PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hareket halinde araç zorlanıyor. Sorun Aks mı ? Diferansiyel mi?

cagali
07/07/2013, 13:11
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 60.000 km'de 1.3 dynamic 90 bg. 6 ileri manuel vites. Ayvalık'tan İstanbul'a dönerken Yalova merkez'de ışıklarda kalkış yaparken 2 sefer tak tak diye alttan ses geldi. Bilya yada dişli sesi zannettim. Aracı zorlamadan tatlı kalkışlarla fazla yüklenmeden istanbul'a geldim. Aracı lifte kaldırdım altına baktım. Demir çubuğun egzosa değdiğini ve iz yaptığını gördüm ve çubuğu düzelttim. Sorunun çözüldüğünü zannedip 15 gün kadar bindim. (Yaklaşık 400 km yaptım. ) Fakat son günlerde hareket halinde iken akstan uğultu şeklinde ses gelmeye başladı. Aracın performansında kayıp meydana geldi. Yalnız rölantide motor sesi güzeldi.

Aksı söktürdüm. Bilyaları kontrol ettirdim. Bilyalar sağlamdı. Orta aksın diferansiyele bağlı taşıyıcı suportu yatağında ve içindeki bilyanın sırtında aşınma vardı. Diferansiyele bağlı taşıyıcı suportu yatağına keski ile iz ve noktalar atıp bilyayı sabitledik. Denemeye çıktık uğultu gitmişti. Sesten kurtuldum. Fakat aracın eski performansı yok. Araç hareket halinde zorlanıyor, aracı sıkan bişey var sanki. Bu arada Periyodik bakımını yeni yaptım. Yağ ve tüm filtreler yeni. Psikolojik mi bilmiyorum ama direksiyonda eskine göre sertleşme var gibi. Sanki kavramış bilya titreşimini gaz pedalında ve direksiyonda hissediyorum.

Başına bu tür olay gelen oldu mu? Bana diferansiyel gibi geliyor. Ama bu forumda ve piyasada bu araçların diferansiyel arızasını hiç duymadım. Bu yüzden diferansiyeli son çareye kadar açmak istemiyorum. Kıymetli fikirlerinizi ve desteklerinizi rica ediyorum. Saygılarımla...

PALA1
07/07/2013, 13:58
Eger seyir halindeyken araç devri yüksek fakat çekiş azsa baskıdan olabilir.

cagali
07/07/2013, 15:07
Eger seyir halindeyken araç devri yüksek fakat çekiş azsa baskıdan olabilir.

Debriyajın kavraması ve yükseklik ayarı iyi... Gaza bastın mı araç öncekine göre tepkisi geç olsa da gidiyor. Ama sesinden motorun zorlandığı anlaşılıyor.

cagali
07/07/2013, 19:35
Aracı bilya , dişli , balata harici ne sıkar. Hangi parça zorlar... Fikri olan yok mu?

halils2
07/07/2013, 19:43
bence sizin durum psikolojik. bizim direksiyonlar elektrikli olduğu için direksiyonunuzda veya lastik havalarınızda sorun yoksa direksiyon ağırlaşmaz. bilya yatağına yapmış olduğunuz noktalama işlemi sağlıklı bir işlem değildir ustalar iş görür der fakat dedikleri gibi iş görmez bilya yatağında boşluk oluşmuş bunu şişirme yoluyla gideremezsiniz ki o bilya kapakta çalışmışsa bilya bozulmuştur artık değişme zamanı gelmiştir ki kapakta-yatakta çalıştığı için yuvasını da bozulmuştur yatağında değiştirilmesi gereklidir ki en sağlıklı yol budur. bu bahsettiğim olayları size elektrik motorlarında yaşadığım deneyimlerimden dolayı yazıyorum eğer derseniz bu içten yanmalı dizel bir motor sizin ki elektrik motoru diye 3 5 kwlık motor da kapakta çalışmadan dolayı zorlanır 90kw lık da ama 90kw motor da bunu pek hissetmezsiniz daha önceki aracımda sağ arka aks bilyası uğulduyor du aynı bahsettiğiniz gibi bilya sıkışmış kapakta çalışmış ama duruma çabuk müdahale ettiğimiz için yataklarda şişirme falan yapmamıştı usta ki bilya tatlı sıkı giriyordu. arkadaşların dediği gibi baskı balatada sorun olabilir aracınızı 4. viteste kaldırmayı deneyin stop etmez ya da bayılma eğilimi göstermezse baskı değişmesi gerek diye düşünüyorum. ayrıca bazen sizin bahsettiğiniz gibi aracıma yükleniyorum gitmiyor acaba bişey mi oldu diyorum frenleri deniyorum boşta araç akıyor balatayı deniyorum 4. viteste araç stop edecek gibi yapınca bırakıyorum daha sonra araca biniyorum bu sefer sanki başka araç kullanıyormuşum gibi artık rüzgar direnci mi dersiniz eğim mi dersiniz yakıttan mı dersiniz hava sıcaklığı mmı ... vs
ayrıca saydıklarınız dışında aracı zorlayacak başka bişey ben bilmiyorum saydıklarınıza ilave olarak çok çok şanzuman da yağ yoktur diye düşünüyorum

cagali
07/07/2013, 21:37
bence sizin durum psikolojik. bizim direksiyonlar elektrikli olduğu için direksiyonunuzda veya lastik havalarınızda sorun yoksa direksiyon ağırlaşmaz. bilya yatağına yapmış olduğunuz noktalama işlemi sağlıklı bir işlem değildir ustalar iş görür der fakat dedikleri gibi iş görmez bilya yatağında boşluk oluşmuş bunu şişirme yoluyla gideremezsiniz ki o bilya kapakta çalışmışsa bilya bozulmuştur artık değişme zamanı gelmiştir ki kapakta-yatakta çalıştığı için yuvasını da bozulmuştur yatağında değiştirilmesi gereklidir ki en sağlıklı yol budur. bu bahsettiğim olayları size elektrik motorlarında yaşadığım deneyimlerimden dolayı yazıyorum eğer derseniz bu içten yanmalı dizel bir motor sizin ki elektrik motoru diye 3 5 kwlık motor da kapakta çalışmadan dolayı zorlanır 90kw lık da ama 90kw motor da bunu pek hissetmezsiniz daha önceki aracımda sağ arka aks bilyası uğulduyor du aynı bahsettiğiniz gibi bilya sıkışmış kapakta çalışmış ama duruma çabuk müdahale ettiğimiz için yataklarda şişirme falan yapmamıştı usta ki bilya tatlı sıkı giriyordu. arkadaşların dediği gibi baskı balatada sorun olabilir aracınızı 4. viteste kaldırmayı deneyin stop etmez ya da bayılma eğilimi göstermezse baskı değişmesi gerek diye düşünüyorum. ayrıca bazen sizin bahsettiğiniz gibi aracıma yükleniyorum gitmiyor acaba bişey mi oldu diyorum frenleri deniyorum boşta araç akıyor balatayı deniyorum 4. viteste araç stop edecek gibi yapınca bırakıyorum daha sonra araca biniyorum bu sefer sanki başka araç kullanıyormuşum gibi artık rüzgar direnci mi dersiniz eğim mi dersiniz yakıttan mı dersiniz hava sıcaklığı mmı ... vs
ayrıca saydıklarınız dışında aracı zorlayacak başka bişey ben bilmiyorum saydıklarınıza ilave olarak çok çok şanzuman da yağ yoktur diye düşünüyorum

Teşekkür ederim. Bilyaları elimle kontrol ettim. Fena değil dönüyordu. Hassas olabilirse yanılmış olabilirim. Bilya ile yatağı bir değiştireyim. Düzelir inşallah.

halils2
07/07/2013, 23:13
inşallah ama dediğiniz gibi bir bir kasıntı gitmeme sorunu varsa bilye o kadar etkilemez kanısındayım

StrawBeeRy
08/07/2013, 00:18
abi uğultu sorunu varsa aracı kesiyorsa akstan ses geliyor genelde sağ aks lalesi bozuluyor bir baktır istersen

cagali
08/07/2013, 09:49
abi uğultu sorunu varsa aracı kesiyorsa akstan ses geliyor genelde sağ aks lalesi bozuluyor bir baktır istersen

Aks lalesinden yapsa devamlı tıkırtı olur diye biliyorum ama...

cagali
08/07/2013, 09:52
Araçta güvenlik paketi var. ASR ile alakası olabilir mi? ASR devrede iken diferansiyel kitleme yapıyor bildiğim kadarıyla. Bununla alakası olabilir mi?

cdogu
08/07/2013, 09:57
Hiç sanmıyorum. ASR ile hiç bir aracın böyle bir arıza çıkarttığına şahit olmadım.

Motorola Atrix cihazımdan 2 aracılığı ile gönderildi.

cagali
08/07/2013, 10:37
Istavroz dişlişi , Mahruti , ayna falan arızalı olsa. Sesten durulmaz değil mi?

Seronet
08/07/2013, 11:21
Şarj,devirdaim ve klima bilyalarını kontrol ettinizmi? Benzeri daha önceki aracım Coupé'de başıma gelmişti. Ayrı zamanlarda klima ve şarj bilyalarını değiştirerek aracı rahatlatmıştım. Direksiyonun ağırlaşmasıda şikayetler arasında, belkide hidrolik pompa'da listeye alınabilir.

cagali
08/07/2013, 12:44
Şarj,devirdaim ve klima bilyalarını kontrol ettinizmi? Benzeri daha önceki aracım Coupé'de başıma gelmişti. Ayrı zamanlarda klima ve şarj bilyalarını değiştirerek aracı rahatlatmıştım. Direksiyonun ağırlaşmasıda şikayetler arasında, belkide hidrolik pompa'da listeye alınabilir.

Rölantide problem yok. Motorun sesi güzel. Olay hareket halinde oluyor. Belirttiğiniz klima kayış kasnak grubu motor çalıştığı sürece zaten çalışıyor. Onlarda problem yok. İlginize teşekkürler...

MURAT_41_41
08/07/2013, 14:39
bence debimetrenin soketini sök o şekilde bi dolaş değişme varmı

cagali
08/07/2013, 19:42
bence debimetrenin soketini sök o şekilde bi dolaş değişme varmı

Murat bey,

Debimetrenin soketini söktüm..Şimdi deneme yaptım. Değişme var. Sorun Hava akışmetresi gibi geldi. Temizliği falan var mı? Yenisiyle mi değiştireceğiz.

Tekrar yardımın için çok teşekkür ederim.

cdogu
08/07/2013, 22:36
Debimetre temizleniyor. Ama bence gidip değiştirin hocam. Belki kirli değil de arızalıdır.

alixxx
08/07/2013, 22:49
Aldığınız yakıtlada alakalı olabilir. Bundan önceki aracımda benim başıma gelmişti. Depodaki yakıt bitince düzeldi. Yoldan almak zorunda kalmıştım araç ne yaparsam yapayım 120 yi geçmiyordu. Sanki gaz pedalı boş gibi geliyordu basıyordum basıyordum araç bir türlü hızlanmıyordu.

cdogu
08/07/2013, 23:03
Sanmam hocam. Aldığın yakıt kirli olduğundan benzin pompası enjeksiyonunu yapmakta zorlanıyordur. Ama bunun uğultu vb seslere yol açtığını görmedim.

Hoş bizim bir araçta bu yüzden egzosta paaaaaat diye bi patlayış olmuştu..:) araç 73 model pi peugeot 404.

Bu debimetre sorunu galiba.. bir servis yolu gözüktü bence :)

StrawBeeRy
08/07/2013, 23:06
Aks lalesinden yapsa devamlı tıkırtı olur diye biliyorum ama...

abi aynı sorun bende vardı ordan biliyorum yinede baktırmanda fayda var burdan ne söylesek boş

cagali
09/07/2013, 00:35
Devamlı shell v-power kullanıyorum. Yoldan aldığım mazotta v-power'dı bitti. Üzerine istanbuldan devamlı aldığım shellden 100 tl lik mazot aldım. Çeyrek depo mazotum var. Ali bey galiba benimki mazottan değil. Aracım Debimetrenin sensörünü çıkardığımda eski performansına kavuştu. Taktım tekrar sorun başladı.

cdogu
09/07/2013, 01:57
Debimetreyi bir temizletin,tatmin olmazsak degistirin bence hocam.

Sorunu bulmuşsunuz,geçmiş olsun :)

cagali
09/07/2013, 09:49
Debimetreyi bir temizletin,tatmin olmazsak degistirin bence hocam.

Sorunu bulmuşsunuz,geçmiş olsun :)

Sağol Cenk, Temizledikten yada değiştirdikten sonra durumu yazarım.

cagali
10/07/2013, 16:23
Debimetre temizleniyor. Ama bence gidip değiştirin hocam. Belki kirli değil de arızalıdır.

Debimetre arızalı olursa arıza ışığı yanar mı?