PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon Uygulatıp Memnun Olmayan Var mı?

civcivx
06/09/2007, 15:39
Bugünlerde aydınlatmada modifiye damarım kabardı :D

Eve neon yaptım, GP'nin parklarını Mtec'le, iç aydınlatmayı beyaz ledli olanla değiştirdim, sisleri Philips Diamond H1 yapıyorum (kullanma kılavuzu H3 yazıyor, aldanmayın) ama normal+uzunlar öyle kaldı. Bu arada stop arayışlarım da devam ediyor ;)

Farlara Philips Diamond H4 alıp taksam mı diye düşünüp duruyorum ama şu anki sarı halojenler kadar iyi ışık vermeyeceği söyleniyor hemen her yerde. Zaten örnek fotolarda da az çok belli oluyor, soluk bir aydınlatması var. Tamam görünüm süper ama ışık ta lazım.

Bu yüzden Xenon düşünüyorum ama merceksiz sistemde nasıl sonuç verir acaba merak ediyorum. Forumda taktıran arkadaşlar var, acaba onlar yorum yapabilir mi, sonuçlar hakkında?

femoli
06/09/2007, 16:07
valla ben tavsiye ederim xenon gerçekten güzel vede yolu mükemmel aydınlatıyor

Backer
06/09/2007, 16:20
abicim bilmiyorumm amaa bizim 48 H 7797 (NURİ) abi bağlattı geçen gece aldı benii gelişi gözümü kör etti zatenn araca bindikk yoll herşeyy mavi beyazzz yaa böylee rüya gibi oluyo yerdeki yaya geçidi çizgileri sarı iken bembeyaz oluyo bağlanan xenon uzun kısa motorlu ayrıca 8K türkiye içinde 6 k üstü yasak amaa sonuçta tse onaylı olduğu sürecee polislerin diyeceği ayda türk polislerin anlıyacağıı bişey yokk bence xenon sonuna kadar hiç tereddütsüz 12 k ya kadar yol war bizim jeep wardı hala dursaydı ben bile 10 k taktırcaktım valla

civcivx
06/09/2007, 16:34
Hmm demek öneriyorsunuz. Ya bu geceucusu.com diye bir site var ya, o biraz tereddütte bıraktı beni. Bakın H4 için ne yazmışlar:

form (şeffaf camlı) tek reflektörlü : Çoğunlukla çift filamanlı (kısa+uzun) H4 ampul kullanan bu farlarda yine aynı işlevin sağlıklı olarak kullanılabilmesi gerekir.

Bu tip farları xenon'a dönüştürmeye çalıştığınızda uzun far ve sellektör özelliğini kaybedebilirsiniz, ayrıca ışık dağılımı da düzensizleşir. (https://www.geceucusu.com/makaleler/xenonyukseltme/href-xpro.jpg)

Bu farlar için satılmakta olan H4/Hylo/Bi-xenon kitler, kısa+uzun far işlevini ileri-geri hareket edebilen ampul ya da eklenen ikinci bir ampul ile sağlamakta ancak yine de çok başarılı sonuçlar vermemektedir.

Otomobilinize uygun orjinal veya 3. parti çift reflektörlü form (şeffaf camlı) ya da elipsoidal (mercekli) far ürünü varsa öncelikle bunu kullanarak xenon'a dönüştürmeniz çok daha kaliteli sonuçlar verecektir.

Backer
06/09/2007, 16:40
dediğim gibi abi ampul motorlu bi dewre ile aşşa yukarı yapıyo we selektördedede hiç prblem yok herşey far ayarına bakıyoo onun haricindee bence bi problem yokk şuan kullanıcı abiyede onu sordum ayarıda yaptık çok güzel oldu diyoo yani yinede siz bilirsiniz

omurkuru08
06/09/2007, 17:07
çok önemli bir yeri kaçırıosunuz xenon da sellektör atmak için gece gündüz açık bırakmak zorunda kalıosunuz farlarınızı ama işte h7 olsaydı çok güsel olurdu xenon ben pek tercih etme derim xenonu yada özel yapım çit relektörlü bi far yaptır abi daha şık olur mesela lineanınki gbi...

h k
06/09/2007, 20:49
kullanıcı olarak çok memnun kalırsınız. bende memnunum.
ancak karşıdan gelen sürücünün gözü hassas ise çok fazla rahatsız olacaktır , ne kadar ayar yaptırsanızda mercekli zenon kadar olmaz ve karşıdakini rahatsız eder. benim taktırdğım yaklaşık 1 yıl kadar oldu , 6k kullanıyorum , far ayarım iyi ışık çok dağılmıyor ve yükseklik ayarınıda 2 de tutuyorum. ancak nadiren de olsa karşıdan gelen sürücülerden selektör yediğim oluyor , mutlaka selektör yanında küfürüde yiyorumdur :( . bir kerede gece vakti feribota binerken önümdeki vatandas cok rahatsiz oldugunu söylemisti.

mercekli uygulama yapan birini bulabilsem yaptirma niyetim var.

tempesty
07/09/2007, 01:32
Bencede merceksiz olunca ışık fazlasıyla dağılıyor ve insanları rahatsız edici bir görünüm alıyor maalesef..

Bülent A.
07/09/2007, 09:38
çok önemli bir yeri kaçırıosunuz xenon da sellektör atmak için gece gündüz açık bırakmak zorunda kalıosunuz farlarınızı ama işte h7 olsaydı çok güsel olurdu xenon ben pek tercih etme derim xenonu yada özel yapım çit relektörlü bi far yaptır abi daha şık olur mesela lineanınki gbi...

Ömür bilgilerini tekrar gözden geçireni rica edicem.
Senin söylediğin genelde D2S ve orjinal olan xenonlarda.Dönüşüm kitlerinde böyle bir zorunluluk yok.Sellektörü normal şekilde yapabiliyorsun.Hi/low olanlarda da...

Bencede merceksiz olunca ışık fazlasıyla dağılıyor ve insanları rahatsız edici bir görünüm alıyor maalesef..
Boracım far ayarın düzgün olduktan sonra göz alması diye bişey yok.Ben aldığımdan beri Xenon kullanıyorum hem mercekli kullandım hem de merceksiz a her ikisinde de herhangi bir göz alması ile rşıdan gelen veya önden gidenlerin tepkisi ile karşılaşmadım 8K kullanmama rağmen ::)

baycep
07/09/2007, 21:09
Ben bugün 8k taktırdım süper oldu , çok hoşuma gitti

civcivx
12/09/2007, 21:06
Şimdi ben bu Xenon dönüşüm işini iyice ciddiye bindirdim ve kısmetse kısa bir süre içinde yaptıracağım. 6000K düşünüyorum.

Şu aşağıda gördüğünüz Mtec D1 hakkında bilgisi olan var mı? Yeni çıkmış ve taktıranlar oldukça övüyor. 75.000$ garantisi varmış. 6000K ve 8000K modelleri var. Ayrıca ampuller dahil tüm sistem 2 yıl garantili olup, birebir değişim yapılıyormuş, bir sorun çıkarsa. Fiyatı normalden daha fazla ancak. 600 YTL gibi bir fiyata sahip. Getiren firma da ses sistemi meraklılarının iyi bildiği Yılmaz Oto Müzik.

https://www.yilmazotomuzik.com/images/setler/sil.jpg

YILMAZ OTO MÜZİK mtec, intec, imtec,Steel mate, Steelmate, entec, hıd,hid, xenon, zenon,far, xenon far, zenon far, araba farı,aydınlatma, oto aydınlatma,park sensörü, parking sensor,park asistanı, parking asistant, sensör,sensor, oto müzik. car müzik (https://www.yilmazotomuzik.com/index.asp?sayfa=standartsetler&ids=135&ban=1&anamenu_id=0)

Daywalker
13/09/2007, 11:14
abicim bilmiyorumm amaa bizim 48 H 7797 (NURİ) abi bağlattı geçen gece aldı benii gelişi gözümü kör etti zatenn araca bindikk yoll herşeyy mavi beyazzz yaa böylee rüya gibi oluyo yerdeki yaya geçidi çizgileri sarı iken bembeyaz oluyo bağlanan xenon uzun kısa motorlu ayrıca 8K türkiye içinde 6 k üstü yasak amaa sonuçta tse onaylı olduğu sürecee polislerin diyeceği ayda türk polislerin anlıyacağıı bişey yokk bence xenon sonuna kadar hiç tereddütsüz 12 k ya kadar yol war bizim jeep wardı hala dursaydı ben bile 10 k taktırcaktım valla

Amaç önünüzü görmek mi yoksa karşıdan geleni kör etmek mi ???? Anlayamadım. Trafikte sizin dışınızdaki sürücülere saygı göstermek gerektiğiniz de hesaba katmalı. Eğer ki 10-12 K lık ampulü olan bir araç ile karşıdan gelen sen olsaydın ben o an hakkında neler düşünürdüm acaba ?????

civcivx
13/09/2007, 18:07
Bugün itibariyle Mtec D1 6000K taktırdım. Kitte GE ampul kullanılıyor. Ampul dahil tüm parçalarına birebir değişim garantisi verdikleri (Mtec Japonya veriyormuş bu garantiyi) ve arkasında Yılmaz Oto olduğu için Mtec tercih ettim. Hi/Low tipi olduğu için selektör problemi yok, farlar kapalıyken de yapılabiliyor ama yapmamakta fayda var tabi. Balastı da ufacık bişey. Philips Diamond 5000K sislerimle süper uyumlu oldular. Gece performansını da artık göreceğiz.

tempesty
13/09/2007, 18:32
Hayırlı olsun güle güle kullan kaliteli bişey almışsın..darısı olmayanların başına :)

kadoku
19/09/2007, 14:35
hayırlı olsun Cem,
bende takdırıcam ama karar veremedim doğrusu Cyclone yada Mtec düşünüyorum, gece performansı nasıl memnunmusun?

civcivx
19/09/2007, 14:45
Sağol Kadir,Evet gece performansını oldukça beğendim. Her zaman geçtiğim yollarda geceleri göremediğim ne çok ayrıntı varmış hayret valla :Dİşin esprisi bir yana, sonuçtan çok memnunum, tavsiye ederim.

borisc
19/09/2007, 15:47
cem abi hayırlı olsun gülegüle kullan. bende alıcam ama mercekli farı bekliyorum..

Turq
19/09/2007, 15:53
bende yaptırmak üzereyim kesin kararımı verdim ama izmirde philips yada mtec kit bulamadım. İzmirde bulabilecegim bi yer yada önereceğiniz başka bi marka varmı.

civcivx
19/09/2007, 17:05
Barış,
Mercekli far mı çıkacakmış, öyle bir bilgi mi aldın? Yoksa yan sanayi üretim mi?

Turq,
Mtec istiyorsan TR distribütörü Yılmaz Oto ile görüş, onlar ya seni bir bayiye yönlendirir, ya da kargo ile gönderirler.

YILMAZ OTO MÜZİK mtec, intec, imtec,Steel mate, Steelmate, entec, hıd,hid, xenon, zenon,far, xenon far, zenon far, araba farı,aydınlatma, oto aydınlatma,park sensörü, parking sensor,park asistanı, parking asistant, sensör,sensor, oto müzik. car müzik (https://www.yilmazotomuzik.com/)

Cnyt01
19/09/2007, 21:58
bu xenon bızım burda 500 ytl. uzun kısa mı bılmıorm. burda bi abımız onermıstı bana. ozellıgı kesınlıkle cok nadır sorun cıkarması ve cok kucuk olması bıde manyetık alanla ılgılı bısy .) ben aynı fıyata daha baska bı tercıh yaptım. farlar karsıdakının gozunu nıe alsın aydınlatma sevıyesı kapıdan daha yukarı dııl kı. selektor flnda cokta guzel yapıo .) sımdı sıslere taktırcam xenon sırada o war.8000k uzun/kısa benımkıler.