PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımı kullanım şeklim sizce doğru mudur?

atlatma
20/06/2013, 15:34
Arkadaşlar 1.3 mjet 95hp dualogic dir.
Aracımla kırmızı ışıkta beklerken s/s kapalıyken boş vitese almam baskı balata yıpranması açısından doğrumudur.
Bazen s/s anlamsız yerlerde devreye girmekte buda yol güvenliğini tehlikeye atmaktadır bilmem katılıyormusunuz bazen direk kapatarak yola çıkmaktayım sıkıldığım için.
Dualogic sanzımanı en az yıpranmayla kullanmak için yapılması gerekenler nedir(bakımlar hariç yolda kullanırken) otomatiktemi kullanmak lazım sürekli yoksa manuel kullanılsa dahamı iyi olur.
Otomatik yada manuel kullanımın sanzıman üstünde (baskı balata) herhangi bir sorun oluşturabilir mi.
aracımdan en yüksek verimi alabilmek için s/s kapalıyken durduğumda 20-30 sn beklemekte ve sonra aracı stop ettirmekteyim. Bunun turbo için olmazsa olmaz bir kullanım şekli olduğunu biliyorum ama birde şu var tempolu bir şekilde giderken kırmızı ışığa yakalanıyorsun ve s/s anında arabayı stop ediyor 3 sn sonra gaz verdin tekrar çalışıyor. Bunu firma düşünmedimi diye kendi kendime soruyorum biz turbo mili durana kadar yağlama kesilmesin diye aracı bekletirken s/s hemen stop ettiriyor bunun bir zararı var mıdır?

vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

celenlee
20/06/2013, 16:32
Frene bastığımızda dualogiciğin tam olarak ne yaptığını bilmek gerekiyor. Ben de çok merak ediyorum.

Eğer frene basılı durduğumuz sürece, araç debriyaja basıyorsa, yani baskıda yük oluyorsa bu sıkıntı demektir. Eğer böyle birşey varsa durduğumuz yerde boşa almak daha akıllıca olur.

Durduğumuzda Dualogic'in ne yaptığını gerçekten bilen birisinden öğrenmemiz lazım, karar vermek için.

Evren_c
20/06/2013, 17:58
Bildiğim kadarıyla anlatayım, ben de böyle yapıyorum (yalnız benim aracım benzinli);

Dualogic şanzıman ayak frende beklerken debriyaja "basıyor". O yüzden kısa süreli duruşlarda sorun yok ama uzun süre duruyorsanız boşa almanız daha iyi oluyor. Sanırım dualogic kullanım kılavuzunda da böyle yazıyordu. Ayrıca uzun süre ayak frende beklediğinizde, bir süre sonra otomatik olarak boşa atıyor araç. Bu da aslında debriyaja basarak beklediğini teyit ediyor.

Düz gidişte zaten sorun yok da, şanzıma korumak için -bence- şöyle yapmak lazım; sıkışık trafikte mümkün olduğunca önünüzdeki aracın aranızdaki mesafeyi açmasını bekleyin. Böylece hızlanıp en azından 2. vitese çıkabilir, trafiğin akışına göre sonra ayağınızı gazdan çekebilirsiniz. Böylece motor freni yaparak ve debriyaja basmadan ilerlemiş olursunuz. Tabii çok yavaşlayınca otomatik olarak 1. vitese atacaktır. Ben mümkün olduğunca 1'e atmasına izin vermeden 2. vitesteyken fren yapıp duruyorum ki direk debriyaj+fren yapsın. Durunca da trafiğe göre boşa alıyorum hemen. Ama tabii bu söylediğim çok sıkışık trafikte, yoksa normal yoğunlukta, sadece ışıklarda durduğunuz trafikte özel bir şey yapmanıza gerek yok. Tam otomatikmiş gibi kullanın. Sadece bizim vites kutumuzun aslında otomatikleştirilmiş manuel bir kutu olduğunu, düşük hızlarda deviri korumak için zaman zaman yarım debriyaj yaptığını bilmekte fayda var. Zaten titreşimlerden ve sesten hissedebilir, duyabilirsiniz robotun ne yaptığını. Bu şekilde bir kullanımla en azından manuel bir şanzıman kadar uzun ömürlü olacağına inanıyorum. Manuel kullanıma da sadece dik yokuşlarda geçiriyorum. Hatta çoğu zaman Eco fonksiyonunu kapatarak yine otomatikte kullanıyorum (hemen vites büyütüp boğulmasın diye).

Start/stop konusuna gelirsek, araç böyle üretildiğine göre bir sakıncası yoktur diye düşünüyorum ama motoru tamamen kapatmadan evvel 8-10 saniye beklemekte fayda var. Çok yoğun trafikte de start/stopu kapatmak daha iyi bence. Gerçi araç otomatik stop ettiğinde tüm elektrik sistemleri çalışıyor, yani turbo yağlanmaya devam ediyordur (tahmin).

atlatma
20/06/2013, 20:01
Evren elektrikli sistemler calisiyor ama motor sustugu icin yag pompasi da susuyor bence turbolu araclarda s/s cokda mantikli degil gibime geliyor

Evren_c
20/06/2013, 21:19
Ben sadece tahminimi yazdım. SS ile stop ettikten sonra tekrar motorun çalışması, anahtarlı ilk çalıştırmadan hızlı oluyor bende. Dizelde de böyle ise yağ pompası ve diğer elemanlar çalışıyor olabilir. Ama sorun yaratabilecek bir şey olsaydı böyle üretilmezdi diye düşünüyorum. Dediğim gibi -bence- çok sıkışık trafikte SS kullanmayın ama bunun dışındaki zamanlarda kullanılabilir.

Aslında bu yağlama konusunu servise sorup emin olmak lazım.

OzzY
21/06/2013, 16:17
Aracımla kırmızı ışıkta beklerken s/s kapalıyken boş vitese almam baskı balata yıpranması açısından doğrumudur.
aracımdan en yüksek verimi alabilmek için s/s kapalıyken durduğumda 20-30 sn beklemekte ve sonra aracı stop ettirmekteyim. Bunun turbo için olmazsa olmaz bir kullanım şekli olduğunu biliyorum ama birde şu var tempolu bir şekilde giderken kırmızı ışığa yakalanıyorsun ve s/s anında arabayı stop ediyor 3 sn sonra gaz verdin tekrar çalışıyor. Bunu firma düşünmedimi diye kendi kendime soruyorum biz turbo mili durana kadar yağlama kesilmesin diye aracı bekletirken s/s hemen stop ettiriyor bunun bir zararı var mıdır?

vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

frene sonuna kadar basıyorsanız sorun olmaz.
bu bilmem ne kadar beklemek gerektiği şehir efsanesi. firma düşünmedimi olayı değil millet olarak fazla pimpirikli olduğumuzdan çıkıyor bunlar. rölanti devrine düştükten sonra stop etmekte bir sakınca yok.

atlatma
21/06/2013, 16:52
Ozan o zaman neden kia sorentoların kapısına çalıştırmada gazlamadan önce 1 dk rölantide bekleyin turbo mili yağlansın. dururkende 1 dk rölantide çalıştırın çünkü mil hala dönmektedir diye bir yazı yazmış.
Ben bu kurala hala uymaktayım vede evren sana bişey soracağım s/s nin mantığı nedir sıkışık trafikte çevreye duyarlılık ve yakıt tüketimini engellemek değil mi? ee sıkışık trafikte çalıştırmazsak ne anlamı kaldı değil mi? zaten sıkıntım bu

Evren_c
21/06/2013, 18:05
Evet SS'in mantığı sıkışık trafikte faydalı olması doğrudur. Yalnız buradaki "sıkışık" tanımını iyi irdelemek lazım bence. Aracı üretenlerin öngördüğü "sıkışıklık" ile İstanbul'daki sıkışıklık aynı değildir diye düşünüyorum. Bizdeki trafik hiç kimsede yok zira :) Gıdım gıdım ilerleyen trafikte 1 dakika içinde 3 kez stop etmek zararlı olabilir. Yine böyle bir trafikte ne kadar çevreci olunacağı da muallak. Ama 30 saniye yanan ışıklarda stop etmek hem tüketim hem de çevre açısından olumlu tabii ki.

Ben kendi adıma makul derecede bir trafikte SS kullanıyorum ama dediğim gibi gıdım gıdım ilerlediğim trafikte kapatıyorum.

Söylediklerim kişisel düşüncelerim, o yüzden aklınıza mantığınıza hangisi yatıyorsa onu tercih edersiniz.

OzzY
21/06/2013, 20:54
Ozan o zaman neden kia sorentoların kapısına çalıştırmada gazlamadan önce 1 dk rölantide bekleyin turbo mili yağlansın. dururkende 1 dk rölantide çalıştırın çünkü mil hala dönmektedir diye bir yazı yazmış.
Ben bu kurala hala uymaktayım vede evren sana bişey soracağım s/s nin mantığı nedir sıkışık trafikte çevreye duyarlılık ve yakıt tüketimini engellemek değil mi? ee sıkışık trafikte çalıştırmazsak ne anlamı kaldı değil mi? zaten sıkıntım bu

kia nın teknolojisi geridir o zaman :)
şaka bir yana ben ve ailem toplamda 300-400 bin km yapmışızdır hiç turbo ile ilgili problem yaşamadık. cmax tek başına ~150bin kmde.

focusun kullanım klavuzunda yazan sadece stop etmeden önce rölanti devrine düşmesini bekleyin.

ayrıca park ederken vs zaten yeterli süre geçiyor...

SteinGP
21/06/2013, 22:49
Frene bastığımızda dualogiciğin tam olarak ne yaptığını bilmek gerekiyor. Ben de çok merak ediyorum.

Eğer frene basılı durduğumuz sürece, araç debriyaja basıyorsa, yani baskıda yük oluyorsa bu sıkıntı demektir. Eğer böyle birşey varsa durduğumuz yerde boşa almak daha akıllıca olur.

Durduğumuzda Dualogic'in ne yaptığını gerçekten bilen birisinden öğrenmemiz lazım, karar vermek için.

Yarı otomatik şanzımanlar basıyor debriyaja. Hatta bazen fazlaca ısınıp koruma moduna geçiyorlar. Şanzıman bile kilitlenebiliyor. Babamın Hyundai ix35 inde Shiftlock Release diye bir düğme var. Şanzıman hata verirse veya kilitlenirse basıp düzeltiyorsunuz. Bu tür şanzımanlarda boşa almak en mantıklısı.

Send from my Samsung Galaxy S3 using 2

OzzY
22/06/2013, 02:56
Yarı otomatik şanzımanlar basıyor debriyaja. Hatta bazen fazlaca ısınıp koruma moduna geçiyorlar. Şanzıman bile kilitlenebiliyor. Babamın Hyundai ix35 inde Shiftlock Release diye bir düğme var. Şanzıman hata verirse veya kilitlenirse basıp düzeltiyorsunuz. Bu tür şanzımanlarda boşa almak en mantıklısı.

Send from my Samsung Galaxy S3 using 2

tam frende tam debriyaj yapmalı.

ix35in yarı otomatik şanzıman olduğuna eminmisin diye absürd bir soru sorucam :D çünkü bahsettiğin düğme kontak kapalıyken vitesi P den çıkarmaya yarar :) Pde tam otomatik şanzımanda olur
not: hyundainin sitesinde net bir açıklama göremedim ama fotoğrafını koydukları kol tam otomatik.

celenlee
23/06/2013, 11:33
Demeye çalıştığım şu:

Frene tam bastığımızda, araç sürekli olarak debriyaja basılı tutuyorsa eğer;

"Baskı Bilyesi" erken sıkıntı çıkarır. Debriyaja tam basıldığında "Baskı Balata" zarar görmez (Isınmaz/Aşınmaz).

"""Dualogic Motorunun daha çok çalışması mı? Baskı bilyesinin daha çabuk ısınması mı?""" daha zararlı, tam karar veremedim ben de :)

Her durduğumuzda boşa alırsak eğer, +2 kere Dualogic motoru çalışacak, bu beni hep düşündürmüştür :)

reddragon
24/06/2013, 14:50
Kitapçığında uzun süreli beklemelerde boşa alınması tavsiye ediliyor. Ben ışıklarda bile boşa alıyorum...sTART STOP yok bende tabi..