PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima Gazı & Klima Sistemi Sorun varmı yokmu Anlayamadım ...

illisyonist
28/07/2013, 23:03
Merhaba

Yaklaşık bir yıl önce aracımda klima gazı olmadıgı için oto sanayide klima gazı doldurdum gaz doldurmadan önce vakumlama v.s yapıldı kaçak yoktu vakumlama işlem tamamlandıktan sonra benzinlige gittigimde araç yıkanırken aracın sag lastik civarından gaz çıktıgını gördüm klimaya vakum yapan yere geri gittigimde borunun çürügüdünü degişmesi gerektigini söyledi bende sinirlendim bir işlem yaptırmadım

Bu işlemden bir yıl sonra yurt dışından gelen tamirci arkadasıma gittim oda tekrardan vakumlama yapalım bakalım ona göre klimaciya götürürsün dedi kaputu kaldırıp klima doldurulan pimlere bastıgında araçta basınç oldugunu söyledi daha sonra vakumlama yaptı ve yine kaçak görünmedi gazı doldurdu
klima çalışarak 30 dakika gibi dolaştıktan sonra bu arada çokda güzel sogutuyor kontak kapattım ve 20 dk içerisinde yine sag lastigin ordan kaç çıktıgını gördüm kaputuda açtım gazın çıktıgını borudan görünüyordu aynı işlemi bir hafta sonra tekrar yaptım klima alışıyor ve sogutuyor yine kontak kapattıktan 20 dk içerisinde gaz çıktgına şahit oldum

bu sabah aracın sag tarafını krikoyla kaldırdım ve lastigi söktüm aracı tekrar çalıştırdım ve klima açık bekledim borulara dokundugumda bir borunun çok soguk diger borununda çok sıcak oldugunu gördüm ( gaz kaçagını gördügüm boru sıcaktı ) aracı tekrar kapattım ve bekledim kaçak olmadı lastigi taktım ve tekrardan 30 dk klima açık kulllandım yine sogutuyordu kontak kapattıktan sonra gaz kaçagı olmadı

bu sorunun ne oldugunu bilen daha önce böyle bir sorun yaşayan birileri oldumu yardımcı olabilir yada fikir üretebilirmisiniz :uhm00000:

serkandikici
29/07/2013, 09:22
Öyle bi durum ki anlattığınız valla aklım almadı.. Lastiği söküp taktığınızda düzeldiği için sadece yorum yapabileceğim çünkü inanın bi bilgim yok ama borularınızdan birisi lastiğin takıldığı hatta doğru yamulduysa ve lastik takıldığında da ona basınç yapıyorsa klima dolum yerinden dışarı kaçak yapabilir diye düşündüm.. Sisteme hakim olmadığım için doğru bi yorum yapamayacağım sadece aklıma lastiğin boruyu sıkıştırabileceği geliyor.. Böyle bişey mümkün değilse bilgili arkadaşlar yardımcı olacak ve düzelteceklerdir.. Geçmiş olsun ama sorunsuz çalışıyorsa hala bence elinize sağlık sorun 4 bijondaymış demekki sökülüp takılası varmış:)

illisyonist
29/07/2013, 20:29
Öyle bi durum ki anlattığınız valla aklım almadı.. Lastiği söküp taktığınızda düzeldiği için sadece yorum yapabileceğim çünkü inanın bi bilgim yok ama borularınızdan birisi lastiğin takıldığı hatta doğru yamulduysa ve lastik takıldığında da ona basınç yapıyorsa klima dolum yerinden dışarı kaçak yapabilir diye düşündüm.. Sisteme hakim olmadığım için doğru bi yorum yapamayacağım sadece aklıma lastiğin boruyu sıkıştırabileceği geliyor.. Böyle bişey mümkün değilse bilgili arkadaşlar yardımcı olacak ve düzelteceklerdir.. Geçmiş olsun ama sorunsuz çalışıyorsa hala bence elinize sağlık sorun 4 bijondaymış demekki sökülüp takılası varmış:)

Lastikle davlumbazi sokme nedeni boruya rahat mudahale etmek ve gozlem yapmak adinaydi yinede tesekkurler :))