PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Korkusu

GUL
03/09/2007, 22:20
Merhaba arkadaşlar ,

Ben aracımı yeni aldım sayılır yaklaşık 3 ay kadar oldu ve hala trafik korkumu atamadım...yeni araba sürmeyi öğreniyorum normalde bulunduğumuz site içinde ve iş yerime kadar sürebiliyorum..(arabama alıştım , özelliklerini biliyorum , zaten otomatik vites....) iş yerim evime 3 km uzaklıkda ve çok işlek bir yol değil...her gün arabamla gidip geliyorum ama akan trafiğe çıkmaya cesaret edemiyorum...bu konuda tavsiyeleriniz neler olabilir , bu kaza haberlerini vs..okuyuncada etkileniyorum...akan trafiğe nasıl çıkabilirim ne yapmam gerekli...????

şekerlioğlu
03/09/2007, 22:46
benim önerebileceğim tek yol korkununuzun üstüne gitmek ve trafiğe girmeniz.zaten bir kere girdiğiniz zaman korku kalmıyacaktır.ben yıllar önce ilk arabamı kullandığımda,benzer korkuları duymuştum,o zaman istanbulda idim,ama her şey binip kullanana kadarmış,bir kaç gün sonra aklıma bile gelmez olmuştu.dikkatli olun,kurallara uyun,gerisi gelir.

fox41
03/09/2007, 22:57
Korkularından kacma, ,yanına birilerini al sana cesaret verir,trafige çık rahat ol kaza yapma düşüncesini aklından cıkar ve sür.....:)

SteinGP
03/09/2007, 23:01
ben yalnız çıkmanızı öneririm çünkü hata yaptığınızda yanınızdaki sizi dahada panik haline sokabilir..sağ şeritten yavaş yavaş devam edin derim ama en önemlisi araç sürerken kararlı olun misal şerit değiştirirken tereddütte kalmayın bu da bi kaç kez trafiğe çıktığınızda güveninizin yerine gelmesiyle oturur bence..trafikte milyonlarca araç var ve hiç birimiz doğuştan araba kullanma yeteneğine sahip değiliz bunu unutmayın :) iyi sürüşler...

stotinka
03/09/2007, 23:29
bende bütün gün otobüs kullanıyorum hafta sonları da fırsat buldukça gp mu kullanmaya çalışıyorum baya bi acemilik çekiyorum millet yolda bana acemi muamelesi yapıyor valla

learner
03/09/2007, 23:54
selamlar;
bence yanınızda sizinle iyi anlaşan, sizi paniğe sürüklemeyecek, sizin sorularınıza cevap verebilecek ve de iyi bir söförle kalabalık bir trafikte sürüş yapabilirsiniz.
yalnız çıkarsanız herhangi bir durumda panikleyip olmayacak işlere yol açabilirsiniz.
ne yazık ki ülkemizde kurallara uymakla olmuyor çoğu uymuyor bildiğiniz gibi. o yüzden bilen birisiyle biraz tecrübe kazanmanızı tavsiye ederim.

anvil
04/09/2007, 09:02
siz kurallara uyun, şeridinizde gidin, sakin ve normal süratte gidin. sakin bir yoldan direkt kalabalık trafiğe girmektense seviyeyi yavaş yavaş arttırın. böylece kendinize olan güveniniz daha iyi gelir.

benim de 1 yıl öncesine kadar tecrübem yoktu. hatta 1 keresinde çok fena bir kaza geçirmiştim ve trafik fobisi başlamıştı bende. ama öncelikle şirket arabasını bana vererek arkadaşlar bana güven verdi. kalabalık yolda arkadaş kullanırdı. arkadaş evine varınca bana verirdi ben kendi evime kadar yalnız giderdim. ikimizin evi arası sakin bir yoldu. ama ayaklarım tir tir titrerdi anlatılır gibi değil. sonra yavaş yavaş daha kalabalık yollara girdim. daha kalabalık derken iyiden iyiye alıştım şimdi. hatta bu aralar mersinden izmire gitmeyi bile düşünüyorum :)

trafikte hız yapmayacan. kendine ne çok güvenecen ne de güvensiz olacan. trafikteki diğer sürücülere ve yayalara güvenmeyecen. dikkatli olacan çünkü her an heryerden bişey çıkabiliyor. araba kullanmayı bir iş gibi düşünecen. kendini ona konsantre edecen. işyerindeki yada evdeki problemleri düşünmeyecen. bunları düşünmek sana o 20-30 dk.da bir çözüm getirmez.

fatihhhh
04/09/2007, 11:10
bende 2006 da ilk kez araba kullandım,
çok kısa zamanda şehir içi ve şehirler arası trafiğe çıktım.
1 hafta sürüş ten sonra arbamı bursadan erzuruma tek başıma getirdim(çok doğru bi hareket değil, biraz cahil cesaretiydi)
kurallara uy! ve şeridinde git!
bu iki konuya dikkat edince pek problem olmuyo.
yawaş yoğunluklu caddelerde başla, sonra kalabalık caddelere kay.
gör bak kısa zamanda aşacaksın.

candan
04/09/2007, 11:18
öncelikle ister bol trafikli olsun ister trafiksiz, tüm yollarda güle güle kullanmanızı diliyorum...
(ama o kadar çok gülmeyin, sonra diğer sürücüler deli der, :D)

ben de araba kullanmaya yeni başladım... aşağıda anlatacaklarım bende işe yaradı... belki sizin işinize de yarar :)

herşeyden önce şunu bilin, kendi şeridinizde normal bi hızla giderken kimseye yol vermek zorunda diilsiniz, bırakın arkadaki düşünsün.. bir bayan sürücü olarak ayrıca kornalara,selektörlere takılmamaya çalışın. boşverin :)

bence ilk olarak, boş bi yolda fren denemeleri yapın. ayaklarınızı ani fren yapmaya da, yavaş yavaş durdurmaya da alıştırın. böylece arabanızın hangi hızda ne kadar mesefede durduğunu anlarsınız.

ayrıca, trafikte en çok korkulan şeylerden biri olan, birinin önünüze direksiyon kırması durumunda, otomatik olarak önce frene basmaya başlarsınız, yani biri önünüze direksiyon kırdığında siz de otomatik olarak direksiyonu başka birinin önüne kırmazsınız, onun yerine frene basarsınız... ki bu kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olacak bir gelişme...

sonra trafiğe çıkın ama rahat olun... siz kendi şeridinizde normal bi hızla ilerlerken, hiçkimseye yol vermek zorunda diilsiniz, eğer sizi geçmek isteyen biri arkanızdan selektör falan yaparsa, ona uyup hızınızı artırmak zorunda da diilsiniz (eğer ambulans diilse tabi :D) siz şeridinizi ve hızınızı koruyun yeter...

bu arada şerit değiştirmek için falan da acele etmeyin, kendinize zaman tanıyın. öncelikle aynalara dikkat etmeye alıştırın kendinizi. arkadan gelenin mesafesini/hızını anlamaya çalışın (bu arada yolun arkasına dalıp ön tarafı unutmayın tabi :) ) ön taraf derken sadece yoldan bahsetmiyorum tabi. dikkatinizi dağıtmadan yolun ilersindeki araçların hareketlerini de algılamaya çalışın. mesela 3 önünüzdeki araç fren yaparsa, bu sizin önünüzdeki araç da fren yapıcak demektir. mesela yolun kenarındaki insanları görün. bu şekilde yolun bütününü görmeye de kendinizi alıştırmış olursunuz. bunların hepsi zamanla oluyo zaten, ama siz azıcık çaba harcarsanız daha çabuk olur :)

sonra arkanızda araç yokken, ya da çok uzaktayken şerit değiştirmeye başlayın. bu arada aynalara bakmayı da ihmal etmeyin tabi :)

bu şekilde yolun her bi tarafına hakim olduğunuzu hissettiğinizde ve arabayı da kontrol edebildiğinizi bildiğinizde arabayı da bi parçanız gibi hissetmeye başlıyosunuz zaten. gerisi de çorap söküğü gibi geliyo...

kendinizi zorlamayın... dediğim gibi kendinize zaman tanıyın... ve bunun rahatlığını hissedin... bi süre sonra kendiliğinden yapmaya başlayacağınız şeyler için kendinizi strese sokmayın.

SİZ ŞERİDİNİZDE NORMAL Bİ HIZLA GİDİN... gerisi kendiliğinden gelicek, emin olun :)

iyi, kazasız belasız ve keyifli sürüşler dilerim...

(NOT: ben yalnız daha rahat hissettiğim için kendimi, ilk sürüşlerimi tek başıma yaptım. arabama sadece yanında gerçekten çok rahat hissettiğim bi kaç kişidenbaşkasını da bindirmedim... şimdilerde kim olurda olsun farketmiyo, hatta çok karışanlarla ya da panik olanlarla dalga geçip gözlerini korkutuyorum :D... siz nasıl rahat hissediyosanız, onu yapın.. ama kişisel fikrim, yanınızdaki kişiden destek alarak kullanmaya alıştırmayın kendinizi)

GUL
04/09/2007, 16:51
Teşekkür ederim arkadaşlar önerilerinizi dikkate alacağım, trafiğe ilk çıkayım hemen sizlerle paylaşacağım...

Sevgiler ...:-)))

memat
04/09/2007, 17:20
trafikten pek bi korkunuz olmasın arabanıza zaten alışmışsınız arkadan gelen sellektör ve kornayı kafanıza takmayın hiç umursamayın zaten bi kez kalabalık bir trafiğe çıkarsanız gerisi gelir zamanla iyice alışırsınız

Ryu06
04/09/2007, 17:41
gozun kara gırecen trafıge Türkiye yollarına cıkıyorsun ama İllaki korkunu yenıp gırmen lazım ve her zaman tek basına surmeye calıs yanında kımse olmasın

gozun kara gırecen trafıge Türkiye yollarına cıkıyorsun ama İllaki korkunu yenıp gırmen lazım ve her zaman tek basına surmeye calıs yanında kımse olmasın

pardon duzeltme yapıcaktım alıntı yapmısım sorry :D

ugurozer
05/09/2007, 22:46
Verilen cevaplar iyi guzel gayet normalde bu trafige alismaya calisan arkadasimiz bir bayan! bence bir bayan icin hic normal cevaplar degil, ozellikle yalnız alismasi gibi! sizin kiz arkadasiniz kardesiniz veya esiniz olsa ne yapardınız?? istanbul trafiginde malesef oyle kotu niyetli insanlar varki arkadaslar bir kız gorduklerinde bir profesyoneli dahi hataya itecek hareketler yapabiliyorlar, ben basa cikamadim arkadas ve akrabalarima zorunlu olmadikca cikmamalarini oneriyorum artik (yakın bi arkadasimin ablasini kaybettikten sonra)

benim tavsiyem yanınızda arkadaslariniz varken tamamen isi pisirin daha sonralarida cok gerekmedikce yalniz cikmayin trafige. Bayan oldugunuz icin size yetisip yanınızda sabit gidenler olacak, onune gecmeniz gereken bir arac hizini artiracak onune gecirmemek isteyecek, yol alma anlarinda uzerinize arac hizla surulerek yol kapılmaya calisilacak, cok gereksiz yerde cok centilmen kisiler cikacak yol verecek, bunlar malesef olacak arkadasim. Trafikde sende varsan bu tip insanlara karsi kendini hazirla, kendine degil onundekine ve hatta onundekinin onundekilere dahi dikkat edeceksin kaza yapmak istemiyorsan. İçini karartmak gibi oldu ama ozur dilerim gercekten bu konuda cok hassasim. Butun bunlara ragmen iyice ogrenmeni ve zevkle kullanmani dilerim, hayırlı olsun.

tempesty
05/09/2007, 22:52
Her türlü gereken cevap yazılmış zaten ama bence herşeyin başında güven geliyor sanırım

gogigogi
05/09/2007, 23:04
bi arkdaşa gp aldık flash tan sonra kullanmak zor geldi 3 ayda 500 km yaptı ama alıştı şimdi 8500 km de yıllık bakıma girecek alışmak için kullanmak lazım en aaz 1500-2000 km yapmak lazım zaten sonra ezbere biniyoz arabaya

candan
06/09/2007, 10:45
Verilen cevaplar iyi guzel gayet normalde bu trafige alismaya calisan arkadasimiz bir bayan! bence bir bayan icin hic normal cevaplar degil, ozellikle yalnız alismasi gibi! sizin kiz arkadasiniz kardesiniz veya esiniz olsa ne yapardınız?? istanbul trafiginde malesef oyle kotu niyetli insanlar varki arkadaslar bir kız gorduklerinde bir profesyoneli dahi hataya itecek hareketler yapabiliyorlar, ben basa cikamadim arkadas ve akrabalarima zorunlu olmadikca cikmamalarini oneriyorum artik (yakın bi arkadasimin ablasini kaybettikten sonra)

benim tavsiyem yanınızda arkadaslariniz varken tamamen isi pisirin daha sonralarida cok gerekmedikce yalniz cikmayin trafige. Bayan oldugunuz icin size yetisip yanınızda sabit gidenler olacak, onune gecmeniz gereken bir arac hizini artiracak onune gecirmemek isteyecek, yol alma anlarinda uzerinize arac hizla surulerek yol kapılmaya calisilacak, cok gereksiz yerde cok centilmen kisiler cikacak yol verecek, bunlar malesef olacak arkadasim. Trafikde sende varsan bu tip insanlara karsi kendini hazirla, kendine degil onundekine ve hatta onundekinin onundekilere dahi dikkat edeceksin kaza yapmak istemiyorsan. İçini karartmak gibi oldu ama ozur dilerim gercekten bu konuda cok hassasim. Butun bunlara ragmen iyice ogrenmeni ve zevkle kullanmani dilerim, hayırlı olsun.

öncelikle başın sağ olsun... çok üzüldüm kaybınıza... maalesef yaşanıyor tüm bu dedikleriniz...

ama biraz kişisel tercih bence... ben de bi bayanım, ehliyetimmi 10 yıl önce almış olsam da, bu geçen süre zarfında hiç araba kullanmamıştım... gp'yi teslim almaya yakın 3-5 ders aldım bi hocadan, sonra da gp'm geldi, onu kullanmaya başladım...

gp'mi kullanırken tercihim yalnız olmaktı, hocayı da istemedim ve kendimi çok daha rahat hissettiğim için yalnız öğrendim... ilk iki şehirlerarası yolculuğuma da yalnız gitmeyi tercih ettim mesela...

bence tercih kişiye bırakılmalı... çünkü kişi kendini daha iyi tanır, neye ihtiyacı var/yok daha iyi bilir...

ama şu da bi gerçek ki yalnız kullanmayı öğrenenler çok daha kısa sürede trafiğe alışıyo, kendi işini kendisi yapmaya başlıyo...

(şahsen ben, bi yere gidicek olsam, yanıma sürekli bi arkadaş aramakla uğraşamam...çok zahmetli bi iş... trafiğe alışmak daha kolay doğrusu :) )

ugurozer
06/09/2007, 11:34
öncelikle başın sağ olsun... çok üzüldüm kaybınıza... maalesef yaşanıyor tüm bu dedikleriniz...

ama biraz kişisel tercih bence... ben de bi bayanım, ehliyetimmi 10 yıl önce almış olsam da, bu geçen süre zarfında hiç araba kullanmamıştım... gp'yi teslim almaya yakın 3-5 ders aldım bi hocadan, sonra da gp'm geldi, onu kullanmaya başladım...

gp'mi kullanırken tercihim yalnız olmaktı, hocayı da istemedim ve kendimi çok daha rahat hissettiğim için yalnız öğrendim... ilk iki şehirlerarası yolculuğuma da yalnız gitmeyi tercih ettim mesela...

bence tercih kişiye bırakılmalı... çünkü kişi kendini daha iyi tanır, neye ihtiyacı var/yok daha iyi bilir...

ama şu da bi gerçek ki yalnız kullanmayı öğrenenler çok daha kısa sürede trafiğe alışıyo, kendi işini kendisi yapmaya başlıyo...

(şahsen ben, bi yere gidicek olsam, yanıma sürekli bi arkadaş aramakla uğraşamam...çok zahmetli bi iş... trafiğe alışmak daha kolay doğrusu :) )

Tesekkur ederim. Goruslerinize gelince haklisiniz aslinda bende bu sekilde ogrendim ve hatta dogru duzgun bilmezken tek basima sehirlerarasi yolculuklara cikarak(Bahcesehirden sehrin icine ilerlemek sehrin disina dogru ilerlemekden cok daha zor :) ) isi iyice oturttum ancak tempesty arkadasimizinda dedigi gibi kendine guven cok onemli, buradaki soz konusu Gül arkadasimizin biraz trafik korkusu oldugunu ve kendisinin bir bayan oldugunu gorunce, su siralar bayanlara karsi yapılanlar vs yasadiklarim bu cevapdan ileri getiremezdi tepkimi..

Saygılarımla..