PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Triptonic yardım

CENKERR
27/06/2013, 00:31
Selamlar...Arkadaşlar aracımı bugün aldım ,ilk kez triptonic kullanıyorum bana su ECO modunu ve en tasarruflu nasıl kullanırım anlatırmısınız ? Bide start stop ozelligini şehir içinde kullanmak mantıklımı ?

Evren_c
27/06/2013, 08:41
Selamlar, hayırlı olsun. Sorduğunuz soruların cevapları fazlası ile ve çok sayıda konuda mevcut :) Ama sadece Punto için değil, tüm araçlar için genel ve kısa bir yanıt vereyim yine de size;

- Gaz pedalına yavaş ve az basın, hızlanmak için acele etmeyin
- Start&stop'u 3 saniyede bir dur-kalk yaptığınız çok yoğun trafik harici kullanabilirsiniz (şahsi fikrimdir, yoksa S&S zaten her koşulda kullanılsın diye yapılmıştır)
- Çok dik yokuşlarda vitesi manuele alırsanız daha iyi olur, şanzımanın kafası karışıyor, bunun haricinde her zaman Eco açık olursa daha çok tasarruf edersiniz.

N-ciniir
27/06/2013, 08:43
Öncelikle hayırlı olsun.. En tasarruflu kullanımı kendine göre zaman içinde oluşturabilirsin. ECO modu düşük devirlerde üst vitese geçiriyor. 50km/s iken 5. viteste oluyorsun. Kimine göre araç hantallaştığı için tercih etmiyor. Ama benim kullanım alışkanlığıma hitap ettiği için ben kullanıyorum.. Start stop ise genelde devre dışı kalıyor. Uzun ışıklarda devreye alıyorum..

celenlee
27/06/2013, 09:38
ECO açık olsa da olmasa da, yokuşa girerken şunu alışkanlık haline getirirseniz rahat edersiniz.

Atıyorum, düz caddeden sokağa dönüş yaptınız ve yokuş çıkacaksınız, aracın otomatik olarak 2'den 1e atmasını beklerseniz askıda kalabilirsiniz (Yokuşuna göre). Bu yüzden düz yoldan, yokuşa saptığınızda manuel olarak Vitesi (-) yapıp 1 e alırsanız rahat edersiniz.

2. Bir mesele...
Eğer ECO açıkken bu yokuşa girdiyseniz, ve düz yolda gider gibi gaza basıyorsanız, vites hemen 2'ye atar ve araç yine askıda kalır :) Bunları belki de yaşadınız/yaşayacaksınız. Sırf bu yüzden ECO hep kapalı (İst Bahçelievlerde oturyorup, çok yokuş inip çıktığım için kapttım açmadım birdaha)

outlife
27/06/2013, 09:52
ECO açık olsa da olmasa da, yokuşa girerken şunu alışkanlık haline getirirseniz rahat edersiniz.

Atıyorum, düz caddeden sokağa dönüş yaptınız ve yokuş çıkacaksınız, aracın otomatik olarak 2'den 1e atmasını beklerseniz askıda kalabilirsiniz (Yokuşuna göre). Bu yüzden düz yoldan, yokuşa saptığınızda manuel olarak Vitesi (-) yapıp 1 e alırsanız rahat edersiniz.

2. Bir mesele...
Eğer ECO açıkken bu yokuşa girdiyseniz, ve düz yolda gider gibi gaza basıyorsanız, vites hemen 2'ye atar ve araç yine askıda kalır :) Bunları belki de yaşadınız/yaşayacaksınız. Sırf bu yüzden ECO hep kapalı (İst Bahçelievlerde oturyorup, çok yokuş inip çıktığım için kapttım açmadım birdaha)

tamde benim devir düşmüyor konusuyla açtığım başlığın cevabı olmuş teşekkürler.

celenlee
27/06/2013, 10:23
tamde benim devir düşmüyor konusuyla açtığım başlığın cevabı olmuş teşekkürler.

Çok enteresan bir vakitte okumuştum açtığın konuyu, net anlayamamışım demekki ilk okuduğumda. Bİr nebze yardımcı olduysa ne mutlu :)

comanchee
27/06/2013, 10:31
yokuşlarda manuele alın daha önceki arkadaşların dediği gibi yokuş yukarı sapıtabiliyor, uzun süreli beklemelerde aracınızda start stop yoksa vitesi boşa alın.baskı balatanın ömrü uzar.

cezalandirici083454
27/06/2013, 14:14
Selamunaleyküm hayırlı olsun ALLAH kaza bela vermesin.

- Dik yokuşlarda manuel kullanın ekonomiklik için değil aracın rahat çıkması ve kontrol altında tutmak için.

- Araç yüksek hızlar için üretilmemiş zaten şehir dışı 90-100

- ECO modu açık olsun, Start stop ise uzun durmalar vasra gerekli

Ben uzun yolda 4,5lt/100 düşürdüm

CENKERR
27/06/2013, 15:41
Herkese çok teşekkür ederim Çok yardımcı oldunuz...

Evren_c
27/06/2013, 16:16
Aşağıdaki linkten Dualogic kullanım kılavuzunu indirip okumanızı da tavsiye ederim :) Çok faydalı bilgiler var (araç nasıl çalıştırılır/durdurulur gibi).

https://www.fiat.com.tr/modeller/KullanimKlavuzlari/PUNTO/2012/Punto_My_2012_Dualogic.pdf

celenlee
28/06/2013, 09:05
Bir husus ta şu var, kitapçıkta da yazıyor. Dün deneme şansım oldum.

Çok dik bir yokuşta normal bir şekilde aracı kaldırırsanız baskı balataya zarar verirsiniz, çünkü araç az gazla kalkamıyor ve yarım debriyajdan kurtulamıyor. Kitapçıkta bu noktaya dikkat çekmiş. Böyle bir durumda, Kalkışta:

Gaza tam yüklenip aracı kaldırırsanız, aracın askı olayından kurtulursunuz, daha hızlı kavrama olur ve hızlanabilirsiniz.

Dün denedim ve gördüm, az gazla araç yarımdebriyaj kıdım kıdım ilerliyor yukarı doğru. Ama dip gaz yaptığınızda motor devri yüksek bir şekilde kavramaya başlıyor ve hemen kavrama tamamlanıp, normal harekete geçiyor.

Evren_c
28/06/2013, 10:06
Evet, dik yokuşlarda çok abartılı olmayan ama keskin bir gazla kalkmak lazım.