PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor yağ seviyesinde artma

ligdevi
15/08/2013, 16:12
Selam arkadaşlar, yağ değişimi ve komple filtreler değişeli 6 bin km oldu, her şeyi orjinal takıldı, dün ustayla yağ çubuğuna baktığımızda 1 cm kadar seviyede artma vardı, yağın kıvamı normal, normalde benim bildiğim yağın eksilmesi lazımken benimkinde artma görünüyo, neden olabilir acaba 133 bin kmde araç,
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

kdrrshnn
15/08/2013, 23:33
arabayı bir süre kullanmadığın zaman yağ dibe çöker yağ çubuğuna bakınca diyelim orta seviyenin biraz üstündeyse arabayı çalıştır stop et sonra bak tam ortadadır yada aşağı inmiştir kontrol ederken özellikle sabahları kontağı çevirmeden kontrol et bence bi sorun yoktur

ligdevi
16/08/2013, 01:25
arabayı bir süre kullanmadığın zaman yağ dibe çöker yağ çubuğuna bakınca diyelim orta seviyenin biraz üstündeyse arabayı çalıştır stop et sonra bak tam ortadadır yada aşağı inmiştir kontrol ederken özellikle sabahları kontağı çevirmeden kontrol et bence bi sorun yoktur
bugün yine baktım yağ çubuğuna motor sıcakken max seviyenin yarım cm kadar üzerindeydi, ustamın demesine göre aracın chipli olduğu için enjektörlerden püskürtülen fazla mazotun silindirlerden kartere indiği va yağ seviyesinde artma olduğu, daha önce hiç duymadım böyle bişey, yağ seviyesinin artması hangi sebeplerle olur acaba ...

PALA1
16/08/2013, 09:29
Büyük bir ihtimal motor yagına su karışıyo yag çubugunu çektigin zaman belli olur yagın rengi hafiften kahverengileştiyse ve yagın yapısında degişiklik varsa yani ayrışıyorsa motor yagına su karışıyor demektir.yani yakın zamanda arabaya hararet yaptırmış olabilirsin ve jonta yandıysa bu sıkıntıyı yaşarsın

PALA1
16/08/2013, 09:33
Ikinci bir ihtimal yaga mazot karışabilir bu sıkıntıda enjektörün yarılması yada silindir kapagının çatlamasından oluşur. Eger biran önce yaptırılmazsa motoru kucagına alıp sanayiye gidebilirsin.iyi bir ustaya baktırmanı tavsiye ederim.geçmiş olsun

ligdevi
17/08/2013, 03:55
dün yetkili servise gittim, içeride tanıdığım olduğu için hemen ayak üstü yağına falan baktırdım en son yağ değişimini yapan usta 4 lt koydu demem üzerine ustabaşı 3 lt konulması lazım 4 lt fazla bunlar için dedi, eksilmesi gerekmezmi deyince iyi motor yağ eksiltmez dedi, yağın rengine akışkanlığına kokusuna kıvamına falan baktılar, mazot ya da su karışımı olmadığını söylediler. sorun çüzülmüş oldu

cevap yazan arkadaşlara teşekkürler

haksaz
17/08/2013, 16:27
Mutlu son ;)

ligdevi
17/08/2013, 17:51
Mutlu son ;)

Mutlu son demek için mi yazdın ?

haksaz
17/08/2013, 19:04
Mutlu son demek için mi yazdın ?

tmm gözün aydın da diyeyim :)

ligdevi
17/08/2013, 19:29
tmm gözün aydın da diyeyim :)

kardeş alay mı ediyosun, laf olsun diyemi yazıyosun yoksa samimimisin, samimiysen eyvallah,

haksaz
17/08/2013, 20:01
kardeş alay mı ediyosun, laf olsun diyemi yazıyosun yoksa samimimisin, samimiysen eyvallah,

yok be kardeşim ne alayı sevindim cidden ne güzel işte sorun yokmuş anlamında yazdım yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

JuDGe85
17/08/2013, 22:30
3.2 litre punto evo, dip not olsun