PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımla İlgili Birkaç Sorum var ? Yardımcı Olurmusunuz ?

TGzgnr
04/08/2013, 22:57
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Yeni üye oldum foruma ve birkaç bilgiye ihtiyacım var.

Aracım 1.3 mjet evo dynamic 2011 model.
Aracı 3 ay önce aldım. 120 binde araç.

Kendimde çok sık kullanıyorum. Araçta şu sorunlar var;

*Ufak çukurlara yavaş girsem bile araba sanki dağılacak gibi oluyor. Yani çok rahatsız ediyor.
*Araçta frene basıp durduğumda ( özellikle yokuşlarda durduğumda ) garip bir ses geliyor. Sanki bir kayış zor tutuyormuş gibi ve heran kopacakmış gibi. Nasıl anlatılır bilmiyorum ama buna benzer bir ses.
*Araçta 120 yi geçtiğimde sallanmalar oluyor. Ve araçları yanındna geçerken araba sağ sola kayma yapıyor. Resmen direksiyonu tutmasam araç sola döncek yani. Lastikleri daha yeni değiştirdim. Maksimum 5000 km yapmıştır.
*Motordan sanki fazla ses geliyor gibi. Bunun bir ölçütü falan var mıdır ? Ne biliyim karşılaştırabileceğim birşey falan.
*Son soru ;motor soğutma sıvısına ne eklemem gerekiyor ? Azalmış gibi çübkü. O kabın yarısından az şu an. Pembe bir sıvı. Bu konuda bilgisiz olduğum için bilmedne birşey yapmak istemedim.

Şimdiden teşekkürler.

cdogu
04/08/2013, 23:11
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Yeni üye oldum foruma ve birkaç bilgiye ihtiyacım var.

*Ufak çukurlara yavaş girsem bile araba sanki dağılacak gibi oluyor. Yani çok rahatsız ediyor.
*Araçta frene basıp durduğumda ( özellikle yokuşlarda durduğumda ) garip bir ses geliyor. Sanki bir kayış zor tutuyormuş gibi ve heran kopacakmış gibi. Nasıl anlatılır bilmiyorum ama buna benzer bir ses.
*Araçta 120 yi geçtiğimde sallanmalar oluyor. Ve araçları yanındna geçerken araba sağ sola kayma yapıyor. Resmen direksiyonu tutmasam araç sola döncek yani. Lastikleri daha yeni değiştirdim. Maksimum 5000 km yapmıştır.
*Motordan sanki fazla ses geliyor gibi. Bunun bir ölçütü falan var mıdır ? Ne biliyim karşılaştırabileceğim birşey falan.
*Son soru ;motor soğutma sıvısına ne eklemem gerekiyor ? Azalmış gibi çübkü. O kabın yarısından az şu an. Pembe bir sıvı. Bu konuda bilgisiz olduğum için bilmedne birşey yapmak istemedim.

Şimdiden teşekkürler.

Hocam hoşgeldiniz..

Seslerin sebebi(forumdaki konulardan aldığım referansla) amortisör takozları olabilir..

Aracınızın KM'si çok yüksek yaşına göre. azıcık masraf ile toparlayabilir bana sorarsanız.

Arabanın dağılması da amortisör ve yürüyen aksam ile ilgilidir..Rot-Balans,takozlar,süspansiyon,yaylar. Kontrol edilmesi gereken parçalar.

120'yi geçince savrulması,rüzgardan ötürü normal. Kamyon vb. iri araçlar sizi sollarken araba sallanır.. Bunun konusu da var forumda. Araştırabilirsiniz.

Fren içinse,diskleri ve balataları değiştirmenizi tavsiye ederim. Yenmiş disk/balata gerçekten çok acayip sesler çıkarabiliyor. :)

Motor soğutma suyu pembe bir sıvı mı? Bunu ilk defa duyuyorum. Suyun doldurulduğu hazne pembe renkliyse veya dibinde o rengi yansıtacak kapak vs. varsa o renk görünüyor olabilir. Ben sadece su koyuyorum. Kışın da donmasın diye çok çok az miktarda antifriz ekliyorum..

Aracınız dizel,ses fazla olabilir. Motorun üzerindeki kapağın vidaları gevşekse,titreme olabilir. Biraz sıkarsanız ses azalabilir. Fakat başka bir sorun var mı diye kontrol ettiriniz.

Son olarak aracınız hayırlı olsun :) KM fazla ancak dizel+Fiat olması sayesinde güzel bir bakımla toparlanır aracınız. Fiat motorları uzun ömürlüdür çünkü. Bakım ister :)

Sevgilerimle

Motorola Atrix cihazımdan 2 aracılığı ile gönderildi.

TGzgnr
04/08/2013, 23:21
Çok teşekkür ederim cevabınız için.
Hocam araç aslında 78 bin diye aldık ama sonradna farkettikki km düşürülmüş . Birde ilk arabam , o kadarda kontrol ettirdik ama işte sonradna ameydana çıktı o yüzden artık araca 120 bin diye bakıyorum. Hatta ilerde olurda satarsam , km yi arttırıp öyle satarım. Günahı bize kalmasın.

1 hafta önce bir ustaya verdim motor yağını filtreleri dğeiştirdi , balatalarıda kontrol etti değişmeye gerke olmadığını söyledi.

Motor soğutma suyu dışardna pembe görünüyor olabilir, bu konulara yabancı olduğum için yansımada olabilir. Yarın bakıcma tekrar. O zaman oraya normal su eklemem yeterli demekki.

Geçen gün arka kapı gergilerinide değiştirdim , kendim aldım ve değiştirdim derken iki kapı 85 tlye geldi bana. Garanti olmadığı için ödedim. Servis 210 tl istedi :)

Aracın dağılması probleminide bir ustaya gösteriyim bakalım ne dicek ne masraf çıkarıcak

celenlee
05/08/2013, 00:34
Su seviyesi malum min_max arasında olacak şekilde sadece su koymanız yeterlidir. Eğer ciddi manada bir su kaybı varsa (kışa doğru) "paraflu denen antifrizden koyabilirsiniz. Yazın sadece su koyarak idare edebilirsinz.

Ama yine de neden su eksilttiğini bir araştırmak lazım.

Örnek olarak:
Megane aracımız son 1 senedir su eksiltiyor, devirdaimden su kaçırdığını farkettik.Yani değişmesi gerekiyor,sıkmakla düzelmedi. Biz de bunu bildiğimiz için suyuna dikkat ediyoruz, triger değişim vakti gelene kadar bu şekilde idare edeceğiz.

TGzgnr
06/08/2013, 11:27
Arkadaslar sabah ustaya birakmistim. Az once aradi.
On takimlarda sorun var su an bakiyorum ama 800e yakin masraf cikarabilir dedi kesin olmasada.

Bu kadar masraf cikarmi ? Tanidik usta bide.

fotobelit
06/08/2013, 11:51
Arkadaslar sabah ustaya birakmistim. Az once aradi.
On takimlarda sorun var su an bakiyorum ama 800e yakin masraf cikarabilir dedi kesin olmasada.

Bu kadar masraf cikarmi ? Tanidik usta bide.

Valla ben tanıdık manıdık artık dnilemiyorum..Bir kazıktan dönünce birkaç yere sorar oldum artık..Önce servise götür bir baksınlar fiyatta veriyorlar..En azından servis kadar hiçbir yer yüksek ücret vermez..O fiyat size ölçü olur..Bana ustam bir fiyat verdi huylandım biraz dedim sevise götürüp birde ondan fiyat alıyım..Birde baktım nerdeyse %25 daha ucuzdu..Kazık teğet geçmiş..Servise yaptırdım..En azından servis güvencesi var.(Dandik servislerden bahsetmiyorum tabi :) )

mrfee
06/08/2013, 11:56
tolga arkadaşım aracın hayırlı olsun. ne kadara almıştın puntoyu?

erenemre
06/08/2013, 12:27
bence tanıdıkta olsa hemen güvenme birkaç yere göster fiyat al ve ne gibi sorunlar olduğuna dair danış ona göre kıyaslama yap ustayım diye birçok kişi maalesef dolandırıcının teki olmuş o yüzden bu devirde kimseye güvenme ben senin yerinde olsam başta yetkili servis olmak üzere enaz 3 yere daha sorar fiyat ve fikir alırım

Arrest
06/08/2013, 12:41

Şimdiden teşekkürler.
Gereken acıklamaları yapmışlar ama biraz fazla pimpiriklenmişsin gibi :)

1. Cukurlara girdiginde araçtan gelen sıkıntı amortisör , amortisör takozları gibi yürüyen aksamdan kaynaklı bir problem olmalı
2. Frene bastıgında olan o olay balataların bitmiş disklerin eğri vs. gib ibirşey bi frenciye gitsen iyi olur
3. Bunu bizim araçlarımızda yapıyor ama yol boşken 150 160a kadar titreme yaşamıyorum jantlardan kaynaklı olabilir bende çelik jant var sıkıntım yok demir jantlarda oluyordu ama
4.Soğutma sıvısı antifiriz o :) kırmızısını al ama yeşilini alma

TGzgnr
06/08/2013, 13:36
Ustayla tekrar gorustuk , bilyeler degiscekmis bikac duzeltme yapcakmis amostisorde de ufak duzeltmeler yapcakmis . aracta ufak tefek seylerde vardi ampul degisimi cakmak falan filan. Hepsini 200 dedi. Yarinda yola cikcagim icin mecburen evet dedim. Isyerinde oldugum icin baska yere goturme sansimda yok.

TGzgnr
06/08/2013, 13:51
tolga arkadaşım aracın hayırlı olsun. ne kadara almıştın puntoyu?

27 bine almistim hocam.