PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hiç Çok Yakan Punto Gördünüz mü?

biancoangelo
28/05/2013, 09:46
Arkadaşlar hepimizin puntosu var ve çok extreme durumlar dışında aman aman bi yakıt yakan aracımız yok.

Dairede iki arkadaşın konuşmasına rastgeldim. Daha az önce konuşma şöyle:

- Abi senın araba nası yakıyo ş. içinde.
-Valla hiç sorma hafta sonu evden çıkamadık.
- Hayırdır yaa..
-Çok yakıyo abi.
-Ne kadar mesela
-Abi ş içi 500 bin civarı.
-Sorma zıkım benimkide öyle.

Sonra ben devreye giriyorum. Pardonda sizin araç ne ???

Biri- Opel Astra
Diğeri - Opel Corsa

Bende sinsi bi tebessüm ve cevabım....

-Sizi OPELCİLER sizi.... ;)

Abi benim araç benzinli olmasına rağmen 30 kr bulmaz ve hatta asla geçmez.

Şimdi iki arkadaş oturmuş Hondanın sitesinde şiçi için motor bakıyorlar. :D

Bense sırtımı rahatça koltuğa bıraktım ve Puntişimi seviyorum.... :melek:

(Bu arada opelin dizelini tavsiye ettim.. Benzinliyle arasında 15 bin fark varmış. Yapamayız diyorlar)

CEVAP : BEN GÖRMEDİM... tabiki normal şartlarda.

erenemre
28/05/2013, 11:20
en sevmediğim marka opel dir genelde almanları severim ama nedense opel bana alman ların en dandik aracı gibi gelir sanırımda öyle özellikle şu son kasa corsa lar çok çirkin punto ile aynı alt yapıya sahip olmasına karşın corsa lar bence son derece tipsiz araçlar ayrıca 2008-2010 modellerinin hiçbirinde yol bilgisayarı ve dijital klima yok en üst seviyesini alsanız dahi benim kayınpederde 2008 dizel enjoy paket corsa var araç çelik jantlı dolu bir model ama klima bölgesi analog ve yol bilgisayarı ekranı yok sadece yapılan ve gidilen km yi gösteren ufak bir ekran koymuşlar

cnbyrktp
28/05/2013, 11:55
Benim arkadaşımda sıfır araç bakıyordu 5-6 önce.sıfır alacaktı.bende ozaman GP'yu yeni almıştım. donanımını, fiyatı sordu söyledim. geldi kullandı bindi baktı... güzel falan filan dedi ama 'fiat' işte falan filan dedi. fiyatta biraz yüksek geldi. bende kulladığım ve bildiğim corsa ve clio ile biraz kıyaslama yapıp artılarını eksilerini anlattım. fikir verdim. gp'yu tercih etmesini söyledim. sonra benim aracımından sadece 2.500 tl daha uygun diye cam tavanı olmayan,içi gp kadar rahat, ferah ve arka görüşü dar olan, opak renk benzinli corsa aldı. şimdi arka camında 'satılık 2012 model benzinli corsa'yazıyor :) ve punto bakıyor. şehir içinde de bir depoyla 540- 560 km gidiyomuş :)

ato
28/05/2013, 12:23
Opel çok yakar bilirim ama şöyle bişeyde var benzinli atmosferik çoğu araç 50 kuruş yakıyor hitler motor 1.6 marealar vs o yüzden alınıyorsa dizel alınmalı

rafetkurt
28/05/2013, 13:10
abim'de juke var sport pack 50 kuruş yakıyor bu benzinlilerin geneli böyle hocam şehir içi 1.6 motorlar bence en temizi dizel hangi araç olursa olsun her anlamda ekonomik, lpg li araç aldım geçen sene lpg ayrı koy benzin ayrı koy ne anladım ki ben herkeze tavsiye ediyorum dizel corsa dizel punto dizel astra..

biancoangelo
29/05/2013, 02:30
puntonun 1,6 sı olsaydı inanın Opelden Wv den ve diğer araçlardan az yakardı.

cdogu
29/05/2013, 02:34

+1

ato
29/05/2013, 17:50

Kilodandır arkadaşta 1.4 fire 8.1 yakıyor öbür tarafta 1.4 tsı octavia da 8.1 yakıyor yani öyle özel bir aerodinamiği falan yok yani

Honor COOPER
29/05/2013, 18:24
Kilodandır arkadaşta 1.4 fire 8.1 yakıyor öbür tarafta 1.4 tsı octavia da 8.1 yakıyor yani öyle özel bir aerodinamiği falan yok yani
Kesinlikle doğru ortalama benim Evo da 8.1lt den aşağı düşmezdi

celenlee
30/05/2013, 09:22
Hep iddia ettim ve ediyorum ve edeceğim.
1.2 TSI ile bu benim araçtan daha az yakarım!!!
Ve istediğim zaman da altımdaki araca güvenerek, rampa bayır demeden araçları sollarım. Şimdi ise tereddütte kalıyoruz önümüzde 80-90 giden bir kamyona yaklaşırken..(Hele de sol şeritten kaptırıp gelenler varsa çıkamıyoruz sola!)

cosworth20
30/05/2013, 09:39
Gecen 6 aya kadar grande punto 1.3 multijet 90 hp aracim vardi 4.40 dan mazot aldigimda sehir ici 35 kurusa kadar cikiodu oha dioduk ; ) mumkunse 90 lik almayin 1.3 multijet 75 hp ve 1.4 benzinli 77 hp inanin az yakio diger markalara gore ... Opel sorunlu araba onu da kullandim vectra vardi beyinliydu ama beyinsiz isler yapiodu ; ) focus vardi katalizoru sorundu vs kisacasi alman fransiz tr'de binilmez binceksen ya puntoya bincen ya da balina kasa mersoya ; )

Moosty
30/05/2013, 17:57
Ankara şehiriçi yakıt tüketimim. 2009 Fire Dualogic. ECO mod ile kullanıyorum.

Shell 97 Oktan.

25 kuruşun altındayım.

Ben hesaplıyorum 100 km de 5.2 çıkıyor, yol bilgisayarı 5.1 hesaplamış.

Neyse, bunu gördüm ya üçü beşi aramam o kadar.

biancoangelo
30/05/2013, 23:17

ben nası 7.5 yakıyorum..... Çook da hızlı kullanırım aracı.

biancoangelo
30/05/2013, 23:18
Ve istediğim zaman da altımdaki araca güvenerek, rampa bayır demeden araçları sollarım. Şimdi ise tereddütte kalıyoruz önümüzde 80-90 giden bir kamyona yaklaşırken..(Hele de sol şeritten kaptırıp gelenler varsa çıkamıyoruz sola!)

115 nm torkluk bi araçtan beklenilecek sekilde kullanırsanız.... İstediğinizi elde edersiniz... Eğer polonun 1,2 70 hp lik aracını kastediyorsanız uzun yolda punto az yakar. Fazla iddiacı olmayın derim.

biancoangelo
30/05/2013, 23:22

Shell 97 Oktan.

25 kuruşun altındayım.

Siz bu işi biliyosunuz ve Aracınızı tanıyosunuz... Bravo...

aykut_1914
30/05/2013, 23:59
e satıp alın?

Honor COOPER
31/05/2013, 00:08

Shell 97 Oktan.

25 kuruşun altındayım.

Hocam şehiriçinden kastınız bahçeli emek arası arayollar yada sıkışık kızılay ulus trafiğimi yoksa Eskişehir yolu yada İstanbul yolu ağırlıklı yollarmı?
Sıkışık şehiriçi 300-500m de ışıklı bir güzergahta o rakam imkansız dizelle bile imkansız.
Verdiğiniz veri bu araçların şehirdışı verilerinden bile düşük!

ato
31/05/2013, 00:25
ben nası 7.5 yakıyorum..... Çook da hızlı kullanırım aracı.

Ben gördüğümü soyledim bizim arkadaş normal kullanır onun aracı 8.1 gosteriyor ayrıca fab verisi 7.5 olan aracı hızlı kullanarak 7.5 yaktırıyorsanız helal olsun nediyim

celenlee
31/05/2013, 09:01
115 nm torkluk bi araçtan beklenilecek sekilde kullanırsanız.... İstediğinizi elde edersiniz... Eğer polonun 1,2 70 hp lik aracını kastediyorsanız uzun yolda punto az yakar. Fazla iddiacı olmayın derim.

İddiamı doğru değerlendirin yanlış anlamış olabilirsiniz.

Aracımı az yaksın diye çok dikkatli kullanıyorum(kullanmak durumunda kalıyorum).
Aynı dikkati 1.2 TSI ibizada DSGyi kullansam daha az yakarım diyorum.
Bunu bi tarafımdan da uydurmuyorum, bir kaç deneme sürüşü yaptık da gördük ;)

celenlee
31/05/2013, 09:04

Shell 97 Oktan.

25 kuruşun altındayım.

Bu sürüşteki ortalama hızınız nedir? Ortalama hız çok değiştirir olayı.

Ş.içi 20kmh ve altı ortalama hızelde edenler de var.
Ş.içi 30kmh ve üstü ortalama hız elde edenler de.

Ş.içi 20kmh ortalama ve altında 8-10lt arası değişiyor benin yakıt.

30kmh ve üstüne çıktığımda ise 6ltlere kadar düşüyor ama daha fazla düşmüyor. Naptımsa olmadı, filtreler değişti, düşük hızlarda denedim min 6.2 elde ettim ş.içinde :) Ötesini bir daha göremedim.

Nazar değmesin, ama gerçekten "Yol Bilgisayarındaki" ortalama hızınızı merak ediyorum??

celenlee
31/05/2013, 09:10
e satıp alın?

Bana akıl değil para lazım ;)

Parama göre en mantıklı araç buydu, bunu aldım ve kullanıyorum!
Verdiğim paranın hakkını veriyor.
Yazın da LPG taktırıp 2sene keyfini süreceğim. Aman az yaksın diye kasmıcam, uzun yolda yakıtı içmesin diye de kasmıcam.

emre1atakan
31/05/2013, 09:46
Hocam şehiriçinden kastınız bahçeli emek arası arayollar yada sıkışık kızılay ulus trafiğimi yoksa Eskişehir yolu yada İstanbul yolu ağırlıklı yollarmı?
Sıkışık şehiriçi 300-500m de ışıklı bir güzergahta o rakam imkansız dizelle bile imkansız.

s.a herkese günaydın yazınızı okudumda dizelde imkansız değil benım aracım şu anda nazar değmesin 23 24 kuruş yakıyo (yakıtı alpetten 3.83 tl ye alıyorum)vede en sıkısık sabah akşam trafığınde daha önce yakıt konusunda cok sorun yasadım 9 - 10 lt yakıyodu şuan düzeldi ve 100 km de 6 ile 6.3 arasında bi tüketimim var ortalama hızım da 23 km ortalama hız yakıtı direk etkılıyo değerlendirme yaparken ona göre yapalım ort hızım 15 km iken ort tüketimim 10 lt falandı.yakıt konusunda baya arastırma yaptım faydasınıda gördüm inşallah sizede faydalı olur yazdıklarım.map sensörü,hava akış metresi(debimetre de denıyo sanırım) bu ikisini temizletebılırsınız ,mazot filtrenızın orjinal olması fayda sağlıyomus tabi birde aracı devirli kullanmak vs. vs en güzelide yakıtı düşünmeden atik bi şekilde aracı kullanmak :)

dandun
31/05/2013, 16:06
abim'de juke var sport pack 50 kuruş yakıyor bu benzinlilerin geneli böyle hocam şehir içi 1.6 motorlar bence en temizi dizel hangi araç olursa olsun her anlamda ekonomik, lpg li araç aldım geçen sene lpg ayrı koy benzin ayrı koy ne anladım ki ben herkeze tavsiye ediyorum dizel corsa dizel punto dizel astra..

juke yakarsa yaksın en azından araca bindim derim ancak corsanın 50 krş yakması nedir arabadanın hiçbir artısı yok..

Moosty
31/05/2013, 22:05

Haklısınız, ŞEHİRİÇİ var, şehiriçi var. Gittiğim güzergah çok da şehiriçi sayılmaz.

Hafta içi Batıkent-Sincan O.S.B arası 16 km gidiş, 16 km dönüş olarak kullanıyorum. Haftasonu da market alışverişi için yine Batıkent içi kullanıyorum.

Motor soğukken ve Batıkent içinde anlık yakıt tüketimi 7-8 litrelerin altına düşmüyor. Ayaş-Sincan yoluna çıkana kadar motor biraz ısınıyor ve ortalama 5-6 ları görüyorum. Ayaş-Sincan yolunda 70 km saatlik hız kamerasının oraya geldiğimde artık motor da ısınmış oluyor ve kalan 8 km civarındaki mesafeyi genellikle anlık 4 litre gibi değerler ile gidiyorum. Yolumun üzerinde toplam iki tane trafik ışığı var. Sabahları erken çıktığım için ikisine de genellikle yakalanmıyorum ama akşam iş çıkışı bir tanesinden genellikle 3. yeşilde geçebiliyorum.

Bu sürüşteki ortalama hızınız nedir? Ortalama hız çok değiştirir olayı.

Ş.içi 20kmh ve altı ortalama hızelde edenler de var.
Ş.içi 30kmh ve üstü ortalama hız elde edenler de.

Ş.içi 20kmh ortalama ve altında 8-10lt arası değişiyor benin yakıt.

30kmh ve üstüne çıktığımda ise 6ltlere kadar düşüyor ama daha fazla düşmüyor. Naptımsa olmadı, filtreler değişti, düşük hızlarda denedim min 6.2 elde ettim ş.içinde :) Ötesini bir daha göremedim.

Nazar değmesin, ama gerçekten "Yol Bilgisayarındaki" ortalama hızınızı merak ediyorum??

Benzinlikte çektiğim fotoğraflarda yol bilgisayarının ortalama hız bilgisini de çekmiştim, 41 km/saat ortalamam var. Toplam 12 saat 48 dk lık sürüşün ortalaması.

Eskişehirde otururken ortalamam 38 km/sa, ama yakıt tüketimim 7.4 civarında olurdu. Gidilen güzergahın düz olmasının, dur kalk sayısının az olmasının çok etkisi var.

biancoangelo
31/05/2013, 22:55
İddiamı doğru değerlendirin yanlış anlamış olabilirsiniz.

Aracımı az yaksın diye çok dikkatli kullanıyorum(kullanmak durumunda kalıyorum).
Aynı dikkati 1.2 TSI ibizada DSGyi kullansam daha az yakarım diyorum.
Bunu bi tarafımdan da uydurmuyorum, bir kaç deneme sürüşü yaptık da gördük ;)

Teknik veriler öyle demiyo kusura bakmayın...

ato
31/05/2013, 23:04
Yanlış olmasın 1.2 tsi 6.8 lt 1.4 fire 7.5 lt sehir ici verisi

Honor COOPER
31/05/2013, 23:17
Haklısınız, ŞEHİRİÇİ var, şehiriçi var. Gittiğim güzergah çok da şehiriçi sayılmaz.

Hafta içi Batıkent-Sincan O.S.B arası 16 km gidiş, 16 km dönüş olarak kullanıyorum. Haftasonu da market alışverişi için yine Batıkent içi kullanıyorum.

Motor soğukken ve Batıkent içinde anlık yakıt tüketimi 7-8 litrelerin altına düşmüyor. Ayaş-Sincan yoluna çıkana kadar motor biraz ısınıyor ve ortalama 5-6 ları görüyorum. Ayaş-Sincan yolunda 70 km saatlik hız kamerasının oraya geldiğimde artık motor da ısınmış oluyor ve kalan 8 km civarındaki mesafeyi genellikle anlık 4 litre gibi değerler ile gidiyorum. Yolumun üzerinde toplam iki tane trafik ışığı var. Sabahları erken çıktığım için ikisine de genellikle yakalanmıyorum ama akşam iş çıkışı bir tanesinden genellikle 3. yeşilde geçebiliyorum.

Benzinlikte çektiğim fotoğraflarda yol bilgisayarının ortalama hız bilgisini de çekmiştim, 41 km/saat ortalamam var. Toplam 12 saat 48 dk lık sürüşün ortalaması.

Eskişehirde otururken ortalamam 38 km/sa, ama yakıt tüketimim 7.4 civarında olurdu. Gidilen güzergahın düz olmasının, dur kalk sayısının az olmasının çok etkisi var.
Hocam bende tam bunu diyorum sizin kullanımınız tamamen şehirdışı kullanım özellikleriki 70 i de geçmiyorsunuz 5.1 gayet normal ama bunu şehiriçi olarak açıkladınızmı yanlış bilgilendirme yapılmış oluyor.
Benim silifkede 8.1 ortalamamı 800mt okul ev arası mesafe ve minimum 2 trafik ışığı hız ortalamasıda 16-18km civarı.

korhan1482
01/06/2013, 01:29
+1

celenlee
02/06/2013, 10:50
Teknik veriler öyle demiyo kusura bakmayın...

Kaığt üstünden kullanmıyoruz araçları ;)

celenlee
02/06/2013, 10:53
Yanlış olmasın 1.2 tsi 6.8 lt 1.4 fire 7.5 lt sehir ici verisi

Ha bide bu varmış ;)

Ama dualogic 6.7lt olması lazım ş.içinde, manuele bakmış olabilirsiniz.
Sonuçta dediğim gibi kaığt üstü veriler, gerçeği yansıtıyor ancak ben kendi kullanımıma göre kıyas ediyorum.

comanchee
03/06/2013, 15:10
valla özenmesem benim fire 8-9 lt/100 km ortalamayı çok rahat görür

PALA1
03/06/2013, 17:00
1,3m jet hafta sonu ankara istanbul arası gidiş dönüş yakıt degeri 4,1lt km de 198krş

erenemre
04/06/2013, 12:47
1,3m jet hafta sonu ankara istanbul arası gidiş dönüş yakıt degeri 4,1lt km de 198krş

kardeş hesabında yanlışlık var eğer 4,1 lt yaktıysa km de 17,3 krş yakmışsın demektir km de 19,8 yakman için yol bilgisayarının 5 lt ye yakın bir değer vermesi gerekir.

PALA1
04/06/2013, 13:39
Kardeş ozaman benim yol bilgisayarında bi sıkıntı var depoyu fulledim 540km sonra 107tl lik daha mazot aldı depo yol bilgisayarı 4,1i gösteriyordu