PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat punto 1.3 multijet dynamic & fiat grande punto 1.4 fire dynamic LPG

mcopposite
31/05/2013, 14:58
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. Başlıktada belirttiğim gibi bu iki model arasında kaldım. Bu hafta kesin almak istiyorum.

1. araba Punto 1.3 multijet diğeri ise grande punto 1.4 fire dynamic (lpg'li)

sizce hangisini tercih etmeliyim?
çok sürat yapan birisi değilim şehirler arası bile 100-110 km yi asla geçmem. şuan için bana lazım olan şey ekonomiklik.
hergün iş-ev arası yapacağım. ve aradaki mesafe git-gel 60 km

1.3 dizelmi daha hesaplı olur 1.4 lpgli mi?

şimdiden çok teşekkür ederim

oknadr
31/05/2013, 15:10
git gel 60 km olduğundan kesinlikle dizel tercih etmelisiniz, bana göre.

celenlee
31/05/2013, 15:10
İkisinde de o menzilde, 90-100 gidersen 20-25kr arası yakıt elde edersin.
ikisi arasında çok uçurum fark olacağını sanmıyorum. Hele ki LPG noktasında bir problem görmüyorsanız.

Aynı model aynı km'deki, aynı fiyattaki araçları kıyaslarsam.
1.3 Mjet Active alacağıma
1.4 Fire Dynamic (LPG) almak daha mantıklı geliyor bana.

mcopposite
31/05/2013, 15:13
İkisinde de o menzilde, 90-100 gidersen 20-25kr arası yakıt elde edersin.
ikisi arasında çok uçurum fark olacağını sanmıyorum. Hele ki LPG noktasında bir problem görmüyorsanız.

Aynı model aynı km'deki, aynı fiyattaki araçları kıyaslarsam.
1.3 Mjet Active alacağıma
1.4 Fire Dynamic (LPG) almak daha mantıklı geliyor bana.

yalnız ikiside dynamic. ve hatta şöyle bir durum var ikiside 2007 model ikiside 75. bin km civarında ve fiyatlarıda aynı.

cck1
31/05/2013, 15:15
yalnız ikiside dynamic. ve hatta şöyle bir durum var ikiside 2007 model ikiside 75. bin km civarında ve fiyatlarıda aynı.

ozaman kesinlikle multijet

10ursbf
31/05/2013, 15:17
Hocam yakıt ekonomisi olarak muhtemelen benzer değerler yakalarsınız.
Maddi olarak dizel almak sizi zorlamayacaksa dizel bence daha mantıklı.
Sonuç olarak lpg'li araç dikkat etmenizi gerektirecek bir başka donamım sahibi olmanız demek. Ayarında problem var mı, tekleme yapıyor mu vs sorunlarınız olmadan kapalı otoparklara da girerek, tek bir depoya sahip olarak, stepneniz ya da bagajınız mı tercihine düşmeden bir kullanım imkanı sunar dizel..
Dizel active lpg'li dynamic karşılaştırsanız fikrim lpg olurdu ancak dynamic dizele güç yetiyorsa alın dizel kullanın...

10ursbf
31/05/2013, 15:19

Fiyatlar aynı ise dizeli bi araştırın, lpg'liye değerinden fazla istiyorlarsa ya da lpg'li çok çok temizse bilemem ancak iki aracın fiyatlarının aynı olması "eşit temizlikte olmaları koşulu" ile pek mantıklı değil gibi..

mcopposite
31/05/2013, 15:23
Fiyatlar aynı ise dizeli bi araştırın, lpg'liye değerinden fazla istiyorlarsa ya da lpg'li çok çok temizse bilemem ancak iki aracın fiyatlarının aynı olması "eşit temizlikte olmaları koşulu" ile pek mantıklı değil gibi..

şu şekilde açıklıyayım. ikisinde de herhangi bir kaza kaydı yok. dizel olanın tamponunda lokal boya mevcut lpgli olan ise sunrooflu bir model. bu hafta kesin bir karar vermem gerekiyor.

outlife
31/05/2013, 15:25
ben bu şartlarda donanıma bakarım. yakıt değerleri birbirine çok yakınsa donanım benim için öncelikli. herşeyleri aynı ise model km temizlik (kaporta boya kaza hasar iç döşemeler konsol durumu vb.) donanıma bakarım.

BySeLcuK4154
31/05/2013, 15:40
yaklaşık 15-16 senedir lpg,li araç kullanmakdayız babamla birlik,de son 1 aydır 1.3 multijet bir araca binmekdeyiz ve bundan sonra lpg,li araç düşünmüyorum bir daha ama burdaki en önemli etken dizel ile benzinli arasındaki fiyat farkı...dizel bence ekonomik.

mcopposite
31/05/2013, 15:42
herkese çok teşekkür ederim cevaplarınız için. görünen o ki dizele yöneleceğiz :)

erenemre
31/05/2013, 15:44
Hocam yakıt ekonomisi olarak muhtemelen benzer değerler yakalarsınız.
Maddi olarak dizel almak sizi zorlamayacaksa dizel bence daha mantıklı.
Sonuç olarak lpg'li araç dikkat etmenizi gerektirecek bir başka donamım sahibi olmanız demek. Ayarında problem var mı, tekleme yapıyor mu vs sorunlarınız olmadan kapalı otoparklara da girerek, tek bir depoya sahip olarak, stepneniz ya da bagajınız mı tercihine düşmeden bir kullanım imkanı sunar dizel..
Dizel active lpg'li dynamic karşılaştırsanız fikrim lpg olurdu ancak dynamic dizele güç yetiyorsa alın dizel kullanın...

+1

celenlee
31/05/2013, 16:46
(((Ezik Vuruk Boya olaylarının da aynı olduğunu varsayınca...))

O zaman düşünmeye gerek yok. Mjet alacaksın :)

Stepne vs derdini de düşünmeyeceksin, LPG sorunları çıkarsa diye de düşünmeyeceksin. Kapalı otopark sorununu da düşünmeyeceksin. 10BIN'de bir yağını vereceksin heyvancağıza uzun yıllar üstüne bineceksin.

cosworth20
31/05/2013, 19:08
Dostum gp dizel kullandım sattım bi daha da almam dedim hem performans yok hem çok yakıo hem pahalı ... tüplü hem az yakıo hem piyasası uygun hem de dizele göre seri.

Mesela şöle bi örnek veriiim.Balıkesir'den Denizli'ye 301 km geldim ortalama 100-110 arası kullanımım vardı.50 TL tuttu.Düşün artık.Dizelde bu rakam sana 60-65'e patlar.Ayrıca ben Opet Aygaz'dan başka tüp kullanmadım, litresi emsallerine göre 10 kuruş daha pahalı 2.51 den fulledim depoyu. Gerisi sana kalmış ne diyeyimki sana ...

ato
01/06/2013, 17:07
Kesinlikle dizel alın performansı daha iyi 16 valf olduğu için LPG nin ayrıca bakımıyla sızdırmazlık raporuyla uğraşmazsın ilerde daha iyi fiyattan satılır