PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Farlarımın içleri soldu

misli1
08/09/2007, 22:05
Merhaba, geçen gün dikkatimi çekti ve ön farlarımın ampullerin üst tarafı sanki aşırı ısınıp (nikelajlı plastikfar içi) solup matlaşmış. Daha önce kullandığım 2004 puntom 63000k'de idi ve böyle birşey olmamıştı. Aracım yaklaşık 18 aylık ve 20500km'de. Bugün ist. Erkay yetkili servise gittim ve durumu gösterdim, pazartesi ne yapacaklarını bildirecekler. Yarın sabah ilk işim resimlerini çekip sizlere göstermek. Bu durum ile karşılaşan oldumu?

emre
08/09/2007, 22:59
abicim eğer farklı bi ampül kullanıyorsan ve yaz aylarında gündüzleride farın açık dolaıyorsan yanması gayet normal birşey gündüzleri fazla farın açık gezme bence (yaz aylarında)

misli1
08/09/2007, 23:15
Farklı bir ampul kulanmıyorum ve 28.09.2003 ten beri eski puntomu kullandım ve dediğim gibi 63.000km yol yaptım. Bu arada tam dolu dolu 4 yıl yaz dönemi yaşadım ki bu dört yazın herbirinde belirli bir dönem antalyada bulundum ve gerek duydukça gündüzleri farlarım acıktı, buna rağmen böyel bir sorun yaşamadım. Bu bahsettiğim dört yıl boyunca işyerimde ford mondeo, renault kangoo, opel corsa ve vw transporter kullandım ve böyle bir sorunla karşılaşmadım. Bahsi geçen araçların far yapılarının hepsi aynı. Yorumlarınızı bekliyorum.

civcivx
09/09/2007, 10:36
Evet benim farların da üst tarafının rengi değişmiş. Ben de sürekli farlarım açık gezerim. Ama ışıtma açısından bir sıkıntı yaratmıyor.

OzzY
09/09/2007, 11:57
benimde hep açık dikkat etmemiştim bi bakayım

emre
09/09/2007, 12:47
abi ozaman sen birde ampulunu bi kontrol et eğer ampulu tam ortalamadan takmışlarsa çanağın üst kısmına daha yakın durduğu içinyapmışta olabilir

masteryoda
10/09/2007, 12:48
Ben far firmasında çalışıyorum.. Resimlerini gönderirsen sana tam olarak ne olduğunu söyleyebilirim...

femoli
10/09/2007, 13:18
Bu olay bütün puntolarda var sadeece grande olnalarında ama bunun sebebide ampul ısısının yukarıya verdiği ısı babında oluşan is lekeleri tam üst kısmında hafif siyah lekeler bunlar normal pek bunlara bir çare bulunacağa benzemiyor ışıtmada bir anormallik olmuyor sadece görüntüde biraz zevksizlik oluyor..

masteryoda
10/09/2007, 16:11
Ampulün verdiği is lekeleri olmaması gereken bir hatadır. Genellikle ampulün dip metal kısımlarında kalan yağ, kir v.s gibi nedenlerden ve genellikle ampul ilk yandığı esnada oluşur ve silinebilir olur.. Eğer reflektör üzerinde uzun kullanımdan sonra bir leke,iz oluşursa muhtemelen bu aluminyum kaplama ile ilgili bir problemdir ve silinemez farı iade edebilirsin...

misli1
10/09/2007, 21:02
Resim koymayı başaramadım, bugün servisteydim bana garantiden değişip değişmeyeceği hakkında döneceklermiş. Fakat bendeki solma siyah is lekesi değil, beyazımsı solmuş. Bence tamamen nikelaj kaplamasından kaynaklanıyor.

civcivx
10/09/2007, 23:07
Fakat bendeki solma siyah is lekesi değil, beyazımsı solmuş. Bence tamamen nikelaj kaplamasından kaynaklanıyor.

Aynen +1

Yalnız garantiye girse de bişey değişmeyecek, 6 ay sonra yine olacak. Ama ben de bir göstereyim bakayım, ne diyecekler.

civcivx
11/09/2007, 09:05
İşte bu da nasıl birşey olduğunu gösteren foto:

https://img258.imageshack.us/img258/737/img075largena5.jpg

misli1
11/09/2007, 12:01
Yani şimdi bu kronik bir sorun mu? yenisi ile geğiştiesek yine tekrarlayacak mı? Bir anda içime hüzün çöktü, yenisini taktırsam belki iyileştime yapmışlardır tekrarlamaz değilmi?

civcivx
11/09/2007, 12:42
Plastik malzemenin veya kaplamasının kalitesi iyileştirilmiş olabilir tabi, bunu bilemeyiz.
Mesela benim deri direksiyon değiştirildi geçenlerde ve yeni takılan direksiyon sanki eskisinin ilk zamanlarından daha iyiymiş gibi hissettim.

masteryoda
11/09/2007, 13:59
Resimden anladığım kadarıyla ikinizin problemleri farklı.. Eğer resimden yanlış görmüyorsan buğu lens (dış cam) iç yüzeyinde görünüyor.. Bu tür buğulanma yapısına göre silinebilir veya kısa zamanda kendisi kaybolur.. Eğer kaybolmuyorsa değiştirtebilirsin kesinlikle garanti iadesi..

misli1 deki durum buğu reflektör (aluminyum kaplı parça) üzerinde oluşmuş. Bu durumda da kesinlikle farı değiştirmeleri gerekir garanti iadesine girer..

Reflektör dediğimiz parlak parça iki kat kaplanır. 1. vernik kaplama 2. aluminyum kaplama.. Bu tür hatalar da(silinemeyen, giderilemeyen) genellikle bu proseslerin herhangi birindeki parametrelerde uygunsuzluk olduğu durumda ortaya çıkar.. Bu hataları yakalamak için testler yapılır arada kaçan parçalarda sizin gibi talihsiz arkadaşların arabalarına far olur :D .. Yani her farda bu olacak diye bir şart yok...

Size tavsiyem farlarınızı kontrol ederken uzunlar yanıkken farın iç yüzeylerini kontrol etmeniz bu şekilde far sönükken gözükmeyen olabilecek birçok hatayı da görebilirsiniz. Farın lensinde veya reflektöründe meydana gelen en ufak leke kir, buğu v.s. garanti iadesine girer.. Böyle bir durumda çekinmeden değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

civcivx
11/09/2007, 14:36
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yalnız bu lens dediğiniz, farın dışındaki plastik cam ise, bendeki buğulanma orada değil. Farın iç kısmındaki o parlak kısımda oluşmuş. Fotoda daha öndeymiş gibi duruyor sanırım.

Kesinlikle garantiye girer diyorsanız, talep etmekte fayda var.

omurkuru08
13/09/2007, 14:46
şükür daha tertemizzz geçmiş olsun deişirler heralde.

misli1
14/09/2007, 22:34
Olay tamamen i yüzeyde, aluminium parçanın ampul ısısndan kaynaklanan solmadır. Benim farların durumu formdaki fotodan daha kötü durumda.

yerliplaka34
24/09/2007, 18:42
mrb...
misli1 teşekkür ediyorum açtığın konu sayesinde farlarıma hemen baktım aynı problem bendede olmuş hemen servise gittim fotosunu çekip merkeze yolladılar ve 2 saat lik bir operasyonla farı söküp temizlemeye çalıştılar ama olmadı nikelaj renk vermiş aynen yeni bir çift farla değiştirtiler onlara teşekür ediyorum enazından farlarım yenilendi.!!!

misli1
09/10/2007, 15:54
Bugün aradığım (sözde onlar arayacaklardıki 2 hafta geçti) ikinci servisle görüştüm ve sonuç yine hüsran. Adamlar yan çiziyor yok daha önce böyle bir vaka olmadığı için şimdilik herhangi bir işlem yapamayacaklarmış. Her iki serviste oyalıyor.

viper
09/10/2007, 16:15
Bugün aradığım (sözde onlar arayacaklardıki 2 hafta geçti) ikinci servisle görüştüm ve sonuç yine hüsran. Adamlar yan çiziyor yok daha önce böyle bir vaka olmadığı için şimdilik herhangi bir işlem yapamayacaklarmış. Her iki serviste oyalıyor.
daha önce böyle bir vaka olmadığı için şimdilik herhangi bir işlem yapamayacaklarmış, lafı kesinlikle yan çizmek, ne yani olmadı diye olamayacak mı hiç?

misli1
21/10/2007, 16:46
20.10.2007 yani dün Fiat Orta Anadolu servisine farlarımın solması ile ilgili gittim, beni çok iyi karşıladılar ve farları uzman arkadaşlarla inceleyeceklerini ve benim kısa bir süre beklememi söylediler. Beni karşılayan ve sorunumu anlattığım servis danışmanı kısa bir aradan sonra müthiş açıklamayı yaptı: Beyefendi biz bu farları değiştiremiyoruz sebebide değişse bile sorun tekrar oluşabiliyor. Israr edersem fiat'a telefonla şikayette bulunabilirmişim (gittiğim yer neresiydi?). Fiat merkez benimle ilgilenir ve onaylarsa değiştirirlermiş. Aslında önemsememeliymişim bu sorun neredeyse bütün gp'lerde oluyormuş. Bence madem neredeyse bütün gp'lerde oluyor o zaman farlar defolu ve acilen gp'ler geri çağırılıp gereken yapılmalı. Farlarının içinde solma olan arkadaşlardan ricam, servise gittiklerinde şikayet ve değişim için ısrar etsinler. Desteklerinizi hepimizin menfati için istiyorum. Arabamı Fiat'tan daha çok seviyorum. Unutmadan Fiat derki;Müşterilerimiz ile iletişimin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ne zaman isterseniz, bizimle temasa geçiniz. Biz, sizin sorularınıza ve cevap vermeye her zaman haziriz.

biloGP
21/10/2007, 18:18
ilginç bi durum ???

ORACLE
21/10/2007, 18:39
Gerçekten ilginç. Bir kaç mesaj önce farları değiştirilen arkadaş vardı. Nasıl oluyorda servisten servise böyl ebir durum oluşuyor anlamadım. Benimde buna benzer prolemim vardı ama benim ki is lekesiydi siyah. Faların içini yıkadılar ve ilk günkü gibi oldu.

yerliplaka34
21/10/2007, 18:41
abdullah abi bu konuyu daha önce sana da söyledim..
benim farlarda soldu değiştirdiler hemde lafımı ikilemen ortaanadolu ototmotivde değişti...
aradan 1 hafta geçti aynı sorun gene oldu merkezi aradım baya ilgilendiler şimdi onay bekliyorum sorunu tamamen çözme yolundalarmış tabi bu arada farlar gene değişecek :(
arka stoplarıda park kısmında solma oldu onlarında resmini çekip yolladılar daha bi cvp gelmedi beni aradıklarında durumu tam olarak buda yazarım umarım sorun çözülür sinek küçük ama miğde bulandırıyo.....!!!

h k
21/10/2007, 20:21
benim farlarda da bir renk solması mı desem koyulaşması mı desem pek tarif edemeyeceğim bir bozulma var. toz girmiş olabileceğinden şüpheliyim , yıkatıncada buğu oluşuyor zaten.

misli1
21/10/2007, 21:48
abdullah abi bu konuyu daha önce sana da söyledim..
benim farlarda soldu değiştirdiler hemde lafımı ikilemen ortaanadolu ototmotivde değişti...
aradan 1 hafta geçti aynı sorun gene oldu merkezi aradım baya ilgilendiler şimdi onay bekliyorum sorunu tamamen çözme yolundalarmış tabi bu arada farlar gene değişecek :(
arka stoplarıda park kısmında solma oldu onlarında resmini çekip yolladılar daha bi cvp gelmedi beni aradıklarında durumu tam olarak buda yazarım umarım sorun çözülür sinek küçük ama miğde bulandırıyo.....!!!----------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili arkadaşım Akın , servise direk olarak senin farlarını değiştirdiklerini hatırlattım. Biz hatırlayamadık değiştirdiysek bile merkezden onay almıştır ve öyle değiştirmişizdir ama hatırlayamadık diyorlar. Gelde kızma bu işe. Fiat'ın müşteri hizmetlerini arayın konuyu iletin diyorlar fakat oraya askeri ücretle arabalardan birhaber kızları koymuşlar biz size döneceğiz diyorlar ama boş, kimse dönmüyor. Verdikleri garantinin arkasında durabilecek yetkilileri malesef yok yada varda biz ulaşamıyoruz. servise gittiğimiz zamanda uzatılmış garanti satmak için on takla atıyorlar sonrada garantiden değiştirmemek için bir o kadar daha takla atıyorlar. Kısaca bizimle oynuyorlar.

MACHINE
22/10/2007, 20:02
----------------------------------------------------------------------------------------

Sevgili arkadaşım Akın , servise direk olarak senin farlarını değiştirdiklerini hatırlattım. Biz hatırlayamadık değiştirdiysek bile merkezden onay almıştır ve öyle değiştirmişizdir ama hatırlayamadık diyorlar. Gelde kızma bu işe. Fiat'ın müşteri hizmetlerini arayın konuyu iletin diyorlar fakat oraya askeri ücretle arabalardan birhaber kızları koymuşlar biz size döneceğiz diyorlar ama boş, kimse dönmüyor. Verdikleri garantinin arkasında durabilecek yetkilileri malesef yok yada varda biz ulaşamıyoruz. servise gittiğimiz zamanda uzatılmış garanti satmak için on takla atıyorlar sonrada garantiden değiştirmemek için bir o kadar daha takla atıyorlar. Kısaca bizimle oynuyorlar.
Türkiyenin neresi doğruki verdikleri garanti adam gibi olsun.Benim garanti bitince ilk yapacağım iş sanayide adam gibi bir usta bulup arabayı ona teslim etmek olacak.:hmm:

masteryoda
25/10/2007, 23:34
Arkadaşlar, ben Bursa da MAKO da çalışıyorum GP lerin stoplarını ürettiğimiz gibi birçok marka için sis farı ve ön far da üretiyoruz (renault, ford, honda, bmw vs.) Türkiye den ve yurt dışından servislerde değiştirilen ürünler otomotiv firmaları tarafından bize servis iadesi olarak geri dönüyor.. Yani anlayacağınız yapılacak herhangi bir değişimin FIAT' a hiçbir maliyeti olmuyor.. Tamamiyle maliyet bize yansıyor.. Bu nedenle servislerin değiştirmemek için diretmesinin maliyet açısından hiç bir anlamı yok.. Bu nedenle hakkınızı arayın, ortada hatalı bir ürün varsa mutlaka değiştirilir...

Tabi ki bu dediklerimin tamamı diğer parçalar için de geçerli.. Biliyorsunuz ki araçların neredeyse tüm parçaları yan sanayiler tarafından üretilir.. Ana sanayiler sadece parçaları birleştirir.. Bu nedenle de hatalı ürünün servisten dahi dönse ana sanayiye hiçbir maliyeti olmaz....

misli1
02/11/2007, 15:18
Ön ve arka farlarımın içerisindeki solma nedeni ile yaklaşık bir ay önce fırat otoya gitmiştim. Orada fotğraflarını çekip fiattan yetkililere göstereceklerdi. Bugün fiat'tan telefon geldi ve resimlere bakarak aracıma farklı voltajlı ampul kullanmış olduğım teşhisi konulmuş ve garantiden değişemezmiş. Adamlar tam profesyonel. Arkadaşlar bakın birçok puntoda böyle bir sorun var fakat fiat böyle bir sorun yok diyor, ispatlayıncada bu önemli bir konu değil sürüşe mani bir durum değil diyorlar. İtiraz edincede Hiç şikayer gelmedi diyorlar. Lütfen eğer varsa farlarının içerisindeki solmalardan dolayı servise gittiğinizde şikayette bulunun.

masteryoda
02/11/2007, 15:57
Peki gerçekten de farklı voltajda ampul kullandın mı??

misli1
03/11/2007, 16:09
Arabamın farlarına (ön ve arka) farklı voltajlı ampul takmadım. Ama Fiat bana taktı çünkü kalitesiz malzemesini kabullenmediği için. Bu durum sadece benim gp'de değil birçoğunda var. Fazla şikayet ulaşmadığı için sorun çıkarıyorlar. Beni gizli numaradan arayıp biz Fiat'tan arıyoruz diyenlere ne kadar güvenebilinir ki?

guntac
04/11/2007, 02:36
Merhaba,
dün 1.3 dynamic duologic 90 hp 5k siparişimi verdim :Ç

önümüzdeki hafta teslim edilecek. orjinal farları xenon farlar ile değiştirmeyi düşünüyordum. xenon far ile aynı durum oluşur mu? orijinal farlar ile kalmamı mı tavsiye edersiniz?

bu arada arabayı teslim alırken yapmamı tavsiye etmek istediğiniz başka birşey var mı?

misli1
04/11/2007, 11:49
bu işin exnon farla falan alakası yok. Sorun sadece ön farlarda değil arka stopların fren ampullerinin üstündede oluşuyor. Kısaca malzeme kalitesiz.

misli1
19/11/2007, 09:55
Fiat sorunu kabul etti ve değişim yapıldı. Fiat'a geçte olsa ilgi ve alakalarından dolayı teşekkürler.

pettro
11/03/2008, 11:37
selamlar arkadaşlar
2006 model grande puntom var. bende ön farlardaki solma nedeniyle servise gittim. fotoğraflarını çekip fiat merkeze yollayacakalrını ve aldıkları cevaba göre işlem yapacaklarını söylediler. bir hafta sonra aradılar. fiat merkezden aldıkları yanıta göre bunun teknik bir sorun 0lmadığını ve farları değiştiremeyeceklerini söylediler. bunun üzerine fiat çağrı merkezini aradım. şikayetimi ilettim. bir hafta kadar sonra tekrar aradılar. servisten fotoları aldıklarını , incaladiklerini ve teknik bir sorun olamadığını tekrarladılar. ve farları değiştiremeyecekelrini tekrar belirttiler. sizin sorununuzu nasıl kabul ettiler ? açıklarsanız sevinirim.. teşekkürler.

Linos
22/08/2008, 22:42
Aynı sorun bende de var ve aydınlatmayı engelliyor. Neler yapılabileceğine, Ankara'ya döndüğümde bakacağız artık... :(

https://img390.imageshack.us/img390/3015/dsc05452cl6.jpg (https://imageshack.us)

https://img45.imageshack.us/img45/2460/dsc05453xh7.jpg (https://imageshack.us)

https://img160.imageshack.us/img160/695/dsc05454gd0.jpg (https://imageshack.us)

defeat
22/08/2008, 23:18
Son fotoğraflara bakarak konuşuyorum,eğer Fiat denen otomobil üreticisi fardaki bu puslanmayı önemsiz görüyorsa,ben garanti bittiği anda aracımı satmayı düşünyorum.Kısaca "Çüşşşş" diyorum ki bu laf ancak at hayvanlarına söylenir.

kara kız
23/08/2008, 10:52
cıvcıvix in gönderdiği resin de ki olay ve femolnın anlattığı camdakı isler benim farlarımdada mevcuttu ..her iki farımıda garanti kapsamında değiştirdiler. su anda sorun yok ama bu durum ların olus surelerini uzatmak için farları gerektıgınde acmamı soylediler..yanlız xenon takan arkadaşlara uzucu bı haberim var yetkılı servıste takılmıyan ve faturası olmadan falar garantıye sokulmuyo..ancak yetkılı bir fiat servisinde yetkili faturayla ibraz edildiğinde garantıye alınıyor..standart ampul kullananlar için sorun yok tabii

OzzY
14/10/2008, 20:59
geçenlerde baktım bendede var benzer bi durum izmire gittiğimde servise gidicem bakalım napıcaklar...

ORACLE
15/10/2008, 08:45
Bende de farın birinde islenme olmuştu. Farın içini yıkadılar.(özel bir sıvı ile yıkanıyormuş) Ogünden sonra bir daha yapmadı. Ancak dikkatli bakıldığında içi yıkanan far diğerinden daha parlak görnüyor :)
Bende bunuda yıkayın diye hiç üstelemedim.