PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima konusunda acil yardım lütfen

ultraslan33
06/08/2013, 21:57
selamlar sevgili forumdaşlarım..
klimamda şöyle bi sorun var..iyi soğutmuyor diye gaz doldurttum.ilk başta iyiydi ancak bi süre sonra bu seferde klima bi sıcak bi soğuk üflüyor..kaçakta gözükmüyor,mor bi ışıkla baktılar. kompresör ve hortumlarda sağlam ama gaz eksiltmiş. motordan bi ses geliyor,klima devreye giriyor,gene bi ses geliyo klima sıcak üflemeye başladı.bayramın 1 günü tatile gidiyoruz klimasız ailecek perişan oluruz. yaşadığım yerde fiat servisi yok, ne öneriyorsunuz??başına gelen oldumu hiç??
rumuz:klimasız tatil olmaz:(

ultraslan33
06/08/2013, 22:18
radyatör fanı arza yapmış olabilir mi??

erdiyilmaz
06/08/2013, 22:25
Gaz eksilttiyse kaçak var muhtemelen, ek yerlerinden kaçırabiliyor ya da klima radyatörü de delik olabilir. Sıcak üflüyorsa kompresör devreye girmiyor olabilir. Umarım kompresör değildir yenisi 2.000tl civarı.

Sent from my iPhone using

ultraslan33
06/08/2013, 22:38
delik bulaamadılar erdi abi:(umalım kompresör olmasın

tayfux
06/08/2013, 23:08
Hocam bir sıcak bir soğuk veriyorsa ve bu bir sese bağlı olarak değişiyorsa tahminim kompresör bir devreye girip bir girmiyor yada klimayı devreye sokan devreye elektrik bir geliyor bir gelmiyor. o devre de sağ tarafta göğüslüğün altında. oraya da baktırmanı tavsiye ederim..

ultraslan33
06/08/2013, 23:30
bugün bakan şahıs kaçak var dedi güya gaz azalmış yeni doldurmuştum..ama en ufak bi gaz serpintiisi bile yok..bunlar bilemediler tayfun abi..mersinde bi klimacı bulup yaptırcam mecbur..

tayfux
06/08/2013, 23:40
bugün bakan şahıs kaçak var dedi güya gaz azalmış yeni doldurmuştum..ama en ufak bi gaz serpintiisi bile yok..bunlar bilemediler tayfun abi..mersinde bi klimacı bulup yaptırcam mecbur..
o da yapamaz ise o dediğim devrenin leğimlerini yenilet..

ultraslan33
06/08/2013, 23:45
o dalganın adı tam olarak nedirki üstat??

erdiyilmaz
07/08/2013, 11:29
Sağ torpidonun altında klimanın kontrol devresi var, üzerinde metal bir soğutucu var avuç içi kadar bir devre. Onun soketleri çok ısındığından bazen kömürlenme yapıyor ve fan devre dışı kalıyor, yeniden kabloyla lehimletmek gerekebiliyor. Ancak eğer bu kısımda sorun varsa klimanın fanı da hiç üflememesi lazım, ama senin klima fanın söylediğine göre normal çalışıyor.

Bence sorun kompresörden, içinin pistonları vs. dağıldıysa oradan da kaçak yapabilir. Klima borusunun sibobunu açıp ince bir tornavida sokup gaz basıncına bakılabilir, eğer yeşil yerine yağlı bir gaz atarsa kompresör arızalıdır.

ultraslan33
07/08/2013, 16:45
o dediğini yapacak usta nerde burda abi..mersinde baktırcam artık

cekty
07/08/2013, 17:33
merhaba, aynı sorunu bende yaşadım. O gelen ses de vıııyk diye bir ses galiba değil mi? Ben ankara şaşmaz da naci ustaya götürmüştüm. Önce ilaçlı gaz verdik ve mor ııkta baktık 2 hafta falan haftada bir. 2 hafta sonra bir soğuk bir sıcak vermeye başladı. Ben birde vıyk diye ses geliyor der demez, hemen klimanın çalışır haldeyken basınıcını kontrol ettiler. Klima gazının basıncı aşırı artıyor ve sistem kompresörü kapatıyormuş. O seste zorlandığında geliyormuş. Bir yerinde bir tıkanıklık var dediler ve gazın bir kısmını saldılar. Önceden gaz azalmasının nedeni fazla basınçtan dolayı gazı dışarı atıyormuş( emniyet sibobu mu var tam bilmiyorum), o nedenle gaz bitiyor ve kaçak var sanılıyormuş. Gaz salındıktan sonra 4-5 aydır kullanıyorum hiç bir problem yok. Önceden 2 haftada soğutmamaya başlamıştı. Tıkanıklık ile ilgili de olabildiğince kullan, bu işin içine girdiğinde hem birçok masraf çıkabilir dedi usta. Hiçbir sıkıntım yok. Usta klima ve oto elektrikçisi.
Umarım işe yarar.

ultraslan33
07/08/2013, 23:42
işe yaramaz olur mu kardeşim ya hay Allah razı olsun...ustaların eline düşmeden bilgilenip gitmek gibisi varmı???

tayfux
09/08/2013, 23:42
Alper nasıl oldu halloldu mu?