PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima açıkken aracın sürekli fan açması.

ykaya1983
03/08/2013, 23:48
Arkadaşlar multijet aracımda nedense klima çalışırken hararet göstergesi 1. çizgide olsa bile fan açıyor.Aracı yeni çalıştırıp yola çıktığımda bile klima açıksa daha 1. çizgiye gelmeden fan açılmaya başlıyor.Biraz çalıştıktan sonra tekrar kapanıyor ama belirli aralıklarla yeniden fan açıyor.Oysa klima çalışmadığı durumlarda o kadar rolantide beklememe rağmen araç fan açmıyor.Sizce bu durum normal mi yoksa bir arıza mı var?

celenlee
04/08/2013, 00:36
Açan fan klima fanı olmasın?

halils2
04/08/2013, 00:47
elimde 2 tane gp fire active araç var sizin dediğiniz gibi bu durum başta benim de dikkatimi çekti sonra her 2 araçta aynı tepkiyi verince arıza yok dedim ve üzerinde durmadım. klima sistemlerinde buz dolaplarında klima peteği önümde 1 fan olur ve bu fan neredeyse sürekli çalışır tam çalışma prensibini hayırlamıyorum şuan ama hatırladığım kadarıyla sıkıştırılmış gaz ser bırakıldığında yani daha geniş hacimli bir kaba bırakıldığında soğutma sağlıyor ama bu bırakım esnasında dışarıya ısı yayıyor bu ısı fan vasıtasıyla dışarı atılıyor. videoyu izlerseniz ne demek istediğimi net olarak anlatıyor. araç klimaları da aynı mantıkla çalışır.
Klima Çalışma Prensibi - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=xxslIFwJutg)

ykaya1983
04/08/2013, 10:26
Açan fan klima fanı olmasın?

Ayrıyeten bir de klima fanı mı var?Bunu bilmiyordum gerçekten.Bir de daha önce kullandıım fire motorda bu şekilde çalışmıyordu galiba ondan tuhafıma gitti.Sizin araçda da çalışma prensibi aynı mı?

ykaya1983
04/08/2013, 10:29
elimde 2 tane gp fire active araç var sizin dediğiniz gibi bu durum başta benim de dikkatimi çekti sonra her 2 araçta aynı tepkiyi verince arıza yok dedim ve üzerinde durmadım. klima sistemlerinde buz dolaplarında klima peteği önümde 1 fan olur ve bu fan neredeyse sürekli çalışır tam çalışma prensibini hayırlamıyorum şuan ama hatırladığım kadarıyla sıkıştırılmış gaz ser bırakıldığında yani daha geniş hacimli bir kaba bırakıldığında soğutma sağlıyor ama bu bırakım esnasında dışarıya ısı yayıyor bu ısı fan vasıtasıyla dışarı atılıyor. videoyu izlerseniz ne demek istediğimi net olarak anlatıyor. araç klimaları da aynı mantıkla çalışır.
Klima Çalışma Prensibi - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=xxslIFwJutg)

Şimdi klima fanı ve radyatör fanı ayrı mı hocam?Eğer ayrıysa söylediğiniz gibi çalışan klima fanıdır.Ben de klimayı çalıştırdığımda devreye giren fan fan açan arabalardaki kadar ses yapıyor.Sizde de durum aynı mı?

ykaya1983
04/08/2013, 11:57
Biraz önce baktım tek fan var araçta.

halils2
04/08/2013, 13:32
Şimdi klima fanı ve radyatör fanı ayrı mı hocam?Eğer ayrıysa söylediğiniz gibi çalışan klima fanıdır.Ben de klimayı çalıştırdığımda devreye giren fan fan açan arabalardaki kadar ses yapıyor.Sizde de durum aynı mı?

klima ve radyatör fanı aynıdır. bazı araçlarda (bmw, peu 407,accent gibi) çift fan vardır ama onlarda motor suyu ve klima radyatörünü soğutmak için ortak kullanılır. yani klima radyatörüne ayrı motor radyatörüne ayrı fan kullanmazlar. en azından ben görmedim henüz.fan aynı olduğundan doğal olarak klima için de çalışsa motor suyunu soğutmak için de çalışmış olsa aynı sesi çıkaracaktır. bizim araçlarda fan tek kademe olarak gözüküyor yani fan devreye girdiğinde max hızda çalışıyor. durum bende de diğer aracımda da aynı yani içiniz rahat olsun.

ykaya1983
04/08/2013, 16:13
klima ve radyatör fanı aynıdır. bazı araçlarda (bmw, peu 407,accent gibi) çift fan vardır ama onlarda motor suyu ve klima radyatörünü soğutmak için ortak kullanılır. yani klima radyatörüne ayrı motor radyatörüne ayrı fan kullanmazlar. en azından ben görmedim henüz.fan aynı olduğundan doğal olarak klima için de çalışsa motor suyunu soğutmak için de çalışmış olsa aynı sesi çıkaracaktır. bizim araçlarda fan tek kademe olarak gözüküyor yani fan devreye girdiğinde max hızda çalışıyor. durum bende de diğer aracımda da aynı yani içiniz rahat olsun.

Sağolun hocam bir sorunuma çare bulup beni masraftan kurtardınız.Bir sorunum daha var size de zahmet olacak ama.Araç fan açıp kapattığında ön farlarda anlık dalgalanma oluyor.Rica etsem aracınızda bir deneseniz fan açıldığında sizde de farlarda dalgalanma oluyor mu?Araçta klima teyp vs bütün aksamlar çalışırken bir değişiklik yok ama fan çalıştığı zaman farlarda bir kısılıp açılma oluyor.

halils2
04/08/2013, 19:15
:) çok ufak şeylere takılıyorsunuz. araçlarda en çok elektriğe asılan cihazlar marş motorları ve radyatör fanlarıdır. ama içiniz rahat olsun diye söyleyim evet fan çalıştığında benim aracımda da farlar anlık kısılıyor. bu durum normaldir çok takılmayın. akkor flamanlı lambalar vardı evlerimizde tasarruflulardan önce. akkor flamanlı lamba yanarken evde elektrikli fırın ya da soba çalıştığında anlık olarak lambanın parlaklığı azalır hemen artardı. bu durumu da onun gibi düşünün.hayırlı sürüşler dilerim.

celenlee
05/08/2013, 00:26
Ayrıyeten bir de klima fanı mı var?Bunu bilmiyordum gerçekten.Bir de daha önce kullandıım fire motorda bu şekilde çalışmıyordu galiba ondan tuhafıma gitti.Sizin araçda da çalışma prensibi aynı mı?

Ayrıyetten bir fan var mı net bilmiyorum ama fanın açması çok büyük ihtimalle klimadan kaynaklanıyordur, özellikle sıcak günlerde neredeyse hiç susmaz.

ORS15
20/04/2016, 09:34
arkadaşlar konu hortlatıyorum ama kusura bakmayın, punto 1,3 multijet 2013'lerde, klima fanı ve aracın radyatör fanı ayrı değil mi?

timbaz
20/04/2016, 09:47
Tek fan var, motor soguk olsa da, ilk calistirmada mesela, klima acildiginda fan belirli araliklarla devreye girer...

Sent from my GT-N8000 using

ORS15
20/04/2016, 09:57
gökten bey, şimdi klimadan dolayı fan çalışıyor ,ve bu esnada radyatör içinde fan çalışması gerekti yani hararet 92 dereceyi oldu o zaman nasıl oluyor. Fan hangisi için çalışıyor.

timbaz
20/04/2016, 10:31
Fanin calismasi iki kosula bagli, motor sicaklik ve klima gazinin basincina..
Bende linea var, tarifinde asagidaki aciklama mevcut..
Fanin ne zaman calistigini uzun yolda hissetmiyorum ama merak da ediyorum, akliman gecen aradi icine kucuk bir led koyup fana baglamak, fan in ne zaman calistigini anlamak icin )))) genelde fan sesini park ederken duyuyorum o kadar..

Degerler sizin aracta farkli olabilir ama prensibi ayni olmali...
Araçta motor kontrol ünitesi tarafından kumanda edilen iki hızlı bir elektrofandan oluşan bir motor soğutma sistemi bulunmaktadır .Motor soğutma sistemi için kabul edilen parametreler şunlardır : Motor soğutma suyu sıcaklığı , klima soğutucu sıvı basıncı.Motor soğutma suyu sıcaklığı yaklaşık 94 °C '' ı aştığında veya klima soğutucu sıvısının basıncı belirli bir eşik değerini aştığında elektrofan düşük devirde devreye girmektedir. Elektrofanın ikinci hızı ise ( daha yüksek olan) motor soğutma suyu sıcaklığı yaklaşık eşik değeri olan 102 °C '' ı aştığında veya klima soğutucu sıvısının basıncı ikinci eşik değerini ( yaklaşık 21 bar) aştığında devreye girmektedir.Elektrofanın ikinci hızdan birinci hıza geçişi motor soğutma suyu sıcaklığı 99 °C '' ın altına indiğinde ( bir gecikme çeviriminin sağlanması için çalışmanın 3derece altında ) ve klima soğutucu sıvısının basıncı ikinci eşik değerini altına indiğinde gerçekleşmektedir Elektrofan motor soğutma suyu sıcaklığı 94 °C '' ın altına indiğinde ve aynı anda klima soğutucu sıvısının basıncı birinci müdahale eşik değerinin altında bir basınçta bulunduğunda tamamen devreden çıkmaktadır.Motor stop edildiğinde eğer motor soğutma suyu sıcaklığı belirli bir eşik değerinin üzerinde ise elektrofan belirli bir süre düşük hızda çalışmaya devam eder bu süre sona erdiğinde ise otomatikman durur.Dizel motorlu araçlarda müdahale eşik değerinin aşılması ile fanın çalışması ( veya devreden çıkma ) arasında belirli bir gecikme mevcuttur . Bu gecikme motor kontrol ünitesinin fan cihazını devreye sokmadan önce veya fanın daha düşük hıza geçmeden veya stop etmeden hızının düşürülmesini sağlamak için otomatik olarak fazla tork üretmek için motora müdahale etmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Ezeldenberi
20/04/2016, 10:34
Benim puntişde klima açıkken çoğu zaman fan son hızda artı resmen uçak sesi çıkartıyor.Fanda arıza varmış gibi.Bu arada fandan uçak sesi gibi ses gelmesi acaba bir sıkıntıdan dolayı mı?Yoksa normal mi bilen varsa şimdiden teşekkürler.Yağlanacak bir yerleri falan
varmı acaba.
Bir ara bu sesin videosunu çekip paylaşayım.

timbaz
20/04/2016, 10:37
Benim puntişde klima açıkken çoğu zaman fan son hızda artı resmen uçak sesi çıkartıyor.Fanda arıza varmış gibi.Bu arada fandan uçak sesi gibi ses gelmesi acaba bir sıkıntıdan dolayı mı?Yoksa normal mi bilen varsa şimdiden teşekkürler.Yağlanacak bir yerleri falan varmı acaba.
Normalde 2 kademeli, direnc arizalandigi zaman sadece 2. Kademede, yuksek hizda calisiyor... 1. Kademeye gore de biraz sesli oluyor bu durumda.. ondan dolayi da asiri ses olabilir..

ORS15
20/04/2016, 10:41
Normalde 2 kademeli, direnc arizalandigi zaman sadece 2. Kademede, yuksek hizda calisiyor... 1. Kademeye gore de biraz sesli oluyor bu durumda.. ondan dolayi da asiri ses olabilir..

bu olabilir iki kademeli dirençi kontrol ettirmek için ne demeliyiz servise , teşekkürler

timbaz
20/04/2016, 10:44
Teshis koymayin bence... klima fani ile ilgili sikayetinizi iletin sadece..
Fani in uzerindeki bu parca, icinde direnc, ustte gorunuyor, arizali ise servis parcayi degistirir ama disarida direnc te takilabilir....
https://uploads.-cdn.com/20160420/dd9cd8895a76f61923d04811b8e46cac.jpg

ORS15
20/04/2016, 10:54
tabiki teşhis koymak yanlış sadece şüphelendiğimi söylerim onlar kontrol eder, yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

erdiyilmaz
20/04/2016, 13:03
Benim puntişde klima açıkken çoğu zaman fan son hızda artı resmen uçak sesi çıkartıyor.Fanda arıza varmış gibi.Bu arada fandan uçak sesi gibi ses gelmesi acaba bir sıkıntıdan dolayı mı?Yoksa normal mi bilen varsa şimdiden teşekkürler.Yağlanacak bir yerleri falan
varmı acaba.
Bir ara bu sesin videosunu çekip paylaşayım.

Fan motorunuz bilya dağıtmak üzere olabilir, özellikle ikinci kademede aşırı gürültü ve titreşim yapabilir. Ucuz yollu olsun derseniz palio fan motoru ile değiştirebilirsiniz. Diğer türlü komple fan ünitesini değiştirmeniz gerekebilir o da 450tl civarlarındaydı.

Ezeldenberi
20/04/2016, 13:27
Fanin calismasi iki kosula bagli, motor sicaklik ve klima gazinin basincina..
Bende linea var, tarifinde asagidaki aciklama mevcut..
Fanin ne zaman calistigini uzun yolda hissetmiyorum ama merak da ediyorum, akliman gecen aradi icine kucuk bir led koyup fana baglamak, fan in ne zaman calistigini anlamak icin )))) genelde fan sesini park ederken duyuyorum o kadar..

Degerler sizin aracta farkli olabilir ama prensibi ayni olmali...
Araçta motor kontrol ünitesi tarafından kumanda edilen iki hızlı bir elektrofandan oluşan bir motor soğutma sistemi bulunmaktadır .Motor soğutma sistemi için kabul edilen parametreler şunlardır : Motor soğutma suyu sıcaklığı , klima soğutucu sıvı basıncı.Motor soğutma suyu sıcaklığı yaklaşık 94 °C '' ı aştığında veya klima soğutucu sıvısının basıncı belirli bir eşik değerini aştığında elektrofan düşük devirde devreye girmektedir. Elektrofanın ikinci hızı ise ( daha yüksek olan) motor soğutma suyu sıcaklığı yaklaşık eşik değeri olan 102 °C '' ı aştığında veya klima soğutucu sıvısının basıncı ikinci eşik değerini ( yaklaşık 21 bar) aştığında devreye girmektedir.Elektrofanın ikinci hızdan birinci hıza geçişi motor soğutma suyu sıcaklığı 99 °C '' ın altına indiğinde ( bir gecikme çeviriminin sağlanması için çalışmanın 3derece altında ) ve klima soğutucu sıvısının basıncı ikinci eşik değerini altına indiğinde gerçekleşmektedir Elektrofan motor soğutma suyu sıcaklığı 94 °C '' ın altına indiğinde ve aynı anda klima soğutucu sıvısının basıncı birinci müdahale eşik değerinin altında bir basınçta bulunduğunda tamamen devreden çıkmaktadır.Motor stop edildiğinde eğer motor soğutma suyu sıcaklığı belirli bir eşik değerinin üzerinde ise elektrofan belirli bir süre düşük hızda çalışmaya devam eder bu süre sona erdiğinde ise otomatikman durur.Dizel motorlu araçlarda müdahale eşik değerinin aşılması ile fanın çalışması ( veya devreden çıkma ) arasında belirli bir gecikme mevcuttur . Bu gecikme motor kontrol ünitesinin fan cihazını devreye sokmadan önce veya fanın daha düşük hıza geçmeden veya stop etmeden hızının düşürülmesini sağlamak için otomatik olarak fazla tork üretmek için motora müdahale etmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Bu açıklamalarınızdan sonra aklıma şöyle bir soru takıldı.Klima gazı olması gereken değerlerin üzerinde kompresöre eklendi ise (basılmış ise) sistemde ki fazla gaz, sıcaklığında yükselmesi ile daha aşırı bir şekilde ısınma eğilimine girecektir.Dolayısıyla fan daha erken devreye girecek ve sürekli olarak sistemi soğutma ihtiyacı duyacaktır.
Sizce de düşündüğüm gibi oluyor?Çünkü ben servis dışı bakım yaptırıyorum ve klima gazı fazla basılmış olama ihtimali yüksek. Teşekkürler...