PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4.vites de iken vitesden çıkıyor

omerfahri
04/09/2007, 15:05
herkese merhaba,
daha önce başına gelen arkadaşlar varmıdır acaba. geçen gün 4. vites normal seyir halinde iken aracım vites den çıktı. arabanın yavaşladığını anlayınca farkedebildim. tekrar 4. vitese taktım. biraz sonra tekrar vitesden çıktı. yol yokuş aşağı meğilli olduğu için fazla gaza yüklenmemiştim. bi nevi boşta gider gibiydim. acaba bu yüzden çıkmış olabilirmi. yoksa şansımanla ilgili problem başlayabilirmi..
başına gelenlerin yardımlarını bekliyorum...
1,3 multijet aracım 75 hp

Halook!!!
04/09/2007, 15:13
Vallaha başıma gelmedi böyle bir olay ama debriyaja basıp vitese taktığınızda normalde böyle birşey asla yapmaması lazım bence.Şahsi fikrim şanzumanda bir sorun meydana geldiği.Ama forumda bu işten daha iyi anlayan arkadaşlar var elbette.Onlar da benim gibi mi düşünür acaba bilmiyorum ama bir an önce servise gitmenizde fayda var diyorum...

gogigogi
04/09/2007, 15:27
bende 5 ten 4 e düşerken bazen oluyor bir kaç deneme ile anca geçiyor

omerfahri
04/09/2007, 15:31
bende 5 ten 4 e düşerken bazen oluyor bir kaç deneme ile anca geçiyor
enteresan bir durum, servise götürsem garantiden sayılırmı acaba..

gogigogi
04/09/2007, 15:33
servisin yapacağını söyleyeyim bi tur atıyor görüntü olsun diye kaldırıp bir kaç vidasını sıkıyo gibi yapıyolar (yaşanmış olay) sonra araba da bi şey yok diyolar:thankyou:

Halook!!!
04/09/2007, 15:34
Serviste önce incelemeye alırlar.Kullanıcı hatası olduğuna kanaat getirirlerse garanti dışı olur.Ama inceleme sonucunda üretimden kaynaklanan bir hata olduğuna kanaat getirirlerse garantiden şanzumanı değiştirirler...

omerfahri
04/09/2007, 16:28
Serviste önce incelemeye alırlar.Kullanıcı hatası olduğuna kanaat getirirlerse garanti dışı olur.Ama inceleme sonucunda üretimden kaynaklanan bir hata olduğuna kanaat getirirlerse garantiden şanzumanı değiştirirler...
kullanıcı hatası gibi abuk birşey söylerlerse direk kafa atabilirim :ohmy0000:
şanzımanı kullanmanın ne gibi bir hatası olabilir kullanıcı tarafında. 4. vitesdeyken debriyaca basmadan çıkart tak yapmıyoruz yaa :)

Ziyaretçi047
04/09/2007, 16:47
hemen servise götür önemli bir problem. şanzumanında veya baskı balatanda bir sorun olabilir.

the_Algn
04/09/2007, 17:48
kullanıcı hatası gibi abuk birşey söylerlerse direk kafa atabilirim :ohmy0000:
şanzımanı kullanmanın ne gibi bir hatası olabilir kullanıcı tarafında. 4. vitesdeyken debriyaca basmadan çıkart tak yapmıyoruz yaa :)
.
kullanıcı hatası derlerse bende kafa atmaya gelirim...

dejavu
04/09/2007, 18:18
.
kullanıcı hatası derlerse bende kafa atmaya gelirim...

bende gelirim.. beni de çağırın giderken...

CihanÖzdamar
04/09/2007, 18:51
4.vites dişlisinin senkromeçinde sorun olabilir yada sanzımana giden vites kolu alt baglantısını bir yere carptıysan eğildi ise yani 4. vitese TAM girmeyebilir..

en iiyi ihtimal 2. saydığım sac bir borudur ve düzeltilir ..

ama eğer ilk seçenek ise sorun bu kullanıcı hatası da olabilir ( OLMAYABİLİRDE ) cunku senkromecler dıkkatsız vıtes degısımınden omurlerını bıtırırler ve arac vıtes yolunda tam oturamaz ve çıkabılır..sorunun debriyajınla yada baskı balatanla bır ılgısı olmadıgı gıbı sorunun net anlasılması ancak sanzımanın acılması yolu ıle anlasılır..

umarım dusundugum kdr kotu bır sey degıldır, iyi forumlar

şekerlioğlu
04/09/2007, 21:17
çok küçük bir ihtimalde olsa,(yeni araç olduğu için)vitesten atıyorsa dişllde bir problem olabilir.yıllar önce benimde başıma gelmişti(gerçi arabam 6 yaşında idi)ya dişliyi değiştirecek yada(kurtarırsa) taşlama yaptıracaktık,neticede taşlama ile kurtardık.bir ihtimal dişlide olabilir.

Halook!!!
04/09/2007, 21:34
Arkadaşlar maşallah hepiniz kafa atmaya hazırsınız ama kullanıcı hatası olmayacak diye birşey yokki.Arabayı özellikle de vitesleri hor kullanırsanız aracın şanzumanına doğal olarak zarar verirsiniz ve bu kullanıcı hatası olur.Benim arkadaşımın pejo 307 si var ve İstanbulda Autodrom da yapılan yarışlara katılıyor.Yarışlarda ister istemez daha sert kullanıyorsunuz vitesi.Bugüne kadar 2 kere şanzuman değiştirdi arkadaşım...

h k
04/09/2007, 21:58
vitesten atiyorsa kullanici yada üretim hatasi her ne olursa olsun sanzimanda problem var demektir.
vitesi debriyaja basmadan çikartmak mümkündür , biraz sertce asilmak gerekir :) uygun devri bulursanizda debriyajsız vitese takmakta mümkündür. ancak bu ikiside sanzimana zarar verir . yapan gazci arkadaslar vardir .

ugurozer
04/09/2007, 22:35
kullanıcı hatasi veya onemli bir problem oldugunu sanmiyorum cunki arkadas zorlamada ciktigini soylemiyor. Hafif rampa asagi inerken disliler birbirine deydi degecek tutunmada olurlar o anda vitesde basit bir duzenek dislileri birbiri icinde tutar, (arac kendi halinde akarken [ivmelenme soz konusu olmadiginda] sizde deneyin debryaja basmadan en kucuk bir degmenizle vitesi bosa alabileceksiniz) insallah olup olmadik seyleri degistirerek zamanınızı ve/veya paranızı bosa harcamazlar. Gecmis olsun.

vitesten atiyorsa kullanici yada üretim hatasi her ne olursa olsun sanzimanda problem var demektir.
vitesi debriyaja basmadan çikartmak mümkündür , biraz sertce asilmak gerekir :) uygun devri bulursanizda debriyajsız vitese takmakta mümkündür. ancak bu ikiside sanzimana zarar verir . yapan gazci arkadaslar vardir .

arac ivmelenmiyorsa vitesden cikarmak en ufak bir guc harcamaz (debryaja o anlarda basmak hicbir ise yaramiyor desem sasiracaksin :) ve hatta dislileri birbirine esit dondurecek kadar aracini tanıyorsan (devir saatini ve hiz saatinin oranlarını yutman gerek goz karari yapabilmek icin zamanla) debriyaj kullanmadan vitese takmak dahi zarar vermez. (Bu duruma alisma surecinde dislilerin anasi aglar ayri)

h k
04/09/2007, 22:58
e alisana kadar verdigimiz zarardan sonra hayir gelmez o arabadan :) ben eskaza cirtlatsam icim cizliyor :D

ugurozer
04/09/2007, 23:04
e alisana kadar verdigimiz zarardan sonra hayir gelmez o arabadan :) ben eskaza cirtlatsam icim cizliyor :D

tabiki oyle, en eski puntocumuzun araci bile gicir gicirdir sonucta kıyılmaz arabaya, ben babamın 1.3 97 toyotasi ile cok yapıyordum satmaya yakın :) artik millet soke oluyordu tek cirt sesi getirmeden zorlamadan takıyordum, ancak yeni arabada kus pislese icim erir ki debriyaja basmadan vitesi mi degistiririm :)

omerfahri
04/09/2007, 23:47
değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar,
aracımın 20000 bakımı gelmek üzere, bakım için götürdüğümde söyleceğim. bakalım incelesinler ne diyecekler..

Desensiz
02/06/2013, 23:36
Ömer Fahri Bey, 4. Vitesten çıkma sorununu nasıl çözdünüz?

celenlee
03/06/2013, 00:28
Ömer Fahri Bey, 4. Vitesten çıkma sorununu nasıl çözdünüz?

Dostum çok eski bir konu seçmişsin sormak için :) Konu sahibi ya forumda, ya da artık değil. Ama bir çok kişi fikir verecektir probleme yönelik, ilki de benden olsun.

Vitesten çıkma/atma durumu söylenince ilk akla(ya da aklıma) senkromeçler geliyor. Onun kontrolü ile başlanabilir, tabi onun kontrolü için de komple şanzıman inmesi gerekiyor olabilir.