PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : chip

Auto engineeR
21/01/2007, 02:56
https://www.alfisti-tuning.de/index.php/cat/c178_Motortuning.html/XTCsid/f13b7479644fb32ff5eb68fc7a96d6e3

adresinde alt sırada olan chipler anladığım kadarıyla uzaktan kumanda wasıtasıyla istendiği zaman dewre dışı bırakılabiliyor. ne dersiniz? benim hoşuma gitti

mTk
21/01/2007, 10:08
Eğer doğruysa sağlam güç veriyor valla. Yinede çok pahalı.

pdr42
21/01/2007, 10:47
ya bu chip nedir biraaz acıklarmısınzı bizi modifiye bilgimiz hiç yok

BGRAYS
21/01/2007, 13:50
bana dısardan birisi 75liklerin yazılımı degistirip performansının artırıldıgını soylemıstı pek saglam bi bilgi degil gibi geldi bana ..

Auto engineeR
21/01/2007, 14:20
chip ; beyinle motor arasında bir program olup, beyinden gelen sinyalleri değiştirerek (ateşleme zamanlaması,yakıt miktarı,dewir kesici yeri) daha fazla performans sağlar. beyin programını değiştirmez, serwise arabayı götürürken kendiniz kolayca sökebilirsiniz.
performansın yanında bir çoğu ekonomi de sağlar. bunun mantığı da ; emisyon kuralları yüzünden motordaki o bastırılmış gücü açığa çıkarmasıdır..

powertech ti yanılmıyorsam türkiyede : 116 hp ye çıkarıyordu 90 hp dizelleri..

Linos
21/01/2007, 14:23
chip ; beyinle motor arasında bir program olup, beyinden gelen sinyalleri değiştirerek (ateşleme zamanlaması,yakıt miktarı,dewir kesici yeri) daha fazla performans sağlar. beyin programını değiştirmez, serwise arabayı götürürken kendiniz kolayca sökebilirsiniz.
performansın yanında bir çoğu ekonomi de sağlar. bunun mantığı da ; emisyon kuralları yüzünden motordaki o bastırılmış gücü açığa çıkarmasıdır..

powertech ti yanılmıyorsam türkiyede : 116 hp ye çıkarıyordu 90 hp dizelleri..

Peki benzinlilere de uygulanabiliyor mu? Sitede sadece dizeller var da...

Auto engineeR
21/01/2007, 14:28
benzinlilere de uygulanıyor, ama dizellerdeki kadar güç artışı sağlanamıyor.
bu sitede yokmuş ama başka firmalarda war.

Bülent A.
21/01/2007, 15:16
Evet uzaktan kumandalı aa pek bir mantığı yok.Gerçi bu ürün turbonun boostunuda arttırıyor.
Ben genede beyne yazılım yüklenmesinden yanayım.
Daha sorunsuz ve performanslı oluyor.
Bir çok marka beyne yükledikleri yazılımla 116 ps i alıyorlar.
Ama hiç biri 116 ps i geçemiyor.Bunun nedeni de değişken geometrili turbo nedeniyle beyne koydukları 0 direnç.
Bununla beraber takacağınız boost control ile 125 ps leri görmek mümkün.

Benzinli araçlarada başta superchips olamk üzere bir çok firma üretim yapıyor fakat arkadaşında dediği gibi dizel kadar artmıyor ve maliyei daha yüksek oluyor

Little F.K
21/01/2007, 19:23
Bülent Abi yazılımı servisler yapıyorlar mı?Audi de servis bu tip işlemleri yapıyor.Üstelik garanti dışı da kalmıyor araç.Servis yapmazsa biz bu chip i taktırsak araç garanti dışı kalır mı?Biraz bahsederseniz bu konudan sevinirim.:o

BGRAYS
21/01/2007, 19:58
ewet bu konuyu demıstım
serwis attırıyomus .. hangı serwis olabılır kı

Bülent A.
21/01/2007, 21:53
Fıat ın hiçbir servisi şuan bunu yapmıyor.
Yazılım yükletiğiniz için garanti dışı kalıyor tabiki.
Box takarsanız avantajlı ama beyni aldatmaktansa yeni yazılım daha iyidir.
Onun için biraz beklemeniz gerek.

padawantr
21/01/2007, 22:05
Bülent Abi,
bu durumda beyini aldatmış gibi olmuyoruz sanki. Turboyu ve pompayı aldatıyomuş gibi geliyo. yani beyinde bir problem çıkmaz sanırım. Bi de sök tak olduğu için garantiden de çıkmaz sanırım. Yani kim nerden bilcek ki benim chip kullandığımı, servise giderken sökeriz öyle gideriz. Al sana fabrika çıkışı GP :D

Çok mu sahtekar oldu :D

civcivx
21/01/2007, 22:09
Şu superchips sitesine bi baktım. Önce Ferrari 512TR seçtim :D 428HP'lik atmosferik-benzinli motora 15 HP güç artışı ancak sağlanmış :p

Bizim 1999 öncesi 1.6 benzinli Punto'ya da 800 küsur YTL.lik chip karşılığında 5 HP güç artışı verebilmişler ancak :(
Arabadan 50 kg yük atsam ben de karşılarım 5 HP artışı 8M

Demek ki non-turbo benzinlilerde chip olayı hikaye.

Bülent A.
21/01/2007, 22:27
Bülent Abi,
bu durumda beyini aldatmış gibi olmuyoruz sanki. Turboyu ve pompayı aldatıyomuş gibi geliyo. yani beyinde bir problem çıkmaz sanırım. Bi de sök tak olduğu için garantiden de çıkmaz sanırım. Yani kim nerden bilcek ki benim chip kullandığımı, servise giderken sökeriz öyle gideriz. Al sana fabrika çıkışı GP :D

Çok mu sahtekar oldu :D

Box taktığın zaman beyne giden sinyalleri yanıltıyorsunuz ve beyin düzelttiğini sandığı bilgileri yolluyor.Bu sök tak sistemdir.

Diğerinde beyine yüklediğin yeni yazılımla beyin sinyalleri senin yüklediğin şekilde yolluyor.Ama bunu söküp takamazsın çünki direk beyne yükleniyor.Senin orjinal beyin yazılımında diskette saklanıyor.

KARŞIYAKALI
22/01/2007, 13:08
arkadaşlar herkese öncelikle selam;ben kendi arabama taktırdım dynamic 1.3 16v 90 hp aracım superchıp taktırdım modul olanından ve performans artışı fazlasıyla oldu şu anda aracım 115 hp ve 245 nm tork yakıtım biraz arttı ama değer doğrusu fiyatını soracak olursanız 1100$ mal oldu motora herhangi bir sakıncası da yok.8O 8O 8O

Korhan
22/01/2007, 13:59
arkadaşlar herkese öncelikle selam;ben kendi arabama taktırdım dynamic 1.3 16v 90 hp aracım superchıp taktırdım modul olanından ve performans artışı fazlasıyla oldu şu anda aracım 115 hp ve 245 nm tork yakıtım biraz arttı ama değer doğrusu fiyatını soracak olursanız 1100$ mal oldu motora herhangi bir sakıncası da yok.8O 8O 8O

Peki bu ölçülmüş değer mi yoksa teorik olarak mı 115 hp'ye çıktı?

KARŞIYAKALI
23/01/2007, 15:14
Peki bu ölçülmüş değer mi yoksa teorik olarak mı 115 hp'ye çıktı?

ÖLÇÜLMÜŞ DEĞER AAMA TEKNİK BİR RAKAM HATASI 105 HP

Auto engineeR
23/01/2007, 23:02
hangi marka kullanıyorsun arkadaşım?
onlar kaç hp olacağını iddia etmişlerdi?

mTk
23/01/2007, 23:48
Bu ürünler motora giden mazot miktarını artırarak gücü artmış gibi gösteren aletlerden olmasın. ???

mkaksoyer
24/01/2007, 23:04
chip taktırmak deyimi eskilerden kalma. eskiden ecu lardaki epromu araçlarda obd veya can girişi olmadığından dışardan programlama imkanı yoktu. her marka için başka fiş gerekliydi vs. o yüzden orjinal eprom lehimleri sökülür yerine yenisi lehimlenirdi.
bu çerçevede eprom nedir hocam diye sorarsanız sonuçta her ecu hemen hemen aynıdır. sadece içinde o tipteki motor (mesela fire 1.2 16 v) için devir ve yük durumuna göre avans açısı ve enjektör tetikleme sürelerinin kayıtlı olduğu bir flash bellek farklıdır. bunun adı da epromdur.
neyse burada dışarıdan takma dediğimiz chipler piggyback diye adlandırılan sistemlerdir. bu sistem motora giren bazı sinyalleri manipüle ederek daha yüksek avans açılarıyla çalışmasını sağlar. bu sistemlerin ilk örneği ve en ünlüsü bir sene öncesine kadar izmirde politek servis tarafından satılan güney afrika mamülü dastektir. politekin ortaklarından ayhan usta yeni dinamometresi biter bitmez (yani inşallah ben bitirirsem:) ) tekrar bu işe başlayacak bu arada.
bu arada neden avans ve sorabilirsiniz . şu an tüm motorlar avans değerleri kullandığımız benzinin kaldırabileceğinden daha düşük değerlerdedir bunun nedeni kalitesiz benzinde motorun detonasyona kalıp hasar vermemesidir. kaliteli benzin kullanıldığı sürece bu tip modifikasyonlarda bir problem yaşamazsınız. neden sadece avans derseniz motorun yakıt donanımı yani enjektörler gaz pedalının %80den daha az basılı olduğu durumlarda oksijen (lambda) sensörünün geri beslemesiyle kumanda edilirler. yani pratikte bu bölgede enjektör tetikleme süreleriyle oynamanın mantığı pek yok. sadece üst gaz bölgesinde enjektör zamanlarıyla oynanarak biraz daha güç alınması olası.
bu sitem ekonomi sağlar mı ona da kullanıma göre evet diyoruz yüksek avanslı bir motor daha fazla tork üreteceğinden daha düşük devirlerde vites değiştirme veya daha az vites düşürme ihtiyacını sağlar ve bu da ekonomi demektir.
burda anlattıklarım standart aspirasyonlu - benzinli motorlar için geçerlidir. turbo ; turbo dizel için biraz çalışmam gerekiyor

borisc
26/01/2007, 22:22
selam arkadaslar bende 1.3 dizel puntoma superchıp taktırdım 1.4 benzinli puntonun tepesine cıktım:)gercekten imkanı olan herkese ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.birmotta bilgisayara baglattım 75bg lık arabam 127 bg olmus gozlerime inanamadım.performans istiyenlere duyurulur.fiyatına gelince 1200$.

Auto engineeR
26/01/2007, 22:26
75 hp'den 127 hp sadece chiple nasıl oluyor anlatır mısın arkadaşım?
aydınlat bizi.

microab
26/01/2007, 23:53
52 beygircik öylemi--bu işte bi yanlışlık var,başka birşey düşünmek istemiyorum...

h k
26/01/2007, 23:56
o kadar zorlandıktan sonra kırılmasın o motor ?

chiple mj lerin gücü biraz artiyor herkes biliyorda ama 52 hp iyimiş.

otoritec
26/01/2007, 23:58
bomba

mTk
27/01/2007, 00:00
Madem güç istiyoduk niye 75hp aldık diye sormak lazım.

otoritec
27/01/2007, 00:01
Madem güç istiyoduk niye 75hp aldık diye sormak lazım.

sana %1200 katılıyorum

emre
27/01/2007, 00:39
selam arkadaslar bende 1.3 dizel puntoma superchıp taktırdım 1.4 benzinli puntonun tepesine cıktım:)gercekten imkanı olan herkese ŞİDDETLE tavsiye ediyorum.birmotta bilgisayara baglattım 75bg lık arabam 127 bg olmus gozlerime inanamadım.performans istiyenlere duyurulur.fiyatına gelince 1200$.

öncelikle arabana kartı ben koydum çok tatlı duruo gerçekten aracın hayırlı uğurlu olsun bu CHİP olayınıda biras aydınlatırsan sevinirimm

teşekkürler ;)

borisc
28/01/2007, 00:55
arkadaslar ilk once merhaba. acıkcası bende inanamadım.birkac gun sonra servise gidip tekrar baglattım 127 cıktı. yine tatmin olmadım.bursaya gittim olcum yaptılar bi kac yerde ve hepsinin soylediği sey: kim taktıysa super yapmıs ayarlarını ellerinden opmek lazım. motorun kırılması catlaması patlaması gibi bişey mumkün değil 5000 devirde otomatik kesiyor gazı. performans acısından bişey soylemek istemiyorum emre kardesim en yakın zamanda yanıma gelicek onla bi tur atarız herkese gerekli tecrubesini aktarır.inanmayan arkadaslar için soylüyorum istedikleri yerde gidip hp için olcum yapmaya hazırım.sadece siddetle tavsiye ediyorum daha once dediğim gibi bursaya yolu dusenler maddi durumları ve istekleri varsa MUTLAKA yaptırsınlar.superchip tasaruflu kullanımda yakıtı dusurur bunu unutmayın...saygılar..

Auto engineeR
28/01/2007, 00:58
sen bizimle dalga geçmediğine göre, hatalı ölçümler yapılmış. sana da güç artışı çok geldi doğal olarak. hayatta olmaz sadece bi chiple

mTk
28/01/2007, 01:01
1200$ 'a motor alınır bea. Ama yinede tebrik ediyorum 127 hp dile kolay.

Mısafır
28/01/2007, 01:25
127 cok ıddalı bı rakam ...

HIGH FIDELITY
28/01/2007, 02:15
75hp 127hp olursa
90hp X hp olur
---------------------------
... 90x127
X=------- => X=152,4hp Güzel rakam (düz mantık :))
..... 75

BGRAYS
28/01/2007, 02:22
ya arabanın gucunun %40 ı kadar bı artıs nsl olur ve bunu bı chıp ne kdr yapar

baycep
28/01/2007, 02:42
benzinliler için olanı şu anda varmı, vars ne kadar performansı arttırır

emre
28/01/2007, 11:41
ya arabanın gucunun %40 ı kadar bı artıs nsl olur ve bunu bı chıp ne kdr yapar

buğra barış beylikdüzünde oturuyo zaten konuşalım müsait olduğu bi gün birlikte yanına gidelim bi bakalım ben 127 hp olayına inanıorum adam ölçtürüş ama performansı çok merak ediyorum ve çıkardığı sesi sonra dışardan bi insan olarak deneyimleri anlatırız arkadaşlara

Mısafır
28/01/2007, 12:15
evet arkadaşlar buluşun ;) anlatın bizede...

Ryu
28/01/2007, 12:23
bi yanlışlık var gibi geliyor bana. dynonun ayarlarında bi yanlışlık olabilir.

BGRAYS
28/01/2007, 12:45
buğra barış beylikdüzünde oturuyo zaten konuşalım müsait olduğu bi gün birlikte yanına gidelim bi bakalım ben 127 hp olayına inanıorum adam ölçtürüş ama performansı çok merak ediyorum ve çıkardığı sesi sonra dışardan bi insan olarak deneyimleri anlatırız arkadaşlara

anladım kardesım 16 plakayı gorunce burda oturdugunu unutmustum goruselım tabıı ben her zaman musaıtım bende cok merak ediyorum acıkcası hemde faydalı bilgiler almıs oluruz ;)

borisc
03/02/2007, 00:51
arkadaslar slm emre bugra kardeslerimle gorustuk bugun.inanmayan arkadaslara daha oncede soylediğim gibi kardeslerim anlatır sevgiler saygılar..

Auto engineeR
03/02/2007, 00:54
way canına..
yorumları beklioruz :) tebrikler :)
aynı zamanda şaşırdım gerçekten Ramo

HIGH FIDELITY
03/02/2007, 01:20
Eğer bi yanlışlık yoksa bu olayda bende arabama taktırıp 150 Hp yaptırmak isterim doğrusu

emre
03/02/2007, 12:48
görüntü 10 performans 10 ses 10 yol tutuşu 10

tek diyeceğim deneyin görün...!

BGRAYS
03/02/2007, 19:12
kardesim dogru demisin 4kisiydik ona ragmen cok cok iyi gidiyodu walla insanın 1200$ veresi geliyo .. :D

borisc
03/02/2007, 19:52
kardeslerim yorumlarınız için cok sağolun inanmayan arkadasların yorumlarını bekliyorum saygılar...

Auto engineeR
03/02/2007, 19:55
wallaha helal olsun öyleyse.. açıkçası ben inanmıyordum.
beni utandırdın :)
hadi 90 hp falan olmuş olsa emre anlardı onunki zaten 90. walla helal olsun. dyno sonuçlarını görmek isteriz bi de..

emre
03/02/2007, 20:30
yaaa ben hatta ilk önce dedim ki bi kalkış yapalım seninle diye ama onun arabaya binip turladıktan soora bu karardan vazgeçtimmm siz düşünün artık ne kadar emin olduğumdan

kutlay
03/02/2007, 20:40
teknik verilenler çok caydırıcı!
tek isteğim biraz daha güçtü!!
buda olursa gözüm dışarda olmayacak!!

BGRAYS
03/02/2007, 20:43
127 hp ölçerken videoya kaydedin de görelim...75 ten 127hp nasıl oluyo

sole bisi war kımse kımseyi ınandırmak zorunda dııl arkadası sawunmak dııl amacım bızde gordugumuzu yazdık video cekin demeye gerek yok inanmamak senin elinde bu mewzu da gereksiz yere uzamasın

kutlay
03/02/2007, 20:45
sorgulamaktan ziyade görmek istiyoruz!

BGRAYS
03/02/2007, 20:47
benim sansim vardi gittim gordum yazdım.. orda goturup dyno ya mı soksaydık arabayı

emre
03/02/2007, 20:47
benim sansim vardi gittim gordum yazdım.. orda goturup dyno ya mı soksaydık arabayı

+1000000000

Little F.K
03/02/2007, 21:54
Ben arkadaslarda gıdıp gördükleri için inanıyorum.İnanmayan varsa gidip görsün madem ki...8P

mTk
03/02/2007, 22:00
Arkadaşlar kimseye yalancı demiyoruz ama bu güç gerçekten ürpertici. İnsanın aklına direkt, madem böyle birşeyvar fiat bunu yapıp piyasaya sürmedi grande rekoru 10ooo değil 30ooo di belki şimdi. Bu chipler hava kirliliğinemi yol açıyor acaba?

Auto engineeR
03/02/2007, 22:03
Arkadaşlar kimseye yalancı demiyoruz ama bu güç gerçekten ürpertici. İnsanın aklına direkt, madem böyle birşeyvar fiat bunu yapıp piyasaya sürmedi grande rekoru 10ooo değil 30ooo di belki şimdi. Bu chipler hava kirliliğinemi yol açıyor acaba?
ewet, emisyonu yüksek derecede artırıyor.
fabrika çıkışı o yüzden güçler kısılmış oluyor

mTk
03/02/2007, 22:06
ewet, emisyonu yüksek derecede artırıyor.
fabrika çıkışı o yüzden güçler kısılmış oluyor

Ozaman yasa dışı birşey yapıyoruz. Sizce etikmi?
Bence hiç değil.. Hava kirletiyoruz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını üzerimize alıyoruz. Bence almadan önce bir değil birkaç defa düşünün derim...

Auto engineeR
03/02/2007, 22:09
Ozaman yasa dışı birşey yapıyoruz. Sizce etikmi?
Bence hiç değil.. Hava kirletiyoruz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını üzerimize alıyoruz. Bence almadan önce bir değil birkaç defa düşünün derim...
o açıdan haklısın. ama sigara içiyoruz, mangal yakıyoruz ws ws.. onların yanında bu emisyon artışı ufak kalıyor

microab
04/02/2007, 00:22
@ali algan
Daha önce kurduğun cümle insanları töhmet altında bırakır cinsten--onlar öyle olduğunu iddia etmemiş belirgin bir güç artışından bahsedilmiş.Tutup da o "127hp iken ölçünde görelim" dersen kırıcı olursun,sanada birisi çıkar cevap verir.
"Bana nandırıcı gelmedi o denli büyük artış" desen çok daha makul şekilde tartışılabilir--fakat sert çıkmışsın-sonrasında hesap sorman da hoş değil,bize yakışmıyor...

the_Algn
04/02/2007, 00:27
@ali algan
Daha önce kurduğun cümle insanları töhmet altında bırakır cinsten--onlar öyle olduğunu iddia etmemiş belirgin bir güç artışından bahsedilmiş.Tutup da o "127hp iken ölçünde görelim" dersen kırıcı olursun,sanada birisi çıkar cevap verir.
"Bana nandırıcı gelmedi o denli büyük artış" desen çok daha makul şekilde tartışılabilir--fakat sert çıkmışsın-sonrasında hesap sorman da hoş değil,bize yakışmıyor...

Borisc ...127hp ölçmemişmi birmotta , bende ona videoya çek diyorum bizde görelim diyorum.ben sadece Borisc'ye sordum çünkü ölçen o ..biraz dikkat......neresi kırıcı Türkçem gayet iyidir..

medxr
04/02/2007, 13:18
peki yakit olarak degisiklik sezdin mi arkdsim yani eskiye gore ayni kullanimla tabi..

AWD
04/02/2007, 13:28
arkadaşlar sakin olalım konu chip hakıında ve öle devam etsin eğer bu güç dooruysa bi çok arkadaşımız için ii olcaktır yollarda bizi gururlandırır bu dier arabaları sollarken yanlız fiyat biraz falza geldi bana gerçi o artış için az bile aa ne biliym piskolojik olarak sadace bi chipe 1200 dolar vermektense turboyu büyütürdüm ben sanki :)

borisc
04/02/2007, 14:10
arkadaslar slm.sunu soylemek istiyorum.amacım kesinlikle, gordunuzmu inanmıyodunuz arkadaslar gordu nassılmıs fln demek değil.zaten baslıgın en basına bakarsanız sadece chip taktırdım ciddi sekilde performansda fark hissettim.1200$dolara değer tavsiye ederim.isteyen yaptırır isteyen yaptırmaz herkesin kendi bileceği işdir sonucta.sunu demek istiyorum araba için gerek performans gerekse yakıt (kullanıma gore) acısından cok memnunum.burdaki butun arkadaslarımın bilgisine sunmak istedim olay bu.fazla tartısılacak bi durum yok bence saygılar..

borisc
04/02/2007, 14:14
peki yakit olarak degisiklik sezdin mi arkdsim yani eskiye gore ayni kullanimla tabi..

valla arkadasım soyle soyliyim suanda 6.0 lt yle kullanıyorum.yuklendiğim zaman 6.3e cıkıyor.suda var chip in bu ozelliğine bayıldım.duzgun kullanımda yakıt cok dusuyor. soyle soyliyim yılbasında bodruma gittim 90ı gecmedim 3.2ye kadar dustu.

AWD
04/02/2007, 15:01
@borisc

verdiğin değerler çok iyi gerçektende yanlız benzinliler içinde varmı bizim 95 hp likler için öreniebilrsen çok iyi olur ...

BGRAYS
04/02/2007, 15:20
sana ne oluyor arkadaşım ben sana birşey mi yazdım da bana inanıp inanmamak senin elinde bu mevzu uzamasın diyorsun (konu üzerine 1 tane mesajım var) ...Yapan arakdaşa gayet iyi niyetimle videoya çek dedim (soracağım her soruda iyi niyetimi mi belli edecem) ...Ne inanmasından bahsediyorsun inanmadığıma dair birşey mi var...Birmotta ölçüm yaptırmışş hatta bellki videoyada kaydetmiştir arkadaş.... kaldı ki inanmasam inanmıyorum derim lafımı mı esirgiyeceğim.... lütfen forumda tartışma ortamına dahil olmadığım birşeyde beni tartışma ortamına çekme...

bak alialgan sana ne oluyor diye konusman hic hos degil bana bisi yazman degil olay ama tepkin cirkindi yorumun bu denli gereksiz sert cıkısma olmamalı bu konuda son mesajımdır chip yapan arkadasın da ılerde bıgun bı foruma gırerım orda da kanıtım olsun dıye video cekmesi sacma olur herkes arabasına bısı yaptırıyo her yaptırdıgında herseye video mu olması lazım bundan snr konusurken bıras daha duzgun secersen sewinirim sadece bana degil diger dostlarımıza da lafını esırgeme zaten ınamadım de bunda hıc bı sorun yok sadece o zaten cok da normal bısı ama hadı bakalım sımdı de vıdeo koyun da gorelım tarzı da olmuyo
ben bu forumda bugune kadar kımseyle bı kere bıle tartısma yasamadım ! bu da gosterır kı tartısma sewdalısı bı ınsan degılım bundan sonra dıyıcek bısıyın warsa ozelden mesaj atar mısın ıyı forumlar herkese ..

Auto engineeR
04/02/2007, 15:55
bgrays kullandığın chipin markası neydi?
walla 580 euroya superchips takabilirm ama o zaman da jant mant alamıcam :(

Bülent A.
04/02/2007, 16:10
Açıkçası banada baya bir abartı geldi.
115 hp dense belki bir derece inanabilirdim ama 127 denince zorlanıyorum.
Şuan araştırıyorum.Kesin sonuç alıncaya kadar da doğu veya yalan demek istemiyorum.

Auto engineeR
04/02/2007, 16:16
Açıkçası banada baya bir abartı geldi.
115 hp dense belki bir derece inanabilirdim ama 127 denince zorlanıyorum.
Şuan araştırıyorum.Kesin sonuç alıncaya kadar da doğu veya yalan demek istemiyorum.

bülent abi, süperchips hakkında ne düşünüyorsun, bizi yönlendirsen 90 hplik gp lar için?alternatif ne markalar war? fiyatlar falan..

the_Algn
04/02/2007, 16:39
bülent abi, süperchips hakkında ne düşünüyorsun, bizi yönlendirsen 90 hplik gp lar için?alternatif ne markalar war? fiyatlar falan..

birde rapid var mışşş 400 euro

Punto 1,3 Multijet'in gücü artar mı?
2006 model, Grande Punto 1,3 Multijet sahibiyim. Size sormak istediğim, aracımın 75 HP olan gücünü 100 HP civarına çıkarma şansımın olup olmadığıdır.
10/10/2006

Aracım normalde gücüne ve dizel oluşuna rağmen aslında ara hızlanmaları fena değil ama özellikle daha çevik ve seri olmasını arzu etmekteyim. Konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
Fiat Grande Punto 1.3 Muitijet (75 HP) aracınızın motorunun Rapid ara beyin uygulaması ile 14 HP ek güç ve yüzde 20 de ek tork kazanması mümkündür. Bu da toplamda 89 HP yapar ancak bu motorları 100 HP'ye yükseltebilmek şu anki şartlarda mümkün değildir. Rapid ara beyin uygulamasının maliyeti ise 400 Euro.

https://arabam.ekolay.net/haber.aspx?HID=1&PID=685&haberID=279334

BGRAYS
04/02/2007, 16:50
bgrays kullandığın chipin markası neydi?
walla 580 euroya superchips takabilirm ama o zaman da jant mant alamıcam :(

ben taktırmadım borisc e sor onu 8O

Auto engineeR
04/02/2007, 17:47
ben taktırmadım borisc e sor onu 8O

pardon yanlış oldu :)

borisc
04/02/2007, 19:37
pardon yanlış oldu :)

slm chip markasını sormussun magnetti marelli..

Auto engineeR
04/02/2007, 20:16

peki bu chipi almadan önce diğer markalarda da araştırma yaptın mı?neden bunu seçtin?

borisc
04/02/2007, 21:16
yok arastırmadım cunku benim arkadas bursada cevresi epey geniş.o aklıma girdi.bi gp ye takmıslar ii sonuc vermiş bende onlara güvenerek bunu taktırdım..

Bülent A.
04/02/2007, 21:28
İlk mesaj

İkinci mesaj

Magnetti marelli aracımızda kullanılan beynin markasıdır.
Superchips ise chip tuning yapan firmanın ismidir.

Bu aracın 127 hp olması ayrıca imkansızır.
Hatalı ölçüm olduğunu düşünüyorum.
Başka olasılıkları ise aklıma getirmek istemiyorum.

kutlay
04/02/2007, 23:51
bu konuda bilgi sahibi olmak için burayı okudukça daha da kafam karışıyor!! :icon_question:

microab
04/02/2007, 23:53
Böylesi bir artışın bazı çevrelerde ses getirmesi gerekirdi sanırım (50HP),birmot un bilgisayarında görülen değerde bir yanlışlık var-kafası karışmış olmasın...

borisc
05/02/2007, 00:08
peki sadece sunu sormak istiyorum bu guc nasıl elde edildi?hayatımdaki ilk araba bu değil bircok marka arac kullandım. bu aracta guc var ozellikle yokuslarda banamısın demiyor. bikac arkadas olcumlerde hata olabiliyo dediler.işi anlayan birisin. dyno ya bagladıgın zaman gercekten yanlıs rakam gosterebilirmi?hadi 100 hp olsun emrede 90 hplik var 10 hp insanlara konusulacak kadar guc farkı hissettirirmi sence?saygılar..

Mısafır
05/02/2007, 09:18
chip nerde uygulandı ?
birmot hangi bilgisayara takarak kac hp guc urettıgını gorebılıyor ?
iyi tune edilmiş bir dyno olmadan guç olcumunu nasıl yaptınız?
0 100 km test yaptınmı ? kac sn

AWD
05/02/2007, 10:27
birmotta dyno mu war ya hakkaten öle usb den takınca hp mi ölçüyo :confused:

Mısafır
05/02/2007, 11:14
hiçbir cihaz motorun gucunu ole soketıne takıp olcemez.
dynoda, aracın tekerleklerı sılındırden bır duzenegın ustune konur ve aracın motoru o duzenektekı jenarator yardımıyla elektrık uretır
bu uretılen elektırık KW cınsınden olculur ve motorun yere ılettıgı guc olculur.
aracın krakta ve tekerlekte urettıgı gucler farklıdır.
krankda 120 hp bı arac yere 95 hp guc verebılır...
bu oran onden, arkadan ve 4 ceker sıstemıne gore degıısır.
1 KW(Kilowatt) yaklaşık 1.36 HP(HorsePower)'a eşittir.

Bülent A.
05/02/2007, 11:34
Kaldıki dynonometre üzerinde bile çıkacak değerlerde ufak bir hareketle değişiklik yapabiliyorsunuz !!!

ABNEW
05/02/2007, 15:48
hiçbir cihaz motorun gucunu ole soketıne takıp olcemez.
dynoda, aracın tekerleklerı sılındırden bır duzenegın ustune konur ve aracın motoru o duzenektekı jenarator yardımıyla elektrık uretır
bu uretılen elektırık KW cınsınden olculur ve motorun yere ılettıgı guc olculur.
aracın krakta ve tekerlekte urettıgı gucler farklıdır.
krankda 120 hp bı arac yere 95 hp guc verebılır...
bu oran onden, arkadan ve 4 ceker sıstemıne gore degıısır.
1 KW(Kilowatt) yaklaşık 1.36 HP(HorsePower)'a eşittir.

Haklısın, hatta vites oranları da yere iletilen momenti birebir etkiler...

Auto engineeR
05/02/2007, 16:13
Haklısın, hatta vites oranları da yere iletilen momenti birebir etkiler...
anladığım kadarıyla wadinin bahsettiği, aktarma organlarında kaybedilen güç. sürtünme,ısıya,sese giden enerji..

ABNEW
05/02/2007, 16:24
anladığım kadarıyla wadinin bahsettiği, aktarma organlarında kaybedilen güç. sürtünme,ısıya,sese giden enerji..

Sen de haklısın.:D Vites oranlarıyla da yere uygulanan tork arttırılabilir ya da azaltılabilir.Basit bir örnek :
Aracın torku 100nm ise 1. Vites oranı : 4.00 ise yere uygulanan güç 400nm olarak hissedilir ya da 1. Vites oranı : 3.00 ise bu durumda da 300nm elde edilir..

Auto engineeR
05/02/2007, 16:25
Sen de haklısın.:D Vites oranlarıyla da yere uygulanan tork arttırılabilir ya da azaltılabilir.Basit bir örnek :
Aracın torku 100nm ise 1. Vites oranı : 4.00 ise yere uygulanan güç 400nm olarak hissedilir ya da 1. Vites oranı : 3.00 ise bu durumda da 300nm elde edilir..
tork konusunda haklısın..beygir gücünden bahsetmemiş mi wadi?
yani her wites oranında beygir gücü sabit deil mi aynı dewirde?

ABNEW
05/02/2007, 16:40
tork konusunda haklısın..beygir gücünden bahsetmemiş mi wadi?
yani her wites oranında beygir gücü sabit deil mi aynı dewirde?

Biliyorum Alper de ben dinoda oluşabilecek farklılıklardan bahsetmek istemiştim Aynı araç farklı vites oranlarında farklı değerler verebilir.Wadinin dedikleri yanlış demedim ki ekleme yaptım zaten kızma canım:D Bir de krankta oluşan esas değer döndürme momenti yani torktur...

Auto engineeR
05/02/2007, 16:58
Biliyorum Alper de ben dinoda oluşabilecek farklılıklardan bahsetmek istemiştim Aynı araç farklı vites oranlarında farklı değerler verebilir.Wadinin dedikleri yanlış demedim ki ekleme yaptım zaten kızma canım:D Bir de krankta oluşan esas değer döndürme momenti yani torktur...

yaw ben wadinin lafına yanlış dedin demedim ki kızmadım ki canım :D

ABNEW
05/02/2007, 17:05
:D Yaw o zaman niye durmadan Wadi şunu dedi bunu dedi diyorsun8W

Auto engineeR
05/02/2007, 17:16
:D Yaw o zaman niye durmadan Wadi şunu dedi bunu dedi diyorsun8W
yaw ben wadinin dedii şeyi yanlış anladıını düşündüm

ABNEW
05/02/2007, 17:43
yaw ben wadinin dedii şeyi yanlış anladıını düşündüm

Yok canım sadece ekleme yaptım, elde edilen güç ve torkun dino ya ve araca bağlı olarak kolaylıkla değişebileceğine ilişkin8O

intro1
19/05/2007, 15:36
CELOX PERFORMANCE
+25 HP Dizel Chip Modül

HEMDE 160 YTL CİVARI ......BEDAVA NERDEYSE

bize uyarmı?????
https://urun.gittigidiyor.com/25-HP-Celox-Dizel-Chip-Modul_W0QQidZZ4842968

aşağıda açıklama veriyorum

intro1
19/05/2007, 15:37
#
Çok basit bir şekilde tamirciye ihtiyaç duymadan sadece 5 dk. da aracınıza monte edebilirsiniz.
#
Baştan sona talimatı ile birlikte.
#
Modül basitçe aracınızın IAT (hava) sensörüne bağlanıyor. Bu sayede aracınızın beynine (ECU) yeni sinyaller vererek aracınıza ekstra güç sağlıyor.
#
Tamamiyle güvenli, garantiyi bozmaz ve aracınıza hiçbir şekilde zarar vermez. Çünkü aracınızda bulunan IAT sensör bu sinyaleri zaten normalde de beyine iletiyor. Bu chip sinyalleri düzenleyerek gaza bastığınızda ani tepki meydana getiriyor. Dolayısıyla aracın hızlanması artıyor.
#
Ayrıca aracınızın km. ibresindeki son sürati görmenizi de sağlıyor.
#
Kolayca monte edildiği gibi istediğiniz zaman hemen çıkartabilirsiniz.

https://onfinite.com/libraries/983567/549.jpg

Mehmet Gazihan
21/05/2007, 10:29
Yakıt sarfiyatını arttıracağı kesin..Yaptığı değişiklik optimum AFR yi bozuyor çünki..Gerektiğinden daha fazla zengin karışım fazla tüketim demek..

Aynı ürünün E-Bay fiyatına bakarsanız daha ekonomik olduğunu görürsünüz..

mkaksoyer
23/05/2007, 08:41
aracın her viteste yere vereceği tork (döndürme momenti) farklıdır. Fakat güç (beygirgücü) zaten tork ve hızın çarpımıdır neticede. bu çerçevede bir dinamometrede eğer torku düzgün ölçebiliyor ve devride ölçebiliyorsak gücü hesaplamamız mümkün.
Bülent beyin dediği gibi dinoda çıkacak ölçümlerde manipülasyona açıktır örneğin tork çarpanıyla yapılacak %5 lik bir oynama(tabi ki dalgınlıkla) 100 beygirlik aracı 105 beygir veya 95 beygir yapabilir.
motordan tekerleğe gelene kadar pek çok kaybımız var bu arada debriyaj vites kutusu aks rulmanları ve lastiklerdeki sürtünme bunların hepsini hesaba katmak gereki tam hesabı yapmak için

kaaneroglu_15
23/05/2007, 09:44
127 hp nin 0-100 derecesini öğrenemedik.bekliyoruz..9 sn rahat çıkar heralde..

Bülent A.
23/05/2007, 11:12
aracın her viteste yere vereceği tork (döndürme momenti) farklıdır. Fakat güç (beygirgücü) zaten tork ve hızın çarpımıdır neticede. bu çerçevede bir dinamometrede eğer torku düzgün ölçebiliyor ve devride ölçebiliyorsak gücü hesaplamamız mümkün.
Bülent beyin dediği gibi dinoda çıkacak ölçümlerde manipülasyona açıktır örneğin tork çarpanıyla yapılacak %5 lik bir oynama(tabi ki dalgınlıkla) 100 beygirlik aracı 105 beygir veya 95 beygir yapabilir.
motordan tekerleğe gelene kadar pek çok kaybımız var bu arada debriyaj vites kutusu aks rulmanları ve lastiklerdeki sürtünme bunların hepsini hesaba katmak gereki tam hesabı yapmak için

Birtek bu değil.Msela hava sıcaklığını farklı girmeniz,lastik ölçülerin farklı girmeniz dyno sonucunu baya değiştirecektir.

Misafir2
23/05/2007, 14:00
ya bu konuda bende bırşeyler yapmayı düşünüyorum ama bakalım araştıröa içerisindeyım

demirhan
11/06/2007, 12:04
İlk mesaj

İkinci mesaj

Magnetti marelli aracımızda kullanılan beynin markasıdır.
Superchips ise chip tuning yapan firmanın ismidir.

Bu aracın 127 hp olması ayrıca imkansızır.
Hatalı ölçüm olduğunu düşünüyorum.
Başka olasılıkları ise aklıma getirmek istemiyorum.

katılıyorum grande puntolar 120hp nin üstünü göremiyolar turbo büyütmedikçe
ayrıca superchips çok kaliteli insaların yaptığı çok kaliteli bi ürün başka markaya bakmaya gerek yok diyorum bende var çok memnunum
iyi sürüşler...

demirhan
12/06/2007, 13:51
https://www.youtube.com/watch?v=o2yH_chvPG0

200KM RAHAT Bİ ŞEKİLDE SEYİR EDİYORUZ MODÜL VARDI ARABADA AMA YİNEDE ÇARTTIRDM BEN CHİPTEN ÇOK MEMNUNUM.....SUPERCHIPS.....

Er-NnN
12/06/2007, 14:30
dizel motorlarda max. %30 duymuştum ama %40 çok yüksek geldi bana da 47 hp çok yüksek bi rakam...

BERKAY
30/06/2007, 12:57
ucuz chiplerde var ben etsının olmıycagını dusundugum ıcın almadım 50 ytl ye 15 hp chipler var elımede bır cok kez gectı asma tekısı olmıycagını dusundugum ıcın hıc denemedım

Er-NnN
30/06/2007, 14:26
arkadaşlar puntoya takacaksanız diyim sadece iki marka tam performans veriyo

-magnetti marelli
-superchips

başka markaya hiç para vermeyin derim chip uyumsuz olduunda yakıt beslemesinde bir çok parçaya zarar da verebiliyor...