PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gerçekten de bomba yüklü araca mı biniyoruz?

baylan1903
15/08/2013, 10:02
1-2 gün önce haberlerde lpgli araç faciası 4 ölü 7 yaralı şeklinde haberler çıktı. Acaba biz gerçekten de bomba yüklü bir aracamı biniyoruz. yoksa bu yanan patlayan araçlar bakımsızlıktan ihmal yüzündenmi oluyor. LPG yi taktırırken abi bunlar artık çok güvenli en ufak bişeyde hemen gazı kesiyor deniliyor. Bu işin aslı astarı nedir. bu araçlara içimiz rahat ederek binemeyecekmiyiz?

outlife
15/08/2013, 10:34
ben benzinli ve dizel yakıtlara göre çok daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. ne kadar gazı keserse kessin çarpma etkisiyle ortaya çıkacak sızıntı ve yine çarpam etkisiyle oluşabilecek bir kıvılcım kesinlikle bomba kadar tehlikeli ve etkilidir.

forumun face sayfasında bir video paylaştım geçen gün. benzin ve mazot arasındaki fark ile ile ilgili. orada diyor ki moleküler yapı olarak benzin mazottan daha çok küçük ve ayrışık olduğundan çok daha çabuk alev alır. bunuda kibrit örneği ile gösteriyor. kibrit mazotu yakamıyor, benzini dokundurunca yakıyor ama gazı düşünün daha kibritin alev almasına bile gerek kalmadan kıvılcımı ile alevlendirebilir.

olabilecek en güvenli şekilde yolculuk yapmak yapmak için sık sık lpg tanklarının sızdırmazlığı başta olmak üzere diğer bütün güvenlik kontrollerini yaptırmak gerekiyor. artı mümkün olduğunca araçta sigara içmeyin ve içirmeyin.

arkadaş muayene götürmeden önce aracını lpg ci ustaya bakıma götürüyor geçenlerde. usta herşey tamam vs diyor gönderiyor. muayene aracın lpg sızdırdığı görülüyor. arkadaş göürüyor geri ustaya bi bakıyolar aynı usta kapak civatalarından birini takmamış. hadi bakalım. kazayı boşver adam arabada sigara yaksa havaya uçmuştu.

tehlikeli hemde bomba kadar... lakin mecburen ekonomi yapmak zorundayız... ben 100 liraya gittim 500 km yolu. benzinle gitmem mümkün mü bu fiyata, değil tabi ki.

ykaya1983
15/08/2013, 10:44
Valla bu konuda dizel en güzeli.Ama dizel aldık diye de şimdi lpg yi yerden yere vurmaya gerek yok.Şu an ki sistemler çarpma durumunda zaten valfler aracılığıyla gazı kesiyor.Lpg tanklarının sağlamlığı kaza anında yırtılmaya ve patlamaya müsade etmiyor.Ama bence lpg de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta motor kaputundaki plastik hortumlar zamanla sıcağın soğuğun etkisiyle delinip yırtılması sonucu yangın çıkarabiliyor.Bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor.

cezalandirici083454
19/08/2013, 16:02
Sonuçta kapalı garajlara bile almıyorlar. Demekki tehlikesi var ama bunlar hep nasip sonuçta şimdilik bende taktırmadım.

erenemre
19/08/2013, 16:10
şuan ki aracım dizel ancak bundan önce lpg li palio kullandım bakımları düzgün yapıldığında hiç bir tehlikesi yok 7 sene lpg li palio ya bindim hiçbir sorun yaşamadım.

thk94
19/08/2013, 16:37
Detaylı bilgi için İtalyanca biliyorsanız İtalyan sitelerini araştırın bence :) şaka bi yana Lpg depoları benzin depolarından daha sağlam ve dayanıklıdır BRC Landirenzo Atiker gibi markaları iyi işçiliği olan yerlerde taktırıp bakımlarını yaptırıyorsanız hiiç sorun kalmaz 0.8 benzinli motora bile binmek hata bence sağolsunlar benzinin litre fiyatı benzin koyulan arabalardan daha iyi uçuyor.