PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yolcu koltuğunu (önde, şöförün yanında, sağ taraftaki) ters monte edebilirmiyiz?

fatihhhh
18/06/2013, 08:48
yolcu koltuğunu(önde, şöförün yanında, sağ taraftaki) ters monte edebilirmiyiz?
araçta bebek var,
yolcu hava yastığını devre dışı bıraksak,
bebişi ters monte edilmiş koltuğa oturtsak,
annesi daha kolay müdahele eder ve annesine arka koltukta daha çok alan kalmış olur.
yani çok kullanışlı olurdu bizim için.
mümkün mü?

onur1986
18/06/2013, 08:54
Sağ dikiz aynayı görmenizi engellemez mi bu sefer de?

Tayfun-E30
18/06/2013, 09:02
Allah korusun bunun kaza durumuda var varsin annesi zor mudahele etsin.. Araba duz oturus pozisyonuna gore tasarlanmis..

tyilgin
18/06/2013, 09:09
Aslında bence güzel fikir. bazı araçların koltuklarının bir kısmının (iett otobüsleri, trenler, makam araçları vs.) bu şekilde hazırlanmasından dolayı gereksinimlerin öne bakmasını gerektirdiğini düşünmüyorum. Hatta kaza ve ani frenleme anında öne ivmelenme sırasında da bariyer görevi gördüğünü düşünürsek artısı bile var.

Ancak ayna konusuna bende katılıyorum, orayada küçük bir kamera konularak geri görüş kamerası gibi bir sistem yapılırsa olabileceğini düşünüyorum.

rafetkurt
18/06/2013, 09:11
arkaya bebek koltuğu alın anneside yanına otursun sorun cözülmüş olur şurda 3-4 sene sabrediceksiniz sonra büyür zaten.. böyle şeyler yapmayın..

fatihhhh
18/06/2013, 09:18
çocuklar geriye dönük şekilde yolculuk yaptığında kaza esnasında daha güvenli halde olurlar.
sağ aynayı görmemek sıkıntı olabilir.
bebek, oto koltuğunda ve arkada şu anda,
anne de arkada bebeğin yanında.
ama bebeği ters oturtursak, hem anne daha kolay müdahele eder,
hem de kaza anında bebek daha güvende olur.
çok kullanışlı olur.
sorun,
acaba koltuk ters monte edilebilir mi?

Tayfun-E30
18/06/2013, 09:21
Koltuk mekanik mudahele olmadan plug and play seklinde ters mote edilemezez..

Kizaklarina flans yapmak gerekir.. Saglikli olmaz, kaza aninda cok tehlikelidir..

isofixle monte edilirse dogru daha guvenlidir ama normal koltugu ters takarsan tehlikelidir...

rafetkurt
18/06/2013, 09:29
çocuklar geriye dönük şekilde yolculuk yaptığında kaza esnasında daha güvenli halde olurlar.
sağ aynayı görmemek sıkıntı olabilir.
bebek, oto koltuğunda ve arkada şu anda,
anne de arkada bebeğin yanında.
ama bebeği ters oturtursak, hem anne daha kolay müdahele eder,
hem de kaza anında bebek daha güvende olur.
çok kullanışlı olur.
sorun,
acaba koltuk ters monte edilebilir mi?

Sanayiye gidin 50-100 liraya bu işi hallederler.. ray aynı ray nasıl olsa ters monte eder pullar vidalar sağlamlaştırır sıkıntı olmaz..

outlife
18/06/2013, 09:50
enterasan bir fikir. teknik olarak mümkün olabilir belki ama emniyet ve ergonomi açısından kullanışlılık açısından da değerlendirmek lazım. yapabilirsen fotoğraflarını ve düşüncelerini paylaşabilirsen sevinirim.

delta0o
18/06/2013, 10:05
sıkıntısız ve sağlam şekilde olabilir.Sök-tak şeklinde kullabılırsın anca.VIP araçların tekli koltuklarında 360 derece dönme ozelliği vardır.onun arapatı uygulanabılır ama donerken mesafe gerektıgı ıcın sıkıntı cıkar.

fatihhhh
18/06/2013, 10:20
sıkıntısız ve sağlam şekilde olabilir.Sök-tak şeklinde kullabılırsın anca.VIP araçların tekli koltuklarında 360 derece dönme ozelliği vardır.onun arapatı uygulanabılır ama donerken mesafe gerektıgı ıcın sıkıntı cıkar.

hocam dönmesine gerek yok.
ters monte edebileyim yeter.
ama emniyet kemeri işi rahatsız etti beni.
vip araçların emniyet kemeri koltuğa monte.
bizim arçlarda B stununa monte.
bak sırf emniyet kemeri işi yüzünden yatarsa yatar.
yoksa ben yapmak için çok uğraşırdım. :(

Evren_c
18/06/2013, 10:49
Bence böyle bir işe kesinlikle girmeyin. Isofix'le sabitlenen bebek koltukları sizin yapacağınız modifikasyondan kesinlikle daha güvenlidir. Allah korusun kötü bir olay olursa hakkınızı da arayamazsınız bu şekilde. Biliyorsunuz çarpışma testleri vs. koltuklar normal konumlarındayken yapılıyor.

fatihhhh
18/06/2013, 11:01
Bence böyle bir işe kesinlikle girmeyin. Isofix'le sabitlenen bebek koltukları sizin yapacağınız modifikasyondan kesinlikle daha güvenlidir. Allah korusun kötü bir olay olursa hakkınızı da arayamazsınız bu şekilde. Biliyorsunuz çarpışma testleri vs. koltuklar normal konumlarındayken yapılıyor.

hocam çok kaliteli ve pahalı çocuk koltukları ters monte edilebilecek çekilde üretiliyor.
ters oturmak kesinlikle daha güvenli.
ama emniyet kemerinin konumu itibari ile bizim araçta güvenlik sıkıntı olur.
gene de yolcu koltuğunun ters monte edilip edilemeyeceğini bilek ve deneme yapmak isterdim.

ahmet4646
18/06/2013, 11:52
yapılmasına yapılır ama bencede görüşte sorun olacaktır ayna görünse dahi sağ çaprazda kör nokta oluşacak sıkıntılı bir durum yapmayın bence çocuk koltuğu alıp isofix sistemini kullanın daha sağlıklı...

fotobelit
18/06/2013, 11:58
Bence sağ aynayı kapatacak kadar geri götürmez koltugu.Dik vaziyette durursa koltuğun arkası aynayı kurtarır diye düşünüyorum..Diğer şartlar uygunsa yapılabilir diye düşünüyorum..Sonuçta kaynaklı bir bölüm yok..Acaba polisler bu işe neder?Oda geldi aklıma..

Evren_c
18/06/2013, 12:02
hocam çok kaliteli ve pahalı çocuk koltukları ters monte edilebilecek çekilde üretiliyor.
ters oturmak kesinlikle daha güvenli.
ama emniyet kemerinin konumu itibari ile bizim araçta güvenlik sıkıntı olur.
gene de yolcu koltuğunun ters monte edilip edilemeyeceğini bilek ve deneme yapmak isterdim.

Benim demek istediğim yolcu koltuğunu ters takmayın :) Yoksa dediğiniz tabii ki doğru, bebek koltukları ters monte edilebiliyor. Ön yolcu koltuğuna ters koyup havayastığını kapatıyorsunuz, emniyet kemerini de takıyorsunuz sanırım. Ama bence koltuğun kendisiyle oynamayın.

celenlee
18/06/2013, 12:05
Koltuğu ters çevirirseniz, çocuk koltuğunu monte edemezsiniz ;)
Çünkü malumunuz, çocuk kolutuğu, emniyet kemeri gerdirilerek, araç koltuğ ve kemer arasına sıkıştırılarak monte ediliyor.

Ama, Anne ters seyahet edecekse o ayrı bir durum.
Bu sefer de kendisi kemer takamamış olur.

delta0o
18/06/2013, 12:45
hocam dönmesine gerek yok.
ters monte edebileyim yeter.
ama emniyet kemeri işi rahatsız etti beni.
vip araçların emniyet kemeri koltuğa monte.
bizim arçlarda B stununa monte.
bak sırf emniyet kemeri işi yüzünden yatarsa yatar.
yoksa ben yapmak için çok uğraşırdım. :(
emniyet kemerini çok kolay halledebilirsin.koltuğun sağ kısmına kemerin girdiği adaptörden sıktığında(kemer ayağının sıkıldı civata var orda ona mesala) direkteki mekanizmadan kemeri kullanabilirsin.

atlatma
18/06/2013, 13:01
Cihan bey dediğiniz olma gibime geliyor. çünkü koltuk torpidoya yakın durucak emniyet kemeride tam olarak 20-30 cm önde olacak .
ön koltukta isofix olmadıktan sonra bence çok sıkıntılı bir durum olur bu dediğiniz.

delta0o
18/06/2013, 13:10
Cihan bey dediğiniz olma gibime geliyor. çünkü koltuk torpidoya yakın durucak emniyet kemeride tam olarak 20-30 cm önde olacak .
ön koltukta isofix olmadıktan sonra bence çok sıkıntılı bir durum olur bu dediğiniz.
olmayabilir tabi üzerinde denemek lazım.torpidoya değilde arka koltuğa koltuğa yakın olmasını istiyor arkadaş sanırım anneye yakın olsun diye.ayaklardan,kızaktan ayarlama yapılırsa denk gelebilir.üzerinde denemek lazım işte ama olmıcak iş değil.basit ve sağlam şekilde sök-tak olarak kullanılabilir.faydalı yada gereksiz olur mu diye de bişey diyemiyorum :)

fatihhhh
18/06/2013, 13:40
Koltuğu ters çevirirseniz, çocuk koltuğunu monte edemezsiniz ;)
Çünkü malumunuz, çocuk kolutuğu, emniyet kemeri gerdirilerek, araç koltuğ ve kemer arasına sıkıştırılarak monte ediliyor.

Ama, Anne ters seyahet edecekse o ayrı bir durum.
Bu sefer de kendisi kemer takamamış olur.

çantacıdan malzemeler almıştım, emniyet kemer kumaşı,...vs
dağcıların kullandığı çengellerden de almıştım zamanında,
koltuğu ters monte edersem,
bebek arkaya bakacak şekilde ters monte edilmiş koltuğa bebek te arkaya dönük seyehat edecek şekilde sabitleyebilirim belki. :)

Battal
18/06/2013, 16:05
Bence hiç girmeyin bu işe. Düşündüğünüz fikir, ergonomik ve güvenli olsaydı büyük üreticiler, aksesuarcılar tasarımcılar mutlaka böyle birşey yaparlardı gibime geliyor.
Koltuğun sırt kısmı görüşü engeller. Allah korusun bir kaza anında ya da ani fren esnasında çocuğun karşısında oturan kişi, çocuğa çarpabilir. arka koltuklarda ser halde bulanan cisimlerde (çanta, biberon, telefon vs.) keza aynı şekilde çocuğa çarpabilir.
Ayrıca trafik ekipleri aracı o halde görünce sorun çıkarabilirler belki.

10ursbf
18/06/2013, 16:11
Hocam bu şekilde bir işlem yapamazsınız. Araçların imal tadil ve onarımı ile ilgili bir yönetmelik var. Bu tip bir uygulama tip onay belgesi gerektirir. Aracınız muayenede sorun çıkarır, yakanız polisten kurtulmaz.

fatihhhh
19/06/2013, 09:30
Hocam bu şekilde bir işlem yapamazsınız. Araçların imal tadil ve onarımı ile ilgili bir yönetmelik var. Bu tip bir uygulama tip onay belgesi gerektirir. Aracınız muayenede sorun çıkarır, yakanız polisten kurtulmaz.

muayene de tekrar öne bakacak şekilde monte edilebilir.
polisin karışacağını düşünmüyorum.
yeterki monte edilebilsin.
sadece çocuk koltuğu koyacağı için dağcı malzemeleri ile güzel şekilde sabitlenip güvenlik zaafı önlenebilir.

Evren_c
19/06/2013, 17:22
Sizin yapacağınız sabitleme ile mühendislerin hesap kitap yapıp milyon tane testten geçirerek ürettiği sabitleme mekanizmaları arasında doğal olarak fark olacaktır. Bence vazgeçin bu işten, kesinlikle güvenli olmayacaktır.

Hele ki çocuğunuz için böyle bir şey düşünmeyin bile bence.

fatihhhh
03/10/2013, 14:39
elazığ fiatı aradım,
durumumu anlattım.
servisteki eleman, devamlı çalıştıkları döşemeciye yönlendirdi.
döşemeci inceledi.
koltuğu zemine 4 adet vida ile tutturmuşlar
3 tanesi sorunsuz ama koltuğun sol arka vidasını yatay yerleştirmişler.
bu sebeble ters monte edilemedi.
kalıcı olsun desem, koşulları zorlayıp monte edecekti ama ben modüler olması,
istediğim an ön arka takılması gerek diyince olmaz dedi.
koltuğun sırt kısmı sökülebilir mi diye sordum.
o da olmadı.
bizim koltuk macerası burda bitti.
ilerleyen zamanda mercedes ambiente alırsam arka koltukları gönlüme göre söker, ters monte eder, kaydırırım inşallah.
:)

Eagle34
03/10/2013, 17:49
isveç malı bebek koltukları var biraz pahalı ama değer,sonuçta iskandinav güvenliği örnek volvo:)