musun yoksa sadece gaz mı?

Genelde sadece gaz tüketimi söyleniyor.Doğru hesap için iki depoyu da fullemek gerekir, ancak depoyu sürekli dolu tutmanın bir mantığı yok, boşa yük.
Bir de duran benzinin bayatladığı noktasında bir hurafe var, o yüzden depoda fazla benzin gezdirmiyorum ben. Çeyrek depo benzinle geziyorum.

2Ay oldu LPG takalı, 4000km yol gittim 20-30liralık bir benzin azaldı sadece (ibrenin düşüşünden tahmin ettiğim değer.)

ibrahimc
26/08/2013, 23:10
Aracimda tomasettto lpg var. Cok kez denedim sehrler arasi full yuk ve full 1 ayarda klima ile 300-330 km gidiyor.depom ise 27 litre.67 liraya doluyor. Bu demek oluyor ki aracim 20 kurus yakiyor. Ortalama tuketim8/100 lpg... sirf sehur ici ise 270 km gidior.bu da 24 kurusa denk geliyor.cok defa denedim.hep ayni degerler.arac 1.4 punto.az mi yakiyor nrmal mi cok mu?sizce