PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj baskı ve balatası

atlatma
10/08/2013, 23:30
Ailemizin 3. aracı olan (diğer ikisinide sıfır almıştık 92 şahin ve 2000 brava) evo dynamic mjet 95 aracım ile dün yani 09 Ağustosta Bartın Güzelcehisar köyüne gittim. Giderken çok sıkıntı yok bilenler gidişin çok zorlayıcı olmayan tırmanış ama çok sıkıntılı iniş virajlarından oluştuğunu bilir. Dönüşe geçtiğimiz sırada dik rampanın tatilci araçlar ile sağlı sollu kapandığını ortadaki 1 araçlık yerdende hem inen hemde benim gibi çıkanların olduğunu gördüm. Biraz beklesem açılır ümidide yoktu herkes ben gibi bayramın 2.günü denizi çok özlemiş.
Velhasılı kelam 300 bilemediniz 400 metre aracım 1 viteste dur kalk dur kalk şeklinde zorlandı.Araçta ben eşim ve 3 yaşındaki oğlum vardı ama yükümüz yoktu bağajda. Aracım bu arada Dualogic. Camlar kapalı klima açık olduğundan aracımın altından gelen dumanı ve kokuyu biraz geç farkettim. Şimdiye kadar hiç bu kadar dik bir bayırda dur-kalk zorlamamıştım aracımıama dur kalk sayısıda 5 i geçmemiştir. Aracım 15.000 kilometreye yaklaştı. Çıkan dumandan çok korktum acaba araca zarar vermişmiyimdir diye. Daha sonra yolda çok zorlamadan evime kadar geldim. Fakat bu konu hala kafamda soru işareti.

Şimdi siz dostlarımdan yardım istemekteyim. Zorlanmadan ortalama bir sürücü tarafından önem verilerek kullanılan bir dualogiç sanzıman ortalama baskı balata sorunu yaşamadan kaç kmler yapabilir. ve ben bu olay sebebiyle aracıma bir zarar vermiş olabilirmiyim. Daha önceki brava aracımda çeşitli zamanlarda bariz bir koku vermişti ama hiç duman görmemiştim aracımda.
Vereceğiniz cevaplar benim için önemlidir.
Saygılarımla

yusuf28
11/08/2013, 00:34
kımı ınsan 10.000 km yapmadan bıtıren kısıler ama sız aracınızın otomatık oldugunu soyluyorsunuz benım bıldıgım 80.000 km kadar baskı degısmecegıdır sıze tavsıyem en yakın zaman da servıse gıtmenızdır

atlatma
11/08/2013, 16:58
Dualogic kullanan arkadaşlar hiç balata değiştirmemiş heralde. Yada cevap vermeye gerek görmüyorlar.

Merruse
12/08/2013, 16:21
Zorlanmadan ortalama bir sürücü tarafından önem verilerek kullanılan bir dualogiç sanzıman ortalama baskı balata sorunu yaşamadan kaç kmler yapabilir.

Bendeki 2007 1.3 dynamic 185bin km de volant ile beraber değişti.

Kokuyu fazla kafaya takmayın. Assiz balatalarda ısınınca koku ve duman çıkabiliyor. Evet ömrü bir miktar kısalmıştır belki ama atla deve değil. Dediğim gibi benimki 185 binde değişti. Daha da giderdi. 185 olmasa da 150 olsa ne farkederki? Düz vites olsa o km leri görmeye imkan yok gibi birşey.

ibrahimc
12/08/2013, 17:59
bu tatilde ben de oldu sürekli fren yaparak durup kalktım ve fernle rampa aşağı indim. Aracın tekelerinden dumanlar çıktı ve yanık kokusu geldi. Balatlar yandı yani. Bugün balatları değiştirdim. işçilikle 55 lira tuttu. Eski balataların kalınlıgı neredeyse 1cm den de inceydi. yeni taktıkları 2-2.5 cm di. Bence 50-60 liraya fren balatalarını değiştir.

Merruse
13/08/2013, 17:49
Bahsettiğiniz fren balatası olsa gerek. Debriyajı 55 liraya lifte bile almazlar. :)

Honor COOPER
13/08/2013, 17:51
Bahsettiğiniz fren balatası olsa gerek. Debriyajı 55 liraya lifte bile almazlar. :)
ASX debriyaj set servis fiyatı 1200TL dışarda 700TL almadan önce muhtemel riskleri göz önüne almak için araştırmıştım.

celenlee
13/08/2013, 21:28
ASX debriyaj set servis fiyatı 1200TL dışarda 700TL almadan önce muhtemel riskleri göz önüne almak için araştırmıştım.
ASX 1.6 Arkadaşımda var, baskı balata değişti 3-4 ay önce, fiyatlar dediğiniz gibi.

Forumda 1.3 Dualogic Linea kullanan bir arkadaş vardı 135BIN km gibi bir rakamdan bahsetmişti.

Merruse
13/08/2013, 22:15
Çok paraymış.

atlatma
14/08/2013, 02:05
bu tatilde ben de oldu sürekli fren yaparak durup kalktım ve fernle rampa aşağı indim. Aracın tekelerinden dumanlar çıktı ve yanık kokusu geldi. Balatlar yandı yani. Bugün balatları değiştirdim. işçilikle 55 lira tuttu. Eski balataların kalınlıgı neredeyse 1cm den de inceydi. yeni taktıkları 2-2.5 cm di. Bence 50-60 liraya fren balatalarını değiştir.

Hocam ilginize teşekkürler ama ben debriyaj balatasından bahsetmiştim.

Problem
16/08/2013, 16:18
Selamlar , daha önce gittiğim 2 serviste de ustalar tavsiye olarak rampa kalkışlarında vitesi manuel kullanmamı tavsiye etmişlerdi, aracın vites geçiş aralığı aslında diğer markalara göre (eko modda dahi) oldukça uzun diye düşünüyorum, bu nedenle rampa kalkış ve dur kalklar da manuel kullanmaya çalışıyorum.
Ben de de uzun ve dik bir rampada 1. vites çıkışında araçtan uyarı sinyali gelmeye başladı ve bip ..bip sesi ile beraber debriyaj sıcaklığı uyarısı vermeye başladı , korktum ve geri geri aracı o rampadan indirip başka bir yol kullandım..:)

Problem
30/01/2014, 23:05
Konu biraz eski kaldı ama bilgi olması açısından yazmayı uygun görüyorum, başka bir marka kullanan arkadaşım (Japon Markalardan) 1500 liraya baskı balata değiştirince fiyat beni korkuttu , muhtemelen yakın olan değişim vakti geldiği için fiyat alayım dedim, burada da paylaşayım, öncelikle ucuz olacağını düşünerek özel servisten debriyaj seti fiyatı aldım, hesap kitap yaptıktan sonra 750 civarı olur dedi, diğer fiyata göre epey ucuz geldi sonuçta yarı yarıya, " dur bir de yetkili servis fiyatı alayım" dedim, malum bu tip parçaların değişimi için kod - şifre yazılım meselesi de var, Yetkili servis (Yakup Oto) bana 630Lira fiyat verdi, yani özel servisten daha ucuz , bunun 350-400 arası parça fiyatı, kalanı işçilik olarak söylendi , yetkili servisin özelden daha iyi fiyat vermesi ilginç geldi, zaten bu durumla bir kaç defa daha karşılaştım, artık tamamen yetkili servis tercih ediyorum artık, en azından belirli bir standartın altına inmedikleri gibi yaptıkları işlemin sorumluluğunu da taşıyorlar.

Ziyaretci046
31/01/2014, 01:21
Konu biraz eski kaldı ama bilgi olması açısından yazmayı uygun görüyorum, başka bir marka kullanan arkadaşım (Japon Markalardan) 1500 liraya baskı balata değiştirince fiyat beni korkuttu , muhtemelen yakın olan değişim vakti geldiği için fiyat alayım dedim, burada da paylaşayım, öncelikle ucuz olacağını düşünerek özel servisten debriyaj seti fiyatı aldım, hesap kitap yaptıktan sonra 750 civarı olur dedi, diğer fiyata göre epey ucuz geldi sonuçta yarı yarıya, " dur bir de yetkili servis fiyatı alayım" dedim, malum bu tip parçaların değişimi için kod - şifre yazılım meselesi de var, Yetkili servis (Yakup Oto) bana 630Lira fiyat verdi, yani özel servisten daha ucuz , bunun 350-400 arası parça fiyatı, kalanı işçilik olarak söylendi , yetkili servisin özelden daha iyi fiyat vermesi ilginç geldi, zaten bu durumla bir kaç defa daha karşılaştım, artık tamamen yetkili servis tercih ediyorum artık, en azından belirli bir standartın altına inmedikleri gibi yaptıkları işlemin sorumluluğunu da taşıyorlar.

orjinal debriyaj seti 175 tl işclik de 175 200 tl arası dır benzinli 1.4 8valf puntolarda