PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Camlar Tam inikken çok sallanıyor..

ersinjeofizik
03/06/2013, 08:36
Arkadaşlar, muhtemelen ben ön kapılar benden önce işlem görmüş.

Sorunum şu, ön camları tam indirdiğimde, kapıyı kapatıyorum, sanki cam boşta, sanki biyerlere vuruyor, baktım, camı tutan yan direkler ve direkler içinde uzanan fitil harici camı tutan hiçbirşey yok.

Ama arka kapıyı açtım, arka kapılarda üçgen bir plastik parça var, 2 vida ile sabitli, bu parça üzerinde bir kesit fitil gibi bir parça var bu camı sıkıştırıyor.
Böyle bir parça kapı içinde de olması gerekmiyor mu? Eksik mi anlamadım, sadece bu iki cam oluğu ve içindeki fitiller camı tutmaması lazım..

Sizce yapabileceğim bişey varmıdır?

culudamar
03/06/2013, 11:18
Ben 2006 model aracımı 0 aldım, aynı sorun bende de var :(

cihankardes
03/06/2013, 14:20
Nasıl bir modifikasyon yapabiliriz acaba? Beni de çok rahatsız ediyor bu durum. Araç hurda sanki.

ersinjeofizik
03/06/2013, 17:53
Çok kötü değilmi arkadaşlar, hyundai getz o dandik araç bile kapıları kağıt gibi, ama sorunsuz kapanıyor.. Birde benim gördüğüm diğer araçlarla karşılaştırıyorum, camlar inikken, camın üst kısmına denk gelen fitiller de camı boş bırakıyor, yan 2 direk te çok iyi tutmuyor..

Servise sordum, bir ara gelirsin hallederiz, biraz işi var dedi, İstanbul Oska Otomotivde..
Kendimiz ne yapabiliriz acaba? Arka camlar çok iyi aslında..

Evren_c
04/06/2013, 10:45
Benim aracım da 2012 model sıfır, bende de aynı şey var ön camlardan. Arka camlar çok güzel, belki de bu camlar tam olarak kapanmadığı için sıkı duruyordur, bilemiyorum. Ön camları tamamen açık olarak pek kullanmadığım için rahatsız etmiyor beni ama böyle olmaması lazım yine de. Malum şehir merkezlerimiz bile tozlu topraklı. Bu yüzden yaz kış hep cam kapalı, klima açık geziyorum araca toz girmesin diye.

ersinjeofizik
09/06/2013, 14:10
Peki teknik olarak yapılabilecek bişey var mıdır?

Evren_c
10/06/2013, 10:10
Kapının içine hiç bakmadığım için bilemiyorum ama belki bir parça uydurularak camın sıkıştırılması sağlanabilir. Camı çok nadir açıyorum, açarsam da sonuna kadar açmıyorum, o yüzden beni rahatsız etmiyor :)

ersinjeofizik
14/06/2013, 12:56
Servis veya bu konuda ilgili teknik işlem yapmış olan arkadaşlar varmı acaba? Ben clio ya baktım, onda da sallanıyor ama bizimkinde sanki cam komple boşta, onlar bu kadar sarsılmıyor..

Sauron
14/06/2013, 14:23
Ben pek anlamam ama film yapılsa cama biraz daha sıkılaşır mı acaba ?

blackhawk
14/06/2013, 15:55
Ben pek anlamam ama film yapılsa cama biraz daha sıkılaşır mı acaba ?

film etki etmez. bildiğim kadarıyla camın işlediği ray çok uzun değil o yüzden alt taraf boşlukta kalıyor sallandıkça ses yapıyor.

Evren_c
14/06/2013, 15:57
Cam filminin etki edeceğini sanmıyorum zira cam inik pozisyondayken kapıdaki çerçeve gibi camı tutan bir şey yok. Sadece alttan camın krikosu (adı her ne ise:)) tutuyor sanırım. O yüzden camın üst kısmının çerçeve içinde kalmasını sağlamak adına %90 falan açmak geçici bir çözüm olabilir.

cihankardes
14/06/2013, 16:04
Evren abi bayaa geçici bi çözüm oldu o ya :D azcık açsan bile sallanıyor zaten.

Evren_c
14/06/2013, 16:16
:D evet farkettim. Düşündüm de ben camı nerdeyse hiç açmıyorum, daha doğrusu açıkken kapıyı kapatıp açmıyorum, o yüzden farketmemiş olabilirim. Sokaklar toz toprak içinde, kıyamıyorum arabaya, farkında olmadan toz doluyor içi. O yüzden sadece sabah araca ilk bindiğimde hava alsın diye açıyorum, hatta merdivenlerden inerken kumanda ile açıyorum, çalıştırdıktan sonra kapatıyorum.

Acaba kapıdaki fitili (alttaki fitili yani) cam motorunu zorlamayacak bir şekilde kalınlaştırsak bir şekilde (kapı içinden montaj yaparak), işe yarar mı?

ersinjeofizik
17/06/2013, 08:51
Evren abi, malesef bence de o kapı camını tutan rayların kısa olması, fitillerin kalınlaştırılması gibi bir çözümü etkisiz kılıyor. Camı ekstra hiçbirşey tutmuyor.. Halbuki arka camlarda camı tutam destek parçası var, kapının iç sacına montajlı bir üçgen plastik paça üzerinde kalın bir sert sünger var, cam inince ona dayanıyor..

Evren_c
17/06/2013, 10:55
Hmm bunu bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu, teşekkürler. O zaman baya ciddi bir modifikasyon istiyor demek ki. Yapılmayacak şey değil aslında :)

ersinjeofizik
18/06/2013, 21:49
Arka kapıyı sökersem foto çekip eklerim aslında ancak ön kapıya da böyle bişeyler yapmak lazım.. Çözüm bulan varmı acaba?

Kriminal
19/06/2013, 08:17
Sonucu merakla beklıyorum...Yıllardır bu sorunu çeken biri olarak...

En güzeli slikon çekip bidahada camları açmamak :))

SaLDo
19/06/2013, 08:24
Benim aracın camında da bu sorun vardı. Bir oto camcıya gösterdim açtı baktı camı tutan plastik aparatlar var onları değiştirdi. 4 aydır taş gibi.

gemlikli_55
19/06/2013, 09:26
2007 model bendede aynı problem vardı cam tam kapalı iken sorun yok asağı az bırsey indi an zangır zangır sallanıyor sallanıyor kapı acıp kaparken sesi daha irenç

ersinjeofizik
19/06/2013, 17:00
Benim aracın camında da bu sorun vardı. Bir oto camcıya gösterdim açtı baktı camı tutan plastik aparatlar var onları değiştirdi. 4 aydır taş gibi.

Hocam ön camlarda mı acaba?
Eğer ön camlarda ise bende böyle bir aparat mevcut değil, bir foto almanız mümkün mü acaba?

SaLDo
20/06/2013, 13:44
Hocam ön camlarda mı acaba?
Eğer ön camlarda ise bende böyle bir aparat mevcut değil, bir foto almanız mümkün mü acaba?

Dosemeyi sokmem gerekicek buna vaktim yok ama soksemden resim cekemem gorunmeyen yerde sac gizliyor o plastiği

ersinjeofizik
22/06/2013, 16:34
hocam peki benim araçta bu yok.. muhtemelen sorun budur..
O nedenle o parçayı bulmam lazım nedir acaba?

ersinjeofizik
22/06/2013, 16:58
Aşağıdaki resimlerde bu parça hangisi acaba?

https://eper.fiatforum.com/cgi-bin/naread.exe?src=D:/Fiat/ePER/data/SP.NA.00976.FCTLR/f2y.na&type=N&key=7012901001
https://eper.fiatforum.com/cgi-bin/naread.exe?src=D:/Fiat/ePER/data/SP.NA.00976.FCTLR/f2y.na&type=N&key=7012901002
https://eper.fiatforum.com/cgi-bin/naread.exe?src=D:/Fiat/ePER/data/SP.NA.00976.FCTLR/f2y.na&type=N&key=7012901003
https://eper.fiatforum.com/cgi-bin/naread.exe?src=D:/Fiat/ePER/data/SP.NA.00976.FCTLR/f2y.na&type=N&key=7012901004