PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo Değişince Arıza Lambası Yanmaya Başladı!

stilo1903
01/07/2013, 09:37
Merhaba arkadaşlar,

Arabamın turbosundan uzun zamandır rahatsız edici ses gelmesi üzerine turbocuya götürdüm. Turboyu açıp baktık içindeki pervanelerden birisi sekiz çizerek dönüyordu. O kısmı değiştirdi usta. Arabanın çekişinde az derecede artış oldu ve ses kesildi. Herşey yolunda hiçbir şikayet yok. Fakat gösterge panelinde sarı uyarı lambası yanmaya başladı. Daha önceden başına gelen var mıdır? Neden olabilir? Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

OAGP1960
01/07/2013, 11:51
Merhaba arkadaşlar,

Arabamın turbosundan uzun zamandır rahatsız edici ses gelmesi üzerine turbocuya götürdüm. Turboyu açıp baktık içindeki pervanelerden birisi sekiz çizerek dönüyordu. O kısmı değiştirdi usta. Arabanın çekişinde az derecede artış oldu ve ses kesildi. Herşey yolunda hiçbir şikayet yok. Fakat gösterge panelinde sarı uyarı lambası yanmaya başladı. Daha önceden başına gelen var mıdır? Neden olabilir? Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.
Arabanızın modeli ve turbosunu bildirirseniz, yorum yapabiliriz. Genellikle bahsettiğiniz şekilde revizyonlar sağlıklı olmayabiliyor ve çoğunlukla da yeni turbo ile değişim gerekebiliyor.

stilo1903
01/07/2013, 13:26
Arabanızın modeli ve turbosunu bildirirseniz, yorum yapabiliriz. Genellikle bahsettiğiniz şekilde revizyonlar sağlıklı olmayabiliyor ve çoğunlukla da yeni turbo ile değişim gerekebiliyor.
aracım 2005 model 1.3 multijet idea. motor aksamları albea ile aynı. aklıma takılan acaba sökü takarken mi problem oldu yoksa turbonun kendisi mi arıza verdi?

OAGP1960
01/07/2013, 21:33
aracım 2005 model 1.3 multijet idea. motor aksamları albea ile aynı. aklıma takılan acaba sökü takarken mi problem oldu yoksa turbonun kendisi mi arıza verdi?
Mehmet kardeşim, bu durumda mutlaka servisde test cihazına bağlatıp arızayı tespit ettirmelisiniz. Çünkü genellikle turbo revizyonlarından emin olmak pek mümkün olmuyor ve de genellikle orijinal turbo ile yenilemek gerekiyor. Hem de montaj ile ilgili bir hata olup olmadığı da belli olmuş olur.

brembo1
02/07/2013, 00:59
Turbo mekanık bir aksam motor arıza lambası yakması dolaylı yoldan bile mümkün deyil

Merruse
02/07/2013, 02:25
Turbo mekanık bir aksam motor arıza lambası yakması dolaylı yoldan bile mümkün deyil

Yani olması gerekenden fazla basınç üretip p0234 kodu ile overboost hatası veremez diyorsunuz.... Bence yanılıyorsunuz.

stilo1903
02/07/2013, 10:14
motor arızalambası yanmıyor sarı ünlem işaretli lamba yanıyor. bana göre de turbo uyumlu olmadığından bu arıza yaşanıyor. ilk günlerde hiç ses yokken şimdi turbodan blow off benzeri ince bir ses geliyor. galiba basınç fazla olabilir. tek çare makineye bağlatmak. yorumlarınız için teşekkür ederim.

OAGP1960
02/07/2013, 12:25
Motorda turboşarj sistemi, elektromekanik bir sistem olup, elektronik olarak birçok sensör tarafından kontrol edilmektedir. Yani, burada konu sadece mekanik olduğu düşünülen turbo değildir. Turbo basıncı, manifolda gelen basınçlı havanın ısısı, ateşleme, motor devri, afr, devir, tork ve HP verileri gibi birçok veri sensörlerle ECU e iletilmekte ve o da, mevcut yazılım verileri doğrultusunda Pierburg (elektro selenoid valv) valv vasıtası ile turboyu yönetmektedir. Tüm bu veriler de, turbodaki revizyondan kaynaklanan parça uyumsuzluğu, ufacık bir dinamik-ses balansı sorunu gibi en ufak bir değişiklik veya yanlışlık ile tamamen hata olarak algılanır, hemen her zaman basınç kaybı yaratır ve de arıza ışığı yanar. Test cihazına bağlatıp bir an önce arızayı belirlemenizde fayda var.

oliverkan
02/07/2013, 12:30
geçmiş olsun, inş kolayca halledilebilir bir sensör problemi falandır.

Gorky
02/07/2013, 12:31
Sarı ünlem işareti ampüllerin arızalı olduğunu bildirmiyor muydu?

OAGP1960
02/07/2013, 12:33
Eğer sarı ünlem işareti ise plaka lambası arızası bile olabilir, fakat turbo revizyonu sonrası tiz bir sesden de bahsediliyor ayrıca, uyarı lambasının ne olduğunu kesinleştirmek gerekecek, umarım sadece lamba arızasıdır.

smartmavi
02/07/2013, 21:00
Bana ampül arızası gibi geldi. Bi merak edip ekrandaki uyarıyı okusaydınız keşke :)

stilo1903
03/07/2013, 09:56
Ampül arıza lambası değil üçgen uyarı lambası yandı. benim arabanın bilgisayarı eski versiyon galiba o yüzden uyarı için açıklama yazmıyor.
Dün aracımı servise götürüp bilgisayara bağlattım. Çıkan arıza hatası şu: "yağ pompası enerji bağlantısı kesik". Yani yağ pompasına giden kablo çıkmış. Kablo takılınca hata uyarısı silindi. Çok şükür başka bişey değilmiş.
Halbuki ben oralara çok baktım ama kablonun çıkmış olduğunu göremedim.
Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

OAGP1960
03/07/2013, 11:36
Geçmiş olsun Mehmet kardeşim, test cihazına bağlatıp arıza tespiti yaptırarak çok isabetli bir iş yapmış oldunuz, bu arada revizyondan sonra turbonun performansında bir değişiklik varmı acaba?

smartmavi
03/07/2013, 12:58
geçmiş olsun!

stilo1903
03/07/2013, 18:42
Geçmiş olsun Mehmet kardeşim, test cihazına bağlatıp arıza tespiti yaptırarak çok isabetli bir iş yapmış oldunuz, bu arada revizyondan sonra turbonun performansında bir değişiklik varmı acaba?

teşekkür ederim.
turbo revizyondan sonra performansta çok az bir artış hissettim. en azından eskiden gelen bazen uğultu bazen ıslık sesi artık gelmiyor. içim rahatladı:)

OAGP1960
03/07/2013, 23:30
teşekkür ederim.
turbo revizyondan sonra performansta çok az bir artış hissettim. en azından eskiden gelen bazen uğultu bazen ıslık sesi artık gelmiyor. içim rahatladı:)
Tekrar geçmiş olsun, güvenli sürüşler dilerim.:)