PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima kompresörü

seyrusefer
16/06/2013, 23:08
İyi akşamlar arkadaşlar,
geçen yıl aracımla kaza yapmam nedeni ile klima borusunun kompresöre bağlanan kısmı kırıldı, tamirci de sağolsun boruyu lehimletip kompresöre bağlamamış bir yıl kadar öyle bindim ve bu yıl klimayı yaptırmaya karar verdim. Elektrikçi klimayı dağıtıp yerine taktı fakat nasıl olduysa kompresör kilitlemiş, yenisini almak gerekirmiş. ben anlayamıyorum bu klima kazadan önce çalışıyordu, tamirci de içini temizledi taktı (güya diye tahmin ediyorum) nasıl oldu da önceden hiç kilitlemeyen kompresör temizlenince kilitledi. (bana borularda pislik olabileceğini onun da kompresöre girince bu sonucu doğurmuş olabileceğini ve yeni kompresör almam gerektiğini söylüyor 600 tl) ne yapmam gerekir acaba kompresörün tamiri mümkün olur mu acaba? Kompresörün içindeki bir parçanın eğilmesinden dolayı koca kompresör mü değişmeli? Bir de her aracın kompresörü farklı mı acaba 1.3 multijet 75bg.
Yardımlarınızı bekliyorum! Çok cnım sıkıldı durduk yere 600 tl niçin vereyim benim bile hatam değilken o paraya 15 gün çalışıyoruz emeğimiz ucuz mu bu kadar?

cdogu
17/06/2013, 12:58
hocam geçmiş olsun öncelikle..

Klima kompresörü hassas bir parçadır ve kazalardan dolayı aldığı en ufak hasardan ötürü değişmesi gerekebilir. Şayet,klima borusunu takmamış olan ustanız,kompresörü kontrol etmemiş olabilir. dolayısıyla yaptığınız kaza sonucunda kompresörünüz arızalanmış olabilir. Temizlikle olacak bir arıza olmamalı. Şayet hepimiz bu parçaların temizliklerini yaptırıyoruz.

Şahsi tavsiyem,başka ustalara da gösterin,aynı sonucu alırsanız çıkmacıdan kompresör bulabiliyorsunuz 300-400 arası.

forumda bir arkadaş 75 bg'lik değil de, 90 bg'lik puntoların kompresörünü taktırmayı tavsiye etmişti. sebebi de 75'liktekinin kasnagi klima devrede değilken boşa dönüyor. Düğmeye basınca devreye giriyor. Ve gaz yoksa hiç devreye girmiyor. Yani arkadaşımızın dediği bu yönde. bu şekilde daha güvenli.

bu arada belirtmeliyim ki, kompresör değiştiğinde klima borularının girdiği yerler de değişmeli. ona göre bir set bulmalısınız..

bence başka bir ustaya da gösterin tabii önce...